Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Bayanların Dünyası > Anne ve Çocuk
facebook bağlan


Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Anne ve Çocuk kategorisinde açılmış olan Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır? konusu , Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır? Rota virüs küçük çocukların en sık rastlanan bağırsak epitel sistem hastalığıdır. 5 yaşına kadar olan bu çocukları tamamına yakını bu enfeksiyonla ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 01.10.2013, 16:29   #1 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota virüs küçük çocukların en sık rastlanan bağırsak epitel sistem hastalığıdır. 5 yaşına kadar olan bu çocukları tamamına yakını bu enfeksiyonla karşılaşır . Tüm dünyada her yıl 600 bin çocuğun ölümüne sebep olur ve özellikle bunların yüzde 85 i gelişmekte olan ülkelerde olmaktadır . Her 65 vakanın bir tanesinin hastaneye yatması gerekmektedir rota virüsünden ve ne yazık ki her 293 çocuktan ölümüne yol açan bir enfeksiyon özellikle kış aylarında salgınlar yapıyor 2 yaş altında özellikle hastalığın yüzde 40 ile 60 2 yaş altında gözleniyor ölümlerin büyük bir kısmı 2 yaş altında gözleniyor .Rota virüsüne bağlı gastroenteritler bazı durumlarda özellikle dehidratasyonla meydana gelip ağır seyreder hastaneye yatış ve ölüm riski artar. Enterit nedeniyle ve su kaybı nedeniyle hastaneye yatış olmaktadır bu hastalıkta ve bu nedenle maliyeti olan bir hastalıktır bir çok yük getirir aile ve ülke için hem gelişmiş hem gelişmekte olan ülkelerde süt çocuklarında ve daha büyük çocuklarda da ağır dehidratasyonların da en büyük nedenidir . Aynı oranda görülmesine rağmen gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde aynı oranda görülmesine rağmen mortalite oranı bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde daha fazladır.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bulaşma yolu genellikle oral yoluyla fekal oral yolu dediğimiz ağız yoluyla bulaşabilir ancak bazı durumlarda solunum yoluyla bulaştığı yönde söylemler vardır . Virüs dış çevre şartlarına oldukça dayanıklıdır o yüzden el yoluyla da bulaştığı için bazen sık salgınlar yapabilmektedir. Bazı dönemlerde ilk başlama süresi 2 gündür ve hastalık ortaya çıktıktan sonra 3 ile 8 gün arasında süren kusma ve ishal ile karakterizedir . Ateş ve karın ağrısı da beraberinde eklenebilir ve hastalık ortaya çıktıktan 10 gün sonrasına kadar bulaşıcılık devam ediyor. Hastalığa karşı tam bir immunite gelişmez değişik suçları vardır ama diğer bir kere geçirdikten sonra diğer suçlara karşı daha hafif seyretmektedir . Küçük çocuklarda daha çok anneden geçen antikorlarla korunabildiği için ilk 6 ay ağır seyretmez . Bundan koruyucu yöntem aşıdır.

Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

son yıllarda ülkemizde de sık olarak yapılmaktadır oral yolla yapılır ilk dozu 6. haftadan sonra yapılmaktadır 14. haftadan sonra da yapılamaz 6 ve 14 arası ilk dozunun yapılması gerekmektedir .


etiketler: bebek aşı takvimi, bebeklere vurulan aşılar, rota aşısı ne zaman yapılır, rota virüsü, rota virüsü aşısı, rota virüsü aşısı ne zaman yapılır

__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 24.09.2014, 14:37   #2 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota Virüs Enfeksiyonları Nasıl Önlenir?

Yeni geliştirilen aşıların (RotaTeq® ve Rotarix®) enfeksiyon oranlarını azalttığı, enfeksiyonla gelişen ağır hastalıkları engellediği görülmüştür. Rota virüs aşısı 2 ayın üzerindeki bebeklere, ilk dozu 3. aydan önce başlanmak koşulu ile 2 ya da 3 doz olarak ağızdan uygulanmaktadır.

Ülkemizde bu aşılar devlet tarafından karşılanmadığından, eczanelerden temin edilerek sağlık ocaklar yada hastanelerde yaptırılmaktadır. Aşıların fiyatları ise şu şekildedir.

ROTATEQ : 2 x 114.01TL
ROTARIX : 3 x 142.32TL

Aşının kullanımının yaygınlaştırılması sonucunda tüm dünya ülkelerinde çocuk ölümleri azaltılabilecektir. Üzgünüm ki; bu enfeksiyon daha çok aşının kullanımının maddi nedenlerle sağlanamadığı az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Aşı dışında en etkili korunma yöntemi daha önce de belirttiğim gibi temizlik ve ellerin sık yıkanmasıdır. Bunu bir yaşam tarzı haline getirmek, hayatımızın her döneminde bize yararlı olacaktır.


Rota Virüs İçin Tedavi Yöntemi Nedir?

Tedavi için herhangi bir ilaç verilmemektedir. Diğer enfeksiyonlarda uygulanan antibiyotik tedavisi de yapılmamaktadır. Öncelikle vücutta kaybedilen su ve tuz miktarının yükseltilerek vücut direncinin yeniden yükseltilmesi hedeflenir. Bunun için bebeğinizin/çocuğunuzun bol sıvı alması ve ishale uygun yiyecekler yemesi gerekmektedir.şeker-tuz karışımı ile susama sağlanabilir. Muz, patates püresi , yoğurt ve pirinç gibi gıdalar tüketmesi ishal tedavisinde faydalı olacaktır. Bu dönemde bebeğinize/çocuğunuza, kesinlikle yağlı ve soslu yiyecekler vermeyiniz. Emziriyorsanız emzirmeye devam etmelisiniz. Eğer bebeğinizin/çocuğunuzun yeterli sıvı tüketmesi sağlanamıyorsa serum tedavisi önerilir.İshalini tamamen durduran bir ilaç tedavisi yapılmaz. Bu yaşanması gereken bir süreçtir. Önemli olan bu süreçten ne kadar az zararla çıkabildiğimiz… Unutmayalım ki; bebeğimiz/çocuğumuz her hastalandığında ilaçlara sarılmak da onun metabolizmasına farklı zararlar vermekte ileride farklı rahatsızlıklara yol açmaktadır.

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 03.11.2014, 15:12   #3 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?


ROTAVİRÜS AŞISI

Dünya çapında rota virüslerin her yıl 111 milyonun üzerinde gastroenterit (mide-bağırsak enfeksiyonu) vakasından ve yaklaşık 600.000 ölüm vakasından sorumlu olduğu tahmin edilmektedir. Bu ölüm vakalarının %82’sinin gelişmekte olan ülkelerde olduğu hesaplanmıştır ve bu da her gün yaklaşık 1205 çocukluk çağı ölüm vakasına eşdeğerdir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde rota virüs hastalığı sıklığının benzer düzeyde olması, bu hastalığın sadece su kalitesi, sağlık önlemleri yada hijyen koşullarını iyileştirmeyle kontrol altına alınamayacağını düşündürmektedir. Şiddetli rota virüs gastroenteritinin güncel tedavisi sıvı-elektrolit kaybının önlenmesidir. Bu tedavi şiddetli ve ölümcül enfeksiyon sayısının azaltılmasına yardımcı olmakla birlikte, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, ölüm oranları kabul edilemez düzeyde yüksek kalmaktadır. Bu bulgular, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yüksek hastalık düzeyi ve ilişkili maliyetle birlikte, rota virüs nedenli hastalığı önlemek için yeni, daha etkili halk sağlığı stratejilerine kuvvetle gereksinim duyulduğunu vurgulamaktadır. Aşılamanın, şiddetli rota virüs hastalığı sıklığı üzerinde önemli derecede etkisi olabilecek tek kontrol yöntemi olduğu bilinmektedir.

Bu virüse karşı geliştirilen aşı 2000’li yılların ortalarında rutin uygulamaya girdi. 1990’lı yıllarda aşının ilk geliştirilmesi sırasında rotavirüs enfeksiyonunun kendisi gibi aşının da yan etkisi olarak invaginasyonlar (bağırsak düğümlenmeleri) görülmüştü. Ancak bu durum daha çok 8 aydan büyük çocuklarda aşı denemelerinde ortaya çıktı. Daha sonra denemelerle aşının en etkili olduğu ve en az yan etkinin olduğu yaşın 6 ay altındaki bebekler olduğu saptandı. (İnternette hala aşının deneme dönemindeki yan etkilerine dair eski bilgilere ulaşılabilmekte bu da bilgi kirliliğine neden olarak ciddi kafa karışıklığına neden olmaktadır) Güney Amerika ülkelerinden Brezilya, Arjantin gibi gelişmekte olan ülkelerde rotavirüs aşısı rutin aşı programına girmiş ve hastalığa bağlı hastaneye yatışlar ve ölümler ciddi oranda azalmıştır.

Aşı, 6 aydan küçük bebeklere en az 4, en fazla 8 hafta ara ile 2 dozda uygulanabiliyor. 6 aylık olmadan aşılamanın bitirilmiş olması gerekiyor. (Yani bebek 5 aylıkken ilk doz yapılması halinde 6 aylıkken 2. doz yapılamıyor; dolayısıyla o zaman ilk doz da yapılmamalı).
İdeal aşılama 2. ay ile 3. ayda başlamalı

Uygulama ise ağız yolu iledir; enjeksiyon şeklinde değildir. Aşıdan sonra hemen beslenme mümkündür; diğer aşılarla birlikte yapılabilir, geçimsizliği yoktur. Aşıyı bebek kusarsa tekrralanmasına gerek yoktur, içeride kalan 1-2 damla bile koruyuculuğu sağlamaya yeterlidir.

Aşının ağır yan etkisi yoktur. 6 ayın altındaki bebeklerde yapılan rotavirüs aşısına bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığı hastalığa bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığından bile daha azdır. Güvenilirliği yaklaşık %100. Koruyuculuk da %100 civarı.

Ülkemizde iki firmanın rotavirüs aşısı var:

Bir üretici firma Glaxo-SmithKline; ürettiği aşının piyasa adı Rotarix®. Doz: 2 ve 4. ayda veya 3 ve 5. ayda: Dikkat: (bu marka aşının ilk dozu en geç 12 hafta olunduğunda yapılabilir, 12. haftadan, yani 3 aydan sonraya kalınmamalıdır)

Bir başka marka da gene Amerikan markası olan Merck Sharp Dohme'un ürettiği Rotateq®. Bu aşıda ise dozlar 2-4-6. aylarda veya 3-5-7. aylarda olabiliyor.

DİKKAT: AŞIYA ÖYLE BİR ZAMANDA BAŞLANMALI Kİ EN SON DOZU EN GEÇ BEBEK 32 HAFTALIK OLDUĞUNDA YAPILSIN; DAHA GEÇ KALINDIYSA AŞIYA HİÇ BAŞLANMAMALIDIR.

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 4
Ada, Flora, Kumral Kıraker, YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 05:32