Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13.01.2015, 23:39   #2 (permalink)
semragül
Ne mutlu eğri zamanda,
Doğru yerde durabilene.

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Tarihe geçmiş "kapak" sözler

Meşhur Cimri Paşa atlarının arpa yemesi gerektiğini söyleyen seyislerine kızar ve her seferinde ''La Havle'' (ya sabır) çekermiş.Bir gün arabasının atları dermansızlıktan yığılıp kalınca,hiddetle sormuş.
- Atlarıma ne oldu?
Seyis,cevabı yapıştırmış:
- Ne olacak efendim ''La Havle'' yiye yiye ''Vela kuvvete”''(kuvvetsiz) oldular.

İncili Çavuş,Osmanlı elçisi olarak Fransa Kralına gönderildiğinde,elbiselerinin bazı yerlerinde yama varmış.
Kral, bunları görünce dayanamayıp:
- Bana senden başka gönderecek adam bulamadılar mı? diye sorunca, İncili Çavuş:
- Osmanlılar,adama göre adam gönderirler, cevabını vermiş.

Sadrazam Keçecizade Fuad Paşa’ya yetmişlik bir kadının otuz yaşında bir gençle evlenmek istediğinden bahsetmişler.Paşa hemen:
- Ahmet müsaade etmez,demiş.Sormuşlar.
- Hangi Ahmet
- Karaca Ahmet.
(Karacaahmet İst.'da bir mezarlığın adıdır.)

Çok değerli olan kütüphanesini millete vakfeden Koca Ragıp Paşa,onların bakımı için tanıdıklarından birini memur tayin etmiş.Bir gün ansızın kütüphanesini ziyarete giden Paşa,etrafı ve kitapları toz toprak içinde bulunca canı çok sıkılmış ve belli etmemeye çalışarak:
-Seni tebrik ederim yavrum,der.Gerçekten de gerçekten de emniyetli bir adammışsın.Teslim edilen şeylere hiç el sürmemişsin,aferin.

Tarihimizde Kafkas kartalı diye geçmiş bulunan İmam Şamil,yüz binlerce Rus ordularını birkaç arkadaşıyla yıllarca uğraştıran kahramandır.Üstat Şeyh Celaleddin Efendinin dizi dibinde Tarik-ı Nakşibendiyyenin âb-ı hayat pınarından kana kana içmek suretiyle maneviyatın zirvesine yükselirken,sol eliyle kullandığı kılıcıyla tek başına ordulara göğüs germek gibi bu dünyanın en büyük zevklerine de tatmaktan geri durmamıştır.Az bir kuvvetle uzun yıllar sürdürdüğü mücadelesini,esaretinden sonra aynı şekilde devam ettirmiştir.Ruslara esir düştüğünde,yemek esnasında,İmam Şamil’in iştahlı iştahlı yemek yediğini gören çar'ın:

''Kumandan, bu iştahla beni de yiyeceğinizden korkuyorum'' demesi üzerine etrafındakilerin kahkahaya boğuluşları uzun sürmemiş.Kafkas Kartalı:

-Çar hazretleri kaygılanmayınız.Ben elhamdülillah müslümanım ve domuz eti yemem haramdır.

Bir Hristiyan,Ahmed Vefik Paşa ya:
-Camilerinizde niçin günlük (bir çeşit koku) yakmıyorsunuz? diye sorduğunda,ondan şu cevabı almış:
-Bizimkiler abdestlidirler,yellenmezler.Onun için günlük yakmıyoruz.

Harun Reşid in vezirlerinden biri,Behlül Dana ya latife yollu takılarak:
- Müjde sana ey Behlül,Sultanımız seni,domuzlarla maymunlara çoban tayin etti” dediğinde,Behlül şu cevabı vermiş:
- Öyle ise kulaklarını aç da emirlerimi yerine getirmeye hazırlan.

semragül isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla