Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Televizyon Dünyası > Asya Dizileri Tanıtımları
facebook bağlan


Kore ve Koreliler Hakkında Doğru Sandığımız Yanlışlar Part -1-

Asya Dizileri Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Kore ve Koreliler Hakkında Doğru Sandığımız Yanlışlar Part -1- konusu , Yaklaşık 4000 km uzakta olmaktan mı kaynaklanıyor, yoksa edindiğimiz bilgilerin tamamını dizilerden, filmlerden ve fan sitelerinden kapmamızdan mı bilemiyorum... Kore ve Koreliler hakkında yanlış bildiğimiz tonlarca şey var. Bu yüzden ...


Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By KaRaqiZz

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27.08.2013, 20:39   #1 (permalink)
BaHaRamaZaN

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kore ve Koreliler Hakkında Doğru Sandığımız Yanlışlar Part -1-Yaklaşık 4000 km uzakta olmaktan mı kaynaklanıyor, yoksa edindiğimiz bilgilerin tamamını dizilerden, filmlerden ve fan sitelerinden kapmamızdan mı bilemiyorum... Kore ve Koreliler hakkında yanlış bildiğimiz tonlarca şey var. Bu yüzden de türlü umutlarla buralara kalkıp gelen bazı arkadaşlar hayal kırıklığı ve boyun büküklüğü eşliğinde memlekete geri dönmek zorunda kalıyor.
Amerikalılara kızarız ya. "Hiç araştırmıyorlar! Hollywood nasıl gösterirse sadece öyle biliyorlar!" diye yakınırız hani... Acaba bizde durum çok mu farklı?
Kesinlikle hayır!
Kemerlerinizi bağlayın, hayal-yıkıcı-güzzi döktürmeye başlıyor.
1-Kızlar dillerinden "Oppa!" kelimesini düşürmez!
Külliyen yalan! Yan komşum haricinde kullanan bir kişi daha gördüm. O da bir Türk kızıydı!2-Koreliler utangaçtır!
Külliyen yalan yerine kısmen doğru diyelim. Ama bu Korelilere özgü bir durum değil. Bütün Asya ırkları (istisnaların olabileceğini hesaba katalım lütfen) yeni tanıştıkları insanlara karşı mesafeli. Bir Türkün gözüyle bakınca oldukça çekingenler. Lakin o çekingenliği atmak için öyle aylara falan ihtiyaçları yok.
Kaldı ki; sosyalleşmek amacıyla gidilen ortamlarda o tarz bir çekingenlikten bahsetmek mümkün değil. Özellikle erkeklerde çekingenlik yerini gereğinden fazla girişkenliğe bırakıyor.3-Bütün kızlar estetiklidir!
Kore'yi televizyonda gördüklerinden ibaret sananlar için bir hayal kırıklığı daha. Evet neredeyse bütün ünlüler estetikli. Hatta göz ve burun estetiği estetikten bile sayılmıyor. Lakin sokakta o tarz insanlar çok da fazla yok.
(Ben de burun ve göz estetiğini kategori dışı bırakıyorum)
Fakat Kangnam ve özellikle estetik kliniklerinin Mekke'si Apgujong gibi semtlerde gezerseniz, bu yanılgıya inanmaya devam edebilirsiniz. Zira İstanbul'da da Bebek'te yürürken bıçak altına yatmış hatun görmek o kadar da şaşırtıcı olmaz.4-Bütün erkekler çok yakışıklıdır!
Yakışıklı olmasa bile sempatiktir, etkileyicidir, bebek gibidir, en olmadı şirindir. Yok öyle bir dünya arkadaş! Şayet dünya üzerinde bu durumu sağlayan bir ülke olsaydı muhteşem DNA'lara sahip Kuzey Avrupa ırklarından birinin ikamet ettiği bir yer olurdu. Ortalama diye bir şey varsa eğer, Türkiye'de yaşadığınıza şükredin ve Kore'den ümidinizi kesin. Çünkü bizimkiler averaj çizgisinin 3 cm üzerindeyse, buradakiler o çizginin 16 cm aşağısındadır. Bundandır ki; gideriniz varsa ünlü olmanız kaçınılmaz buralarda.

Not: Pek sevgili sonsengnim Won Bin için "O erkek değil ki! Computer Graphic!" diyor. Varın gerisini siz düşünün.5-Korelilerin ciltleri porselen bebek gibidir!
Evet birçoğunun öyledir. Peki düşündünüz mü nedendir? BB Cream mucizesi olabilir mi cevap?
6-Kızlar dillerinden "Oppa!" kelimesini düşürmez!
Tamam kendilerinden bir yaş dahi büyük olsa karşılarındaki, saygıda kusur etmiyorlar (bir arkadaş ortamı yoksa tabii) lakin "Oppa! Oppa!" diye dolanan biri bulma olasılığınız sıfırın alfa komşuluğunda.7-Sokaktaki herkes moda dergilerinden fırlamış gibidir!
Haklarını yemeyeyim. Güzel giyiniyorlar. Belki buradaki moda daha farklı olduğu için, farklı olan da her zaman cazip olduğu için memleket modasından daha çok hoşuma gidiyor. Gençler her zaman çok özenli giyiniyorlar. (İstisnaları bu noktada da hatırlatmak isterim.) Fakat tıpkı bizdeki ve tahminen dünyanın her yerindeki gibi birbirinin kopyası insanlar görüyorsunuz sokaklarda. Herkesin özgün olması mümkün değil tabii. Tıpkı Türkiye'deki gibi burada da bir sokak modasından bahsetmek mümkün değil. Markalar neyi sunuyorsa sadece onu giyiyorlar. (Bana göre hava hoş, o ayrı ㅋㅋㅋ)
Orta yaş ve üstüne gelirsek... Ki bence hiç gelmeyelim. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin kanayan yarası orta-yaşlı-teyze modası Kore'nin günümüzdeki en büyük sorunu olarak göze çarpıyor. Böyle felaket bir moda olamaz arkadaşım! Saçların permasından tut, biçimsiz pantolonlara, minik çiçeklerle bezeli mat ama pembe montlarına kadar her bir detayından bitim kadar haz etmiyorum. Türkiye'deki anne-tişörtü tabir ettiğimiz bluzumsunun altına, beli göbeği iyice ortaya çıkarmak istercesine göğüs altına kadar çekilmiş etek ve el örgüsü alacalı bulacalı ya da daha iyi ihtimalle sütlü kahve yelek kombinini bin kere yeğlerim. O derece!
8-Bütün erkekler romantiktir!
Ha? Efendim?
Aradığınız numara geçici olarak servis dışı veya kullanılmamaktadır.
Öyle bir dünya var mı ya? Varsa söyleyin biz de gidelim.
Evet genel olarak nazik bir toplumdan bahsediyoruz. Ama dikkatlice baktığınızda sadece sonuca ulaşırken seçtikleri yol ayrı. Örnekleyelim:
Aynı istek bir Türk erkek tarafından karşılanınca fark edilmiyor, ama memleketimde panda değerinde olan Koreli bir erkek yapınca "Ayyy!! Ne tatlııığğğ!" oluyor.
N'oldu yani? Eski Türk erkek arkadaşın tıklım tıklım metrobüste boş yer bulunca kendi mi oturdu da, Koreli versiyonu bin bir türlü ısrarla seni oturtunca aşırı kibar oldu. O ısrarda mı bütün olay? Tamam. Bir dahaki sefere Türk erkek arkadaşına da "Yok sen otur tatlım. Ay yerim seni! Bayılıyorum sana! Sen otur ben Avcılar'a kadar ayakta giderim!" de. Oturacak mı? Yoksa ısrarla seni mi oturtacak gör.
Fark Koreli erkeklerin sakin ve kibar, Türk erkeklerin tutkulu ve maço görünmekten hoşlanmasından kaynaklanıyor. Ben erkek olsaydım Koreli abilerin seçtiği yolu seçerdim o ayrı. Baksana aynı düşünceli davranışları biz de sergiliyoruz ne oluyor? Hiç. Göstermezsen o faulü penaltıyı vermez hakem tabii.
Kararında olacak ama.

yeri gelmişken not: Koreli kızlara sorun bakalım ekstra nazik erkekleri mi yoksa, maço erkekleri mi daha çok beğeniyorlarmış.
9-Erkekler "Oppa!" lafını duymaya bayılır!
Hı? Hani nerede? Erkekler diye genellemeyelim de Ahjussilerin bayıldığı kesin. Genç ve yakışıklı bir erkeğin orta yaşlı bir kadına "Teyze!" yerine "Hanımefendi!" diye hitap etmesi nasıl bir etki uyandırır düşünün bir. Hah işte onun o kadar da masum olmayan versiyonu Ahjussiler için geçerli.
Ahjussiler haricinde bir de birilerinin büyüğü olmaya hevesli ergenler arasında popüler bu laf. Büyük görünmek için sigara içen ergen tayfasının hareketlerini koca ülkeye mal etmeyecek kadar akıllı insanların okuduğunu varsayıyorum bu yazıyı.
İstisnalar var mı? Tabii ki... Mesela yan komşum! "Cağır cuğur" bağıran o cırtlak kız ne zaman iğrenç kedi miyavlaması tonunda "Oppaaaa!" dese 30 saniye sonra evin kapısı açılıp kapanıyor. 3 dakika içinde de koridorda ayak seslerine karışan poşet sesleri duyuluyor. Gecenin bir vakti sevgilinizi markete göndermek için destekleyici bir öğe olabilir belki. Ama insan gibi rica etseniz de olumlu cevap alırsınız bence.
Aslolan DNA'nda azıcık işve cilve olması. "Oppa!" diye miyavlamak değil.

Ve son olarak....
10-Kızlar dillerinden "Oppa!" kelimesini düşürmez!
Bir grup daha var ki; evet onlar "Oppa!" kelimesini dillerinden düşürmüyorlar. Erkek şarkıcıların fan kulüplerindeki ortaokul öğrencileri!
Müzik programına gittiğimde yakinen gözlemleme fırsatım oldu. Gerçekten inanılmaz bir gırtlağa sahipler ve tek umursadıkları "Oppa!" diye -bu sefer miyavlayan değil- yırtınan 100 kız çocuğunun arasından kendi "Oppa!" sını duyurmak.
Lise çağlarının sonlarına yaklaşmış gençler ve daha büyük insanlar için bu kız çocukları büyük bir eğlence kaynağı. Özellikle 20'li yaşların üzerindekiler için. "Oppa! Oppa!" diye yırtınmak "Oppaların ülkesi Kore'de" normal falan karşılanmıyor. Tam tersi karınları tutmak suretiyle gülmekten gözlerden yaş gelmesi tepkisi yaratıyor.
Yani neymiş: "Oppa!" kullanımını güzel memleketimde acilen azaltmak gerekiyormuş. Yanlış anlaşılmalara kurban olmanın anlamı yok.

Çünkü:

Bonus madde!
Koreli erkekler yabancı kızlardan "Oppa!" kelimesini duymaktan pek hoşlanmıyorlar. Dramalardan öğrenip öğrenip kendilerini -dramadan fırlama çekik çocuk fantezisini gerçekleştirmek için- tavlamaya çalışan kızların, bunu işe yarayacağını ümit ederek kullandıklarını düşünüyorlar.
Özellikle diğer Asya ülkelerinden geliyorsanız hoşlanmamayı bir kenara bırakın, itici buluyorlar. Bir nevi "Fake Koreli" triplerine girmiş ezik algısı yaratıyor.
Kültür farklılıklarına son derece toleranslı davranan bir millet oldukları için, sizden aynı saygı ifadelerini beklemiyorlar. (Gençlerden bahsediyorum tabii) Ve "Oppa!" bir sevgi sözcüğü değil, düpedüz "Abi" demek.
Yani:
Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım, ortaokul çağlarını ailemize çok sıkıntı vermeden, kazasız belasız atlattıysak yerli yersiz "Oppa! Oppa!" diye sağda solda dolanmayalım.


Not: Bu maddelerin tamamı kişisel gözlemlerim ve görüşlerim sonucu yazılmıştır. Büyükelçilik ya da bağımsız araştırma kurumları ile ortak bir çalışma söz konusu değildir. Yanılma payını saklı tutar, canı sıkılanların taş atmadan önce ikinci defa düşünmelerini rica ederim. Sevgiler...
Başka bir not: Serinin ikinci yazısını çok bekletmeden yayımlayacağımı müjdeler, takipte kalmanızı tavsiye ederim.


alıntı

cortnek beğendi.
__________________
Aşk der ki sana: Yolumdaysan başım feda yoluna; ama bil ki senin de başını isterim yoluma. Kahır, kapris gelecekse senden amenna! Ama ayağına diken batarsa yolumda ah edip vahlanma!...
Aşk bilek gücü değil “YÜREKTİR”! Yüreğin yetmiyorsa düşme yollara!…
KaRaqiZz isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 2
cortnek, KaRaqiZz
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 05:34