Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu

Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu (https://www.forumaski.com/)
-   Anne ve Çocuk (https://www.forumaski.com/anne-ve-cocuk/)
-   -   Hiperaktif ve dikkat dağınıklığı olan çocuklarda tik sık görülür (https://www.forumaski.com/anne-ve-cocuk/94698-hiperaktif-ve-dikkat-daginikligi-olan-cocuklarda-tik-sik-gorulur.html)

Jineps 02.03.2014 01:08

Hiperaktif ve dikkat dağınıklığı olan çocuklarda tik sık görülür
 
Hiperaktif ve dikkat dağınıklığı olan çocuklarda tik sık görülür

Hiperaktif ve dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan çocuklarda çoğunlukla tik oluşur. Bu tikler çocuk okuldayken artar. Tatile girdiğinde azalır ya da kaybolur. Tatilde azalan ya da kaybolan tikler okul döneminde yine aynı hızla devam eder. Tikli çocuklar arkadaşlarının kendileri ile dalga geçip alay etmesinden çok rahatsız olurlar. Bir süre sonra aile çocukta ki tiki kanıksayıp unutabilir. Tik bir yardım çağrısı olduğu için sık sık farklılaşarak çocuğa ve ailesine kendisini sürekli olarak göstererek ''sorun var'' ''sorun çözülmedi'' mesajını verir. Bazen aile ''sorun var yardım edilmeli'' mesajını almaz ise tik bu kez daha ağır olan ses tikine dönüşür. Bu çok önemli ve önlem alınması gereken bir durumdur. Eğer aile çocuğa bakmıyorsa ilgisi azsa tiki göremez fakat ses tiki kulağa hitap ettiği için daha çok dikkat çekicidir. Çocuklar bu tiklerle okulda arkadaşlarını ve öğretmenlerini rahatsız ederken evde aile bireyleri tarafından dayanılmaz hale gelir. Zaman zaman öğretmenler bu durumla ilgili aileyi uyarabilir. Bazı sıkıntıların yoğunlaştığı dönemlerde nadiren hareket ve ses tikini bir arada görebiliriz.

Özellikle tikler okula başlangıç yılı olan 6 -8 yaş civarında görülebilir. Bazen 16 - 17 yaşlarında hala devam eden tikler vardır. 6-8 yaşlarındaki çocuk tikten rahatsız olmayabilri ve kurtulmak için çaba göstermeyebilir fakat ergenlik döneminde girdiklerinde fazlaca tedirgin olabilirler. Özellikle kız - erkek ilişikilerinin başlama yaşı olan bu yaşlarda tik gibi görünen problemleri ciddiye aldıkları ve ve bu problemden kurtulmayı talep ettikleri dönemdir. Tikten kurtulmak mümkündür. Bunun için sabırlı ve kararlı olunmalıdır. Tiklerin tedavisinin olmadığı gibi yanlış bilgiler yer yer gözlenebilir. Tiklerin tedavisi vardır. Aileler bu durumu çocuğun ateşi çıkması bademciği şişmesi gibi bir durum olarak görmeyebilirler. Bundan dolayı tedaviyi geciktirirler ve zamanla çocuklar alışkanlık kazanarak bu rahatsız edici durumu geciktirirler. Tiklerin uzun süredir olması tedaviyi uzatır ve zorlaştırır. Bu noktada öğretmenlere aileyi yönlendirme görevi düşmektedir.
Sonuç olarak tik adı üstünde ''istem dışı oluşan kasılma''dır

Alıntı


Saat: 10:26

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.


SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.