Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06.01.2014, 17:32   #1 (permalink)
Jade

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
kalp Adaçayı Ve Biberiye Yağı İle Saç Bakımı

Adaçayı Ve Biberiye Yağı İle Saç Bakımı
Kalıtsal özellikler, kötü beslenme, ağır saç bakım ürünleri ve saç şekillendirici cihazların uzun süreli kullanımı, hormon dengesizlikleri, stres ve daha pek çok nedenden saçlar dökülebilir, zayıflayabilir. Saçlar kalıtsal olarak dökülüyorsa bunu durdurmak için bir çözüm bulmak zor. Diğer dökülmeye neden olan durumlar için adaçayı ve biberiye ile hazırlayabileceğiniz doğal bakım maskelerini kullanabilir, saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Botanik adı Rosmarinus officinalis olan biberiye kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmakta. Geleneksel kullanım alanları arasında böbrek rahatsızlıkları, adet dönemi ağrılarını hafifletmek ve çeşitli solunum hastalıkları yer alıyor. Aynı zamanda içerisindeki rosmaricinic asit ve kaffeik asidin saç büyümesini teşvik ettiği çeşitli bitki uzmanları tarafından dile getiriliyor.

1998 yılında “Dermotoloji Arşivi” dergisinde sonuçları yayınlanan bir araştırmaya göre biberiye yağıyla düzenli olarak saç bakımı yapmanın saç dökülmesini yavaşlatmak için güvenli ve etkili bir yöntem olduğu belirtilmiş. Biberiye yağıyla özellikle saçın yamalar halinde döküldüğü bir saç hastalığı olan alopesi areata’nın etkilediği bölgelerde tekrar saç oluşumu sağlanmış. Çalışmaya katılan 68 hasta 7 ay boyunca biberiye yağıyla saç derisine masaj yapmış ve bu hastaların %44′ünde seyrelen bölgelerde saç oluşumu gözlemlenmiş.

Bilimsel adı Salvia officinalis olan adaçayı bitkisi, saç dökülmesi ve kepeğe karşı kullanılan şampuanların pek çoğunun içinde bulunmaktadır. Adaçayının saça faydası; B, A ve C vitaminleri ile potasyum ve kalsiyum kaynağı olmasından ileri geliyor. Bu vitamin ve mineraller tüm vücudu olduğu gibi saç ve saç derisinin de tahribata neden olan dış etkenlere karşı koruyor ve uzama döneminde saçları olumsuz etkileyecek faktörlere karşı daha dirençli hale getiriyor.

Adaçayı yağıyla saç bakımı için gereken malzemeler ise şu şekilde; 1-2 çay kaşığı adaçayı yağı ve 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı. Bu iki yağı karıştırarak haftada 2-3 gün saç derinize masaj yapabilirsiniz. 15-20 dakika bekletip normal şampuanla yıkamanız yeterli olacaktır.

Saç derisi hastalıkları ya da saç dökülmesi için reçeteli ilaç kullanıyorsanız adaçayı ya da biberiye yağıyla bakım yapmadan önce doktorunuza danışın. Çünkü bu doğal yağlar merhemin etkisini azaltabilir.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla