Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Bayanların Dünyası > Anne ve Çocuk
facebook bağlan


Televizyon İzleyen Çocuklar Matematikte Başarısız Oluyor

Anne ve Çocuk kategorisinde açılmış olan Televizyon İzleyen Çocuklar Matematikte Başarısız Oluyor konusu , Televizyon İzleyen Çocuklar Matematikte Başarısız Oluyor 2-4 yaş arasında çok televizyon izleyen çocuklar ileride matematikte başarısız oluyor. Nedeni zihinsel yeteneklerini geliştirecek aktivitelerden uzak kalması. Fransa'da 3 yaş altı çocuklara yönelik ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 02.03.2014, 02:23   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Televizyon İzleyen Çocuklar Matematikte Başarısız OluyorTelevizyon İzleyen Çocuklar Matematikte Başarısız Oluyor

2-4 yaş arasında çok televizyon izleyen çocuklar ileride matematikte başarısız oluyor. Nedeni zihinsel yeteneklerini geliştirecek aktivitelerden uzak kalması.

Fransa'da 3 yaş altı çocuklara yönelik TV programları hazırlanması yasak. ABD'li pedagoglar 2 yaşından küçük çocukların TV izlememesini 2 yaşından büyüklerinse günde en fazla 1-2 saat TV izlemesini tavsiye ediyor.

Kanada'nın Québec eyaletinde 1997 ve 1998 yıllarında doğan 1314 çocuğun ebeveynlerine çocuklarının 2.5 ve 4.5 yaşları arasında ne kadar süreyle televizyon izlediği soruldu. Ayrıca 10 yaşına girdiklerinde çocukların ilkokul öğretmenlerinden akademik psikolojik ve toplumsal huylarını değerlendirmesi istendi. 2 yaşındaki çocukların haftada ortalama 8.8 saat 4 yaşındaki çocukların ise ortalama 14.8 saat televizyon izlediği ortaya çıktı. Araştırma Pediatri ve Ergen Araştırmaları dergisinde yayımlandı.

Çocuklar 2 yaşındayken televizyon izlemeye harcadığı her ilave 1 saat karşılığında ilkokulda matematik dersinde yüzde 6 oranındaderse katılım alanındaysa yüzde 7 oranında başarızlıkla karşılaşıyor. Arkadaşlarıyla sorun yaşama olasılığı da yüzde 10 artış gösteriyor. Araştırmayı yapan uzmanlara göre çocukların zihinsel gelişimi açısından hayati önemde olan okul öncesi dönemde çok televizyon izleyen çocuklar zihinsel yeteneklerini geliştirecek aktivitelerden uzak kalıyor.

Çocukların başarılı olabilmesi için anne babalara öneriler:

1. Planlarınızı Paylaşın:

Düzenli olarak yaptığınız aile toplantılarında çocuğunuza model rolünde bir ebeveyn olarak kendi planlarınızdan bahsedin. Planlı olunduğu aktiviteler planlaması için yardımcı olun ve ders çalışma programının aralarına aile toplantıları koyun.

2. Kitap Okuma Saatlerinin Kaydını Tutun:

Yatay eksende haftanın günlerinin yazılı olduğu bur grafik tutarak çocuğumuzu okuma konusunda motive edebilirsiniz. Çocuğunuzun en sevdiği kitaptan her akşam kaç sayfa okuyacağı konusunda hedef belirlenmesini sağlayın ve grafiği nasıl işaretlemesinin gerektiğini öğretin. Bu şekilde her gün okuduğu sayfa sayısının arttığın göreceksiniz ve daha da önemlisi çocuğunuza bu ilerlemesinden dolayı övdüğünüz zaman yüzündeki ışıltıyı sizde fark edeceksiniz.

3. Problemlerine Yardımcı Olun (Sorunlarıyla İlgilenin):

Çocuğunuzun okulda sürekli tekrar eden bir problemi olduğunda çocuğunuzun öğretmeniyle konuşun ve problemi çözmek için planlar yapın. Buna rağmen sorun hâlâ devam ediyorsa çözülmemişse ilerlemesine engel olan belirli bir öğrenme problemi olup olmadığını anlamak için bir test uygulayın.

4. Dinlenme Metotlarını Öğretin:

Eğer çocuğunuz sınav olurken panikliyorsa ona küçük bir dinlenme rahatlama tekniği öğretin. Önce karnından yavaş ve rahat nefes almasını söyleyin. Daha sonra nefesini verirken fısıltıyla D-İ-N-L-E-N demesini söyleyin. Çocuğunuza gerginliği ve vesveseleri arttığında bu yeni metodu uygulaması için cesaretlendirin. Bunu aynı zamanda siz de uygulayabilirsiniz.

5. Sınavlarda Kendine Güvenmesi Gerektiğinin Telkinini Yapın:

Bazı çocuklar herhangi bir sınava tam olarak hazır olduklarını hissetmek için aşırı çalışma ihtiyacı duyarlar. Eğer sizin çocuğunuzda bu kategorideki çocuklardan biriyse sınav gününden günlerce önce tekrar etmesini sağlayan makul bir ders planı hazırlamasına yardımcı olun. Çocuğunuzun kendine güvenini kuvvetlendirecek uygulama sınavlarına girmesini sağlayın.

6. "Araştır Sor Oku Anlat Tekrar et" Metodunu Çalışma Aracı Olarak Kullanın:

Sayısal sözel veya herhangi bir ders ile alakalı bir konuya çalışmaya başlamadan önce çocuğunuza önce o konunun genel olarak ne hakkında olduğunu anlaması için araştırması gerektiğini daha sonra konudaki başlıklar hakkında kendi kendine sorular üretmesi gerektiğini bir sonraki aşmada bu sorunlara verilen cevapları okumasını daha sonra verilen bu cevapları kendi kendine anlatmasını ve en son olarak da bütün öğrendiklerini tekrar etmesi gerektiğini öğretin veya sağlayın.

7. Televizyon İzleme Vaktini Sınırlayın:

Çocuğunuzun her hafta kaç saatini TV önünde geçireceğine karar verin. TV rehberinden programları ve şovları çocuğunuzun önceden seçmesini sağlayın. Uygun zamanlarda tekrar izletmek için özel programlar kaydedin.

8. Aile Olarak Yılda bir hafta TV'den Uzak Kalmayı Planlayınız:

Yılda bir hafta TV izlemeyin. Bu süre daha zevkli işlerin yapılmasına ve yeni şeylerin öğrenilmesine vesile olabilir.

9. Çocuğunuzla Beraber TV İzleyin:

Programın içeriğini çocuğunuza açıklayın. Çocukların gerçek ve hayali ayırt etmelerine yardımcı olun. Reklâmları tartışın ki çocuğunuz bilinçli bir tüketici olabilsin.

10. Beraber Okuyun:

Bütün ailenin aynı anda katılabileceği bir okuma saati ayarlayın. Çocuklar anne-babalarını okurken görmeye ihtiyaç duyarlar. "Söylediğimi yap" ifadesinin "Yaptığımı yap" kadar etkili olmadığını unutmayın. Okuma kelime dağarcını arttıracaktır.

11. Mantıklı Hedefler Belirleyin:

Bir çocuk için C'den A'ya derece atlamak imkânsız gibi görünür. Her seferinde çocuğunuzun her gece çalışması için destekleyin ve gösterdiği çaba için her gün onu tebrik edin. Gelişmeyi göreceksiniz.

12. Soruları Cevaplayın:

Öğrenme saat 3'te bitmez. Soruları öğrenme deneyimine çevirin. Eğer çocuğunuzun sorunlarının cevabını bilmiyorsanız bir kaynak kitaba baş vurun. Bir gezi planladığınızda önce biraz ev ödevi yapın. Beraber gideceğiniz yerin tarihini araştırın. Görülmeye değer yerlerin listesini yapın ve bu yerin neden önemli olduğunu bulun.

13. Matematiği Gerçekçi Yapın:

Çocuğunuz gerçek yaşam durumları yansıtan kelime problemine sahip olduğunda gerçek araçları kullanın. Oturma odanızı adımla ölçün. Belli bir hızla gidilirse büyükannenin odasına gitmenin ne kadar süreceğini hesaplayın. Matematiği gerçek hayatta ilişkilendirmek çocuğunuzun öğrenme için ilkeleri ve sebepleri anlamasını kolaylaştırır.

14. İyi Bir Dinleyici Olun:

Çocuğunuzun size her gün okumasını sağlayın. Onu sadece yanlış okuduğu kelimeleri düzeltmek için dinlemeyin. Biriyle bağlantılı kavramlar hakkında o durumda karakterlerin başka neler yapmış olabileceği hakkında daha sonra ne olabileceği hakkında konuşun. Çocuğunuzun benzer temalarda okumuş olduğu hikâyeleri hatırlamasını ve onları karşılaştırmasını sağlayın.

15. Birlikte Sesli Okuyun:

Çocuğunuz okumaya başladıktan sonra ona kitap okumayı sürdürün. Şiir ve klasiklere de yer verin ve çocuğunuza okutturun. Sizin çocuğunuza okuduğunuz kitapların çoğu daha sonraları en sevilen ve tekrar tekrar okunan kitaplar arasında yer alır.

16. Okul İşlerinde İstekli Olun:

Çocuğunun gittiği okulun faaliyetlerini destekleyen velilerden olun. Özel durumlarda okulda bulunacak telefon konuşmalarında bulunarak okula yardımcı olun. Çocuklar anne ve babalarını okulda görmekten çok hoşlanır. Ayrıca okulun sizin yardımınıza ihtiyacı var.

17. Öğretmenlerle Konuşun:

Çocuğunuzun öğretmeniyle görüşmek için bir sorun çıkmasını beklemeyin. Diyalogu ilk günlerden başlatın ve devam ettirin. Okulun ve öğretmenlerin yaptığını takdir etmek bunu onlara hissettirmek çok önemlidir. Ufak bir teşekkür pek çok yol aldırır. Öğretmenlerin de olumlu tepkilere ihtiyacı vardır.

18. Konuşmayı Genişletin:

Küçük çocuklar konuşmaya başladığı zaman onlara baş sallayarak ya da tek kelimelik cevap vermeyin. Çocuğunuzun kelime dağarcığını genişletin ve onları düşünmeye sevk edecek cevaplar verin. Sonraları çocuğunuzun uzun cümleler kurmasına ve düşüncelerini detaylarıyla açıklamasına yardımcı olun.

19. Çok Pratik Yaptırın:

Mükemmellik amaç değildir. Büyüklerle kurulan en küçük bir diyalog oyunlarda rol alma gibi faaliyetlere çocuğunuzun pratik yapmasını sağlayacaktır.

20. Her gün Matematikle Uğraşın:

Çatalları saydırarak kurabiyeleri toplatarak malzemelerin ölçülerini verdirerek termostatı ayarlayarak vb. çocuğunuza matematiğin önemini sezdirin.


21. Okul Takip Çizelgesi Tutun:

Çocuğunuzun her yıl çalışmasını gösteren bir çizelge belirleyin ve böylece onun neleri öğretmekte olduğunu anlayabilirsiniz. Bu şekilde sık sık tekrarladığı hataları ya da dikkatsizlikleri saptayarak gerektiği zaman bu çizelgenin size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

22. Okul Çalışmalarını Sağlayın:

Çocuğunuz okulda olamadığında ev ödevlerini göz ardı etmeyin. Çocuğunuzun ödevlerini düzenlemesinin önemli bir yeri vardır. Bu çocuğunuzun çalışmalarını saklı tutmasına ve her gün sınıfta olanların önemli olduğunun sizin tarafınızdan bilinmesine yardımcı olacaktır.

23. Ev Ödevi Planı Yapın:

Çocuğunuza ödevlerini yapması için iyi bir ışık ve aydınlatma sağlayın. Düzenli bir zaman ayarlayın. Çocuğunuzun yaptığı ödevleri zamanında ve doğru biçimde övün.

alıntı

__________________
Taklitler aslını yaşatır.
KIPSS.

Ben soğuk değilim, siz cıvıksınız.
.
Jineps isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 0
Henüz kimse konuyu görüntülememiş.
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 07:48