Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22.09.2013, 23:48   #1 (permalink)
Jaqen
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
yeni 2013 Ösym Ek Yerleştirme Kılavuzu (22 Eylül 2013)

2013 Ösym Ek Yerleştirme Kılavuzu (22 Eylül 2013)

ÖSYM, 2013 Ek yerleştirme kılavuzunu açıkladı. ÖSYM'nin internet sitesinde adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlanan 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları Ek Yerleştirme Kılavuzu'na göre, merkezi yerleştirmede ve yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boş kalan ve 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2013-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacak.

Adaylar Başvuru, tercih yapma, bilgi kontrol, değişiklik, düzeltme vb. işlemleri için [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] adresini, sonuçlar için [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] kullanabilirler

22-24 Eylül 2013 tarihleri arasında ÖSYM'nin resmi internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak Kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir

2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları Ek Yerleştirme Kılavuzu için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

KAÇ TERCİH YAPILABİLECEK?
Adaylar tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30'u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecek.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?
Adaylar tercih yapmak istedikleri programları belirleyip tercihlerini sıraladıktan sonra tercih formunu 25-30 Eylül 2013 tarihleri arasında internet bağlantısı olan ve yazıcısı bulunan bir bilgisayarı kullanarak ÖSYM'nin "www.osym.gov.tr" internet adresindeki "Tercihler" alanındaki 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih başlıklı alana TC kimlik numaraları ile şifrelerin girdikten sonra ÖSYM’ye gönderebilecek. Adayların bu işlemden sonra ekranda "Tercihleriniz … tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir" uyarısını görmeleri gerekiyor.

Başvuru merkezi aracılığıyla tercihleri göndermek isteyen adaylar ise doldurdukları tercih formu ve nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaportlarıyla birlikte 25-30 Eylül arasında bir başvuru merkezine giderek başvurularını yapabilecek. Tercih hizmeti ücreti olarak adaylardan 3 lira alınacak.

YENİ KILAVUZ YAYINLANACAK
ÖSYM açıklanan kılavuzun ön bilgi vermek amacıyla yayınlandığını, bu nedenle adayların tercihlerini yapmadan önce, tercih süresi içerisinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu incelemeleri istendi.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?
Ek kontenjanlar için başvurular 25 Eylül-30 Eylül arası gerçekleştirilecek.

SONUÇLAR NASIL DUYURULACAK?
2013-ÖSYS'de merkezî ek yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçları [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] adresinden duyurulacak. Adaylar kayıt tarihleri içerisinde yerleştirildikleri üniversitelere istenen belgelerle gidecekler. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

KAYITLAR İÇİN BU NOKTALARA DİKKAT
Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.
Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez. Ancak aslının getirilmesi suretiyle üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilir.
Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.
Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.
Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir

EK YERLEŞTİRME BU KONTENJANLARA GÖRE YAPILACAK
2013-2014 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî ek yerleştirme kontenjanlarını,

2013-ÖSYS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar,
2013-ÖSYS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar ve
2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu basıldıktan sonra açılan ve bu nedenle merkezî yerleştirme işlemlerine girmemiş olan yeni yükseköğretim programlarının kontenjanları oluşturur.

(NOT) 2013 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2013-ÖSYS'ye başvurulmuş olması zorunludur

DİKKAT: Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisindehttps://ais.osym.gov.trİnternet
adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi”
içerisinde [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] İnternet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan
tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız.

Merkezimizi bir bütün olarak ilgilendiren resmî, özel ve genel yazılar için:
ÖSYM Başkanlığı 06538 Bilkent-ANKARA

Başvuru, sınav ve sınav sonuçları konusunda adaylarca gönderilecek her tür dilekçe için:
ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı (SHDB) 06538 Bilkent-ANKARA

ÖSYM İnternet Adresi:

Aday İşlemleri Sistemi (Başvuru, tercih yapma, bilgi kontrol, değişiklik, düzeltme vb.):

Sonuçlar İçin İnternet Adresi:

Telefon Numarası:
(312) 298 80 50 (Çok Hatlı Santral)
444 ÖSYM - 444 67 96 (Çağrı Merkezi)

ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri:
ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlüklerinin adres ve iletişim bilgileri
ÖSYM’nin [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] adresinde yer almaktadır.

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla