Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Bayanların Dünyası > Anne ve Çocuk
facebook bağlan


Resimlerle Gebeliğin Gelişimi Bir Bebeğin Dünyaya Gelişi

Anne ve Çocuk kategorisinde açılmış olan Resimlerle Gebeliğin Gelişimi Bir Bebeğin Dünyaya Gelişi konusu , Çok iyi olmuş yaa emeginize saglık...


Like Tree1Beğeni

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 13.11.2013, 05:53   #31 (permalink)
Aktif Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Annenin 9 aylık yaşamı Resimli AnlatımÇok iyi olmuş yaa emeginize saglık

cananyakut isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 13.11.2013, 08:59   #32 (permalink)
Tecrübeli Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Annenin 9 aylık yaşamı Resimli Anlatım

Ne kadar güzel ve detaylı bir anlatım olmuş. Paylaşım için teşekkürler.

__________________
LiNa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 17:56   #33 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi


1. Haftada Hamileliğiniz Hakkında


Hazır mısınız?

Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız ya da böyle bir şey planlıyorsanız, hamilelikten önce içkiyi bırakmak ve hatta kullandığınız ilaçlar varsa bu ilaçların hamileliğinize ne kadar etken oluşturacağını araştırmak, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek açısından oldukça önemlidir. (Eğer gerçekten doktor kontrolünde ilaç alıyorsanız hamileliğiniz sırasında bu ilaca devam edip edemeyeceğinizi mutlaka doktorunuza danışın.)

Ne kadar ilginç görünse de doktorunuzun size bebeğin geliş tarihini hesaplaması, sizin en son adet tarihiniz ile doğrudan ilişkilidir. Yumurtanın ne zaman parçalandığı veya spermle ne zaman birleştiği kesin olarak belli olmadığından dolayı uzmanlar son adet tarihini hamileliğin başlangıcı olarak alırlar. Bu sebepledir ki hamileliğinizin ilk haftası sizin en son periyodunuzun ilk günüdür. Bunun sonucu olarak bebeğinizin yaşı doğduğu günden iki hafta sonrasına dayanır.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 17:56   #34 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

Yumurtalama devam ediyor!

2. haftada hormonlarınız hızla çalışmaya başlamış, döllenmiş yumurtanızın gelişimi devam etmektedir. Bu haftanın sonunda östrojen hormonları harekete geçmeye, yumurtanın yerleşeceği tabaka, (rahim içindeki endometrium bölgesi) hamileliğe uygun bir şekilde kalınlaşmaya başlar. Bu zara endometrium adı verilir ve kalınlaşma nedeni ile bölgede kanlanma artabilir. Bu kalınlaşma embiryonun rahim içinde rahatlıkla tutunmasını sağlar.

Bu haftanın sonunda gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıktan atılır. Yani yumurtlama meydana gelir. Bir adet döneminde kadında sadece 1 yumurta üretilir ve çatlar. İkizlerde ve üçüzlerde farklı olarak bir yumurta değil, birden fazla yumurta atılır. Bu yumurtaların hepsi döllenir ise çoğul gebelik olur. Yumurtlama günlerinizi sağ ya da sol kasıklarınızdaki ağrılardan ya da bir doktor yardımı ile tespit edebilirsiniz. Her ay adet kanaması olmasının nedeni olabilecek bir gebelik için rahmin iç tabakasının yenilenmesidir.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 17:56   #35 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

3.Hafta
Bebeğiniz artık oluştu!

Artık bebeğinizin yeni hayatı başladı! Bu haftanızda yumurta hücreniz sperm hücresiyle birleşti. Yaklaşık bin tane sperm hücresinden sadece bir tanesi bunu başardı ve bu uzun yolculuktan sonra döllenme gerçekleşti. Döllenme gerçekleştikten sonra bebeğiniz yeni bir hayata: “Merhaba!” dedi.

Sperm yumurtanın içine girdikten sonra, spermin 23’er kromozomluk genetik materyalleri birleşti ve 46 kromozomluk bir hücre oluştu. Eğer yumurtanıza ulaşan sperm X kromozomu taşıyorsa bebeğinizin cinsiyeti kız, Y kromozomu taşıyorsa da bebeğinizin cinsiyeti erkektir. Yani bilinenin aksine bebeğin cinsiyetini sperm hücresi belirlemektedir.

Döllenmeden sonra ise zigot bölünme başlamıştır. Hergün bebeğinizin hücre sayısı iki katına çıkmaktadır. Hücre sayısı 16 olduğunda ise zigot artık rahime doğru yol almaya başlar. Bu yolculuk da yaklaşık 4 gün sürer.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 17:57   #36 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

4. Hafta
Bu haftanın sonunda adet gününüzün geçiktiğini fark edeceksiniz. Eğer adet görür gibi birkaç gün ya da kısa süreli kanamanız olursa endişelenmeyin. Buna halk dilinde “lekelenme” deniyor. Bir hamilelik testi yaptırarak veya evde uygulayarak sonuca göre hamileliğinizi onaylayabilirsiniz. Eğer test pozitif ise doktorunuzu arayın veya bir doktor ile irtibata geçin.

Böylece onunla hamileliğinizin diğer safhaları hakkında konuşup bilgi alabilirsiniz.Tekrar belirtilmesi gerekir ki, eğer bu süreç içerisinde ilaç alıyor veya herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı tedavi görüyorsanız, hamileliğiniz süresince bu ilaçların sizi ve bebeğinizi nasıl etkileyeceğini mutlaka ve mutlaka bir uzmana danışın. Çünkü hamileliğin ilk haftaları en kritik dönemdir. Bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Peki şu an rahminizde neler oluyor? Gerçekten çok şey! Döllenmiş yumurta hücresi hızla çoğalmakta. Gelişen yumurta fallop tüplerinde aşağıya doğru uterus’a olan yolculuğunu tamamlayıp, uterus’a yerleşir. Burada ikiye bölünür. Bu parçalardan biri uterus duvarına yapışarak burada plasentayı oluşturur. Diğer yarıyı desteklemek ve gelişimine yardımcı olmak yani hücreyi beslemek misyonlarını yüklenir. Diğer yarı ise bebeği oluşturacaktır.

Bu haftada bebeğin beyninin oluşacağı bölüm meydana gelir ve sinirler oluşmaya başlar.

Amnio sıvısı toplanmaya başlamıştır. Bu sıvı diğer haftalar ve aylar boyunca bebeğin, içinde rahat olabileceği bir ortam hazırlamış olacaktır.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 17:57   #37 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

5. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Rahminizdeki embriyo, büyük bir süratle büyüyor. Bu zamanda bebeğiniz yaklaşık bir susam tanesi büyüklüğünde ve insandan çok minicik bir kurbağa yavrusuna benzer. Şu an vücudu üç tabakadan oluşuyor – ektoderm (iç deri), mezoderm (orta deri), endoderm (dış deri) – bunlar sonraları organ ve dokuların formlarını oluşturacaklar. Bebeğinizin beyin, omurilik, omurga ve sinirlerinin filizleneceği Nöral Tüp (Sinir Yolu), ektoderm denilen en üst tabakada gelişmeye başlar. Bu tabaka aynı zamanda onun deri, saç, tırnak, meme, ter bezi ve diş minelerinin gelişimini sağlar. Kalp ve dolaşım sistemi, orta tabaka yani mezodermde şekillenmeye başlar. (Hatta bu hafta bebeğinizin minik kalbi haznelere bölünmeye, atmaya ve kan pompalamaya başlıyor.) Mezoderm aynı zamanda bebeğinizin kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokularını da şekillendirir. Üçüncü tabaka yani endoderm ise, bebeğinizin akciğer, bağırsak, tam gelişmemiş idrar sistemi, karaciğer, tiroit ve pankreas gibi organlarını şekillendirir. Bu sırada, bebeğe gıda ve oksijen sağlayan plasenta ve göbek bağı ise, görevini yapmaya devam eder. Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

3. bölümde ise akciğerlerin yerleri, bağırsaklar ve idrar yolları gelişecektir. Aynı anda bebeğin gelişiminde bunlar olurken plasentada da değişimler ve yeni oluşumlar meydana gelmektedir. Bebeği besleyecek ve oksijenin bebeğe ulaşmasına yardımcı olacak, CV adı verilen doku ve kordon bağı fonksiyonlarına başlamıştır. Eğer hala bir hamilelik testi yaptırmadıysanız 5. hafta testi yapmak için uygun bir zamandır. Böylece bir sağlık danışmanıyla irtibata geçip, bebeğin ve sağlıklı bir hamilelik geçirmenin gereklerini konuşup bilgi alabilirsiniz.


Hayatınız nasıl değişiyor?

Şu an hamileliğe özel bazı rahatsızlıkları hissetmeye başlamış olabilirsiniz. Daha ilk haftalarda birçok kadın göğüs ağrıları çekiyor, sık sık idrara çıkıyor ve halsizlik hissedebiliyor. İlerleyen haftalarda da mide bulantıları daha çok kendini hissettirmeye başlayacaktır.

Dış dünya, içinizde oluşan bu çarpıcı gelişmelerle ilgili herhangi bir şey fark edemeyecektir, ne zaman ki canınız sakıncalı şeyler istediğinde kendinizi frenlemeye başlayana kadar. Mesela sigara ve alkol. Hamileliğiniz boyunca, minik bebeğinize zarar vermemek için alkolden uzak durmalısınız.

Artık egzersizi de bir rutine sokmalısınız. Egzersizler, ilerleyen haftalarda aldığınız kiloları taşıyabilmek için size ekstra bir güç ve dayanıklılık kazandıracaktır. Hamileliğin getirdiği bazı ağrı ve acıları önlemeye de yardımcı olur. Ayrıca birçok kadın da egzersizin iyi bir stres atma yöntemi olduğunda hem fikir. Egzersizler, fiziksel zorlanmalara hazır olmanızı da sağlayacaktır.

Sonuç olarak, hamileliğiniz sırasında düzenli olarak egzersiz yaptıysanız, doğumdan sonra kendinizi toparlamanız da daha kolay olacaktır. Keyifle yapabileceğiniz, güvenli ve kısmen enerjik bir aktiviteyi seçmeniz, yararınıza olacaktır. Hamile kadınlar için yürüyüş ve yüzmek, en iyi egzersiz alternatifleridir.

Babalar; bu oyunun daha çok başında olsanız bile eşinizin hamileliğine katılabilmeniz için birçok yol mevcut. Dahil olabilmek için aşağıdaki önemli tavsiyelere sizin de bir göz atmanızda fayda var.


Sağlıklı bir hamilelik için tavsiyeler

Bebeğinizin gelişimi için bu ilk aylar çok kritik dönemlerdir. Hem bebeğinizin hem de kendinizin sağlığını koruyabilmeniz için birkaç önemli ayrıntıya dikkat etmelisiniz. (Sağlıklı bir hamilelik için atmanız gereken önemli adımlardan oluşan listemizi sonuna kadar okuyun.)

• Doğum öncesi (Prenatal) dönem bakımlarınızı iyi yapmalı ve doktorunuzla randevularınızı atlamamalısınız. İyi bir doğum öncesi bakım, hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız için çok önemlidir. İlk doğum öncesi randevunuzda (genellikle ilk 8 hafta civarında olur.) Karşılaşabileceğiniz zorluklarla ilgili bilgilendirilirsiniz. Tedavinizi devam ettirecek doktora hala karar veremediyseniz ya da hala bir randevu alamadıysanız, bunu bir an önce yapmalısınız.

• Doğum öncesi gereken vitaminlerinizi almaya başlayın. Genellikle bu alacağınız takviyelerde folik asit, demir ve kalsiyum bulunması gerekir ki bunlar da zaten standart bir multivitaminde vardır. Hamile kadınların bu besinlere daha çok ihtiyacı vardır. (Vitamin kullanırken aşırıya da kaçmamalısınız, bazen tehlikeli bile olabilirler.)

• Yeterli miktarda folik asit almanız, bebeğinizin Sinir Yolu (Nöral Tüp) gelişimi için çok önemlidir ve Spina Bifida (Açık Omurga) gibi kimi anomalilerin oluşmasını engeller.

• Alacağınız ilaçlar hakkında mutlaka doktorunuza danışın. (Bazı ilaçlar hatta birçoğu hamilelik için pek uygun olmayabiliyor.) Eğer kronik bir rahatsızlığınızdan dolayı ilaç tedavisi görüyorsanız, bu tedaviyi hemen kesmeyin, ancak mutlaka kullandığınız ilaçların listesini doktorunuza gösterin ve hangisinin güvenli hangisinin güvenli olmadığına dair emin olun. Sadece ilaçları değil, kullandığınız takviye ve bitkilerden de ona bahsetmelisiniz.

• Sigarayı bırakın. Sigara kullanmanız; düşük yapma, plasenta ile ilgili kimi problemler yaşama ve erken doğum gibi, istenmeyen durumlarla karşılaşma riskinizi arttırır. Sigara aynı zamanda cenin gelişimini de yavaşlattığı için ölü doğum ve bebek ölümü gibi durumlarla karşılaşmanıza da sebebiyet verir. Bazı araştırmalar, sigara kullanan annelerin bebeklerinin yarık dudaklı ya da damaklı olma riskini arttırdıklarını ortaya çıkarmışlardır.

• Sigaraya ara vermek ya da bırakmak için asla geç değil. Yakmadığınız her sigara, bebeğinizin daha sağlıklı olması için ona bir şans daha veriyor.

• Alkol kullanmayı bırakın. Günde içtiğiniz her bir bardak alkol, bebeğinizin düşük kilolu doğma olasılığını arttırır ve öğrenme güçlüğü, konuşma-dil bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi kimi kusurlara yol açabilir. Kimse alkolün bebekleri tam olarak ne kadar etkilediğini bilmiyor ama siz yine de az bile olsa hamileyken alkolden uzak durmaya çalışın.

• Evinizi ve işinizi güvenli hale getirin. Bazı işler ya da hobiler, sizin ya da gelişmekte olan bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Eğer düzenli olarak kimyasallara, ağır metallere, radyasyona maruz kalıyorsanız, en kısa zamanda yaşamınızda değişiklikler yapmaya başlamalısınız.

• Bazı temizlik maddelerinin, böcek ilaçlarının, çözücülerin ve sağlıksız suları içmenizin de tehlikeli olduğunu asla unutmayın. Günlük rutininizin ne olması gerektiği hakkında doktorunuzdan mutlaka bilgi alın. Böylelikle evinizde ya da işyerinizde size zarar veren maddelerden de uzak olmuş olursunuz.

Bu haftanın aktivitesi

Bir kadın doğum uzmanı seçin ve mutlaka bir randevu alın. Hazırlanmak için, son olarak regl olduğunuz dönemin ilk gününü bir kenara not edin ve kafanızda oluşan soruların da bir listesini çıkarın.

Hem sizin hem de eşinizin akrabalarının tıbbi geçmişleri hakkında bilgi edinin. Doktorunuz ailelerinizdeki kronik rahatsızlıklar ve genetik anomaliler hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir.

Zamanlama hakkında kafanız mı karıştı? Hamilelik hesaplamaları, son regl döneminizin ilk günü göz önünde bulundurularak yapılır. Sonucu pozitif çıkan bir hamilelik testi yaptırdığınızda, (Döllenmeden yaklaşık 3 hafta sonra) 5 aylık hamile sayılırsınız.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 17:57   #38 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

6. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bu haftanın en büyük gelişimi; bebeğinizin öpmeye doyamayacağınız gözleri, kulakları ve burnu oluşmaya başlar. Eğer rahminizi görebilirseniz, bebeğinizin büyük kafasının, siyah küçük noktacıklar halinde gözüken gözlerinin ve burun deliklerinin oluşmaya başladığını fark edebilirsiniz. Oluşmaya başlayan kulakları kafasının iki yanında çukur halinde, kolları ve bacakları ise, çıkıntı gibidir. Kalp atışları dakikada 100 ile 160 arasındadır ki bu da sizin atışınızın yaklaşık 2 katı kadardır. Tüm vücudunda kan akışı da başlar. Bağırsakları gelişir ve ciğerleri oluşturacak doku filizleri ortaya çıkmaya başlar. Beyni, kasları ve kemikleri gibi, hipofiz bezi de oluşmaya başlar. Şu anda bebeğinizin boyu çeyrek inç boyunda yani bir mercimek tanesi kadardır.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Kendinizi çift karakterli gibi hissetmeye başlamış olabilirsiniz, bir gün çok mutsuz bir gün de çok neşeli olabilirsiniz. Yalnız bu yaşadığınız duygusal değişimin çok normal olduğunu da unutmamalısınız. Bu duygusal dalgalanmalara biraz da hormonlarınızda meydana gelen değişiklikler yol açıyor, ancak hormonların yanı sıra hayatınızda büyük ölçüde değişmeye başlıyor. Zaten kim böyle bir değişiklikte duygusal hissetmez ki?

Hamile kadınların dörtte birinde lekeler (İdrardan sonra külotunuzda kan lekeleri) ya da kanama görülebilir. Normal bir gebelikte bunların olması doğaldır, ancak bazen bu kanamalar düşüğün ya da dış gebeliğin ilk belirtileri de olabilir. Eğer leke ya da kanamanız varsa doktorunuza danışmada fayda var.

Şaşırtıcı durumlar: İkiz olabilirler mi?

Çoğul gebelik tabii ki aileden geçer ve doğurganlık tedavisi görmeniz de ikiz doğurma ihtimalinizi çok yükseltir, ancak her kadın birden fazla bebeğe hamile kalabilir. Siz de bunlardan biri olabilir misiniz?

İkiz bebek taşımanın ayrıcalıkları

• Genelde, her 31 doğumdan yaklaşık 1’i (yüzde 3’ten daha fazla) ikiz doğumdur. Eğer herhangi bir tıbbi bir müdahale olmazsa da ikiz doğurma olasılığınız 89’da 1’dir. Üçüz ya da daha çoklu gebelik şansınız ise 565’de 1’dir.

• Eş ikiz doğurmak genelde şansa bağlıdır. Eş ikiz ya da tek yumurta ikizi (döllenen yumurtanın ikiye ayrıldığında olur.) sahibi olma olasılığınız ise 250’de 1’dir.

• Ayrı yumurta ikizleri ya da çoğul gebelikleri etkileyen bazı faktörler vardır. Doğurganlık tedavisi gördüyseniz, bu olasılığı fazlasıyla etkiler. Doğurganlık ilaçları kullanan, dış yöntemlerle, (tüp bebek gibi.) ya da farklı üreme teknikleriyle hamile kalmaya çalışan kadınların ortalama yüzde 20-25’i, tek çocuk sahibi olmuyor.

Ayrı yumurta ikizlerini doğurma ihtimalini etkileyen diğer etkenler

• Eğer bir kere ayrı yumurta ikizi doğurduysanız, bir başka hamileliğinizde de ikiz doğurma şansınız çok fazladır.

• Ayrı yumurta ikizlerine sahip olmak, aileden geçen bir özelliktir. Eğer siz ikizseniz ya da size yakın akrabalarınız da ikizlik durumu söz konusuysa, bu şansınızı arttırır. Eşinizin aile geçmişi, sizin ikiz sahibi olma ihtimalinizi pek etkilemez.

• Yaşınız ne kadar fazlaysa doğal yoldan ikiz sahibi olma ihtimaliniz de o kadar fazladır. Yaşça daha büyük kadınlardaki hormonal değişimler, ikizlere olanak tanır.

• Ne kadar çok hamile kaldıysanız, çoğul gebelik şansınız da o kadar artar.

• Küçük kadınlardan ziyade, uzun ve daha iri kadınların ikiz sahibi olma ihtimalleri daha yüksektir.

İkizlere hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Daha hamileliğinizin çok başında olsanız dahi birçok kadın ultrasona kadar, rahminde birden çok bebek taşıdığını zanneder. Eğer ilk dönem için genetik tarama yaptırmayı tercih ettiyseniz, ultrsaona 11 ile 13. hafta arasında girersiniz. Eğer doğurganlık tedavileriyle hamile kaldıysanız, aşılanan embriyoların sayısını görmek için daha erken, yani yaklaşık ilk 8 hafta içinde ultrasona alınırsınız. Ultrason, 6 ile 8 haftadan sonra çoğul gebeliği anlamak için hatasız sonuçlar verir. Yine de bir bebeğe göre, birden fazla bebeğin gözden kaçırılması daha olasıdır.

Doğurganlık tedavileri, sizin ikiz bebek doğurma ihtimalinizi fazlasıyla arttırır.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 17:58   #39 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

7. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bu haftanın büyük haberi, minik bebeğinizin gelişen kol ve bacaklarında el ve ayaklarının ortaya çıkmasıdır. Yalnız bunlar sizin tutmak ve gıdıklamak için hayalini kurduğunuz küçük tombul el ve ayaklar değil, şu an için bir yüzgeçe benzeyen organlardır. Bebeğiniz teknik olarak hala bir embriyodur ve kuyruk kemiğine bağlı bir eklenti gibi gözüken küçük bir kuyruğu vardır. Bu kuyruk 5 hafta içinde yok olur ve bu rahminizde küçülen tek şeydir. Bebeğiniz geçen haftaya göre iki kat büyüklüğe ulaştı ve şu an yarım inç (1cm) boyunda yani bir böğürtlen kadar.

Eğer rahminizden içeriye bakabilseydiniz; onun minicik gözlerini (şu an renkleri bellidir) kaplayan göz kapağı çukurlarını, burnunun ucunu ve kağıt kadar ince olan derisinin altından geçen minik damarlarını görebilirdiniz. Beyninin her iki tarafı da gelişiyor ve ilik kemiği şekillenip alyuvarları üretmeye başlayana kadar, karaciğerleri bu görevi üstleniyor. Şu anda onun sindirimine yardımcı olacak insülin hormonunu üretecek olan pankreası ve apandisi de var. Küçük bedenine besin ve oksijen taşıyan bağımsız kan damarı gibi olan, göbek bağına bağlanmış bağırsaklarında bir düğüm vardır.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Önceki 5 haftaya göre şu an rahminiz iki katına ulaştı. Yemek yemek, sabah bulantılarından dolayı bir angaryaya belki de daha kötü bir işkenceye dönüşmüş olabilir. Belki mideniz şu anda da tam faaliyette. (Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, merak etmeyin, çok şanslısınız!)

Kan değerlerinizin yükselmesi ve böbreklerinizin ekstra sıvıyı işlemesi nedeniyle, artık daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. (Şu anda bile, hamile kalmadan önckei halinize göre vücudunuzda %10 daha fazla kan var. Hamileliğinizin sonunda da bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmeniz için damarlarınızdan akan kan %40 ile 45 oranında daha fazla olacaktır. rahminiz büyüdükçe de idrar torbanızdaki baskı da sizi daha çok tuvalete gönderecektir.

İlk dönemlerinde bulantısı olan kadınların yarısı 14. haftada rahatlamaya başlar. Diğerleri için de bu bulantılardan kurtulma 1 ay daha sürer. Normalin üstünde idrara çıkma ihtiyacı da düzene girer ve işiniz biraz daha kolaylaşır. Aslına bakılırsa yapılan araştırmalar, işeme eğiliminin sıklığının ve miktarının tüm hamilelik boyunca arttığını gösterir.

Doğum öncesi sağlık kontrolü hakkında 3 soru

Çoğu zaman artık ilerleyen haftalarda ilk muayene için doktorunuza gitmenizi tavsiye ederiz. İyi bir doğum öncesi bakım, bebeğinizin yaşama sağlıklı bir başlangıç yapabilmesine yardım eder.

Soru 1

İlk randevuya nasıl hazırlanmalıyım?

Bütün sorularınızı bir kağıda not edin ve zamanı daha iyi kullanabilmek adına bunu yanınıza alın. Tam olarak ne hissettiğinizi ve ne kadar önemsiz gibi gözükse de varsa endişelerinizi mutlaka belirtin.

• Kullandığınız tüm ilaçların (reçeteleriniz ve kullandığınız takviyeler de varsa) listesinin yanınıza alın. Böylelikle doktorunuz hangisine devam edebilip edemeyeceğinizi söyleyecektir.

• Tekrar takvime bakın ve son regl döneminizin ilk gününü not edin. Doktorunuz bu sayede bebeğinizin tam olarak ne zaman geleceğini tahmin edecek. (Eğer hatırlamıyorsanız ya da adetleriniz düzensizse endişelenmeyin çünkü doktorunuz sizi ultrasona alarak, tam tarihini yine tespit edebilir.)

• Kendi ve eşinizin tıbbi geçmişi hakkında biraz düşünün. Ailenizde genetik ya da kromozomsal bir bozukluğu olan kimse yoksa yakın akrabalarınızda olup olmadığını kontrol edin. Doktorunuz bunlara test önerilerine yardımcı olsun diye ihtiyaç duyacaktır.

Soru 2

Bu randevular sırasında neler olur?

Doktorunuz öncelikle fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğinizi, şikayetlerinizi ve endişelerinizi soracaktır. Sizin sorularınız varsa onları da yanıtlayacaktır.

Bu muayenelerin asıl amacı, hamileliğinizin nasıl gittiğini anlamak ve bebeğinizin ile sizin sağlığınızı koruyabilmeniz adına gerekli bilgileri öğrenebilmeniz içindir. Doktorunuz; kilonuzu, kan basıncınızı ve idrarınızı kontrol eder, batın bölgenizi ölçer, bebeğin pozisyonunu kontrol eder, bebeğin kalp atışlarını dinler, diğer muayeneleri yapar ve gerekiyorsa başka testler yapar. Böylelikle karşılaşabileceğiniz güçlükleri yakından inceleyebilir.

Ziyaretin sonunda doktorunuz, bulguları sizinle paylaşır, diğer muayene gününe kadar beklenen değişimlerden bahseder, yaşam tarzınız hakkında gerekli uyarıları yapar, (doğru beslenme, sigara ve alkolden uzak durma gibi.) lehinize ve aleyhinize olan testleri tartışır.

Soru 3

Eşim de benimle gelmeli mi?

Bu tamamen size kalmış. Bazı çiftler, randevulara birlikte gitmenin faydalı olduğunu düşünür. Özellikle ilk randevu, ultrason ve yapılacak olan testler için.

Eğer doktorunuzdan memnun değilseniz hemen yeni bir tanesini araştırmaya başlayın. Güvendiğiniz ve sevdiğiniz bir olması çok önemli.

Bu haftanın aktivitesi

Göbeğinizin bir fotoğrafını çekin. Birinden her ay göbeğinizin fotoğrafını çekmesini isteyin. Bu çekimleri bebeğiniz gelene kadar da devem edin. Bu gelişimini izleyebilmeniz için iyi bir yöntemdir. İyi bir poz için de, her fotoğraf için hep aynı giysiyi giymeye, aynı yerde durmaya ve aynı pozu vermeye çalışın. Siyah beyaz, çıplak ve yarı çıplak çekimler özellikle çok güzel olur.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 17:58   #40 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

8. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bebeğinizin el ve ayaklarından perde şeklinde parmakları çıkmaya başladı bu hafta. Yavaş yavaş nefes borusu genişlemeye, kuyruğu da yok olmaya başlar. Beyninde, sinir yollarını şekillendiren sinir hücreleri oluşmaya ve kollara ayrılmaya başlar. Şu an bebeğinizin cinsiyetiyle ilgili hayaller kuruyor olabilirsiniz ancak biraz daha sabretmek zorundasınız. Çünkü bebeğinizin dış genital organları henüz oluşmadı. Bir fasulye tanesi kadar olan bebeğiniz, siz her ne kadar hissedemeseniz de artık hareket ediyor ve yer değiştiriyor.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Bu aralar sutyenlerinizin artık size dar gelmeye başladığını fark edeceksiniz. Yakın zamanda daha geniş bedenlere ihtiyaç duyacaksınız. Hormon seviyelerinizdeki yükseliş, göğüslerinizin büyümesine ve diğer doku değişimlerine neden olur. Bunların hepsi emzirme dönemine hazırlıktır. Hamileliğiniz boyunca da göğüsleriniz büyümeye devam edecek ve bu sizin ilk bebeğinizse, özellikle bir ya da iki beden büyüyecek sutyen ölçünüz sizi şaşırtmasın.

Yorgunluk hissiniz mi var?

Hormonal değişimler –önemli ölçüde progesteronunuzun yükselişi- sizi daha uyuşuk yapar. Mide bulantılarınız ve kusmalarınız da sizi güçsüz kılar. Bu aşamada, eğer rahat değilseniz ve sık sık idrara çıkıyorsanız, iyi bir gece uykusu da uyuyamayabilirsiniz.

Hangi testler sizin için uygundur?

Hamileliğiniz boyunca doktorunuz, görüntüleme ve kontrol amaçlı sizden çeşitli testler isteyecektir. Bunlardan bazıları basit kan testleri, bazıları ise biraz daha karmaşık prosedürler içeren testlerdir ancak hepsi isteğe bağlı olarak yapılır. Yaptıracağınız bir teste karar vermeden önce, doktorunuzdan ayrıntılı bilgiler isteyin. Testin tam olarak ne olduğu, neyi anlamak için yaptığını, nasıl yapıldığını, herhangi bir riski olup olmadığı hakkında bilgilenin. Doğum öncesi birçok test zaten görüntüleme amaçlıdır. Bunlar da, genel koşullar çerçevesinde oluşabilecek riskler hakkında bilgiler verir. Tanı testleri, eğer bebeğinizde problemler varsa bunları ortaya çıkarır.

Birleşik ilk üç aylık dönem taraması: Bu test, ense kalınlığı taraması ile kan testlerini birleştirerek yapılır. Tarama, 11. hafta ile 13. haftanın sonuna kadar yapılır, kan testlerinin ise ya aynı zamanda ya da birkaç hafta önce yapılması gerekir. Bu test, çocuğunuzun Down-Sendrom'lu olup olmadığını ya da başka benzer problemlere sahip olup olmayacağı hakkında bilgiler verir. Bu test, tanısal değildir ama hiçbir riski de yoktur.

Koryonik çıkıntı örneklemesi (CVS): Plasentadan bazı hücrelerin toplanarak, laboratuarda genetik incelemelerinin yapıldığı bir tanısal testtir. CVS, bebeğinizin kromozomsal anomalilerinin ve genetik bozukluklarının var olup olmadığını tespit eder. Bu test genellikle, 11 ile 12. hafta arasında yaptırılır. Erken yaptırmak, 16 ile 20. hafta arasında yaptırılan amniyosentez testi için bir avantaj sağlar.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 15
Amazonn, Behice, BuRHaN, cortnek, heLen, Jade, KaRaqiZz, Laura, LifeisBeauty, MineL, Narsinha, Papatya, Perii, YeşiL6, ZeiSha
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 21:20