Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Bayanların Dünyası > Anne ve Çocuk
facebook bağlan


Emzik kullanırken bunlara dikkat edin

Anne ve Çocuk kategorisinde açılmış olan Emzik kullanırken bunlara dikkat edin konusu , Emzik kullanırken bunlara dikkat edin Bebekler doğdukları andan itibaren güçlü bir emme refleksine sahiptirler. Emzirmek bebeklerin karınlarını doyurmalarını desteklerken aynı zamanda huzur bulup sakinleşmelerine yardımcı olur. Diğer taraftan emzik bebeklerin ...


Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Sezqin-X-

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 05.04.2014, 23:20   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Emzik kullanırken bunlara dikkat edinEmzik kullanırken bunlara dikkat edin


Bebekler doğdukları andan itibaren güçlü bir emme refleksine sahiptirler. Emzirmek bebeklerin karınlarını doyurmalarını desteklerken aynı zamanda huzur bulup sakinleşmelerine yardımcı olur. Diğer taraftan emzik bebeklerin doğal emme tatmin etmelerine yardımcı olur ve onlara güven hissi verir.

- Emzik sayesinde bir bebek kolay sakinleşir ve uykuya daha kolay dalar. Bununla birlikte emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle emziği bırakma noktasında çok geç kalmamak gerekir.

- Emzik yeni doğan bebekler için sakinleştirici özelliği ile can kurtarıcı olurken bebek büyüdükçe kullanmaya devam etmenin bazı sakıncaları ortaya çıkmaktadır.

- Uzmanlar genellikle emziğin 12.aydan itibaren bırakılması gerektiğini savunmaktadır.

- Bu dönemden sonra bebeklerin gelişimleri çok hızlanır, ağızlarında emzik olması gelişimlerini geciktirici olabilir.

- Emzik kullanımına ilerleyen dönemde devam eden bebekler kendi kendilerine mırıldanamazlar, konuşma denemeleri yapamadıklarından konuşma gelişiminde gecikme yaşanabilir.

- 12.ay itibarıyla bırakılması kesin bir kural değildir, her bebekte göreceli olarak değişkenlik gösterebilir. Okul öncesi döneme kadar kullanan çocuklar vardır. Bu çocuklar yeni bir okula başlama, yeni bir bakıcı, uzun araba yolculukları gibi durumlarda streslerini azaltıcı ve sakinleştirici etkisi için emzik kullanmaya devam eder.

- İlerleyen yaşlarda emzik kullanmaya devam etmek dili dışarı dişlere doğru itmeye sebep olacağından konuşmada peltekleşmeye sebep olabilir.

- Çocuğunuzun kendi kendine uykuya dalmasını sağlamak için emzik kullanımını bırakmanız yerinde olacaktır.

- Çocuğunuzun emzik kullanmayı bırakma zamanı geldiğini düşünüyorsanız bunu kendisi ile konuşmalı onu bu değişikliğe hazırlamalısınız.

- Geçişi bir anda değiş yavaş yavaş yapmak da alıştırmak için bir çözüm olabilir. Örneğin gün içindeki kullanımı limitleyebilirsiniz. Zaman içinde tamamen kaldırır ve gece de emzik olmadan uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

Papatya beğendi.
__________________
Sezqin-X- isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 26.12.2015, 10:49   #2 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Emzik kullanırken bunlara dikkat edin

Emzik Kullanımı

Emzik tartışması emzik kullanılmasından yana ve karşı görüşler

Günümüzde herkesin, Kullanılmasına ister karşı, ister yandaş olsun, emzik konusunda söyleyecek bir şeyleri var. Büyükanneler emziklerin dişleri berbat ettiği yolunda öyküler anlatırken, en iyi dostunuz kalkıp size, “emzik olmasaydı hayatta kalamazdım” diyebilir. Görüşler ne kadar farklı olursa olsun, bebeğinizin emziği sevmesi için haklı nedenleri vardır ve vazgeçirmeniz çok güçtür.

EMME REFLEKSİ

Küçücük bebeğinizin ağzına parmağınızın ucunu sokarsanız, emme yeteneğinin ne kadar güçlü olduğunu görerek hayrete düşmeniz kaçınılmazdır. Çok erken doğan (prematüre) bebekler dışında, bütün bebeklerin, doğdukları anda, emme refleksleri gelişmiştir. İçgüdüsel olan bu refleks, anlaşılması son derece kolay bir nedenden kaynaklanır: İster bir annenin meme başından, ister biberonun emziğinden olsun, beslenebilmesi için, bebeğin emmesi gerekir. Ne var ki, bebeklerin çoğu, aç olmadıkları zaman da emmekten hoşlanırlar: Ağlayan bir bebeğe emeceği bir şey verildiğinde rahatladığını, herkes bilir.

Ama bebeğinize emmesi için boş bir biberon veremezsiniz; çünkü midesine hava doldurur; dolu olanını da, aç olmadığı için o istemez. Ayrıca bütün gün memenizde olmaktan çok hoşlanabilir; ama bu durum da sizin için hiç eğlenceli ve uygun değildir. Dolayısıyla emzik, ikiniz için de, rahatlatıcı bir seçenek olabilir.

EMZİĞİN SEÇİMİ

Bebeğinizin emziğin vereceği huzura gerçekten gereksinme duyduğunu anladığınızda, emzik seçimine önem verin ve birçok farklı tipte emziği denemeye hazır olun.
Yeni doğmuş bir bebeğin ağzı, bir çocuğunkinden daha küçüktür; ama böyle de olsa, bebeklerin çoğu, aşağı yukarı emziklerle aynı büyüklükte olan standart bir biberon memesine ağızlarını uydurabilirler; dolayısıyla, emziğin boyutlarından çok, üstünde durulması gereken, arkasındaki plastik ağızlık bölümüdür.

Yeni doğan bebeğinizin burnunu tıkamaması için, emziğin arkasındaki plastik ağızlık bölümünün küçük olması gerekir. Ama bebeklik dönemini aşmış çocuğunuz için emzik alacaksanız, arkasındaki ağızlık bölümünün, olduğu gibi ağzına sokamayacağı, dolayısıyla da boğulmasına yol açamayacağı kadar büyük olmasına dikkat edin.

“Ortodontik” diye nitelendirilen emziklerin meme başları yassıdır; buna karşılık daha alışılmış çeşitlerin, başları yuvarlaktır. Ortodontik çeşitlerin dişetleri ve dişler için daha iyi olduğu ileri sürülmekle birlikte, bebeğinizin hangisini seçeceğini görmek için her ikisini de denemeniz daha doğru olur. Plastik ağızlığın biçimi, bebeğinizin değil, sizin seçiminize bağlıdır; bununla birlikte, hangisini seçerseniz seçin, havasızlıktan boğulmaya yol açmaması için, üstünde havalandırma delikleri bulunmasına dikkat edin. Günümüzde emziklerin ağızlıkları çok çeşitli renklerde yapıldığından, geleneksel “erkeklere mavi, kızlara pembe” formülü gibi sınırlandırmalar karşısında kalmazsınız. Fiyatlar ucuzdan çok pahalıya kadar değişir; ama unutmayın, daha pahalısı mutlaka daha iyi olanı demek değildir. Sözgelimi takırtılı sesler çıkaran fantezi süslemeleri olan bir emzik almak, hiç de iyi bir fikir değildir. Böyle bir emzik alacak yerde, bebeğinize bir kaynanazırıltısı alın bari (!) Yapmanız gereken, bütçenize en uygun çeşitten, bir değil üç emzik almaktır. Ancak, onaylanmış güvenlik standartlarına uygun olmasına ve parçalarının birbirinden ayrılmamasına, bebeğin çiğneyerek parçalayamayacağı kadar sağlam olmasına dikkat edin.

EMZİĞİN KULLANILMASI

Emziğin nerede, nasıl ve ne zaman kullanılacağı konusunda çok kesin kurallar yoktur. Bebeğinizin zevkine bağlı olduğundan, ne zaman isterse o zaman kullanın. Ama bazı temel noktalara uymayı da ihmal etmeyin.
Yeni doğmuş bebeğinizin emziğinin, tıpkı biberon memeleri gibi, mikroptan arındırılması gerekir. Biberonların mikroptan arındırılmasında yararlanmış olduğunuz yöntemleri, emziklerde de izleyin. Bebeğiniz parmaklarını -ve başka nesneleri- sık sık ağzına soktuğu yaşa geldiğinde, artık emzikleri mikroptan arındırmaya gerek kalmaz. Ama kuşkusuz, emziği yere düşünce, mutlaka iyice yıkadıktan sonra yeniden verin.
Kullanılmayan emzikleri hep aynı kabın içinde tutmak, hem temiz kalmalarını sağlar, hem de bebeğiniz yaygarayı bastığında, “emziğini nereye koymuştum?” diye dört bir yana koşuşturmaktan sizi kurtarır.

EL ALTINDAKİ RAHATLATICI

Yalnızca bebeğiniz istediği zaman değil, biraz kafanızı dinlemek istediğiniz dakikalarda da ona emziğini verebilirsiniz; çünkü emzik, emme içgüdüsünü doyurur. Yalnız unutmayın ki, emik, bebeğinizin ağlamasını şıp diye kesecek bir ağız tapası (!) değildir. Bebeğiniz aç olduğu, altı ıslak olduğu, üşüdüğü ya da ağrı duyduğu için ağlıyorsa, emziği ağzına verdiğinizde tükürüverecek ve ağlamasını sürdürecektir.
Emziğin, bebeğinizin günlük yaşamını düzenlemenize de katkısı olur. Bebeğinizi u-yutmak istediğiniz zaman ağzına emziğini verirseniz, bunu uykuyla özdeşleştirmeye başlar ve günler ilerledikçe belirli bir uyku düzenine alışmaya koyulur.
Bazı uzmanlar, emziklerin, bebeğin elleriyle bazı beceriler geliştirmesine de yardımcı olduğunu ileri sürmektedirler. Gerçekten de, bebeklerin emziklerine bağlanmaları, ağızlarından düşürdüklerinde bulmak için beşik ya da yataklarınının çevresini yoklamalarına ve emziği yeniden ağızlarına sokmaya çalışmalarına yol açar. Bu tür bir uyarma, bebeğinizin gelişmesinde önemli rol oynayabilir.

BAZI KURALLAR

Emziğin kötü bir şey olduğu konusunda ileri sürülen nedenlerin hiçbiri, tam olarak kanıtlanmamıştır. Dolayısıyla, bazı temel kurallara uyarak kullanmanız, sürekli ağzına tıkıştırmak yerine, yorulduğu zaman yatıştırmak ve
sıkıldığında rahatlatmak için vermeniz durumunda, emzik çok yararlı olabilir. Dostların ve akrabaların dehşet verici öykülerinin etkisinde kalmayın. Basit sağlık kurallarına uymak, eskiyen, yıpranan emzikleri yenileriyle değiştirmek koşuluyla, emzik kullanmaktan çekinmeniz gerekmez. Zaten, bu işte karar verecek en önemli kişi bebeğinizdir: Emzikten hoşlanıp hoşlanmadığını, kısa sürede belli edecektir.
Bebeğinizin dört-beş yaşlarına geldiğinde, ağzında emziğiyle ortalıkta dolaşıyor olabileceği düşüncesinden dehşete düşebilirsiniz; a-ma gereksiz kaygılara kapılmayın. Çocuğunuz büyük bir olasılıkla bu yaşa gelmeden emziğinden vazgeçecektir. Ayrıca, unutmayın ki, büyümüş de ağzında hâlâ emzikle dolaşan tek bir yetişkin bile yoktur (!)

EMZİKTEN VAZGEÇİRME HİLELERİ

Bebeğiniz biraz büyüdüğü halde emziksiz duramıyor, bu da canınızı sıkıyorsa, emzik kullanma süresini kısıtlayabilirsiniz. Ona yeni bir oyuncak uzatıp, karşılığında emziğini isteyin. Emzik istediği zaman, bir masal anlatarak ya da sevdiği bir meyve vererek, ilgisini başka bir yere çekin. Daha büyükçe çocuğunuza, bazı karşılaştırmalar yaparak, yuvada başka hiç kimsede emzik olmadığını anlatabilirsiniz: Ama sakın onu utandırmayın; yuvaya emziksiz gitmeyi bir oyunmuş, yeni bir deneymiş gibi görmesine gayret edin. Böylece çocuğunuzun gün geçtikçe emziğe yalnızca yatma saatlerinde gereksinme duyacağı, daha sonra da hiç duymayacağı bir noktaya erişirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken şey, onu emzikten vazgeçirmek zorunda olduğunuz duygusuna kapılmamaktır. Unutmayın ki, küçük çocuklar olmadık şeyleri, sözgelimi bir battaniye parçasını, eski bir oyuncağı, … ve bir emziği, gerçekten ayrılamayacakları bir şey haline getirebilirler. Bunu dert etmeyin. Çocuğunuz geliştikçe, eski alışkanlıklarından ve bebeklik bağımlılıklarından kendiliğinden, ama yalnızca vakti geldiğinde, kendisi karar verdikten (bilinçsizce) sonra, kurtulacaktır. Kaldı ki, hiç kimse çocuğunu artık büyüdü diye oyuncak a-yısından “vazgeçirmeye” kalkışmaz. Olsa olsa çocuk, artık büyüdüğünden, sevgili oyuncağını peşinde sürüklemek gereksinmesini, kendiliğinden bırakır. Emzik emme rahatlığına ve alışkanlığına duyduğu gereksinmede de, aynı yolu izleyecektir.

__________________


Papatya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 2
Papatya, Sezqin-X-
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 16:55