Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22.06.2013, 22:32   #1 (permalink)
Asrevya
Son/suz Söz,Öz/söz Olmalı!

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart İngilizce Bağlaçların Kullanımı

İngilizce Bağlaçların Kullanımı

İngilizce bağlaçlar cümleler arasındaki anlam bütünlüğünü sağlamak maksadıyla sıklıkla kullanılır
İngilizce bağlaçlar ve anlamları

and : Türkçedeki “ve” bağlacına karşılık gelir İki cümle yada nesneyi birbiriyle ilintilendirir And bağlacının kullanılması için paralel cümleler yada nesneler olmalı yani birbirine destekleyen paralel düşüncelerÖrneklerle görelim arkadaşlar …

I want to see Alanya and I want to do shopping there
Alanya’yı görmek istiyorum ve orada alışveriş yapmak istiyorum (burada cümleleri bağlıyor)

I would like to have cola and Macturko
Kola ve Macturko istiyorum (burada nesneleri - isimleri bağlıyor)

or : İki nesne arasında seçim yapmamız gerekir kullanırızYada ,yoksa gibi anlamlara gelir

Would you like to take cola or coffee?
Kolamı almak istersiniz yoksa(yada) kahve mi?

or : Olumsuz cümlelerde or bağlacı iki nesne arasında “and” bağlacının yerine kullanılmalıdır

Mustafa hasn’t seen Erzurum or Erzincan yet
Mustafa Erzurum ve Erzincan’ı henüz görmedi

But : Fakat , ama anlamına gelir ve birbirine zıt düşünceleri,fikirleri cümleleri bağlarBut bağlacı kullanıldığında şundan emin olabiliriz arada bir tezatlık vardır

We like Antalya but we don’t want to go now
Antalya’yı seviyoruz ama şimdi gitmek istemiyoruz

The film was nice but not popcorns
Film güzeldi ama patlamış mısırlar değildi

because,for : Çünkü anlamına gelmekle beraber bir sebep-neden ortaya koyarlarYani iki cümle arasında sebep-sonuç ilişkisi kurmaya vesile olurGenelde WHY ? neden sorusuna cevap vermekte kullanılırlar

Why don’t you want to do your homework?
Neden ev ödevini yapmak istemiyorsun?

I don’t want to do my homework because I am tired
Ev ödevimi yapmak istemiyorum çünkü yorgunum (Daha derli toplu bir çeviri için : Yorgun olduğum için…

I am happy for my grandma will visit us tomorrow
Büyükannem yarın geleceği için mutluyum

so,therefore,thus, as a consequence, as a result, consequently, for this reason,hence: Bu yüzden, böylece anlamında kullanılırlar ve birbirinin yerine kullanılabilirBurada da bir neden sonuç ilişkisi vardır

He won the big prize in the lottery so he is rich
Piyangodan büyük ödülü kazandı böylece zengin oldu(thus,therefore,hence da kullanılabilirdi)

yet,however, nevertheless, withal, still, all the same, even so, nonetheless, notwithstanding,not the less; in spite of that

Anlamları : ancak,bununla birlikte,olmasına rağmen,mamafih

Cümleler arasında tezatlık zıtlık kurmak maksadıyla kullanılırlar

They came here yet you weren’t here this time
Onlar buraya geldi ama bu sefer sen yoktun

Furthermore,also, In addition, further, what is more, moreover, more and more, besides : üstelik,hemde,ayrıca,bunun yanında

Cümleler arasında birbirine yakın fikirler düşünceler olduğunu yada birinci cümlede bahsedilenlere ekler yapılacağı zaman kullanılırlar

She is beautiful ,also clever
O güzel hemde zeki(üstelik zeki-zekide aynı zamanda)

The war beganIn addition , the poverty began
Savaş başladıAçlıkta başladı

Last, lastly,briefly, to sum up, in conclusion, finally, in shortly : Sonuç olarak,uzun lafın kısası,kısaca gibi anlamlara gelerek konuyu özetlemeye yada sonlandırma yararlar

We took a very long road, shortly we are very exhausted
Çok uzun bir yoldan geldik kısacası çok yorgunuz

Yalnız açığa çıkan ışığı görebiliyorsan,
Yalnız söylenen sesi duyabiliyorsan,
Ne görebiliyorsun,Ne duyabiliyorsun.

"Hayret et! Çünkü hayrettir göğe açılan pencere.
Hayret ettim ve gördüm, bin ayet güldü yüzüme."
Asrevya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla