Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Bayanların Dünyası > Anne ve Çocuk
facebook bağlan


Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar?

Anne ve Çocuk kategorisinde açılmış olan Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar? konusu , Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar? Çocukların korku durumları yaşlarına göre farklılık gösterir. Çok küçük yaşlarda seslerden yani soyut kaynaklardan ileriki dönemde de somut korkuları ortaya çıkar. İşte yaşlara göre çocukların ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 30.09.2013, 13:53   #1 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar?Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar?

Çocukların korku durumları yaşlarına göre farklılık gösterir. Çok küçük yaşlarda seslerden yani soyut kaynaklardan ileriki dönemde de somut korkuları ortaya çıkar. İşte yaşlara göre çocukların yaşadığı korkular:


Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar?

2 Yaş: Bu yaştaki çocuklarda genellikle seslere bağlı bir korku sendromu vardır. Özellikle tren, kamyon, gök gürültüsü, elektrik süpürgesi vs. seslere.

2.5 Yaş: Annenin yavaş yavaş uykuya geçişlerde yanından ayrılma dönemi olduğundan alışılmadık odaya birinin girip çıkması durumlar çocukta korkuya neden olur.


3 Yaş: Bu yaşlarda görsel korkular ön plana çıkar. Karanlık, hayvanlar, anne babanın gece sokağa çıkması gibi.

4 Yaş: Bu dönemde hem sessel hem de görsel korku oluşur. Motor gürültüsü, karanlık, yabani hayvan ve annenin evden ayılışı gibi.

5 Yaş: Fazla korkulu bir yaş değildir genelde görsel korku olabilir. Düşme, bir yerini incitme gibi.

6 Yaş: Özellikle seslerle ilgili çok korkulu olunduğu bir dönemdir. Kapı zili, telefon, böcek, hayalet, cadı korkusu, yatağın altından biri çıkacak korkusu, su, ateş ve anneyi evde bulamama korkusu gibi.

7 Yaş: Karanlık, bodrum, tavan arası. Gölgeleri hayalet gibi algılama. Okuyup izledikleri her şeyden fazlasıyla etkilenme vardır.

8-9 Yaş: Endişeler ve korkular bu dönemde azalır. Kişisel endişeler başlar. Bir şeyi başaramamak, okulda başarısızlık gibi.

Çocuklar korktuğunda neler yapılmalı?

1. Korkusuna saygı gösterilmeli

2. Onun korkularının geçici olduğunu kendinize hatırlatın.

3. Korktuğu durumdan biraz uzak tuttuktan sonra duruma yardımcı açıklamalar yapılmalı.

4. Korktuğu duruma tekrar alışabilmesi için o duruma yavaş yavaş ilerletin.

5. Çocuğun nelerden korktuğunu saptamalı ve onlardan uzak tutulmalıdır.

6. Korkuları sıralansın yaş grubu ve yaşanabilecek düzeydeyse bu durumdan korkulmamalı fakat aşırı ve geçmiyorsa bir uzmana danışılır.

__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Jaqen isimli Üye şuanda  online konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.09.2013, 13:55   #2 (permalink)
Aşk, yoksun yoksulum ..
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar?

Neye benzediğini bilmeselerde ayrıca Canavardan korkarlar.

__________________
Rüzgâr kimliğini açıklasa, biz tutuklanacaktık..
RaMSeS isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.10.2013, 02:28   #3 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar?

Bir bebek nelerden korkar?

ÇOCUKLARIN BAŞLICA 7KORKUSU

Etiketler:
prof. dr. sabiha paktuna keskin, bebek psikolojisi, çocuklarda korku, çocukların başlıca 7 korkusu, aile anne baba , empati
Çocuk yetiştirmenin anahtarı, onu anlayabilmektir.


Çocuğun, çevreyi yetişkin bir birey gibi değil, kendi yaş ve zihinsel gelişimine uygun şekilde algıladığını bilmek ve buna uygun şekilde davranabilmektir çocuk yetiştirmenin püf noktası.

Çocuğu anlayabilmek için ise onun korkularını bilmek gerekir. Bir bebek nelerden korkar? Bu korkuların altında yatan nedenler nelerdir? Aileler, çocuklarının korkularına karşı nasıl davranmalıdır?

Bu soruların cevaplarını bilirseniz, o özlem duyduğunuz kendine güvenen, çevresi ile barışık, kendini ve çevresini yönetebilen, sorunlar karşısında çözüm üretebilen geleceğin yetişkininin altyapısını da rahatça oluşturabilirsiniz.

Çocukların korkularını başlıca yedi ana başlık altında inceleyebiliriz.

1.Beslenmek


Beslenme, yaşamın temel dürtülerinden ve olmazsa olmazlarındandır. Beslenme konusunda bebek –eğer bir sağlık sorunu yoksa- disipline edilmeye çalışılmamalı, ne zaman isterse doyurulmalıdır.

2.Dışkılamak


Belli bir algı seviyesine ulaşıncaya kadar, çocuk için dışkısı, kendi vücudundan ayrılan bir parçadır. Aile bunu bilmeli ve zamanı gelmeden tuvalet terbiyesi adı altında çocuğun bu korkusunu tetiklememelidir.3.Anneden ayrılmak


Bebek için anne ayrı bir birey değil, kendinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Tabi ki özellikle çalışan anneler için sürekli çocuğun yanında olabilmek mümkün değildir. Fakat işe giderken geride kokusunu bırakmak, evden çıkıp biraz sonra geri gelerek, çocuğun gittiği yerden döneceğini algılamasını sağlamak gibi küçük tedbirlerle bu korkunun tetiklenmesi önlenebilir.

4. Uyumak


Kimi bebek uyurken annesinin kokusunu hissetmek ister. Onun huzurlu uyuması için annenin kokusunu taşıyan bir giysinin beşiğinde olması yeterlidir.

Kimi bebek annenin temasını ister. Bu durumda anne, beşiği yatağının yanına konumlandırmalı ve yatarken bir eliyle bebeğine temas etmelidir.

Kimi bebek annesinin kucağında, kimisi ise memesini emerek uyumak ister. Anneye düşen, bebeğinin nasıl huzurlu uyuduğunu anlayıp ona uygun davranmaktır.

5. Yabancı mekan ve Yabancı yüz


Bütün yıl beklediğiniz tatil geldi çattı. Aylardır planladığınız şekilde tatile çıktınız. Çok mutlusunuz. Dinlenme imkanı bulacak, iş stresinden uzaklaşacaksınız, çocuğunuza da daha fazla vakit ayırabileceksiniz.

Ama çocuğunuz sürekli ağlıyor, mutsuz ve tatiliniz zehir oluyor. Neden mi?


Çünkü onu güvenli olduğundan emin olduğu evinden ayırıp, tanımadığı bir yere götürdünüz. Etrafında tanımadığı birçok yüzle karşı karşıya bıraktınız. Bu da onu korkuttu.

Peki, ne yapmalıydınız? Aslında o kadar basit ki. Örneğin bir otele gittiniz. Anne otele girer girmez çocuğu güvenli kucağına alıp kalacakları odayı gezdirip çevreyi tanıtsa, ona bu ortamda da güvende olacağını hissettirse, büyük ihtimalle tatiliniz çok daha güzel geçecekti.

6. Başına su dökülmesi


Anneler soruyor; ‘’Bebeğim banyo yapmak istemiyor ne yapmalıyım?’’, ‘’Neden başına su dökünce ağlıyor?’’

Cevabı, sorunun içinde gizli. Çocuğun başına su dökülmesi onda boğulma hissi ve korku oluşturabilir.

Çocuğu yıkarken kafasından aşağı boca etmek yerine suyu elinize döküp yıkarsanız çocuğu bu korkudan uzaklaştırabilirsiniz.

7. Saç ve tırnak kesimi


Çocuğunuz, saçının ve tırnaklarının kesilmesine tepki gösterebilir. Bunun nedenini anlamak yetişkin için zordur. Nasıl olsa saç da tırnak da yeniden çıkacak, öyle değil mi?

Belki de çocuk için öyle değildir. Çocuğunuzun, saçını ve tırnağını kendi vücut bütünlüğünün -aynı kolu, bacağı gibi- ayrılmaz bir parçası olduğunu zannedebileceğini hiç düşündünüz mü?

Unutmayın ki çocuklar belli bir yaşa kadar empati kurabilme yeteneğinden yoksundur. Çünkü beyinde bu mekanizmalar henüz oluşmamıştır. Bu durumda yetişkine düşen, çocuk ile empati kurmasıdır.

Çocuğun sizi anlamasını beklemeyin. Siz onu anlamaya çalışın. Çevreyi onun gözüyle görmeye başladığınızda her şey daha anlamlı ve daha kolay olacak.

__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Jaqen isimli Üye şuanda  online konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 2
Flora, RaMSeS
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 18:26