Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23.05.2014, 00:08   #1 (permalink)
Sultan ŞAH

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
yank İlginç Bir Tatlı

İlginç Bir Tatlı

Yeni tatlar yaratmak için bir laboratuar kullanan bir aşçı, bir bardak Earl Grey çayını sıvı nitrojenle doldurarak ve bunu çıtır ekmeğin üstüne dökerek elde ettiği ''ekmek üstü çay'' tatlısıyla bir ödül kazandı...
Hayatına bir laboratuar deneyi olarak başlayan bu tatlı, Restaurant dergisinde İngiltere'nin en iyi tatlısı olarak adlandırıldı.
Bu tatlı, nitrojen gazıyla şişirilmiş bir balonun içi Earl Grey çayıyla doldurularak daha sonra sıvı nitrojenle donmaya bırakılmış. Donmuş çay, kızarmış kahverengi ekmek, marmelat ezmesi, ahududu reçeli ve bir kurabiyeyle servis ediliyor.

Bu tatlıyı bulan Sean Wilkinson'ın Middlesbrough'daki restoranı dünyanın en iyi 18. restoranı seçilmiş.
'' Bu hayatımda kazandığım ilk şey. Bu konuyu kendi kendime öğrendim ve geliştirdim ve Üniversite, laboratuarlardan birinde deney yapmama izin verdi. Ortaya çıkardığım bu şeye moleküler gastronomi (yemek sanatı) diyorum. Sürekli yeni fikirler düşünüyorum. Buna benzer bir şeyi Şikago'daki bir restoranda gördüm ama böyle bir şey İngiltere'de bulunmuyordu '' diyor Sean Wilkinson.
Sean, esin kaynağının harika bir aşçı olan teyzesi Peggy King olduğunu söylüyor ve bu ödülü ona armağan ettiğini söylüyor. ''Ben ne öğrendiysem ondan öğrendim. Benim aşçılıkta ya da bilimde resmi bir eğitimim yok. Tamamıyla kendi kendimi yetiştirdim ama aklım hep bir yarış içinde, hep yeni fikirler ortaya çıkarmak istiyor.''
''Favori yemeğim, kız arkadaşımın annesinin yaptığı Pazar rostosu. Tabi ki kendi yaptıklarımı tadıyorum ama hiçbir zaman kendi yarattığım tatları oturup yemiyorum.''

Sultan ŞAH isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla