Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Bayanların Dünyası > Anne ve Çocuk
facebook bağlan


Resimlerle Gebeliğin Gelişimi Bir Bebeğin Dünyaya Gelişi

Anne ve Çocuk kategorisinde açılmış olan Resimlerle Gebeliğin Gelişimi Bir Bebeğin Dünyaya Gelişi konusu , 9. Hafta Bebeğiniz nasıl büyüyor? Şu anda bebeğiniz yaklaşık olarak 2,5 cm boyunda, yani bir üzüm tanesi büyüklüğünde. Artık yavaş yavaş bir insana benzemeye başladı. Vücudunun önemli bölümleri oluşmaya başladı, ...


Like Tree1Beğeni

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 30.11.2013, 17:58   #41 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi9. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Şu anda bebeğiniz yaklaşık olarak 2,5 cm boyunda, yani bir üzüm tanesi büyüklüğünde. Artık yavaş yavaş bir insana benzemeye başladı. Vücudunun önemli bölümleri oluşmaya başladı, ilerleyen aylarda da bu organların hassas ayarları tamamlanacak. Bebeğinizin kalbinin dört ayrı bölmeye ayrılması tamamlandı ve kapakçıkları da oluşmaya başladı. “Kuyruğu” da tamamen yok oldu. Bebeğinizin organları, kasları ve sinirleri tam olarak çalışıyor. Dış cinsel organları şu anda yerli yerinde ancak kız ya da erkek olduğunu anlayabilmeniz için birkaç hafta daha beklemelisiniz. Gözleri tamamen oluştu ama göz kapakları şu an tamamen kapalı ve 27. haftaya kadar da açılmayacak. Şu anda bebeğinizin küçük kulak memeleri, ağzı, burnu ve burun delikleri hepsi yerli yerinde yalnız biraz birbirinden uzaklar. Plasenta, hormon üretimindeki kritik görevini yerine getirecek kadar yeterli gelişimine ulaştı. Şimdi, bebeğinizin temel fizyolojisinde sıra ve o hızla kilo almayı bekliyor.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Beliniz birazcık kalınlaşmaya başlasa da hala bir hamileye benzemeyebilirsiniz. Siz gene de kendinizi hamile olarak hissedersiniz. Sadece sabah bulantıları ya da birçok kadında görülen diğer semptomlar yüzünden değil, aynı zamanda siz kendinizi duygusal anlamda bir langırta benzettiğiniz için bile hamile olduğunuzu çok rahat hissedebilirsiniz.

Duygusal sallantılarınız şimdi daha sıklaşmıştır. “Bir ebeveyn olabilme” konusunda, nöbetleşe olarak kimi zaman mutlu olabilir kimi zamanda korkabilirsiniz. Bu tabii ki çok normal bir durum. Biraz kendinizi akışa bırakmanızda fayda var. Birçok kadın, bu duygusal ruh halinin 6. ve 10. haftalarda alevlendiğini, ikinci dönemde (14 ile 27. hafta arası) biraz yatıştığını ve doğumun yaklaşmasına az bir zaman kala bu ruh çalkantılarının tekrar baş gösterdiğini düşünüyor.

Rehber: İş yerine ne zaman söylenmeli?

Bazı kadınlar hamile kaldığını öğrenir öğrenmez hemen iş yerine bunu bildirirler. Diğerleri ise, patronu ya da çalışma arkadaşları hamile olduğunu fark edene kadar beklemeyi tercih ederler. Bazıları ise düşük tehlikesinin ortadan kalktığı ikinci döneme, yani hamileliği kesinleşene kadar beklemeyi tercih ederler. Peki ya sizin için bu durumu duyurmanın en iyi zamanı nedir? İşte size bazı etkenler:

Komplikasyonlar yaşıyor musunuz? Eğer öyleyse ve sık sık doktora gitmeniz gerekiyor ya da bu durum sıkça kafanızı meşgul ediyorsa, içinizin rahat etmesi için çalışma arkadaşlarınıza hamile olduğunuzu en başından söylemenizde fayda var.

Ne kadar hastasınız? Eğer mide bulantılarına dayanmak zorunda kalıyor ya da sık sık kusuyorsanız, patronunuza bu durumu önceden bildirmeniz daha iyi olacaktır. Ona söylemeden önce, bu konuda ondan ne istediğinizi belirleyin. Şefkat mi? İstirahat mi? Yoksa bu durumu atlatana kadar esnek çalışma saatleri mi? Ona neye ihtiyacınız olduğunu belirtin ve birçok kadının 3. ayın sonunda bu sorunlardan kurtulduğuna onu inandırın.

İşiniz yorucu ve potansiyel olarak tehlikeli mi? Bebeğinizin ve kendinizin sağlığı için en kısa zamanda bir çözüm yolu bulmalısınız. Hemen duyurunuzu yapmalı ve iş sorumluluklarınızı ve zaman çizelgenizi ona göre ayarlamalısınız.

Müdürünüz ve iş arkadaşlarınız destek olacaklar mı? Bu sizin iş yeri kültürünüze bağlıdır. Bu durum, diğer kadınların hamilelik sürecinde işyerindekilerin nasıl etkilendiğini ve sizin müdürünüzle olan ilişkinizi kapsar. İşvereninizin bu haberi profesyonel anlamda karşılayacağına güveniyorsanız bunu hemen söylemek, hamileliğinizi daha sağlıklı ve daha az stresli geçirebilmeniz için bir avantaj olacaktır.

Maalesef bazı işverenler hamile çalışanlar hakkında pek az bilgililer. Eğer onun reaksiyonlarından emin olamıyorsanız; ihtiyatla ilerlemeniz ve hamileliğiniz kendini gösterene kadar işvereninize bu konudan bahsetmeyi biraz bekletebilirsiniz. Daha önceden hamile kalmış bir çalışma arkadaşınızdan, işvereninizin tepkilerini öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak yasal haklarınızı öğrenin. Ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede de, hamile kadınlara yapılan ayrımcılığı engellemek için belirli yasalar yürürlükte ve uygulanıyor.

Bu haftanın aktivitesi olarak birçok psikolog, anne adaylarına gün içinde 5 ile 10 dakikalık periyotlarla bebeklerini düşünmeyi ve hayal etmeyi öneriyor. Uyandıktan hemen sonra ya da yatağa gitmeden hemen önce, bunu uygulamanızın sizin için çok daha iyi olacağını iddia ediyorlar. Bu süreç içerisinde sessizce bir yere oturun ve elinizi nazikçe göbeğinizde gezdirin. Nefes alışlarınıza odaklanın ve bebeğinizi düşünmeye başlayın. (Hayalleriniz, umutlarınız gibi). Bağlanma sürecine alışmanız ve nasıl bir ebeveyn olacağınızı planlamanız için çok güzel ve etkili bir yöntemdir.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 18:00   #42 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

10. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

O şimdi yaklaşık bir çilek büyüklüğünde ve hemen hemen 3 cm'den birazcık daha uzundur. Bebeğiniz şu anda gelişiminin en önemli ve kritik aşamasını tamamlamış bulunuyor. Artık organlarının ve dokularının hızla gelişeceği ve olgunlaşacağı, fetal periyota başlamış oluyor.

Bebeğiniz şu an sıvı yutabiliyor. Böbrekleri, barsakları, karaciğeri ve beyni gibi tüm hayati organları oluştu ve işlemeye başladı. Hamileliğiniz boyunca da gelişmeye devam edecekler.

Eğer karnınıza içerden bakabilme şansınız olabilseydi; el ve ayak parmaklarında oluşan küçük tırnaklarını, hassas teninde oluşmaya başlayan ayva tüyü saçlarını görüp, detaylara hayran kalabilirdiniz.

Diğer gelişimler: Bebeğinizin el ve ayakları bükülebiliyor artık. Ellerini bileklerinden büküp, kalbinin ortasında birleştirmiş durumda. Ayakları da vücudunun önüne çıkabilecek kadar büyüdü artık. Omurgasının ana hatları teninden belli oluyor ve bel kemiği sinirleri, omuriliğinden uzanarak gelişiyor. Bebeğinizin alnı, gelişen beyni ile birlikte geçici olarak biraz şişkindir ve kafasının biraz yukarısındadır. Neredeyse vücudunun uzunluğunun yarısı kadardır. İlerleyen haftalarda, uzunluğu yaklaşık ikiye katlanacak.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Muhtemelen doktorunuzu bir sonraki ziyaretinizde, göbeğinize dokunan stetoskop aletiyle ultrasondan minik bebeğinizin hızlıca atan kalp atışlarını dinleyebilirsiniz. Birçok kadın, bebeğinin minik kalbinin ilk atışlarını duyduğunda, bunu dörtnala giden atların gürültüsüne benzetiyor ve bunu ilk defa duymanın gerçekten çok duygulandırıcı bir durum olduğunu düşünüyorlar.

Hamile kalmadan önce rahminiz hemen hemen küçük bir armut büyüklüğündeydi. Bu haftayla birlikte yaklaşık bir greyfurt büyüklüğüne ulaştı. Şu anda hamile kıyafetlerine gerek duymayabilirsiniz. Giydiğiniz günlük kıyafetler belki size dar gelerek rahatsız edebilir ve gittikçe irileşen göğüsleriniz sütyeninizden taşmaya başlamış olabilir. Orta bölgenizdeki kalınlaşma, genelde hafifçe kilo almanızla ve şişkinliğinizle alakalıdır. Giydiğiniz pantolon ya da eteklerin bel kısımlarının elastik olmasına ya da bel kısımlarının göbeğinizin altına doğru gelmesine dikkat ederseniz, kıyafetleriniz içinde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Form durumunuza göre, hamileliğiniz boyunca çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz. Yürüyüş ve yüzme, tüm 9 ay boyunca yapabileceğiniz en iyi seçenekler arasında. Yapacağınız egzersizler, kaslarınızı güçlü, dirençli ve dayanıklı hale getirerek, hamileliğiniz boyunca aldığınız kiloları taşıyabilmenize, fiziksel yorgunluklara dayanabilmenize ve doğumdan sonra daha çabuk forma girmenize fayda sağlar.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 18:00   #43 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

11. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bebeğiniz şu anda 4 cm'e ulaştı ve bütünüyle şekillenmiş olarak bir incir büyüklüğüne geldi. Bu hafta itibariyle, elleri yakın bir zamanda açılarak yumruk haline dönüşecek, diş etlerinin altında minik dişlerinin yerleri oluşmaya başlayacak ve bazı kemikleri giderek daha çok güçlenecek.

O şu anda tekmelere ve kendi kendine gerinmelere, esnemelere başladı bile, yalnız küçük hareketleri o kadar etkisiz ki rahminizde dolaşan bir su balerinini / baletini andırıyor. İlerleyen zamanda vücudu büyüdükçe, bu küçük hareketleri de daha gelişkin ve etkili olmaya başlayacak. Maalesef siz, bebeğinizin ne yaptığı akrobasilerini ne de gelişen diyaframı yüzünden oluşan hıçkırıklarını, bir ya da iki ay daha hissetmeyebilirsiniz.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Bu aralar mide bulantılarınız biraz daha azalmış olabilir ve kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Yalnız kabızlık size biraz sıkıntı yaratmaya başlamış olabilir (Sindirimi yavaşlatan hormonal değişimler yüzünden olur) bir de midenizde yanmalar oluşabilir (Bu da yine hormon değişimlerinden kaynaklanır). Sadece şunu unutmayın ki, bu çekilen sıkıntıların hepsi çok mucizevi bir şey için geçici olarak hissedilecektir.

Eğer mide bulantılarınız yüzünden yeterince iyi beslenemediğinizi ve sağlıklı yiyecekler yiyemediğinizi düşünüyorsanız, endişelenmeyin. Bu süreye kadar yeterince kilo alamadığınızı da düşünebilirsiniz (Genelde kadınlar ilk dönemlerinde 2 ile 5 kilo arasında değişen kilolar alıyorlar). Sonrasında vücut değişimleriniz biraz daha normale dönecek ve daha rahat etmeye başlayacaksınız, kilo almaya da başlarsınız.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 18:01   #44 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

12. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bu haftanın en büyük değişimi olarak, bebeğinizin refleksleri gelişiyor. Artık parmaklarını açıp kapayabilecek, ayak parmaklarını kıvırmaya başlayabilecek, göz kasları gelişecek ve ağzı emme hareketini yapmaya başlayabilecek. Eğer karnınızı dürterseniz, siz belki fark etmeseniz bile o kıpırdanmaya başlayabilir. Hızla gelişen bağırsakları, göbek bağından karın boşluğuna doğru harekete geçecek ve böbrekleri mesanesine doğru idrar salgılamaya başlayacak.

Bu hafta sinir hücreleri de hızla çoğalmaya başlarken, bebeğinizin beyin sinapsları da büyük ölçüde oluşmaya başlıyor. Yüzü gittikçe bir insana benzemeye başlıyor bile. Gözleri kafasının yanlarından ön kısma doğru gelmeye başladı ve şu an kulakları da olması gereken yere geldi. Başından popsuna kadar o şu anda hemen hemen 5 cm boyunda ve yaklaşık 15 gr. ağırlığında.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Eğer bu sizin ilk hamileliğiniz değilse, eminiz birçoğunuz çoktan hamile elbiselerinizi giymeye başladınız bile. Eğer hala hamile kıyafetleri giyebilmek için küçükseniz, endişelenmeyin en azından belinizin kalınlaştığını, dar ve sıkı giysilerin içinde rahat edemediğinizi fark edeceksiniz.

Bu hafta içerisinde mide yanmaları yaşayabilirsiniz. Göğüs kafesinizin altından boğazınıza kadar yayılan bir yanma ve ekşime hissi duymanız normaldir. Hamileliğiniz boyunca plasenta, mideyi yemek borusundan ayıran kapakçıkları rahatlatmaya da yarayan progesteron hormonu üretir. Bilhassa uzandığınız ya da yattığınız zaman, mide asitleri boruya kaçar ve bu da sizde bir yanma hissi oluşturur. Giderek büyüyen rahminiz mideniz üzerinde böyle bir basınç yaptığı için de bu sorun oluşur. O yüzden birçok kadın bu problemi hamileliğinin geç dönemlerine kadar çok da fazla hissetmeyebilir.

Rehber: Amniyosentez olmalı mıyım?

Amniyosentez gebeliğin 16 ile 20. haftası arasında yapılan bir testtir. İçinizde gelişen bebeğinizde Down sendromu gibi kromozomsal bozuklukların olup olmadığını tespit etmeye yarayan amniyosentez, genellikle yüzde 99 oranında doğru sonuç verir. Bu test aynı zamanda yüzlerce genetik bozukluluğu da ortaya çıkarabilir.

Birçok uzman hamileliğin birinci ve ikinci dönemlerinde alınması gereken opsiyonel testlerin yaptırılmasından yana. Doktorunuz da bu testlerin avantajlarını ve dezavantajlarını sizinle paylaşacaktır ancak yine de bu testler tamamen sizin kararınıza kalmıştır.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 18:01   #45 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

13. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bebeğinizin küçük parmak uçlarında parmak izleri oluşmaya, hala incecik olan teninden gelişen organları ve damarları görünmeye ve vücudu kafasının ölçüsüne ulaşmaya başladı bile. Şu an kafası vücudunun 3’te 1’i kadar. Eğer bir kızınız olacaksa, yumurtalıklarında şu an 2 milyondan fazla yumurtası var. Bebeğiniz hemen hemen 7.5 cm boyutuna ulaştı bu da neredeyse orta boy bir mandalina kadar.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Bu, ilk döneminizin (trimester) son haftası ve böylelikle düşük yapma riskiniz baya azaldı. Önümüzdeki hafta hamileliğinizin ikinci dönemi başlıyor ve birçok kadında olduğu gibi biraz daha rahat bir döneme giriyor olabilirsiniz, sabah bulantılarınız ve bitkinlik haliniz biraz daha azalabilir. Bir iyi haber daha: Birçok çift bu dönemde libido seviyesinde bir hayli artış olduğunu da fark etmişlerdir. Doğumunuza aylar kalsa da daha şimdiden göğüsleriniz bebeğinizin besleneceği sütü üretmeye başladı.

Beslenme konusu hakkında 3 soru – 3 cevap

Soru 1
Günlük ne kadar daha fazla yemeliyim?

Hamile olduğunuzda günlük 300 kadar daha fazla kaloriye ihtiyaç duyabilirsiniz. Abur cuburu bırakın ve onun yerine bir bardak süt ile birlikte yiyebileceğiniz kepekli bir tostu tercih edebilirsiniz.

Kalori hesabını tutmayın. Eğer sağlıklı besin tercihleri yapıyorsanız ve doktorunuz da kilo alımınızdan memnunsa, sayılarla boğuşmanıza inanın gerek yok.

Soru 2
Benim için önemli besin kaynakları nelerdir?

Protein, kalsiyum ve demir sizi sağlıklı kılacak ve bebeğinizin gelişimini destekleyecek en önemli üç besin kaynağıdır.

Protein: Günde 71 gram kadar almanız uygundur. Yağsız et, yumurta, süt ürünleri, fındık, fasulye ve soya ürünleri protein bakımından zengin besin kaynaklarıdır. Bu besinlerden günde 3 porsiyon, amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Uzmanlar ne kadar ve hangi balığı tüketmeniz konusunda hala tartışmalarını sürdürse de balık da protein açısından zengin bir besindir. (mega asitleri bakımından da).

Demir: Her gün 27 miligram demir almanız, hamile kadınların sıklıkla karşılaştıkları demir eksikliği anemisine yakalanma riskinizi düşürür. Hayvansal gıdalarda bulunan demir, bitkilerden aldığınız demire oranla vücudunuzda daha kolay emilir. En iyi besin kaynağı ise, yağsız kırmızı et! Eğer vejetaryenseniz ve hiç et yiyemiyorsanız, ıspanak gibi sebzelerden ya da mercimek gibi baklagillerden faydalanabilirsiniz. Eğer yeterli demir almadığınız düşünülürse, doktorunuz size demir takviyesi de yapabilir. (İpucu: C Vitamini demirin emilişini hızlandırır. Dolayısıyla C Vitamini de bol miktarda tüketmelisiniz. Turunçgiller, çilek ve tatlı biberlerde bol miktarda vardır.

Kalsiyum: 4 öğünde süt ürünlerinden alacağınız 1000 mg.lık kalsiyum, ihtiyacınız olanı karşılayacaktır. Bebeğinizin kemik ve dişlerinin gelişimi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Eğer o yeteri kadar kalsiyumu alamazsa, kemiklerinizde depolanan kalsiyumdan beslenmeye başlar ve bu da sizi zor duruma sokar.

Soru 3
Dışarıdan vitamin takviyesi alıyorum yine de yediklerime dikkat etmem gerekiyor mu?

Evet! Takviye vitaminler diyetinizdeki bazı boşlukları doldursa da sağlıklı beslendiğiniz anlamına da gelmiyor. Öncelikle, hamilelik vitaminleri gün içerisinde ihtiyacınız olan kalsiyumu size sağlamıyor. Aynı zamanda taze meyve ve sebze tüketiyor olmanız, dokularınız açısından çok önemlidir. Eğer beslenme konusunda bilgili ve sağlıklı bir kadınsanız, dengeli bir diyet uygulamalısınız. İlk döneminizde ve doğumdan önce, yeterli miktarda folik asit almanız gerektiği konusunda doktorlar hem fikir. Demiri de özellikle ikinci ve üçüncü dönemlerinizde almanız gerekir.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 18:01   #46 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

14. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bu haftanın büyük gelişimleri: bebeğiniz bu hafta gözlerini kısabilir, kaşlarını çatabilir, yüzünü ekşitebilir, çişini yapabilir ve büyük bir ihtimalle baş parmağını bile emmeye başlayabilir. Beyin uyarıları sayesinde yüzünde küçük mimikler oluşturabilir ve yüzü bir ifadeden başka bir ifadeye bürünebilir. Bebeğinizin böbrekleri idrar üretmeye başladı. Bu dönemde bebek idrarını, etrafını saran su kesesine bırakır ve bu doğuma kadar böyle devam eder. Artık çişini bile tutabilir. Eğer bu aralar bir ultrasona girerseniz, muhtemelen bebeğinizi baş parmağını emerken göreceksiniz.

Başka haberler daha var: Bebeğinizin boyu gittikçe uzuyor ve şu anda başından poposuna kadar boyu tam 8.75 cm, yani bir kivi kadar oldu bile. Vücudu kafasına göre daha çok büyüyor ve boynu da bedeninden giderek ayrılmaya başladı. Bu haftanın sonu itibariyle, kolları vücuduna göre orantılı bir uzunluğa ulaşacak. (Bacaklarının biraz daha uzaması gerek.) Tüm vücudunu kaplayacak olan, lanugo denilen çok ince, yumuşak bir tüy tabakası oluşmaya başladı. Karaciğerleri de safra üretmeye başladı ki bu her şeyin doğru çalıştığına bir işarettir ve dalağı da alyuvarların üremesine katkı sağlamaya devam ediyor. Minik boksörünüzün elleri ve ayakları ne kadar esnek ve aktif olmaya başlasa da, siz henüz onun küçük tekmelerini ve kıpırdanmalarını hissetmeyebilirsiniz.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

İkinci döneminize (trimester) hoş geldiniz! Enerjiniz yavaş yavaş dönüyor, göğüslerinizin ağrısı azalıyor ve midenizin bulantıları gittikçe seyreliyor olabilir. Eğer öyle değilse, panik yapmayın, en kısa zamanda normale döneceksiniz. Tabi az da olsa bulantıları birkaç ay daha devam edecek olan o şanssız kadınlardan değilseniz!

Rahminizin başı, kasık kemiğinizin birazcık üstüne geldi. Bu da yavaş yavaş büyüyen karnınızı belli etmeye başlar. Karnınızın büyümesi belki büyük bir heyecan. Sizin ve ailenizin bir bebek beklediğinizin gözle görülür bir kanıtı artık. Bu muhteşem zamanı planlamaya, hayallemeye ve keyfini çıkarmaya biraz zaman ayırmalısınız. Şu andan itibaren kaygı ve endişe duyuyor olmanız da çok normal ama kendinize ve bebeğinize iyi bakmaya odaklanmalısınız.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 18:01   #47 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

15. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bebeğiniz başından poposuna kadar ölçüldüğünde yaklaşık 10,15 cm. kadardır ve yaklaşık bir elma büyüklüğündedir. O şu anda ciğerlerindeki hava keselerinin gelişmesine yardımcı olacak amniyotik sıvıyı, burnundan üst solunum sistemine taşımakla uğraşıyor. Bu hafta içinde bacakları, kollarından daha fazla uzamaya başladı ve şu anda tüm eklemlerini, kol ve bacaklarını rahatlıkla oynatabilecek duruma geldi. Göz kapakları kapalı olsa da ışığı hissedebilir durumda şu an. Mesela, göbeğinize doğru bir ışık tutarsanız (fener ya da lamba gibi), bebeğiniz ışığa karşı hassas olduğu için, hisseder, yerinde hareket edebilir ve ışıktan uzaklaşmaya çalışabilir. Ayrıca, bebeğinizin tat alma duyusu pek yok ama tat alıcılarını gün geçtikçe geliştiriyor. Son olarak, eğer bu hafta ultrasona girerseniz, bebeğinizin kız mı erkek mi olacağını öğrenebilirsiniz! (Eğer bu hafta cinsiyetini öğrenemezseniz, hayal kırıklığına uğramayın, çünkü bu durum tamamen ultrason görüntüsünün netliğine ve bebeğinizin rahminizdeki pozisyonuna bağlıdır. Sizi biraz daha heyecanlandırmak için olduğu yerde kıvrılmış ya da ters durmuş bir pozisyonda duruyor olabilir…)

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Siz de herhalde bu zamana kadar ortalama 5 kilo kadar aldınız (biraz daha azı ve fazlası da normaldir, endişelenmeyin!) ama hala şimdi ve sonrasında beklemediğiniz belirtilerle şaşırabilirsiniz. Örneğin bu aralar burnunuzda tıkanıklık hissedebilirsiniz, çünkü hormonal değişimler yüzünden burun mukozalarına doğru kan akışı hızlanır ve bu da burnunuzun tıkanmasına sebep olur. Bu durum hamilelikte oldukça yaygındır ve genelde “hamilelikte iç burun iltihabı” olarak adlandırılır. Bazı hamile kadınlarda burun kanamaları da oluşabilir, bu da tamamen burundaki kan seviyesinin yükselmesi ve kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanır.

Eğer amniyosentez testi yaptırmayı düşünüyorsanız, bu hafta ile 18. hafta arası normaldir. Yüzlerce genetik ve kromozomsal bozuklukları tespit edebildiği için aslında önemli bir testtir. Eğer amniyosentez sonuçlarını beklerken çok heyecanlanıyor ve endişeleniyorsanız, size bir tavsiyemiz var. Panik yapmanıza gerek yok, çünkü bu testi yaptıran birçok kadın, bebeği hakkında olumlu haberler alarak yollarına devam ediyorlar.

Bu aralar eşinizle birlikte biraz stresli olmanız çok normal. Eminiz birçok çift gibi siz de bebeğinizin sağlığı hakkında ve oluşacak değişimlerle nasıl başa çıkacağınızla ilgili kimi endişeler duyuyorsunuz. Fiziksel ağrılarınızın azalması ve enerji seviyenizdeki yükselmeye bağlı olarak, bu dönem aslında birçok kadına göre hamileliğin en güzel dönemleri…

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 18:02   #48 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

16. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bu hafta bebeğiniz bir gelişim sıçraması gösterecek. Önümüzdeki haftalarda bebeğinizin boyu ve kilosu tam iki katına ulaşacak. Şu anda bebeğiniz bir armut büyüklüğünde ve boyu da başından poposuna kadar yaklaşık 14-13 cm. uzunluğunda. Bacakları daha bir gelişti, kafasını eskisine nazaran daha fazla dik tutabiliyor ve gözleri de yüzüne doğru iyice yakınlaştı. Kulakları da olması gereken yerine geldiler. Ayak tırnakları bile oluşmaya başlasa da içeride oluşacak daha çok şey var.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Rahminizin baş kısmı şu anda kasık kemiğiniz ve göbeğinizin tam ortasında duruyor ve bunu destekleyen yuvarlak bağlar da karnınız büyüdükçe kalınlaşıyor ve esniyor. Büyük ihtimalle bu aralar kendinizi bir nebze daha iyi hissediyorsunuzdur. Daha az mide bulantıları, daha seyrekleşen ani duygu değişimleri ve daha canlı bir cilt görünümü, eminiz sizi daha iyi hissettirmeye yetiyordur.

Çok kısa bir süre içerisinde hamileliğinizin en mükemmel deneyimlerinden birini yaşamaya hazır olun, bebeğinizin kıpırdanmalarını hissedeceksiniz! Bazı kadınlar 16. hafta içinde veya öncesinde bebeğinin hareketlerini hissederken, birçok kadın da 18. hafta ya da daha sonrasında bile bu tepkileri hissedemiyor. (Gerçi bu sizin ilk hamileliğiniz ise endişelenmeyin, birçok anne adayı 20. hafta sonrasında bebeğin tepkilerinin farkına varabiliyor.) İlk hareketlenmeleri de zaten sanki içinizde bir kuş kanat çırpıyor ya da içinizde mısır patlıyor gibi hissedersiniz. İlerleyen haftalarda ise bu tepkiler daha güçlenir ve siz bunu hem daha sık hem daha kuvvetli hissetmeye başlarsınız.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 18:02   #49 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

17. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bebeğinizin iskeleti, yumuşak kıkırdaktan kemiğe doğru dönüşmeye başlıyor ve yaşam bağı olan göbek kordonu da gittikçe güçlenip kalınlaşıyor. Yaklaşık iri bir domates büyüklüğünde olan bebeğinizin boyu da başından poposuna kadar 16-17 cm. uzunluğunda şu anda.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Biraz denge problemi yaşamaya başladınız mı? Göbeğiniz büyüdükçe yerçekimi merkeziniz de değişmeye başladı o yüzden bazı zamanlarda ayakta dururken dengesizlik yaşamanız çok normal. Düşme riskinizin olduğu pozisyonlardan kaçınmanızda fayda var. Alçak topuklu ayakkabılar giymeniz herhangi bir durumda tepe taklak olma riskinizi azaltır ve karnınıza gelecek bir darbeden de sizi korur. Arabada emniyet kemerini kesinlikle takmanız gerekir. Kemeri göbeğinizin altından geçirin ve omuz kayışını da göğüslerinizi rahatsız etmeyecek bir biçimde yerleştirin.

Gözlerinizin kurumaya başladığını da hissedebilirsiniz. Bunun için göz damlası kullanabilirsiniz. Eğer kontak lens kullanıyorsanız da kısa zamanlı süreçlerde takmayı deneyin. Bu yine de sizi rahatsız ediyorsa da doğuma kadar gözlüğe dönüş yapabilirsiniz.

Hamilelikte rüyalar

Birçok kadın hamileliği boyunca rüyalarının bir hayli fazlalaştığını ve canlandığını söylüyor. Ne ilginçtir ki, hamileliğin ikinci ve üçüncü dönemleri (trimester) boyunca, rüyaların oluştuğu uykunun REM (Rapid Eye Movement) döneminde, hamileler daha az uyuyor. Peki bu sık ve etkili rüyalar nerden çıkıyor?

Büyük bir ihtimalle, rüya görülen uykunun REM döneminde, sık sık tuvaletiniz geldiği için, mideniz yandığı için, sırt ağrısı ve bacak ağrısı çektiğiniz için ya da pozisyonunuzda rahat edemediğiniz için uyanıyorsunuz. REM döneminde uyanmanızda sizin rüyalarınızı daha kolay hatırlamanızı sağlıyor.

Diğer bir ihtimal de, hamilelik döneminde kadınlar çok fazla duygu yoğunluğu yaşıyor. Mutluluktan endişeye kadar her duyguyu tepede yaşayan kadınlar, kesin bir şey söylemek mümkün değil ama belki de bu yüzden net ve sık rüya görebiliyorlar.

Klinik Psikolog ve Yazar Patricia Garfield’e göre, bazı ortak rüya temalarına ve anlamlarına bakalım:

Yavru hayvanlara bakıyorsunuz: Hamileliklerinin ikinci dönemi (trimester) boyunca bazı kadınlar, sevimli köpek yavrularını, civcivlerini ya da kedi yavrularını rüyalarına alırlar. Rüyalarınıza giren bu sevimli yaratıklar, sizin artık içgüdülerinize döndüğünüzün bir işaretedir. Hayvanları tehdit etmeniz, hayatınıza girecek yeni ilginç bir yaratığa karşı duyulan kararsızlıkla alakalı olabilir.

Eski aşkınızla ***** bir karşılaşma: Bazı kadınlar, değişen vücutları ve bunun cinsel hayatlarına etkisi yüzünden endişe duyarlar. Bazıları ise kendilerini daha ***** hissederler. Bu her iki duygu da rüyalarınıza yansır. Bu ****** rüyalar sadece sizi rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda uyanık olduğunuz zamanlardaki seksiliğinize de ayna tutar.

Eşiniz kayboluyor: Eğer eşinizi eski sevgilisi ya da tamamen bir yabancıyla ilişkiliyken görüyorsanız, onun sevgisini taşımakta güvensizlik hissettiğinizi ve bu büyük değişim içinde ilgiye ihtiyacınız olduğunu gösterir. Şu anda çevrenizdekilere bağımlı gibi hissediyorsunuz ve hamilelik boyunca eşinizi kaybetmekten korkmak, genel bir duygusal reaksiyondur.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 30.11.2013, 18:02   #50 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gebelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimi

18. Hafta
Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bebeğinizin şu anda boyu 13–14 cm. uzunluğuna ulaştı ve yaklaşık bir avokado büyüklüğünde. Kollarını ve bacaklarını git gide daha rahat esnetebiliyor ve siz de zaten önümüzdeki günlerde hareketlerini bir hayli hissedebileceksiniz. İnce teninden bebeğinizin artık kan damarları da görülebiliyor ve kulakları her ne kadar başından çok azıcık uzak olsa da son yerlerine geldiler. Sinirlerinin etrafı miyelin denilen koruyucu bir örtü ile kaplanmaya başladı ve doğumundan sonra da bir yıl itibariyle bu oluşum devam edecek. Eğer bir kızınız olacaksa, rahmi ve fallopian (kordon) tüpleri şimdiden oluştu ve yerine yerleşmiş durumda. Eğer bir oğlunuz olacaksa da cinsel organı yavaş yavaş belirmeye başladı ama ultrasonda tam seçemiyor olabilirsiniz, çünkü saklıyordur.

Not: Her bebek rahimde bile farklı bir gelişim gösterebilir. Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Aç mısınız? Bu aralar iştahınızın artması sık görülen bir durumdur. Öğünlerinizde ve atıştırmalarınızda boş kalorili yiyecekler (Cips, patates kızartması, şeker ve benzeri tatlılar) yerine besin değeri yüksek gıdalar tüketmeye gayret edin. İştahınızın artması ve göbeğinizin büyümesi nedeniyle daha geniş ve büyük kıyafetler giymeye de özen gösterin.

Kardiyovasküler (Kalp-damar) sisteminiz büyük ölçüde bir değişikliğe uğruyor ve bu dönem (trimester) boyunca kalp basıncınız büyük ihtimalle normalden daha düşük olacak. Uzanırken ve oturur pozisyondayken ani olarak yerinizden kalkmasanız daha iyi olur, çünkü baş dönmeleri yaşayabilirsiniz.

Artık bundan sonra uzanacağınız ve yatacağınız zaman tek bir tarafınıza yana doğru yatmanızda fayda var. Düz olarak sırt üstü uzanırsanız, rahminiz damarlarınıza baskı yapabilir ve bu da kalibinize giden kanın oranının düşmesine neden olur. O yüzden rahatınız için arkanıza, kalçanızın ya da bacaklarınızın altına bir yastık koymayı deneyin.

Eğer ikinci dönem ultrasonunuza hala girmediyseniz, büyük bir ihtimalle çok yakın bir zamanda gireceksiniz. Bu acısız prosedürler, doktorunuzun bebeğinizin gelişimi ile ilgili bilgi sahibi olmasına yarıyor. Ultrasonografi görüntülemeleri sayesinde, belirli doğum kusurlarının tespitine, plasenta ve doğum kordonlarını inceleyerek doğum yapacağınız tarihi ve kaç bebek taşıdığınızın tespitine kadar birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca ultrasonda bebeğinizin kendi etrafındaki hareketlerini ve başparmağını emişini de görebilirsiniz. Bizce, bu muayenelere eşinizi de götürün ve ekran görüntülerinden bir çıkış alarak, minik bebeğinizin ilk fotoğraf albümünü oluşturmaya başlayın!

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 15
Amazonn, Behice, BuRHaN, cortnek, heLen, Jade, KaRaqiZz, Laura, LifeisBeauty, MineL, Narsinha, Papatya, Perii, YeşiL6, ZeiSha
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 00:10