Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02.12.2013, 18:51   #1 (permalink)
SrKn
ultrAslan

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Paragraf Ve Paragrafın Anlatım Teknikleri

Paragraf Ve Paragrafın Anlatım Teknikleri
Herhangi bir olayı, durumu, kavramı veya bir nesneyi anlatmamızı sağlayan birbiriyle bir anlam bütünlüğü içinde olan cümlelere paragraf denir. Paragraf sorularının geldiği 4 bölüm aşağıda yer almaktadır.
1- PARAGRAFIN ANLATIM METOTLARI
2- PARAGRAFA DİL AÇISINDAN BAKIŞ
3- PARAGRAFTA KONU – ANA FİKİR
4- PARAGRAFTA YAN FİKİRLER
1- PARAGRAFIN ANLATIM METOTLARI
Paragrafın nasıl yazılacağının belirlendiği yöntemdir ve paragraf bu yöntemlerden birisi kullanılarak oluşturulur.
·Betimleme (Tasvir etme)
· Öyküleme (Hikâyeleştirme)
·Tanımlama
·Tartışma
Düşünceyi Geliştirme Yöntemleri
·Kıyaslama
·Tanımlama
· Örnek Gösterme
· Tanık Gösterme (Alıntıda bulunma)
· Benzetme (Teşbih)
· Kişileştirme (Teşhis)
Betimleme(Tasvir)
Nesneleri niteleme ile anlatma yoludur. Adete bir resmi sözcükler kullanarak icra etmektir. Olay pek fazla yoktur. Nesnel veya öznel şekillerde betimleme yapılabilir.
Öyküleme (Hikayeleştirme)
Bir durum yerine olay anlatılır, akıcıdır, yalın bir dil ile yazılır ve şahsi görüşlere çok fazla yer verilmez.
Tanımlama(açıklama)
Bilgi vermek maksadı taşıyan öğretici yazılardır. Yalın dille anlatılan bu yazılarda şahsi fikirler pek fazla yer tutmaz.
Tartışma
Bir fikri eleştirmek amacıyla yazılır, yanlış görülen düşünce ortaya konularak hangi yönüyle yanlış olduğu söylenir ve çürütülmeye çalışılır. Kendi doğru bulduğu fikri ispat etme amacı vardır.
Düşünceyi Geliştirme Metotları:
Kıyaslama(karşılaştırma )
İki nesnenin benzer ve farklı nitelikleriyle incelenmesidir. ” daha, en ,ise” gibi bağlaçlar sıklıkla kullanılır.
Tanımlama
Kavram ya da varlık hakkında onun ne olduğuna yönelik bilgi veren cümlelerdir.
Örneklendirme
Düşünceyi inandırıcı hale getirmek adına yapılır. Soyut bir fikrin somutlanmasındır. Not: Paragrafta örnekleme olduğunu söyleyebilmek adına öncelikle bir düşünce olduğundan emin olmalıyız.
Tanık Gösterme (alıntılama)
Düşünceyi inanılır hale getirmek için o fikre sahip yetkili kişilerin görüşlerine ve sözlerine yer vermektir. Direk veya dolaylı anlatım kullanılır
Benzetme (Teşbih)
Kavram, nesne, varlık, olay ya da durumların bir alaka kurularak birbirine benzeyecek şekilde bir bağ kurmaktır. Çoklukla “gibi, sanki, tıpkı” gibi benzerlik ifadeleri kullanılır
Güneş adeta hırçın bir ateş topu gibiydi.
Kişiselleştirme (Teşhis)
Nesnelere insan özellikleri aktarılmasıdır
Gemiler limanlarda ağlıyordu.

alıntıdır.

Fitness Eğitmeni
SrKn isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla