Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Kültür - Sanat > Biyografiler
facebook bağlan


Elvis Presley Kimdir? - Elvis Presley Hakkında

Biyografiler kategorisinde açılmış olan Elvis Presley Kimdir? - Elvis Presley Hakkında konusu , ELVİS PRESLEY Asıl adı: Elvis Aron Presley Doğum yeri: Tupelo, Miss Doğum Tarihi: 8 Ocak 1935 - 16 Ağustos 1977 Eşi: Priscilla Presley (1967-73) Çocuğu: Lisa Marie Presley Topelo’da iki ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 05.10.2012, 18:12   #1 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Elvis Presley Kimdir? - Elvis Presley HakkındaELVİS PRESLEY
Asıl adı: Elvis Aron Presley
Doğum yeri: Tupelo, Miss
Doğum Tarihi: 8 Ocak 1935 - 16 Ağustos 1977
Eşi: Priscilla Presley (1967-73)
Çocuğu: Lisa Marie Presley
Topelo’da iki odalı bir evde doğdu. İkizi Jessie Garon ise doğum sırasında öldü.

SON ELVİS KONSERİ İŞARETLENECEK
16 Ağustos’un Elvis Presley’in ölümünün 25. yıldönümü olması nedeni ile İndianapolis’li hayranları, son konserini verdiği yere, onu hatırlatacak bir anıt yapmak istiyorlar. 42 yaşında uyuşturucudan gelen, kalp yetmezliğinden ölen şarkıcıya adanacak anıtı, sokağın köşesine koymak istiyorlar, tam olarak arenanın olduğu yere

FOTOĞRAFLAR İLE ELVİS
Pop ve müzik kültürünü etkileyen Elvis Presley, 16 Ağustos 1977’de öldü. Elvis, aradan çeyrek asır geçmesine ve genç yaşta ölümüne rağmen hiç unutulmadı.
Onun renkli hayatında kısa bir gezinti...
1937- Kral Geliyor
Çocukluğu Missisipi’de geçen Elvis’in 1937’de çekilen bir resmi.
İkizi ölen çocuğun, ölen kardeşinin de gücünü aldığına inanan annesi, o doğduğunda onun çok güçlü olduğunu biliyordu, çünkü Elvis’in doğumda ikizi ölmüştü.
8 Ocak 1935’de, Doğu Tupelo’da doğan Elvis’in ailesinin durumu kötüydü. Doktor parasını bile ödeyebilecek durumda değillerdi. Elvis 11 yaşına geldiğinde, ona istediği bisikleti almak yerine, daha ucuz bir hediye, gitar aldılar. Elvis, 1949’da Memphis’e taşındıklarında, burada bir müzik grubuna katıldı ve 1953’de masraflarını kendisinin karşıladığı, ilk singleli için çalışmalarına başladı.
O başlangıçtan beri bir yıldızdı.

1950- Yakın Bakış
1950’de Elvis, annesi Gladys ve babası Vernon ile poz veriyor.
Çocukluğu boyunca ailesine, yakınında yaşayan amcasına, teyzesine kuzenlerine çok yakın oldu. Ama annesine olan yakınlığı bir başkaydı. Elvis’in 20.ölüm yıldönümünde, eski karısı Priscilla, People dergisine “onun gerçek aşkı, annesiydi ” dedi.


1953- İlk Adım
“That’s All Right, Mama” 45’liği ile üstsüz Elvis.
Gitarist Scotty Moore ve batarist Bill Black ile çıkardığı ilk ticari singlelında Elvis, tempolu şarkısı “That’s All Right, Mama”yı söyledi. Böylece çocukluk hayellerini gerçekleştiren Elvis, yoluna çıkmış oldu. Hatta bu 45’lik ile ünü Atlantik’i aşıp, İngiltere’ye ulaştı.


1956- Tam Zamanı
Elvis, 9 Eylül 1956’da Ed Sullivan Show’da.
İlk ‘Number One’ hiti “Heartbreak Hotel”(1 milyon’dan fazla kopyalandı) ile 1956’da ‘Altın Plak’ aldı. Elvis, RCA ile ilk -----ünü Mart 1956’da yaptı. Bu onun ilk uzun -----üydü. Bir ay sonra onu taklit edenler bile ortaya çıkmıştı.
Kıyafetleri, müzigi, stili çok farklıydı. Ama bunlar onun saygınlığına hiç zarar vermedi. 1957 Ocak’ında yine Ed Sullivan Show’a çıktı.


1957- Filmden Bir Sahne
Elvis’in üçüncü filmi, Jailhouse Rock’un premieri, Ocak 1957’de Memphis’de yapıldı.
1956’da “Love Me Tender”da Elvis, savaşta öldüğü sanılan kardeşinin, kız arkadaşı ile evlenen bir çifçiyi oynadı. Elvis bu filmde çiflikte şarkılar söyledi. 1958’de “King Creole”, 1964’de “Viva Las Vegas” ve 1965’da “Paradise”, “Hawaiian Style” gibi 30’dan fazla film ile starlığa yükseldi. Aslında Elvis, müzik hayatından dolayı mutlu değildi, onu filmler ve aktörlük daha çok heyecanlandırıyordu.
Uzun zaman Elvis’in vokalistliğini yapan Joe Moscheo, “Beğenilmeyen filmlerine çok üzülürdü. Onu hep müzikallerde oynattılar. Oysaki o karekter rollerinde oynamak, adını ‘box office’lerde görmek istiyordu” dedi.


1958- O Şimdi Asker
Elvis, 1958-1960’ı askerde geçirdi.1957 Aralık’ında ailesi ile yeni yılı kutlarken askere çağrıldı. Mart 1958’da o bir askerdi. Ailesi ona yakın olmak için geçici olarak askerliğini yaptığı yere, Texas’a taşındı. O yılın Ağustos’unda Elvis’in kalbi kırıldı. Çünkü annesi Hepatit’den dolayı vefat etti. Asker Elvis, 6 aylık bir eğitimden sonra, 18 ay için Almanya’ya gönderildi.
Almanya’dayken Amerikan deniz subaylarından birinin kızı olan, 14 yaşındaki Priscilla ile tanıştı.
Elvis’in askerliği Mart 1960’da bitti.


1960- Asker Adam
Askerden yeni gelen Elvis, 1960’da G.I. Blues rolünü hiç zorlanmadan yaptı.
1960’ların başında Elvis, kariyerine odaklandı. G.I. Blues’un soundtrack’ini de çıkaran Elvis “Flaming Star”, “Wild in the Country” ve “Blue Hawaii”de oynamaya başladı.
1960’larda Beatles’ın da etkisi ile Elvis’in de yıldızı sönmeye başladı. Plakları artık eskisi kadar satamaz olmuştu.


1961- Tropik Cennet
Elvis’in en popüler filmlerinden biri “Blue Hawaii”.
1961’de başrolu Angela Lansbury ile paylaştığı “Blue Hawaii” filmi ve soundtracki ona çok para kazandırdı.
1961 Mart’ı, onun 1968’deki özel TV showuna kadarki son canlı performansı oldu.


1964- Kıvılcım
1964’deki “Viva Las Vegas!”da başrolü paylaştığı Ann-Margret ile arasındaki elektrik yadırganamazdı.
Ann-Margret, 1995’de biyografisinde “çok keyifliydi, birbirimizi öylesine çok sevdik ki hiç bir şey umrumuzda değildi” diye yazdı.
Priscilla, Graceland’daki evinden onlar evlenmeden dönmüştü ama genede Ann-Margret’e kalp şeklinde pembe yatak almasını engelleyemedi.
Elvis ile birlikte olan bir çok kadından biri olan Connie Stevens, onu en iyi öpen adam olarak tanımladı.


1967- Evli Adam
Elvis, Priscilla Beaulieu ile 1 Mayıs 1967’de evlendi.
1966’da, evlenmeden 5 ay önce Elvis, Priscilla’ya 3,5 karatlık bir elmas yüzük aldı.
24 yaşındaki Elvis ile Almanya’da daha 14 yaşındayken tanışan Priscilla, “o zamanlar onunla şakalaşırdık, eğlenirdik” diyor. Elvis ise Priscilla’ya “doğru zamanda, doğru yerde olduğumu, zaman gelince anladım” demiş.
Daha sonra hep birbirlerine yakın olan çift Priscilla’nın Amerika’ya dönmesi ile daha da yakınlaşarak, ilişkilerini evliliğe götürdü. Priscilla, kendi hayatını Elvis’e uyarladı. Ne giyeceğine, ne zaman ne yapacağına kadar...
Priscilla, “Elvis ve ben” adlı anı kitabında, ilk altı aylarının aşk ve ihtiras içinde geçtiğini, aşk sarhoşu olduklarını yazdı.


1968- Ve Bebek Geldi
1968 Şubat’ında Elvis ve Priscilla’nın bir kızları oldu. Resim, çift Lisa Marie ile Memphis’deki hastaneden çıkarken çekildi.
Lisa Marie, Elvis’in boşandıktan sonra bile çok ilgili bir baba olduğunu söyledi. Lisa Marie 1988 Aralığında LIFE dergisine, babasını çok sevdiğini ama onun çok meşgul biri olduğunu ve bunun onu korkuttuğunu açıkladı. Lisa Marie, “bana hep ‘düğme kafa’ diye hitap ederdi, Lisa’yı ise sinirli olduğunda söylerdi” dedi.
Lisa 1989’da LIFE dergisine, sevgililerine ve uyusturucu kullanımına rağmen, ölene kadar çok yakın olduklarını ifade etti.


1968- Geri Döndü
Şubat 1968’de NBC Özel’e çıkan Elvis’in, siyah deri kıyafetleri ile geri dönüşü.
Neredeyse 10 yıl ayrı kalan, 33 yaşındaki Elvis’i, bu geri dönüş olarak adlandırılan show çok heyecanlandırdı. Hatta Elvis prodüktörüne, “yenidin benden hoşlanacaklarına emin değilim” dedi.


1973- Ayrılık
Elvis ve Priscilla, Ocak 1973’de boşandı.
Lisa Marie’nın doğumu çiftin arasındaki ilişkiyi değiştirdi. Çünkü Elvis, çocuklu bir kadına aşık olamayan bir erkekti. Elvis’in extrem hayatı, uyusturucu kullanımı ve diğer sorunlar ikilinin 1972’de ayrılmasına neden oldu.
Aslında Priscilla’nın bir evi bile yoktu. Çünkü Elvis’in evinde 20 bodyguardı vardı. Priscilla, Elvis’in ve evde olduğu zamanlarda yatak odasından bile çıkamıyordu. Evinde bile rahatsızdı.
Her ne kadar ayrılmış dahi olsalar, daima birbirlerine yakın oldular, saygı duydular. Priscilla asla birbirlerinden nefret etmediklerini söyledi. Elvis’e göre Priscilla, onun yetiştirdiği bir çocuktu.
Lisa Marie’da hiçbir zaman boşanmış çocuk sorunlarını yaşamadı. Lisa, “sürekli görüşür, telefonla konuşurlardı, okula veli günüme gelirlerdi” dedi.


1973- İlerleyen Günlerde Elvis
1973’de Elvis, klasikleşecek giysisini giyerek bir show yaptı.
1970’lerin başında performansı gitgide düşmeye başlamış, iyice kilo almıştı. Sağlık sorunları nedeni ile hastaneye kaldırıldı. Ama bu sorunlar onu ne uyuşturucudan, ne de kadınlardan uzak tutamadı.
Karısından önce de sonra da diğer kadınlarla ilişki devam etti. Şarkıcı Kathy Westmoreland, onu küçük bir çocuk olarak tanımlayan Joyce Bova, Linda Thompson sevgililerinden sadece birkaçıydı...


1975- Memnuniyet
1975’da New York’daki Nassau Coliseum’da Elvis.
40 yaşında depresyonu iyice azdı. Linda (Thompson) ona gerçek duygularını ifade etmeye başladı. Kendi kendini öldürdüğünü, artık yatağa bile gitmeye zorlanan bir adam gördüğünü söyledi.


1977- Kral
1977’de ölümünden 3 ay önce Rhode Island’daki Elvis konseri
Son aylarında sağlık problemleri iyice artmıştı. Vokalisti Joe Moscheo, onu 1987 Ağustos’unda son kez gördüğünde sarı ve çok kilolu buldu. Joe, “hiç kendine bakmamıştı, sanki başka biriydi” dedi. Joe, 6 ay sonra cenazesinde piyano çaldı.
42 yaşında uyuşturucudan gelen, kalp yetmezliğinden ölen Rock’n Roll kralı Elvis’in cesedini 20 yaşındaki model Ginger Alden buldu.

MEZARINDA MİLYONLAR KAZANMAYA DEVAM EDİYOR
Amerikan Forbes dergisi, Rock müziğinin kralı Elvis Presley’in gelirlerinde geçen yıllara oranla artış olduğunu, bunun da şarkıcının 1968’de yaptığı şarkılarının yeniden düzenlendiği ve bu yıl piyasaya çıkan “A little less conversation” adlı diskin başarılı satışlarına bağlı olduğunu yazdı.
Dergi, bu yıl 38 milyon dolarlık gelir elde eden Presley’i “en çok kazanan ölmüş ünlüler” listesinin başına yerleştirdi.
Geçen yıl da derginin söz konusu listesinin başında yıllık 35 milyon dolarlık gelirle ilk sırada yer alan Presley’nin milyon dolarlarını dul eşi Priscilla ve kızı Lisa Marie yönetiyor

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 2
Narsinha, Thor
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 16:30