Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20.06.2014, 18:52   #1 (permalink)
EbruLi

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
yank Doberman denince akla gelen

Doberman denince akla gelen

"Doberman sahibine saldırır; çünkü beyni büyür büyür; kafatasına sığmaz; çıldırır..." (uuuu!?! ) Dobermanlardan değil de, böylesi zırvalıkları yan yana getirip cümle içinde kullananlardan çokk korkuyorum ben Hele bir de; yarım yamalak edinilmiş güya bilimsel bir bakış açısı; kör cehaletle harmanlanınca... Aydınlık zihinlerin öfkesi, cahil cühelanın da efendisi oluyor işte böylesi korku zihniyeti: "Doberman bunlar, genleri bozuk; genetik olarak laboratuvar ortamında üretildiğinden, büyüyünce Alzheimer oluyor, sahibini tanımıyor köpek ve saldırıyor.. Genetik rahatsızlıkları abi Alzheimer." (Ki laboratuvar ortamında üretilmesi demek, birçok testten geçmiş seçme köpeğin çiftleşme kombinasyonlarıyla genetik hastalıkların, ırksal hataların minimuma indirildiği; karakteri ve fiziksel görünümü bakımından safkan yeni bir ırkın elde edilmesi demektir ve sadece Dobermann lar değil, kurttan evcil bir köpeğe dönüşme sürecinde tüm köpek ırkları böyle kombinasyonlarla ortaya çıkmıştır.). (Hududu var mı cehaletin? Uçsuz bucaksız kupkuru bir çöl; kör bir kuyu misali... Sorgulamak yok, araştırmak, tartışmak, çürütmek, kanıtlamak, okumak, öğrenmek, aydınlanmak yok.... Alabildiğince karanlık; zifiri karanlık... Kabullenmek, ezberlemek, sindirmek, korkutmak, dayatmak, sorgusuz sualsiz inanmak, saçmalamak var orada...) Bu şehir efsanelerini ben de yaşatmak isterdim; ama maalesef, kayıtlara geçmiş böyle bir genetik rahatsızlıkları yok Dobilerin.. Von Willebrand's Hastalığı(kalıtsal kanama bozukluğu: vücutta ameliyat vb. bir durumda oluşan kanamanın ölümle sonuçlanabilmesi) gibi genetik bir hastalıkları var mesela; Alman kurdu, Shetland Çoban Köpeği, Chesapeake Bay Retriever, Pointer, Golden Retriever, Kaniş ve Scottish Terrier’lerde de olduğu gibi(1).. "Cardiomyopathy"; yani "kalp kası hastalığı" da diğer bir genetik hastalıkları ve boyunlarının zayıf olmasından ötürü, zedelenme sonucu felç geçirmeleri de maalesef söz konusu... Bunlar gibi birkaç hastalık daha var(2); ama "beyinlerinin sulanmasına", Alzheimer olmalarına dair hiçbir örnek ve dayanak yok. "Diğer köpekler" gibi yaşlanıyor onlar da.. Onların da gözleri iyi görmemeye, yaşam fonksiyonları yavaşlamaya, bedenleri hantallaşmaya başlıyor ve onlar da son günlerini normal köpekler gibi genelde uyuyarak, sahiplerine minnet dolu gözlerle bakarak, huzurlu ve sakin geçiriyor...

Peki nereden çıkmıştır bu söylentiler, biliyor musunuz? Araştırdım, soruşturdum ve bir veteriner hekim aracılığı ile 1972 yılında çekilmiş "Doberman Gang" isimli, komedi macera türündeki bir filme ulaştım... Film senaryosundan yola çıkarak ortaya atılan bu hurafeler yüzünden, birçok insan Dobilere karşı oldukça önyargılı. Oysa, kendini ailesine adayan, çocuklarla arası çok iyi olan böylesi zeki bir köpek için bunlardan daha saçma ve komik suçlamalar olamazdı. Kısaca anlatmam gerekirse; filmde 6 tane süper zeki Dobiye uzun süreli bir eğitim veriliyor, bu eğitim büyük bir banka soygunu için gerekli tüm detayları içeriyor. Soygunu başarıyla gerçekleştiren bu Dobiler, paraları sahiplerine doğru getirdiklerini sandığımız son sahnede, tam olarak "paraların üstüne yatıp kaçıyorlar" Tabi bunu nasıl yapıyorlar, sahipleri "hadi çantaları verin" dediklerinde, onları tanımamazlıktan gelerek ve saldırganlaşarak... Hırlayıp havlayarak, onları sindirerek... İşte bunlardır tarihteki sulu beyinli Dobiler, sahiplerini parçalayan o hainler İlgi
alanımız dışındaki bir konuda araştırmadığımız; ya da sağlıklı bir sonuç çıkaracak kadar statiksel veriye sahip olmadığımız için, bilimsel; fakat az bilinen gerçekler yerine, ağızdan ağza hızla yayılan korkunç hikayelere, hurafelere inanmak hep daha kolayımıza geliyor; efsaneler her zaman daha heyecanlı, daha uyarıcı ve unutulmaz oluyor Özellikle hayvanlardan yemekten hariç haz etmeyenler, kulaktan kulağa yayılan bu efsanelere biraz daha da katarak, hayvanlarla insanlar arasındaki uçurumu giderek açıyor. Köpekten aileleri yüzünden deliler gibi korkan ve tiksinen çocukları, onları taşlayıp zehirleyenleri gördükçe kim daha hasta acaba; sorguluyorum.. Nasıl ki; bir insan, çocuğunu ya da ailesini katledince,"tüm insanlar, bir gün kendi ailelerini öldürecektir" kanısına varmıyoruz; ya da bir şizofren görünce, "tüm insanlar bir gün şizofren olacaktır" diyemiyoruz; hayvanlar için, özellikle köpekler gibi sosyal, zeki ve duygusal hayvanlar için; bu tip genellemeler (kendimi bildim bileli köpeklerle haşır neşir olduğumdan) bana oldukça yersiz, cahilce ve komik geliyor Evet, geçmiş zamanda, psikolojik anlamda rahatsızlanmış bir köpek, sahibini ısırmış olabilir, ki bunun Golden Retriever'dan Dobermann'a tür fark etmeksizin örnekleri olabilir; dayak yiyen, işkence gören, karanlık odalara hapsedilerek delirtilen, boğazında kısacık bir zincirle ömrü boyunca gelen geçenin kışkırtmalarına maruz kalarak agresifleşen, sosyalleşemeyen; ya da doğuştan zihinsel engeli olan herhangi bir köpek kastım; tıpkı deminki örnekte ailesini katledebilen insan evlatları gibi; "hasta"… Ama ruhsal bir hastalığı karakteristik bir özellikmiş gibi -hele özellikle bir türe- yüklemek son derece yanlış; köpekler ne zaman patlayacağı belli olmayan bir silah; ya da beyinsiz bir canavar değil, aksine bebeklikten yaşlılığa her an yanınızda; karakterinize uyum gösteren, eğitimi ve zekasıyla insanları şaşırtacak mükemmel can yoldaşlarıdır.
Lütfen; bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın; hiçbir canlının hakkına girmeyin önyargılarınızın esiri olup... Dobermanlarla ilgili, boyunlarına dikenli tasmalar bağlayıp onlara bir ömür boyu müebbet hapis hayatı yaşatan, onları sadece bahçelerinde; ya da işyerlerinde havlayan bir saksı ya da korkuluk gibi gören, bölge koruma içgüdüsünün aşırı geliştiğini bildiği halde, kasti olarak asosyal ve vahşi yetiştirerek ego tatmini yapan, maddi manevi açıdan hakkını vererek bakmayan, köpek sahibi olmanın sorumluluklarının altından kalkamayan sözüm ona sahiplerden hurafeler değil; aile ortamı içinde onları sevgiyle yetiştiren, çocuklarıyla bir arada büyüten, sosyal ve mutlu bir köpeğin gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılayacak fedakarlıkta olan bilinçli insanlardan anılar dinleyin

Her Yol Sana Çıkar
Galatasaray !

EbruLi isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla