Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09.08.2016, 16:06   #3 (permalink)
YeşiL6

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kardiyak Arrest belirtileri nelerdir?

Kardiyak Arrest Tedavisi

1) İlk Yardım
-Hastaya yüksek sesle iyi olup olmadığını sorun.
-Yanıt alamazsanız hastayı sırt üstü gelecek şekilde uzatın.
-Soluk alıp almadığını anlayın: Göğüs hareketlerini, ağız veya burun hava giriş çıkışını kontrol edin.
-Kalbinin atıp atmadığını anlayın: Kalbini dinleyin ve nabzını kontrol edin.
-Yanıtlar olumsuzsa ve yakınınızda kalp şok cihazı (defibrilatör) yoksa kalp masajına ve suni solunuma başlamalısınız.
-Suni solunum esnasında hava yolu açık olmalıdır. İlk yardım konusunda eğitimli değilseniz sadece kalp masajı yapın.

2) Acil Tedavi
Kardiyak arrest vakasına acilen defibrilatör (şok cihazı) ile müdahale edilmelidir. Bu makinenin gönderdiği elektrik sinyali ile duran kalbe yeniden ritim kazandırılmaya çalışılır.

-Olumlu yanıt alabilmek için dakikalar içerisinde müdahale edebilmek gerekir. Geçen her dakika olumlu yanıt şansını hızla düşürür.
-Sağlık teknisyeni, hemşire, itfaiyeci ve polis gibi acil durum müdahilleri defibrilatör kullanımı konusunda eğitimlilerdir.
-Kardiyak arrest riski yüksek olan bir bireyle aynı ortamda yaşıyorsanız eğitimsiz kişilerce de kullanılabilen otomatik defibrilatör temin edebilirsiniz.

3) Hastane Tedavisi
Kardiyak arrest hastası müşahede altına alınır. Koroner arter sorunları tespit edilirse baypas gibi cerrahi müdahaleler önerilir. Kalp elektrik ritmini kontrol edecek ve düzene sokacak yerleştirilebilir defibrilatör de önerilebilir.

4) Yaşam Tarzı Önlemleri
-Sigara kullanmayın.
-Sağlıklı beslenin.
-Fazla kilolarınızdan kurtulun.
-Yüksek tansiyon, şeker, kolesterol gibi sorunlarınız varsa bir doktordan yaşam tarzı ile ilgili öneri alın, tedavi olun.

YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla