Konu: Haşr Nedir?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29.10.2014, 16:01   #2 (permalink)
Jade

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
soru Haşr Nedir? Haşr Anlamı ve Hakkında Bilgi

Haşr Nedir? Haşr Anlamı ve Hakkında Bilgi

Haşr nedir?
İslam inanışına göre bütün canlıların yeniden diriltilerek mahşerde, hesap vermek üzere toplanmasıdırhaşr
Kur-an' da şöyle anlatılır; herkesin yaptığının karşılığını tam olarak alacağı cennet ve cehenneme doğru yol alan yolcularının uğrayacakları bir durak olan mahşerde de, diğer merhale ve duraklarda olduğu gibi iyiler daima izzet, ikram ve mükafat görecek, oradaki sıkıntı ve ızdıraplardan korunacak; kötüler ise mahşerin her türlü sıkıntı ve ızdıraplarına maruz kalacaklardır. Çeşitli sıkıntılarla dolu olan haşr, mü'minlere çok kolay, kafirlere ise çetin olacaktır.
Hadislerde Haşr
Allah'tan korkun ve bilin ki muhakkak hepiniz haşr olunacaksınız. (Bekara suresi: 203)
Doğru tüccar, kıyamette sıddiklar ve şehidler ile haşr olur. (Hadis-i şerif-Zevacir)
Ey ümmetim ve Eshabım! Siz ölülerinizin kefenini bol tutunuz. Zira benim ümmetim kefenleriyle haşr olunurlar. Halbuki başka ümmetler çıplaktırlar. (Hadis-i şerif-Tezkire-i Kurtubi)
Allah yolunda öldürülüp, şehid olanlar, kıyamet gününde, yaralarının kanı akarak gelirler. Rengi kana ve kokusu miske benzer. Allahü tealanın huzurunda haşr oluncaya kadar, bu hal üzere bulunurlar. (Hadis-i şerif-Dürret-ül-Fahire)

Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla