Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22.07.2015, 19:20   #1 (permalink)
DeRDeST
Süper Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Anaokulu Nasıl Açılır?

Anaokulu Nasıl Açılır?Çocukların sosyal hayata atıldığı ve birçok temel bilgiyi öğrendiği okul öncesi eğitim kurumları, çocuk gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat anaokulu açabilmek için bazı prosedürleri uygulamak gerekmektedir.

Bir anaokulu açmak için öncelikli olarak uygun bir bina bulmak veya bir bina inşa etmek gerekmektedir. Okulun inşasını iç yapılanma ve okul açma ruhsatı alma izler.

Anaokulu açmak isteyen bir kişinin en az ilköğretim mezunu olması gerekmektedir. Bununla birlikte anaokulu açmak isteyen kişilerin yüz kızartıcı suçların herhangi birisinden ceza almamış olması gerekmektedir. Okul öncesi eğitim kurumu açacak olan kişiler kurumlar veya şahıslar olabilir.

Okul öncesi eğitim kurumlarını açabilmek için ilk olarak anaokulu binasının, '' Okul Öncesi Öğretim Kurumları Yönetmeliği ve Özel Öğretim Kurumları Standart Yönetmeliği '' maddelerinde yer alan kurallara uygun olması gerekmektedir.

Bu işlemlerin ardından anaokulu açmak için İtfaiye, Bayındırlık ve Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü'nden bina için teknik raporların alınması gerekmektedir. Bu raporların Milli Eğitim Bakanlığı'na onaylatılmasının ardından okul öncesi kurum resmi olarak açılabilir.

Bir anaokulunun kurum açma maliyeti yaklaşık olarak 7 - 10 bin TL arasında değişmektedir. Kurum açma maliyeti çalışabilirlik için ruhsat işlemleri kapsamında değerlendirilmektedir. Bunun yanında binanın kira kontratı da ilgili birimlere verilmelidir. Binanın tapusu veya inşaat yapı izni varsa ruhsat işlemlerinde bu belgeler tasdikli bir şekilde ilgili kurumlara gönderilmelidir.

Anaokulu eğitim kurumu öğretim programları, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun hazırladığı ve aylık yayınlanan Tebliğ Dergisi'nde yayımlanmaktadır. Burada yer alan programa göre eğitim verilmektedir.

Okul öncesi kurumların eğitim kadrosu da düzenli bir şekilde oluşturulmak zorundadır. Bir anaokulu yönetiminde ve kadrosunda; anaokulu müdürü, en az 1 tane okul öncesi öğretmeni, stajyerliği kalkmış usta öğretici, en az 1 memur ve hizmetli bulunmalıdır.

Anaokulları tüm işlemlerini tamamlayıp kurulduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı, SSK Müfettişleri ve Maliye Müfettişleri tarafından denetlenmektedir. Bu denetimde herhangi bir aksaklığın tespit edildiği anaokulları eğitim ve öğretime ara vermek durumunda kalır. Genelde özel anaokullarında bir öğrenciden alınan ücret aylık 400 - 500 TL arasında değişmektedir.

Fotoğraf: Woodleywonderworks


Konu Papatya tarafından (25.11.2015 Saat 22:11 ) değiştirilmiştir. Sebep: resim düzenlendi.
DeRDeST isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla