Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04.05.2013, 19:16   #1 (permalink)
Zeyy
Sana tutunmaya çalışan ben,beni tutmayıp düşüren sen...

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
soris Yusuf Aslan Kimdir ?

Yusuf Aslan (Yozgat 1947 - Ankara 6 Mayıs 1972), Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu kurucularından olan ve 1972 yılında idam edilen Sosyalist devrimcidir. Deniz Gezmiş ve Hüseyin İnan'la birlikte idam edilmiştir. Çerkez asıllı olduğu söylenir.

Hayatı

Yozgatta doğmuştur. Orta öğrenimini tutucu eğilimlerin güçlü olduğu bir çevrede tamamladı.[kaynak belirtilmeli] 1966'da ODTÜ'ye girdi. ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü'nün üyesi oldu, Dev-Genç içinde çalışmaya başladı. Bu dönemden itibaren önce hazırlık okulunda, sonra da mühendislik fakültesinde patlak veren boykotların ve hemen ardından ODTÜ işgalinin önde gelen örgütçülerinden oldu.
1969 yılında arkadaşlarıyla birlikte Filistin'e gitti. Burada helikopter ve uçak pilotluğunu öğrendi.[kaynak belirtilmeli]
Yusuf Aslan, Deniz Gezmiş'le birlikte Nurhak'a dağdaki gerilla grubuna katılmaya giderken, Sivas Şarkışla'da yaralı olarak yakalandı. Sıkıyönetim Mahkemeleri'nde yargılandı. 6 Mayıs 1972'de Deniz Gezmiş ve Hüseyin İnan'la birlikte asılarak idam edildi. Son sözleri "Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için bir defa ölüyorum. Sizler, bizi asanlar şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz. Biz halkımızın hizmetindeyiz. Sizler Amerika'nın hizmetindesiniz. Yaşasın devrimciler! Kahrolsun faşizm!" olmuştur.[1]
Mezarı L/17 Ankara/Karşıyaka Mezarlığında bulunmaktadir.

Kitaplar
Acılara Yenilmeyen Gülümseyişler, Atilla Keskin, Gendaş Kültür, İstanbul, Mayıs 1999, ISBN 978-975-308-680-6
Darağacında Üç Fidan, Nihat Behram, Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2007, 39. Basım, ISBN 978-975-316-817-5
Emirle Gelen İdam Kararı, Veli Yılmaz, ISBN 975-7350-07-9
Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz, Can Yayınları, İstanbul, 1997, 27. Basım, ISBN 978-975-510-086-9
İdam Tarih Oldu, Utancı Kaldı (Ölüme Oy Vermek...), Türey Köse, Ümit Yayıncılık, Adana, Mayıs 2004, 1. Basım, ISBN 979-975-8572-54-9
İdam Gecesi Anıları, Halit Çelenk, Tekin Yayınevi, İstanbul, 1996, 13. Basım, ISBN 978-975-478-104-5
Filmler
Hoşçakal Yarın (Yusuf Aslan rolünü Mazlum Çimen üstlenmiştir)
Diziler
Hatırla Sevgili (Yusuf Aslan rolünü Murat Zubi üstlenmiştir.)