Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Kültür - Sanat > Biyografiler
facebook bağlan


Gianfranco Chiarini Kimdir?

Biyografiler kategorisinde açılmış olan Gianfranco Chiarini Kimdir? konusu , Gianfranco Chiarini Kimdir? Gianfranco Chiarini (d. 8 Ocak 1966), önemli bir televizyon şahsiyeti ve restoran sahibi olan İtalyan bir şeftir. Chiarini dünyaca en ünlü İtalyan şeflerinden biridir. Chiarini’nin yemek pişirme ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 05.02.2015, 23:58   #1 (permalink)
Süper Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
tick Gianfranco Chiarini Kimdir?Gianfranco Chiarini Kimdir?

Gianfranco Chiarini (d. 8 Ocak 1966), önemli bir televizyon şahsiyeti ve restoran sahibi olan İtalyan bir şeftir. Chiarini dünyaca en ünlü İtalyan şeflerinden biridir. Chiarini’nin yemek pişirme sanatı ve imaji özellikle Kuzey Afrikada ve Ortadoğuda' ki Arapça konuşulan ülkelerde oldukça yaygın bir şekilde bilinmektedir. Bu ülkeler için Batı Avrupa' nın ilk ünlü şefi ve Italyan mutfağının yeni aşçılık temsilcisi olarak bilinmekte ve tanınmaktadır; yarattığı markası ve şöhreti, yeni İtalyan mutfağının devrimcisi olarak sürekli gelişmektedir.

Aşçılık dünyasında gerçekleştirdiği bir dizi çok taraflı faaliyetler onu emsallerinden çok daha farklı ve özel bir şef olarak öne çıkarır. Çok yönlü kariyeri Michelin yıldızlı restoranlardan, lüks yolcu gemilerine, delüks oteller ve resortlardan restoran işletmeciliğine, tv şefliği ve danışman şefliğinden kraliyet şefliğine, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika genelinde bulunan; yoğun üretim yapan gıda firmaları için araştırma ve geliştirme şefliğinden, gıda teknolojisi uygulamaları şefliğine, aşçılık öğretmenliğinden kitap yazarlığına kadar aşçılık dünyasının çeşitli sahalarında görev almasını sağlamıştır. Bunlara ek olarak, Chiarini yedi farklı dil konuşabilmektedir: İngilizce, Italyanca, Ispanyolca, Fransızca, Portekizce, Almanca ve Arapça. Bu çeşitli diller onun birçok ülkede bulunmasına ve böylece uluslar arası açıdan aşçılık stillerini keşfetmesine olanak tanıyan çok kültürlü bir şef olmasını sağlamıştır.

Gençlik Yılları

Gianfranco Chiarini Italya, Ferrara da doğmuş ve İtalyan-Kolombiyalı orjini olan çok-kültürlü bir çevrede yetiştirilmiş, Italya, Venezuela ve Birleşik Devletler arasında büyümüştür. Babası Luciano Chiarini Toselli Young and Rubicam firmasında Reklam ve Pazarlama uzmanı olarak çalışmış ve şuan başarılı bir pazarlama danışmanlığı şirketinin sahibidir. Annesi Leonor Gonzales de Chiarini dansçı olarak geleceğine mani olan araba kazasından sonra iç tasarımcı olan klasik bir balerin ve flamenko dansçısıdır. Gianfranco hayallerinin peşinden koşmak için 16 yaşında ailesinin yanından ayrılmıştır.

Özel Hayat

7 Eylül 2010’da Chiarini Anna Kinga Jarosławska ile evlenmiştir, Polonya Slupsk’ta doğan Anna Chiarini şu an medya ve Italyan edebiyatı mezunudur. Çift, Chiarini’nin Italyan ve Avrupalı D.O.P ve D.O.C etiketli kahve, makarna, pesto, şarap ve peynir gibi mamüllerin uluslararası bazda ticaretini yaptığı, ithalat/ihracat alt yatırımlarına ayrılmış bir aşçılık danışmanlık firmasının ortaklığını yapmaktadırlar. Çift şu an Hamburg Almanya ‘ da yaşamaktadır. Bu onların sabit yerleşim yerleri olmamasına rağmen, Hamburg onlar için iş operasyonları ve genel merkezi olarak işlev görmektedir.

Müzik Kariyeri

Chiarinin, gençlik dönemlerindeki ilk müzik uğraşı; bar ve gece klübü açılışlarında Amerikalı bir rock grubunda rock solisti olarak başlamıştır. Chiarini rock müzik kariyerinden yorgun düşmüş ve kendi Latin Amerikan orijinine geçişe karar vermiştir. Ödüllü bir salsa grubu olan Barranco Mix’ te solist olmuştur. Barranco Mix, Avrupa ve Amerikadaki İngilizce ve İspanyolca konuşulan ülkeler çapında oldukça tanınan bir gruptur.

Grup Texas, Corpus Christi de Johnny Canales show da Queen of Tejano olarak bilinen efsanevi oyuncu-şarkıcı Selena ve modern rock grubu Maná ile sahne almıştır. Barranco ayrıca Salsa musik dünyasından birçok kutlamaların yapıldığı kolombiyada ki ünlü Feria de Cali festivalinde açılış grubu olarak performans sergilemiştir. 1994’te Latin Grammy ödüllerine eş değerde olan 3 Ronda ödülü kazanmıştır. Grup, en iyi müzikal eser, yılın en iyi genç grubu ve yılın en çok satan grubu dallarında ödüller almıştır. Grup ayrıca Venezuella, Meksika ve Kolombiya da bir milyonnun üzerinde satışa ulaşmasından dolayı çifte platin ödülü almıştır.

Grup Kuzey Amerika ve Birleşik Devletlerde Polygram Latino ile, Kolombiya da Sonolux ile, Venezuella da Sonografica ile, İspanya ve Avrupanın geri kalanında Tele 5 ile contrat imzalamıştır. Chiarini 1993-1996 yılları arasında grubun baş vokalistlerden biri olarak performans sergilemiştir. Müzk endüstrisinin hareketli yaşam tarzından ve getirdiği şan-şöhretten yeterince nasibini aldığına karar verdikten sonra kesinlikle saygın olduğu, daha sağlam olan mesleki kariyerini devam ettirmek için müzik kariyerini sona erdirmiştir.

Aşçılık Kariyeri Başlanıgcı

1986 da genç Chiarini ülkedeki siyasal/politik dengesizlikler nedeniyle kapatılan, Venezuella da ki Instituto de Alta Gastronomia de Caracas’a kayıt olmuştur. Bu zaman zarfında Chiarini öğrenimine devam ederek, çeşitli restoranlar da çalışmış ve ileride asıl mesleğine dönüşecek olan aşçılık tutkusunu keşfetmiştir

Latin music alanında yakaladığı başarı ile açılık alanında kendisine daha iyi bir kariyer sağlayacak olan finansal kaynakları yaratabilecekti. 1996’ da Pittsburgh Culinary Institute (dünyaca tanınmış Le Cordon Bleu ve Culinary Institute of America’nın bir şubesi olan)’e kayıt olduğu Birlesik Devletlere dönmeye karar vermiştir.

Oradaki yaşamı yeniden aşçılık öğrenimi ve restoranlarda yaptığı pratiklerle geçmiştir. Bu zaman zarfında Chiarini The Ohio Brewery ve Alberini’s gibi restoranlarda çalışmıştır. Alberini’s de garson ve aşçı olarak çalışarak, mutfaktan kafeteryaya kadar olan tüm ziyafet tekniklerini öğrenmeye başlamıştır.

Pittsburgh Culinary Institute’ den mezun olduktan sonra dünyanın en rekabetçi aşçılık bölgesinin tam kalbine, Fransaya taşınmıştır. Chiarini’ nin son derece hızlı tempolarda öğrenebilme ve kavrayabilme gibi çoklu-görevlere karşı zamanını iyi kullanabilme yeteneği, hırslı kişiliği, onun Avrupadaki en prestijli ve iddalı aşçılık okullarından biri olan Le Cordon Bleu Paris’e kayıt olmasına neden olmuştur. Le Cordon Bleu da iken Carré des Feuillants (** Michelin yıldızlı)’in sahibi/şefi olan Alain Dutournier ve daha sonra Italya, Romada iken La Pergola Restaurant (*** Michelin yıldızlı) ‘daki gizemli baş aşçı Heinz Beck gibi üstadların altında ve Italya, Ferrara da Antichi Sapori ve Hostaria Savonarola gibi üst düzey restoranlarda aşçı yardımcısı olarak çalışmıştır. Almanyadaki The Pirsch Mühle (* Michelin yıldızlı), restoranını, işletmenin baş aşçısı ve sahibi S. Leypold ile birlikte işletme fırsatı sunulduğunda Chiarini için taşınmak tekrar an meselesi olmuştur.

Profeyonel Kariyer

Yeni millenyumun başlangıcında şef Chiarini kendi öğrenme ve öğretme metotlarına meydan okumaya karar vermiştir. Orta Doğuya taşınmş ve Oman daki Intercontinental otellerinde çalışmaya başlamıştır. Bu süre içinde zamanın bir kısmını ayrıca Al Bustan Palace ve Shangri-La Hotels için danışmanlık işine ayırmıştır

Daha sonra Bahrain’e taşınarak Mövenpick ve Marriott hotels için aşçılık konseptleri geliştirmiştir. Bir sonraki hedefi bir şef olarak aşçılık kariyerine tamamiyle bağlandığı yer olan Marriott Hotels’in bulunduğu Kuwait olmuştur. Orada Marriott’un en önemli şirket mülkiyeti olan Courtyard Deluxe Edition da sorumlu şef olarak görev almıştır. İhtişamlı Kuzey İtalya'ya has restorantı Il Forno yu ve imzasını geliştirerek bir üst kademeye taşıdı. Marriott’ta iken iki tane ünlü Chaines des Rotisseurs kurdu.

Chiarini Kuwait’te bulunduğu sürede prens hazretleri Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah ile yakın bir ilişki geliştirmiş ve aile için egzotik akşam yemekleri hazırlamıştır. Orada yayınlanan “Al Rai TV” kanalı vasıtasıyla ünlü bir TV şefi olarak tanınmıştır. Chiarini, Basra körfezi halkına daha çok kişisel düzeyle olmak üzere gerçek Avrupa mutfağını sunduğu ve ön plana çıkardığı, 50 den fazla yemek programına katılmıştır. Kuveyt halen şefin körfezdeki en sevdiği ülkedir.

Chiarini mutfak sanatı ile ilgili seyahatine Afrika, Asya, Avustralia, Yeni Zelanda ve Okyanusyanın yanı sıra İspanyayı,İngiltereyi ve Irlandayı da Avrupa repertuarına ekleyerek devam etmiştir. Doğu Afrikanın en lüks ve gösterişli mülkiyetleri olan Starwood Oteller zincirinde, Starwood otellerinin lüks koleksiyonun önemli bir parçası olan Sheraton Addis, de çalışmıştır.

Etiyopya Afrikanın önde gelen diplomatik ülkelerinden biri olarak tanınmıştır ve bu ortamda kaçınılmaz olarak şef Chiarini yolu bu yüz yılın en önemli yerel ve uluslararası bazı politikacıalrı ile kesişecekti. Chiarini Amerika Birleşik Devletleri’nin 39. Başakanı Jimmy Carter, First Lady Rosalynn Carter, İsrail Cumhurbaşkanı Shimon Peres, Muammar al- Qaddafi’ de dahil olmak üzere, Afrika Birliği (AfB) başkanları, , Mısır Cumhurbaşkanı Hosni Mubarak gibi şahsiyetlere hizmet vermiştir.
Asyada geçirdiği zaman, kendisine büyük zevk veren Asya kültürünü özümsemek, Asya kültürünün derin anlayışını kavramak ve yemek kültürüne kendisini kaptırmak için kıta boyunca seyahat etmesine ilham vermiştir. Çin, Kore, Kamboçya, Vietnam, Tayland, Malezya, Singapur ve Filipinler gibi ülkeler Şefe mutfak biligisi açısından mükemmel birer kaynak teşkil etmiş ve Şef için inanılmaz tecrübeler sağlamışlardır.

Şef Chiarini’nin ilk kitabı olan “The New Renaissance of Italian Fusion Cuisine 1.0’ın bu kıta üzerine olan etkilerinden dolayı, şef Avustralya, Yeni Zelanda ve Okyanusya da beklenmedik bir biçimde oldukça gelişmiştir. Bu kitap Noma ( dünyanın en iyi restorantı) tarafından halihazırda mevcut olan mutfak sanatları kitapları arasında ilk sırada yer almıştır. Bu kıtanın üstün Italyan mutfak sanatı eserlerine ihtiyacı ve beğenisi olmasından dolayı kitabın Avustralya daki etkileri açıkça görülmüştür Ünlü yemek,şarap ve seyehat otoritesi Visitvineyards.com şefin kitabını en iyi on iki kitabın bulunduğu listenin başına yerleştirmiş ve 2010/2011 senesinin en güzel aşçılık kitabı olarak seçmiştir.

2011 Ocak ayının son günlerinde Chiarini Suudi Arabistan' ın jet sosyete magazini 8 (Thamāniya) tarafından Yıldız Şef olarak gösterilmiştir. Bu magazin Suudi prens Al-Waleed bin Talal ve prenses Amira al-Taweel için seçkin bir nitelik taşımaktadır. Şefe ayrıca, Orta Doğuda yapmış olduğu faaliyetler ve kitabı The New Renaissance of Italian Fusion Cuisine 1.0” için Meşhur Şef ünvanı verilmiştir.

Kitap

Chiarini’nin “The New Renaissance of Italian Fusion Cuisine 1.0” kitabı Italyan mutfağının yaratıcılığını ile yabancı ve egzotik ülkelerin güzelliğini kaynaştıran tarifler içerir. Kitapta mutfak gelenekleri birleştirilen ülkelerden bazıları: Japonya, İngiltere, Fransa, Polonya, Kore, Venzuella, Kolombiya, Porto Riko, Kuveyt, Lübnan, Güney Afrika, Gana ve İspanya dır. “The New Renaissance of Italian Fusion Cuisine 1.0” kitabında ki yazılarında Chiarini’nin ilk amacı, Itlaya ile dünyanın geri kalanı arasında ki mutfak etkileşimlerinin gel-gitlerine övgü sunmaktı. Ayrıca İtalyan mutfağının yeni klasiklerini de sunmak istemiştir, çünkü Chiarini Italyan yemeklerinin yıllar boyunca beğenilen yoğun popülaritesinin son yıllarda durgunlaştığını farkına varmıştır.

DeRDeST isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
DeRDeST
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 12:00