Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02.09.2013, 13:42   #1 (permalink)
KaRaqiZz
BaHaRamaZaN

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Renkler Ülkesi Drama Etkinliği

Renkler Ülkesi Drama Etkinliği

(Renkler korosu sahnededir.Korodaki çocukların hepsinin elinde,ait oldukları rengi simgeleyen balonlar vardır.Elbiseleri ve başlıkları da simgeledikleri renktedir.Koronun en arka sırasında kahverengi,siyah ve beyazı simgeleyen çocuklar vardır.Öndeki yedi renk çocuk sırayla birer adım öne çıkarak konuşurlar.)

KIRMIZI : Biz tam yedi kardeşiz.

TURUNCU: Güneş bizim annemiz.

SARI: Gökkuşağı evimiz.

MAVİ: Biz tam yedi çiçeğiz.

LACİVERT: Doğa bizim ülkemiz.

MOR: Biz tam yedi çocuğuz.

KORO: Işıkla oluşuruz Resimde buluşuruz.

(Korodaki tüm renk çocuklar el ele tutuşarak halka oluştururlar.Olanaklara göre canlı yada teypten gelen müzikle dans ederek dönerler.Bu arada şarkı da söylerler.Şarkının renklerle ilgili olması gereklidir.Koronun söylediği iki dize de ezgilenerek kullanılabilir.şarkı ve dans bitice sahneye ressam ve hemen arkasından da çiçekli çocuklar korosu girer.ressamın elinde paleti ve fırçası vardır.ressamın oluşturacağı resmin izleyiciler tarafından görülebilmesi için kağıdın yeterince büyük olması gereklidir.)

KIRMIZI : (Elindeki kırmızı gülü sallayarak gelir.)Kırmızı gül gülüyor.resimde göz süzüyor.

RESSAM : ( Kağıda gül çizerken )Kırmızı güle bakın,dikeninden sakının.

TURUNCU : (Turuncu bir çiçekle gelir. Çiçeğini sallar).Turuncuyu alalım güneşi boyayalım.

RESSAM: ( Kağıdın sağ üst köşesine güneş resmi yaparken) Güneşimi boyadım,ısındım,aydınlandım.

SARI: ( Elinde papatyalarla gelir,çiçeğini sallar.)Altın gözlü papatya,güler yüzlü papatya.

RESSAM: ( Kağıdın alt tarafına papatyalar çizerken.) Papatyasız kır olmaz.Kırsız resim hoş olmaz.

YEŞİL: ( Elinde yeşil yapraklı bir dalla gelir.) Yeşil ağaçla çimen,resme girsinler hemen.

RESSAM: ( Bir ağaç resmi yaparken.)Doğa yeşilsiz olmaz,insan doğasız olmaz.

MAVİ: Mavi gök mavi deniz,martılar nerdesiniz?

RESSAM: ( Göğü ve denizi maviye boyarken.) Küçük mavi dalgalar,mavi gökte bulutlar.

LACİVERT : (Elinde bir menekşeyle gelir.Menekşeyi sallar. Lacivert bir menekşe,çocuğun yüzünde neşe.

RESSAM: ( Menekşeleri çizerken). İşte güzel menekşe,bakıyor hep güneşe.

MOR: ( Elinde leylak ve sümbüllerle girer,çiçekleri sallar.) Mor leylakla sümbül,doğaya ödül.

RESSAM: ( Leylak ve sümbülleri çizerken) Dağın yücesi mordur,resim yapması zordur. Aferin sana ressam. Resmimiz oldu tamam.Dağları biraz mora boyar.

KAHVERENGİ : Hayır hayır.Resim olmadı tamam. Nerde kahverengi topraklar?Toprak rengi o dağlar?

RESSAM : (Dağları toprakları kahverengiye boyar)İşte dağlar topraklar.Resmimiz oldu tamam.

BEYAZ: Hayır tamam olmadı.Hani beyaz bulutlar?Köpük köpük dalgalar?

RESSAM : (Denize dalga köpükleri,göğe beyaz bulutlar ekler.) Dalgalarla bulutlar. Resmimiz oldu tamam.

SİYAH : Hayır hayır olmadı. Nere kara kayalar?Kara kanatlı kuşlar?
(Ressam kaya resmi yapar,kuşların kara kanatlarını çizer çabucak.İzleyicilere bakar.Resmin bazı eksiklerini tamamlar.)

RESSAM: Ne dersiniz oldu mu?( Seyircilerin isteklerini yanıtlamaya çalışır gibi) Ne dediniz?Bir ev mi?( Hemen küçük bir ev kondurur resme.)(Seyircilere) Anlamadım.Top oynayan çocuklar mı? İşte... (Seyircilerin istekleri olursa ekler.)
Balonlu çocuklar korosu,çiçekli çocuklar korosu,ressam el ele tutuşarak bir halka oluştururlar.Baharla çiçeklerle ilgili bir şarkıyla dönerlerken oyun biter...