Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15.01.2015, 19:51   #2 (permalink)
diLemma
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı

Kıskançlık en basit tabiriyle çok sevilen birinin paylaşılamama halidir.

Doğal, evrensel ve ancak kişiyi son derece rahatsız ve mutsuz eden bir duygudur. İçgüdüsel biçimde yaşamımızın her hangi bir döneminde görülebilir. Önemli olan ne boyutta yaşandığıdır.

Bununla birlikte en fazla çocukluk çağında yaşanabilmektedir. Kıskançlığın ilk ortaya çıkışı sıklıkla iki yaş dönemidir. Özellikle küçük çocuklarda yeni doğan kardeşi kıskanma kimi zaman yaşamı etkileyecek ve davranış bozukluğuna neden olacak derecede yoğun yaşanabilen bir duygu olabilmekte ve yardım gerektiren bir hal alabilmektedir.Sevilmediği düşüncesiyle çocuklarda şu gibi durum ve sorunlar gelişebilir:

İçe kapanıklık, anneden aileden uzaklaşma ya da aksine anneye yapışma, ondan ayrılamama
İştahsızlık, yeme ve uyku sorunları gibi stres tepkileri geliştirme
Huysuzluk,huzursuzluk hali ile sinirlilik öfkeli davranışlar içinde bulunma
saldırganlık içeren davranışlarla eşyaya, kişiye veya kendine zarar verme,
Gelişimsel gerileme davranışları ( örn: altını ıslatmaya başlama tırnaklarını yeme veya parmak emme)
Ağrılar, sızılar, mide bulantı kusma gibi şikayetler gibi stresin psikofizyolojik belirtileri,
Gece korkuları, okula gitmek istememe gibi problem durumlar geliştirip ilgiyi çekmeye çalışma
Çok sık anne babasına emin olmak için onu sevip sevmediklerini sorma ve bu konuda ikna olamama
Çocukluk Dönemi

Sizin çocuğunuzun da baş edemediğiniz ve artık yardım gerektiren bir halde kıskançlıkları oluyorsa vakit kaybetmeden profesyonel bir yardım almanız önerilir.

Yasemin KULAÇ

Klinik Psikolog

ALINTI