Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21.08.2014, 13:59   #1 (permalink)
electron
Üyeliği Durduruldu
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Astım Hastalarının Yatak Odaları Nasıl Olmalıdır?

Astım Hastalarının Yatak Odaları Nasıl Olmalıdır?

Astım hastalığında ev içi koşullar, özellikle de yatak odası çok önemlidir. Günün sekiz saati çocuklarda daha da uzun süre uykuda geçer. Dolayısıyla yatak odası ortamı yaşamda en uzun bulunduğumuz ortamdır. Yatak odası ferah, havadar, az eşyanın bulunduğu bir oda olmalıdır. Türkiye’de en çok gördüğümüz alerjen ev akarlarıdır. Akarlar karanlık ve nemli ortamlarda ürer. Ev tozu alerjisi ile esas kastedilen “ev tozu akarı” alerjisidir. Ev tozu akarları gözle görülmeyen canlı varlıklardır. Bu hayvancıklar, ev içi ortamlarda rastlanan en önemli alerji sebebidir. Özellikle yatak, yorgan, halı, battaniyeler içerisinde bolca ürerler, insanların deri döküntüleriyle beslenirler. Astım hastasının yatak odasında az eşya olmalı, yorganı, yastığı, elyaf olmalı, nevresimleri sık değiştirilmeli ve 60 derecede yıkanmalı, mümkünse nevresim altına koruyucu kılıf kullanılmalı, perdeleri sentetik ve sık yıkanabilir olmalı, yatak odasında halı olmamalı, sigara kesinlikle içilmemelidir. Çocuklarda yatak odasında peluş oyuncuklar bulundurulmamalıdır. Evde küf olmamalı, küflü alan varsa yalıtım yapılmalı ve küflü yüzeyler çamaşır suyu ile temizlenmelidir.

electron isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla