Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22.07.2013, 12:39   #1 (permalink)
Jaqen
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Veni, Vidi, Vici" Ne Anlama Gelir? Biliyor musunuz?

"Veni, Vidi, Vici" Ne Anlama Gelir? Biliyor musunuz?

Veni vidi vici ünlü Latince deyiş Veni vidi vici Latince venire videre vincere fiilerinin birinci tekil şahıs geçmiş zaman halidirTürkçe karşılığı; "Geldim gördüm yendim"dir

Bu cümle Julius Sezar tarafından Roma senatosu'na yazılmış Zela Savaşındaki zaferini anlatan mektupta geçer Sezar Tokat'ın Zile ilçesinde Pontus'lu Pharnaces II'ye karşı kazandığı zaferin ardından Roma Senatosuna gönderdiği mektupta bu cümleyi kullanmıştır Bu kısa ve özlü söz sadece Sezar'ın zaferinin büyüklüğünü değil onun askeri hünerini de vurgulamaktadır Farklı bir bakış açısından (Sezar aynı dönemde bir iç savaşı da sürdürmektedir) bu özdeyiş aristokratlardan oluşmuş ve geleneksel olarak Rom Cumhuriyeti'ndeki en güçlü grubu temsil eden senatoyu küçümseyişinin bir göstergesi olarak yorumlanabilir

Tarihi kaynaklara göre MÖ 100 veya 101 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen Roma İmparatoru Julios Sezar Pontus asıllı Basforos kralı 2 Pharneke ile Zile Altıağaç mevkiinde çok kanlı bir savaş yapar Savaşta her 2 taraf da büyük kayıplar verirAncak savaşı Roma İmparatoru Julius Sezar kazanır Bunun üzerine dünyaca ünlü sözü ”Veni-vidi-vici” (Geldim-gördüm-yendim) diyerek durumu Roma'ya bildirir

Sezar Zile'de kaleye taş bir kitabe yaptırarak dünyaca ünlü bu sözünü oraya da yazdırır Günümüzde Zile Kalesi'nde bulunan kitabeleri ziyaret etmek için her yıl çok sayıda turist ilçeye gelirken bazı tarihçiler bu kitabenin Sezar tarafından yapılan asıl kitabe olmadığını gerçek kitabenin çalındığını ve nerede olduğunun tespit edilemediğini ama bu sözün Zile İlçesi'nde söylendiğinin tüm kaynaklarda geçtiği de ifade edilmektedir Ayrıca Zile'nin Yıldıztepe Kasabası'ndan çıkarılan pek çok antik eserin üzerinde ”Veni-vidi-vici” yazısının görüldüğü ifade edilmektedir

Popüler kültürde

”Veni-vidi-vici” sosyal rekabet veya iş dünyasında sıkça kullanılan Latince terimlerdendir Örneğin kârlı bir işi başarıyla alan idareci şaka ile karışık bir şekilde bu kalıbı söyleyebilir Popüler kültürde çeşitli televizyon programlarında farklı özellikler atfedilerek (sihirli olduğu gibi) kullanılmıştır Ayrıca birçok farklı müzik türünden grup ve müzisyenin şarkılarında geçmiştirBazı film ve afişlerde de kullanılmıştır Bu deyiş ayrıca Philip Morris şirketinin ünlü sigarası Marlboro'da slogan olarak kabul edilmiştir

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla