Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31.01.2014, 21:31   #15 (permalink)
Muratt
Ne sana yar,
Ne sensiz bahtiyar oldum.

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sokrates'in İkilemi

Alıntı:
XxX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
O zaman şu mantığa göre peygambelerin kutsal olması Allah'ın onları kutsal yaratması yani bizi de kutsal yaratsa biz de peygamber olabilirdik öylemi anlamalıyım Muratcım keten helvam
Aynen düşündüğün gibidir sevgili @[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Aslında sen de bir adaydın

Şaka bir yana peygamberler kendi iradeleri ile peygamber olmuş değillerdir. Tamamen Yüce Mevla'nın onları seçip bu görevle görevlendirmesi ile olmuştur. İslam literatüründe bu husus "peygamberlik vehbidir" şeklinde ifade edilmiştir. Dolayısıyla peygamlerlerin yüceliği, ya da güncel deyimle kutsallığı tamamen Allah'ın seçimi ile olmuştur. Tabi Yüce Yaratıcı seçtiği bu kullarını diğer insanlardan daha mükemmel meziyetlerle donatmıştır.

Bu husus, aslında yukarıda tartıştığımız soruya da cevap veriyor kısmen. Yani sorun eğer inanç düzeyinde tartışılsaydı cevabı çok kolaydı. @[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] kardeşim çok güzel izah etmiş zaten.
Felsefe olayı akılla çözmeye çalıştığı için üstesinden gelememiş.

Bu arada sevgili @[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], felsefe senin alanın ve sadece alanın olmakla kalmamış ayrıca severek ilgilendiğin bir hobi haline gelmiş. Bu alanda seninle aşık atmamız elbette kolay değil. Hele kendi adıma ben bu işte yokum Hele bir de tartışmayı kurallar koyarak üst seviyeye taşımışsın ki, bizi biraz saf dışı bırakmışsın Onun için bizim kendi adıma biraz da uzak olduğum bir felsefi tartışmaya felsefenin kuralları çerçevesinde cevap bulmamız kolay olmadığından, biraz aklımızla biraz diğer bilgilerimizle verdiğimiz cevapları eksik ve gedikleri ile kabul etmeni rica ediyorum

Bu arada @[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] kardeşim, açıklamalarına teşekkür ederim. İyi ki felsefeci falan değilsin yoksa felsefenin tartışma konuları bir kaç katına çıkardı sayende Senin yazını okuyunca Üstad Necip Fazıl'ın şu mısraları geldi aklıma

Bir âlem ki, gökler boru içinde!
Akıl, olmazların zoru içinde.
Üstüste sorular soru içinde:
Düşün mü, konuş mu, sus mu, unut mu?
Buradan insan mı çıkar, tabut mu?

Sevmek, bazen vazgeçmeyi bilmektir.

Canımı canan dilerse, bil ki minnet canıma,
Can nedir ki, onu vermeyem cananıma

Bir destan yazar gibi durmadan gündüz gece,
Ben hep seni yazmışım yüreğime gizlice.

Muratt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla