Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07.09.2013, 20:58   #1 (permalink)
FifiVePirtik
Tecrübeli Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Saygısız yaşamlar yaşıyoruz

Saygisiz Yasamlar Yasiyoruz!
Saygisiz yasamlar yasiyoruz. Hem kendimize hem de baskalarina sundugumuz saygisiz yasamlarimiz var her birimizin...

Bunun boyle oldugunu ilk Kanada otobuslerinde anladim. Seyahat etmek icin otobus ve skytrain seceneklerini hergun defalarca kullandigimi dusunursek bol bol gozlem yapma firsatim oldu. Hem gozlem hem de kiyaslama yapma imkanim oldu desem daha dogru olacak sanirim.

Turkiye'de otobuste cocuklu bir anne gordugumuzde koltukta oturuyorsa hemen annesinin onu kucagina almasini isteriz. Cunku sonucta o bir cocuktur ve biz buyuklerin oturmaya daha cok gereksinimi ve hakki vardir. Kanada'da ise cocuk hersey demek... Gelecek nesil demek... Umut demek hatta yarinlar demek... Dolayisi ile eger otobuse cocuklu bir anne bindiyse herkes tetikte onlara yer veriyor. Ayni sey yasli ve hastalar icin de gecerli... Otobusun merdivenlerinden asagiya tek tusla bir rampa aciliyor ki hasta ve yaslilar rahat rahat inip binebilsinler. Bekleyen yolculardan birisi dahi sikayet etmiyor, oflayip puflamiyor...

Bu sabah bindigim otobus yolda arizalandi. Tum yolcular inip bir sonraki otobusu beklemeye basladik. Arizalanan otobusun yan pencerelerinde kocaman bir yazi belirdi: Sorry... Gel de sinirlen... Bu ulkede sinirlenmek ne kadar zor birsey tahmin bile edemezsiniz. Arabalar var bazen tikanan trafik var ama gelin gorun ki tek bir korna calan sofor yok... Bu Kanada milletinin tek sorunu bir sorunu olmayislari sanirim...

Kanada bence iliklerine kadar gercek muslumanligi yasayan bir millet... Zenginden vergi alip fakire dagitma konusunda oldukca iyi isleyen kurallara sahipler... Tum evsizlere devlet aylik maas baglamis hatta kalmalari icin buyuk binalar yapmislar. Eger cocuklu ve de yanliz bir anneyseniz size yine aylik baglaniyor hatta bir iste calisiyorsaniz cocuk bakicisinin parasini da devlet karsiliyor. Yani calisani calismaya tesvik eden, calismayani ise calisandan aldigi vergilerle destekleyen bir sosyal yardimlasma anlayisi var. Gel de bu millete musluman degil de!

Insanlar istedikleri kadar acik sacik giyinebiliyorlar ki benim memleketimde bu teshirciliktir ve kadin eger boyle giyiniyorsa tecavuzu bile hakediyor demektir. Hemen herkes birbirine tehdittir ve bu nedenle okulda, iste, evde hatta sokakta yururken bile herkesten bir parca korkariz. Biz Turkler nasil sacma dusunce temelleri ile buyutulmusuz boyle... Yolda yururken bile kimse kimseyi rahatsiz edecek sekilde bakmiyor cunku o erkeklere has aclik Kanadali erkeklerde yok...

Haftaici herkes kendi isinde gucunde ve haftasonu geldigi zaman Cuma aksamindan gezme ve dolasma aktivitelerine baslaniyor. Pazar gunleri ise kilise gunleri ki bu millet dini ibadetlerini de ihmal etmiyor.

Yine bir Kanada ogleden sonrasinda sinirlenecek hicbir sey bulamamaktan dolayi mutluyum... Eger bana Kanada'da ne ogrendin? derseniz kesinlikle "gulumsemeyi ogrendim" derim ve ulkemde herkesin birbirine sundugu bu saygisiz yasamlara artik daha fazla saygi duymamayi...