Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26.04.2014, 15:06   #1 (permalink)
KfyAngeL
Aktif Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Tavada Yaş Pasta Yapımı

Tavada Yaş Pasta Yapımı
Bu pastada standartların biraz dışına çıkıp pasta kekini tavada pişiricez

Malzemeler
2 yumurta
7 yemek kaşığı şeker
1 çay bardağı süt
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi
1 su bardağı + 1 yemek kaşığı un
1.5 yemek kaşığı kakao
1 çay kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı karbonat
1 paket vanilya

Krema İçin
3 su bardağı süt
4 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı nişasta
1 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı dolusu kakao
1 paket (80 gr) bitter çikolata
1 yemek kaşığı tereyağı
1 paket vanilya

Yapılışı
İki kat alimünyum folyo ile keki pişireceğiniz büyük göz ocağınızın üzerini ve etrafını bu folyo ile kapatın. İlk olarak keki hazırlamak ile başlayalım; derin bir kabın içerisine yumurta ve şekeri alın. Krema kıvamını alana dek çırpın. Ardından süt, yağ ve portakal rendesini ekleyerek karıştırın. Vanilyayı ekleyin ve karıştırın. Üzerine kakao, un kabartma tozu ve karbonatı ekleyerek çırpmaya devam edin. Akışkan bir hamur elde edin. Teflon tava veya seramik tava kullanabilirsiniz. Tavayı tereyağı ile yağlayın ve hafifçe unlayın. Kek hamurunu tavaya dökün, tavayı ocağa alın ve kısık derecede tavanın ağzı kapalı olarak pişirin. Büyük ocak gözünde kısık ateşte pişirmeyi unutmayın.

Yaklaşık 35-40 dakika da pişiyor kek.
Pişen keki tavada biraz dinlendirin ve ardından servis tabağına alın. İyice dinlenen ve ılıyan keki ortadan ikiye kesin. Kreması için; krema malzemeleri ile kremayı hazırlayın. Hazırladığınız kremanın yarısını kekin ortasına dökün ve her yerine yayın. Ardından diğer parçasını kapatın ve kalan kremayı kekin üstüne dökerek her yerine yayın. Üzerini isteğinize göre süsleyebilirsiniz.

Yαğmur zαmαnı ` αşık oldum ` ben ..
Sırılsıklαm oldu sαçlαrım .
Hiç üşümedim , korkmαdım ıslαnmαktαn !
İliklerime kαdαr ; sendim ..
Yαğmur zαmαnı kαчbettim αşkı ,
Küçük dαmlαlαrındα αrαdım durdum .

KfyAngeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla