Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Bayanların Dünyası > Anne ve Çocuk
facebook bağlan


Karnesinde Zayıf Olan Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalı?

Anne ve Çocuk kategorisinde açılmış olan Karnesinde Zayıf Olan Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalı? konusu , Karnesinde Zayıf Olan Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalı? zayıf, karne, kardeşi zayıf öğrenci, zayıf karneye yaklaşım, aile ve karne,karnesi zayıf çocuğa bakış açısı,karnede zayıf getiren çocuğa nasıl davranılmalı Çocuğunuzun karnesinde zayıf ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 18.01.2016, 21:16   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Karnesinde Zayıf Olan Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalı?Karnesinde Zayıf Olan Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalı?

zayıf, karne, kardeşi zayıf öğrenci, zayıf karneye yaklaşım, aile ve karne,karnesi zayıf çocuğa bakış açısı,karnede zayıf getiren çocuğa nasıl davranılmalı
Çocuğunuzun karnesinde zayıf varsa sakın bunları yapmayın
Öğrencilerin ilk dönem karnelerini alacakları sömestir tatili, ne tamamen yan gelip yatma ne de ödevlere ve testlere boğulma dönemi!

Karne notları konusunda doğru tutum sergileyebilir ve iki haftalık tatili verimli aktivitelerle planlayabilirseniz; çocuklarınız ikinci döneme çok daha enerjik ve moralli hazırlanabilir:

Sadece kırık değil iyi notlarını da görün. Ödül konusunu da abartamayın, pahalı hediyelere boğmayın! Tatil günlerini bilgisayar başında geçirmesini istemiyorsanız çocuğunuzla birlikte aktiviteler planlayın. Örneğin; eski mahallenizi ve aile büyüklerinizi ziyaret edin, birlikte yemek yapın, müzelere ve tiyatrolara gidin...

Karneler alınıyor ve sömestr tatili başlıyor. Öğrenciler için 15 günlük bu tatil dönemi, akademik, psikolojik ve fiziksel gelişimleri açısından çok önemli. SEV Amerikan Koleji'nden (SAC) Uzman Psikolog Can Gezgör, velilere bu tatili etkili kullanabilmeleri için önerilerde bulundu.

OKUL HAYATI KARNEDEN İBARET DEĞİL: Karnedeki notlar; girilen sınavlardaki, yapılan ödevlerdeki ve hazırlanan projelerdeki başarıları gösterir. Çoğu zaman çocuğunuzun okulda rol aldığı sosyal sorumluluk projeleri, spor ve sanat etkinlikleri ve psikolojik gelişimi karneye yansımaz. Bu yüzden çocuğunuzun tüm okul hayatını, karnesindeki notlara göre değerlendirmeyin.

TEPKİLERİNİZDE ÖLÇÜLÜ OLUN: Eğitimde teknolojinin hızla gelişmesi ile birçok okul, öğrencilerin aldığı notları ve sınıf içi performanslarını veliler ile karne döneminden önce paylaşıyor. Bu yüzden karne dönemi artık çok büyük sürprizlere açık değil. Ancak yine de karne, özellikle ilköğretim dönemindeki öğrenciler için önemini koruyor. Bunun nedeni, öğrencilerin derslerdeki konulara bağlı seviyesinin elle tutulur hale gelmiş yani somutlaşmış olmasıdır. Karnedeki not başarısına göre vereceğiniz tepkiler bu aşamada kritik önem taşır.

BAĞIRMAK OKULDAN UZAKLAŞTIRIR: Notları düşük gelen çocuğunuza bağırmanız veya onu cezalandırmanız okuldan uzaklaşmasına neden olabilir. Eğer çocuğunuzun notu düşük geldiyse bu durumu onunla konuşun ancak bu konuşmanın tek taraflı bir konuşma olmamasına ve sadece zayıf derslerle ilgili olmamasına dikkat edin.

İYİ OLAN NOTLARI TAKDİR EDİN: Örneğin; Türkçe dersinde zayıf alan bir öğrenciye "Matematik ve Geometri sonuçların konuyu anladığını gösteriyor. Türkçe için çalışma sistemini gözden geçirmek ister misin?" diye sorabilirsiniz. Böylece; hem yüksek olan derslerin farkında olduğunuzu, hem de onu yargılamadan desteklemek istediğinizi göstermiş olursunuz. Bu sayede çocuğunuz, konuyla ilgili fikirlerini çekinmeden sizinle paylaşabilir.

SİNİRLİYSENİZ BİRKAÇ SAAT SONRA KONUŞUN: Notlarla ilgili konuşmanın seslerin yükseldiği bir tartışmaya dönmemesine gayret gösterin. Eğer sinirliyseniz, bir kaç saat sonra konuşacağınızı çocuğunuza söyleyin.

PAHALI HEDİYEYLE ÖDÜLLENDİRMEYİN: Bunun tam tersi olarak da, notları yüksek olduğu için çocuğunuzu pahalı ve abartılı hediyelerle ödüllendirmekten de kaçının. Bu tür hediyeler, çocuğunuza onu yalnızca iyi notlar aldığında sevdiğiniz mesajı verebilir. Ayrıca çocuğunuzu bir sonraki karne döneminde yine bu tür ödüller kazanabilmek için akademik baskı altına alabilir.

KIRIK NOTUN NEDENİNİ BULMASINA YARDIM EDİN: Özellikle ortaöğretim yıllarında öğrencilerin, ders çalışma sorumluluğunun farkında olmaları gerekmektedir. Ancak korumacı ebeveyn yaklaşımı bu sorumluluğun kazanılmasını engeller. Bu sebeple düşük notların nedenini yalnızca sizin değil çocuğunuzun da bulması gerekmektedir. Çocuğunuzla konuşurken onu yargılamadan düşük notların nedenini bulmasına yardımcı olun.

İKİNCİ DÖNEMİ BİRLİKTE PLANLAYIN: Çocuğunuzun aldığı notları sorun olarak değerlendirmeyip, çözüm odaklı yaklaşmaya çalışın. Örneğin, ilk dönem notlarını, ikinci dönemi planlamasına destek için kullanabilirsiniz. Planlamayı kendiniz değil, çocuğunuz ile birlikte yapın. Böylece çocuğunuzun ikinci dönemde daha fazla sorumluluk almasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda planlamada sizin desteğinizin olduğunu bilmesi, çocuğunuzun güvende hissetmesini sağlayacaktır.

SÜREKLİ KIRIK NOTLARI HATIRLATMAYIN: İnsanların çoğu zaman hata yaparak öğrendiğini unutmayın; özellikle ergenlik dönemi riskli davranışların ve hata yapma olasılığının arttığı dönemlerdir. Yapılan hataları, alınan notları sürekli hatırlatmak yerine, onları düzeltmek için başlangıç noktası olarak kullanın.TATİLİ VERİMLİ GEÇİRMEK İÇİN ÖNERİLER:

ZAMAN KONUSUNDA ANLAŞMA YAPIN: Tatil dönemi, öğrenciler için kuralların ortadan kalktığı bir dönem olmamalıdır. Öğrencilerin tatil döneminde de, tıpkı okul döneminde olduğu gibi, yatacakları, ödev yapacakları, dinlenecekleri, oyun oynayacakları saat dilimleri belirli olmalıdır. Çocuklarınızla, bu zaman dilimlerini belirlemek için anlaşma yapabilirsiniz.

MİNİKLER 3-4 GÜNLÜK PLAN YAPSIN: Çocuğunuzla anlaşma yaparken; ilköğretim çağındaki çocuklarınız ile 3-4 günlük, ortaöğretim çağındaki çocuklarınız ile 1-2 haftalık zaman dilimini planlayın.

ANLAŞMALARI BİRLİKTE HAZIRLAYIN: Anlaşmaları tek başınıza değil çocuğunuz ile birlikte hazırlayın. Sorumluluğun onda olması ve planlamada rol alması, anlaşmayı güçlendirecektir.

ÖDÜLÜ DE BİRLİKTE BELİRLEYİN: Anlaşmanın işlemesi halinde alınacak ödül ya da tersi bir durumda uygulanacak yaptırımları da yine çocuğunuz ile birlikte belirleyin ve ödülde de yaptırımda da aşırıya kaçmayın.

YAPTIRIMLAR GERÇEKÇİ OLMALI: Anlaşmaları takip etmeniz ve birlikte belirlediğiniz gerçekçi yaptırımları uygulamanız, sonraki anlaşmaların işe yaraması için son derece önemlidir.

'BİLGİSAYAR YASAK' DEMEK YERİNE 'BUGÜN SİNEMAYA GİDELİM' DEYİN

ETKİNLİKLER ÖNCELİĞİNİZ OLSUN: Çocuğunuzun gelişimi için önemli olduğunu düşündüğünüz etkinlikler (spor, sanat vb.) önceliğiniz olsun. Örneğin, "salı günü hiç bilgisayar oynamayacaksın" demek yerine, o gün için tamamlayacağı etkinliği ve arkadaşları ile geçireceği zamanı belirtebilirsiniz. Böylece çocuğunuza neyi yapmaması gerektiğini değil, onun yararına olan etkinliği göstermiş olursunuz. Aynı zamanda elektronik oyunların hayatınızın merkezinde olmadığı mesajını verebilir, sizin onları planladığınızı anlatabilirsiniz.
SÖMESTİRDE YAPILABİLECEK YARATICI AKTİVİTELER:

BÜYÜDÜĞÜNÜZ MAHALLEYE GÖTÜRÜN: Tatil dönemini, çocuğunuzla aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için kullanabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte sizin okuduğunuz okulları, büyüdüğünüz mahallenizi veya bir aile büyüğünüzü ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaretlerde sizin öğrencilik yıllarınızı nasıl geçirdiğinizi öğrenmesi, çocuğunuz için ilgi çekici olacaktır.

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ YAPIN: Şehir turları ve doğa gezileri, çocuğunuzla açık havada eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu turları birkaç gün öncesinden çocuğunuzla birlikte planlayın.

BİRLİKTE KÜLTÜR GEZİSİ PLANLAYIN: Onun merak ettiği, ilgi duyduğu hatta bilgi sahibi olduğu tarihi yerleri ya da sanat merkezlerini gezin. Geziyi çocuğunuzun planlaması, geziye daha istekli katılmasını sağlayacaktır.

EVDE GELENEKSEL BİR YEMEK PİŞİRİN: Tatillerde ortak zaman geçirmek ebeveyn-çocuk ilişkisinde önemlidir. Eğer tatilde bir yere gitme ihtimaliniz yoksa evde aile ilişkilerinizi güçlendirebilecek etkinlikler yapabilirsiniz. Çocuğunuz ve bir aile büyüğünüz ile birlikte aileniz için geleneksel bir yemeği yapabilirsiniz. Yemeği yaparken geçirilen zaman ortak anıların oluşmasına yardımcı olacaktır.

VİDEOYA KAYDETMESİNİ SAĞLAYIN: Aynı zamanda çocuğunuzdan bu zamanların videoya kaydetmesi, fotoğraflaması ve daha sonrasında sunması için destek isteyebilirsiniz. Böylece kendisinin iyi bildiği teknoloji konusunda size destek olarak sorumluluk almasını sağlayabilirsiniz.

SINAV DÖNEMİNDEKİ ÖĞRENCİLERE TAVSİYE:

TEST ÇÖZEREK GEÇİRMEYİN: TEOG, YGS/LYS gibi sınavlara çalışan öğrenciler için tatil dönemi sadece sınava hazırlık dönemi olarak kullanılmamalıdır. Öğrencilerin mutlaka dinlenecekleri, rahatlayabilecekleri zaman yaratılmalı ve bu zaman dilimleri etkili kullanılmalıdır.

TİYATROYA DA GİDİN: Doğa yürüyüşleri, sinema, tiyatro gibi sanatsal aktiviteler, sınav senesindeki öğrencilerin dinlenmesinde ve enerji depolamasında etkili olacaktır. Sömestr tatilinin etkili kullanılması, sınavların olduğu ikinci dönemin daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

Okul hayatı karneden ibaret değil, her ne olursa olsun onların evlatlarınız olduğunu unutmayın.

__________________


Papatya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Papatya
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 12:44