Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18.11.2012, 00:06   #1 (permalink)
Nixie
“Geçti artık,göğsümde
kuş barınmaz anladım. ”
(Metin Altıok)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Hayallere dalmak mutsuz ediyor

Yapılan bir araştırma hayallere dalmanın insanlar üzerindeki etkisinin olumsuz olduğunu ortaya koydu.
Araştırma evden işe giderken yapılan yolculuktan ev işlerine kadar zihinlerimizin toplam zamanın yüzde 469’unda hayallere daldığını ortaya koydu.

Uzmanlara göre sadece **** yaparken beyin yapılan işe tamamen odaklanıyor.

Dahası yaygın algılayışın tersine hayallere dalmak insanları mutlu etmiyor. Aksine şu anda olmayıpolabileceklere özlem duyarak üzülmeye neden oluyor.

Harvard Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada hayatın nasıl daha güzel olabileceğini düşünmek yerine anı yaşamanın ve bundan keyif almaya çalışmanın psikolojik açıdan daha yararlı olacağı belirtiliyor.

Araştırma 2 binden fazla insanla cep telefonu teknolojisinden yararlanarak gerçekleştirildi. Katılımcılarla temas kurularak günlük yaşam içindeki halleri ne yaptıkları mutlu olup olmadıkları ve hayal kurup kurmadıkları soruldu. Gönüllü katılımcılar cep telefonlarından bu sorulara cevap verdiler. Alınan cevaplar günde birkaç kez güncellendi ve toplamda 250 bin cevap elde edildi.

Sonuçta ise insan beyninin her ne yapılıyorsa yapılsın zamanın neredeyse yarısında düşüncelere daldığı ortaya konuldu. Yalnızca **** sırasında beyin tamamen yaptığı işe odaklanıyor.

Araştırmaya göre insanlar en çok **** yaparken egzersiz yaparken ve sohbet ederken mutlu. En az mutlu olunan zamanlar ise çalışırken geçiyor.

Ancak şaşırtıcı bir şekilde daha güzel bir şey hakkında hayal kurmak sıkıcı işleri eğlenceli hale getirmiyor. Aksine zihnin hayal kurmasına izin verdikten sonra insan öncekinden daha mutsuz oluyor. Başka bir ifadeylearaştırmaya göre hayal kurmak insanı olduğundan daha mutsuz kılıyor.

Kaynak: Vatan Gazetesi

Nixie isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla