Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08.04.2013, 21:37   #1 (permalink)
Jaqen
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Sessiz Sözlerin Gücü

Sessiz Sözlerin Gücü

Sonuna kadar öfkeyle dolu olduğunuzda,
Sonuna kadar sevinçle dolu olduğunuzda,
Birine acırken, üzüldüğünüz de, keyfiniz yerinde olduğunda,
derin bir kararsızlık çektiğinizde, hayrete düştüğünüzde ve sair
duygusal durumlarda vücudunuzda ne tür hisler oluyor, hangi duygu hangi
tarafınızda etkili oluyor. Yanma, karıncalanma, uyuşma ve tüyleriniz dikendiken
olduğunda da bu tür etkileşimler vücudunuzun sizinle İLETİŞİM kurmasıdır.

İşte bu sessiz sözler, bilinç altının GÜCÜDÜR...
Bu öyle bir güç ki hayalleri bile gerçek olarak algılayabilir...

Ama biz onu bu derste NLP de "yeniden çerçeveleme " için kullanacağız.

Bilinçdışı aklımız bizimle bu dille konuşurken bizim de onu anlayarak veya onunla bu dille konuşarak yaşamamız gerekir.

Vücudumuzun bu hissel dili bizim için bir avantajdır. Fakat bu durumu faydalı durumlar için kullanmamız gerekiyor.

Çapa atma, Yeniden Çerçeveleme gibi kullanım alanları vardır.

Yeniden Çerçeveleme : olumlu yada olumsuz bir duygu, düşünce, davranış, inanç, karakter, fobi, alışkanlık, bağımlılık gibi çalışma alanlarına girer ve eski istenmeyen durumu istenen bir duruma getirmeye, alışkanlıklardan ve bağımlılıklardan kurtulmalara buna benzer durumları yeniden çerçevelemeye yarar. Olumlu bir durum varsa onu daha iyi bir duruma getirmemize yarar.

Şişman bir insan düşünelim, hatırlarsınız "her davranışın altında olumlu bir niyet yatar " diye bir NLP stratejisinden bahsetmiştik. Bu stratejiyi şişman biri için çalıştıralım. Bu kişinin iç dünyasında şişmanlık için bulunan olumlu duyguları bulup çıkaralım.

Bu kişinin adı Dabılyu olsun. Dabılyu'nun bilinçli aklına bir kaç soru soralım.

Dabılyu, nezamandan beri fazla kilon var ?

- 14 yaşından beri.

Birden bire iştahın mı açıldı ? O yaşlarda ki ortamın nasıldı ?

- İyiydi, sınıf etkinliklerine katılıyordum, oyun oynuyordum...

Bir sıkıntı veya baskı altında kaldın mı veya seni etkileyen ne gibi olaylar yaşadın ?

- hmmm, her insan gibi benimde hayatımda sıkıntılarım oldu ama onları atlattım.

Dabılyu bey, bu şişmanlığa ait olumlu yönleri düşünelim ozaman.

* Abur cubur yemek size keyf vermiş olabilir
* Kendinizi güvende hissetmek için kilo almış olabilirsiniz.
* Başkalarına vücut olarak üstünlük sağlama isteğiniz olabilir.
* Spor yapmak size yük olmuş olabilir.
* Yağlı yiyeceklerin lezzeti diyet yiyeceklere nazaran daha lezzetli gelmiş olabilir ve siz bundan vazgeçmek istememiş olabilirsiniz.
...
...
...
Yeniden Çerçeveleme alıştırması:
Bırakılması gereken davranışın altındaki olumlu niyetleri listeledikten sonra aşağıdaki gibi çalışma yapılır.

Şimdi senin bilinç altınla konuşacağım ve o bana vücudun vasıtası ile bana ileti gönderecek
Nasıl bir ileti diye sorarsan bu bir görsel, işitsel yada duyusal bir durum olabilir. vücudunda bir gerilim artması veya azalması evet veya hayır tarzında bir yanıt olabilir.
Önce bilinç altının bilincinle şişmanlık konusunda bir iletişim kurmak isteyip istemediğini sor eğer içinde evet yanıtına yakın bir durum olursa sol işaret parmağını oynat, hayır iletisi ( bir gerilme ) olduğunda ise sağ işaret parmağını oynat.

Dabılyu, soruyu bilinçaltına ( bilinç dışı aklına ) sorduktan sonra içinde bu sorununun çözüme kavuşabilme ihtimalinden dolayı bir sevinç oldu ve üzerindeki gerilim yerini gevşemeye bıraktı.

-Bu evet yanıtını aldıktan sonra sol işaret parmağını kaldırdı.

Şimdi şişmanlık ile ilgili çözüme kavuşturmaktan sorumlu yönüne sesleniyorum bu sorunu birlikte çözmeye hazır mısın?

-Bir süre sonra sol parmak kalkar.

Şimdi yaratıcı yönün ile çözüm arayan yönün birlikte şişmanlıktan kurtulman ve çözüm bulman için bir süre 3 taneden fazla alternatif olumlu niyetler ve çözümler bulsun.tamam olduğunda "evet " sinyali ver.

- Bir süre sonra evet sinyali verir.

Bu alternatiflerin içerisinde yaratıcı ve çözüm üretici yönüne göre uygulanabilirliliği ve sonuç alımı yüksek olan seçeneği seç. Bu seçeneğin detaylarını düşün.
Geleceğe doğru yani akşam yemek saatine git ve seçeneğini test et, başarılı olma hissi veriyor mu bu seçenek sende bir uyumsuzluk hissi oluşturuyor mu hisset.
Yarın saabah kahvaltısına git aynı şeyleri dene, öğle, akşam, 2 gün sonrası, 1 haffta, 1 ay hep iyi sinyaller alıyor musun? İyi sinyallerin kuvvetlenmesi için nelere ihtiyaç hissettin ve bunları nasıl karşılayacaksın düşün ve genel anlamda olumlu bir seçenek ise evet sinyali ver. Değil ise 2. seçeneği test et. sırayla bu seçenekleri sına eğer hiçbiri olmuyorsa bir daha en baştan yeni seçenekler düşün bulana kadar devam et...
Şimdi sınamaların ile ilgili " evet" veya "hayır " sinyalini bekliyorum.

- Bir süre sonra "evet" sinyali gelir.

Şimdi kendi kendine eskiden başardığın yönlerini düşün, olumlu referansları topla, ve sana destek olacağını düşündüğün kişileri düşün, sıhhatli olmanın, iyi görünmenin sana getireceği ekstra morali düşün ve bu yeniden çerçevelediğin problemin birtmesi için bu alıştırmayı her gün tatmin olana kadar yap.

- Bir evet sinyali daha verir.

İşte yeniden çerçevelemenin aşağı yukarı genel çerçevesi bu. Gelecek derste teknik olarak yeniden çerçevelemenin detaylarından bahsedeceğim.

tabi bu Avrupa Birliğinin Yeniden çerçevesi ile karıştırılmaması gerekir.

İç dinamiklerinizin, İç sesinizin, İç yönetiminizin, dış görünümünüzün GÜÇLÜ olması dileğiyle... YENİDEN ÇERÇEVELENİN...

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla