Like Tree10Beğeni
  • 3 Post By Jaqen
  • 2 Post By Ceysu
  • 2 Post By Ceysu
  • 3 Post By Ceysu

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 07.09.2012, 12:02 #1 (permalink)
Root Administrator


Jaqen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 1
Kayıt Tarihi: 02.09.2012
Nereden: İsveç
Yaş: 39
Cinsiyet:
Takımı: Galatasaray
Burç: Koç
Mesajlar: 73,322
Konular: 21674
Beğeni Alınan: 67559
Beğeni Edilen: 13763
Rep Gücü: 10
Jaqen isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

Smile Hz. Muhammed (s.a.v)HZ. MUHAMMEDİN HAYATIPEYGAMBERIMIZIN DOGUMU

Peygamberimiz Fil vakasından 50 gün sonra Rebiullevvel ayinin on ikinci Pazartesi günütan yeri ağarırken Mekke`de doğdu.

PEYGAMBERIMIZ DOĞDUĞUNDA BAZI HADISELER VUKU A GELDI

Peygamberimiz doğduğunda bazı hadiseler vuku a geldibunlardan bazılarını söyle sıralayabiliriz:Peygamberimiz Anadan Sünnetli ve göbeği kesik olarak doğdu. Peygamberimiz doğarken çocukların yere düştükleri gibi düşmeyip ellerini yere dayamış başını semayısısısısısa kaldırmış olarak doğdu.Peygamberimiz doğduğu zaman bir yıldız doğmuş ve bilginler bu yıldızın doğduğu geceAhmed doğmuştur Dediler.Bir çok Yahudi Alimi Tevrat tan inceleme ile peygamberimizin bu gecede doğduğunu yakınlarına bildirmişlerdir.
Peygamberimiz doğduğu gece Kisranin sarayından on dört şerefe yıkıldı İranlılarınbin yıldan beri hiç sönmeden yanan Atesgedeleri sönüverdi.Save Gölünün suyu çekildi.Sema ve Vadisini su bastı.Iran Sahi Arapların ülkesini istila edeceğini rüyasında gördüve telaşa düştü.
PEYGAMBERIMIZIN BABASI HZ.ABDULLAH

Peygamberimizin babası Hz. Abdullah Kureyş’in ileri gelen delikanlılarından idi. Güzel yüzlüiki gözü arasında peygamberlik nurunu taşıyordu.Mekkenin bütün genç kızları onunla evlenmek için can atarlardı.Babasına o kadar itaatliydi ki babasının izinden hiç çıkmazdı.Hatta birinde babası Abdulmuttalip Allaha dua etmiş ve ``Allahım eğer bana on erkek evladı verirsen onlardan birini senin için kurban edeceğim``demiş on evladı olunca da Allaha verdiği sözü tutmak için oğlu Abdullahı kurban etmek istemiştir.Oğlu Abdullah babasına itiraz etmemiş ve boyun eğmiştir Etraftan yapılan eleştirilerle oğlunu kurban etmekten vaz geçmiş onun yerine 100 Adet Deve kurban etmiştir. Hz. Abdullah hz. Amine ile evlendikten Kısa bir müddet sonra gittiği ticaret kervanından dönerken yolda hastalandı. Medine’de dayısı Beni Adiy bin. Neccarin yanında bir ay hasta aldıktan sonra vefat etti.Hz. Abdullah vefat ettiği zaman Peygamberimiz henüz Anne karnında altı aylıktı.

PEYGAMBERIMIZIN SÜT ANNEYE VERILISI

Yeni doğan çocukları süt anneye vermek; Kureyş ve sair Arap eşrafının adeti idi.
Bu da; kadınların kocaları ile daha iyi meşgul olmalarını ve çocuklarında özellikle havasının güzelliği rutubetinin azlığı ve suyunun tatlılığı ile tanınan yerlerde yasayan şerefli kabileler arasında sağlam vücutlusiki etli cesaretli yetişmelerini ve düzgün pürüzsüz konuşmayısısısısısı öğrenmelerini sağlamak içindi.
Mekke çevresinde ve Harem içinde oturan kabilelerden Süt annesi olanlar her yıl iki defa yaz ve güz olmak üzere Mekke`ye gelirlerçocukları alıp ***ürürlerdi.
Peygamber efendimizi(A.S) Ben`i Sa`d b.Bekr kabilesinden Süt annesi Halime hatun ***ürdü.
Peygamberimizin Süt kardeşleri şunlardır::
Abdullah b. HarisÜneyse binti.HarisŞeyma bint-i Haris.
Peygamberimizi Yetim olduğu için Arap kadınları kabul etmemiş; sadece kabilesine ***ürecek çocuk bulamayısısısısısan Halime eli bos gitmemesi için peygamberimizi kabul etmişti.Peygamberimizi aldıktan sonra Halime ve Ailesinin yaşam tarzı bir anda değişti.
Bunlardan bazılarını Halimenin dilinden dinleyecek olursak; Halime Hatun der ki;`` İçinde bulunduğumuz kuraklık ve kıtlık yılında hiç bir şeyimiz kalmamıştı. Ben kır merkebimin üzerinde idim.Yanımızda yaşlı bir devemiz vardıbize bir damla süt vermiyordu.
Üzerinde bulunduğum merkebin ağır yürümesi yol arkadaşlarımı çileden cıkartıyordu.Nihayet Mekke’ye varıp emdirilecek oğlan çocukları aramayısısısısısa başladık. İçimizden hiç bir kadın Muhammedi almak istemiyorondan uzak duruyorduk. Çünkü bizler emdireceğimiz çoçuğun babasından bahisse kavuşmayısısısısısı ve ondan armağanlar almayısısısısısı bekliyorduk.
Bir ara Muhammed in dedesi Abdulmuttaliple karşılaştımbana; İsmin nedir ?diye sordu.
Halime dedim. Bana;Ey Halime! Benim yanımda bir yetim çocuğum var onu emzirmek için Beni Sa`d kabilesi kadınlarına teklif ettim öksüz olduğu için kabul etmediler. Sen kabul eder misin? Ben ``bana biraz müsaade ette kocama bir danışayım``dedim.
Hemen kocamın yanına döndümona haber verdim. Kocam izin verince Muhammedi aldım.
Muhammed bize gelinceevimiz öyle bereketlendi ki kocam la hayretler içinde kaldik.Sütü çekilmiş olan devemizde sütler fazlaca akmayısısısısısa zayıf olan merkebimiziyolda başka hiç bir binek hayvan geçememeğedavarlarımıza inen süt hiç bir davara inmemeye başladı.
Peygamberin Çocukluğu daha değişikti. Daha iki Aylık ikenher tarafa yuvarlanmayısısısısısa çalışıyordu.Üç Aylık olunca Day durmayısısısısısa çalışıyordu.Dört Aylık olunca duvara tutunup yürüyordu.Beş Aylık olunca bir yere tutunmadan yürüyebiliyordu.Altı Ayı tamamlayıncayürümeyi hızlandırmıştı.Yedi Aylık iken her tarafa gidebiliyorkoşabiliyordu. Sekiz Aylık ikenkonuşuyorkonuşulanı anlayabiliyordu.On Aylık iken Ok atabiliyordu. İki Yılı doldurduğu zamanoldukça iri ve gösterişli bir çocuk olmuştu.Onu Annesine ***ürdük AmmabizOnun yüzünden gördüğümüz hayır ve bereketten dolayı Yanımızda bir müddet daha tutmayısısısısısa çok istekli bulunuyorduk.
HZ.AMINENIN MEDINE ZIYARETI VE VEFATI

Hz. Amine Peygamberi de yanına alarak Medine’deki Neccar oğullarından olan Dayılarını ziyarete gitti. Orada peygamberle bir ay kadar misafir oldular.
Yahudi kavmi peygamberimizi orada görünce onu devamlı kontrol edip hal ve hareketlerine dikkat ediyorlardı. Hz. Amine Yahudilerin Peygamberimiz hakkında takındıkları tavırlardan korkmayısısısısısa başladı Ve acilen Mekke ye dönmek için yola koyuldular.
Hz. Amine Mekke’ye gelirken yolda hastalanıp Evba köyünde durakladi.Başucunda duran Peygamberimizin yüzene baktı.Sonra da söyle hitap etti:
``Ey çekilen dehşetli ölüm okundan Allah in lutfu ve yardımı ile yüz deve karşılığında kurtulan zatin oğlu!Allah Senimübarek ve devamlı kilsin! Eğer rüyada gördüklerim doğru çıkarsaSen Celal ve bol ikram Sahibi tarafındanAdem oğullarına helal ve haramı bildirmek üzere gönderileceksin! Allah Seni milletlerle birlikte devam edip gelen putlardan putperestlikten de esirgeyecekalıkoyacaktır.
Her canlı varlık ölecektir. Bende öleceğim.Fakat temelli anılacağım Çünkü temiz bir oğul doğurmuşarkamda hayırlı bir anı bırakmış bulunuyorum demiştir.
Ve hz. Amine Ebva da vefat etti.Hazret-i Amine vefat ettiğinde 30 yaşlarında idi.
Dünyadaböylece Babasız ve Annesiz kalan Peygamberimiziyüce Allahhamisiz bırakmadı: Önce dedesi Abdulmuttalibin yanında sonra da amcası Ebu Talib-in yanında kaldı. Peygamberimiz sekiz yaşına kadarDedesi Abdulmuttalibin yanındasekiz yaşından sonra da Amcası Ebu Talib-in yanında kaldı.alıntı

Flora, Asrevya ve inception beğendi
__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 07.09.2012, 12:03 #2 (permalink)
why so serious?


Ceysu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 24
Kayıt Tarihi: 05.09.2012
Nereden: Joker City
İlişki Durumu: Yok
Cinsiyet:
Takımı: Fenerbahçe
Burç: İkizler
Mesajlar: 4,965
Konular: 277
Beğeni Alınan: 1869
Beğeni Edilen: 2036
Rep Gücü: 10
Ceysu will become famous soon enough

Standart Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v)

PEYGAMBERIMIZIN TICARET HAYATINA ATILISI

Kureyşliler öteden beri ticaretle uğraşırlardı. Ticaretle uğraşmayanların iseellerinde hiç bir şeyleri bulunmazdı. Peygamberimizin de hazreti Hatice hesabına ticarete başlamadan önceticaretle uğraştığı olmuştur. Nitekim Said b.Ebu Saib Islamiyetten önce Peygamberimizin ticaret ortağı idi.Peygamberimizinticaret yapmak için sermayesi olmadığındanhazreti Hatice peygamberimizi ücretle tuttu ve Kureyşilerden tuttuğu başka bir zatıda Peygamberimizin yanına kattı. Hazreti Hatice yapacağı her sefer için Peygamberimizeücret olarak genç ve yiğit birer erkek deve veriyordu. PeygamberimizHazreti Hatice`nin ticaret Malını Şam`a ***ürmek için ilk defa dört tane erkek ve genç deveye anlaştılar. Peygamberimizle Kervan halkı Şam`a gitmek için yola koyuldular: Şam topraklarından Busraya vardıklarında peygamberimiz orada getirdiği bütün malları çok karlı bir şekilde satıp alacaklarını aldıktan sonraMekke’ye yardımcısı olan Meysele ile birlikte geri döndü.

PEYGAMBERIMIZIN EVLENMESI

Peygamberimiz hazreti Hatice adına ticaret yaparkenPeygamberimizdeki harikulade halleri görmüş ve yardımcısı Meysele ile Peygamberimize evlilik teklif etmişti. Peygamberimiz bu teklifi kabul ederek Kureyşlilerin en soylu kadınlarından olan hazreti Hatice ile evlendi.
PEYGAMBERIMIZIN COCUKLARI

Peygamberimizin hazreti Haticedeniki erkek çocuğudört kız çocuğu doğmuştur Isimleri şöyleydi: Kasim Abdullah ZeynepRukayye Ümmü KülsümFatima ve Cariyesi Mısırlı Maria`dan doğan Ibrahim`dir.

KABENIN KUREYŞILERCE YENIDEN YAPILISI VE PEYGAMBERIMIZIN HAKEMLIGI

Bir Kadın Kabe Hareminde buhurdanlıkta Öd ağacı yaktığı sırada buhurdanlıktan sıçrayan bir kıvılcımdan Kâbenin kat kat olan örtüsü tutuşup tamamı ile yanmış bu yüzden duvarlar da her taraftan gevşeyip çatlamış bulunuyordu. Zaman zaman sahilden gelen sel baskınları ilede Kâbenin tabanı ve duvarları da iyice yıkılacak duruma gelmişti.
Bunun icinKureysliler Kabenin duvarlarını onarıp sağlamlaştırmak ve üzerinedetavan çatmak istiyorlarfakat yıkmağa kalkarlarsa azaba ugrayabileceklerinden korkuyorlararalarinda meşvere ediyorlardı.
Am bu sırada Rum tüccarlarından birisine Ait olan inşaat malzemesi yüklü bir gemi Cüdde sahillerinde parcalandibunu fırsat bilen Kureyşliler aralarında yardımlaşarak bu batan gemiden Kabe inşaası için gerekli malzemeleri almış oldular.Ve Kâbenin inşaatına başladılar.
Hacerül Esved taşı yerine konulacağı zaman kabileler birbirleriyle anlaşamadılar. Hatta işi okadar ilerlettiler ki aralarında kavga yapmaya çok az bir zaman kaldı. Kureyşiler Bu iş üzerinde dört veya beş gece durdular. Sonra Kureyşin yaşlılarından Ebu Ümeyye b. Mugire bir teklifte bulundu;
Teklifine göre mescidin kapısından giren ilk kişi bu taşı koymak için hakem olacaktı. Bütün kavmin uluları bu teklifi kabul ettiler.
Tam bu sırada peygamberimiz içeri girdi bütün kureyşliler el çırparak El-Emin`in hakemligine razıyız dediler.
Peygamberimiz de hakemlik yaparken bütün kabilelerden birer kişi alarak Hacerul Esved-i bir beze koydurduve onu konulacak yere getirttikten sonra besmele çekerek kendi elleriyle Hacerul-Esvedi yerine koymuş oldu.
alıntı

Flora ve Asrevya beğendi
__________________

.
.
.
.


.
.
.


why so serious?
Ceysu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 07.09.2012, 12:03 #3 (permalink)
why so serious?


Ceysu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 24
Kayıt Tarihi: 05.09.2012
Nereden: Joker City
İlişki Durumu: Yok
Cinsiyet:
Takımı: Fenerbahçe
Burç: İkizler
Mesajlar: 4,965
Konular: 277
Beğeni Alınan: 1869
Beğeni Edilen: 2036
Rep Gücü: 10
Ceysu will become famous soon enough

Standart Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v)

PEYGAMBERIMIZIN BABASI HZ.ABDULLAH

Peygamberimizin babası Hz. Abdullah Kureyş’in ileri gelen delikanlılarından idi. Güzel yüzlüiki gözü arasında peygamberlik nurunu taşıyordu.Mekkenin bütün genç kızları onunla evlenmek için can atarlardı.Babasına o kadar itaatliydi ki babasının izinden hiç çıkmazdı.Hatta birinde babası Abdulmuttalip Allaha dua etmiş ve ``Allahım eğer bana on erkek evladı verirsen onlardan birini senin için kurban edeceğim``demiş on evladı olunca da Allaha verdiği sözü tutmak için oğlu Abdullahı kurban etmek istemiştir.Oğlu Abdullah babasına itiraz etmemiş ve boyun eğmiştir Etraftan yapılan eleştirilerle oğlunu kurban etmekten vaz geçmiş onun yerine 100 Adet Deve kurban etmiştir. Hz. Abdullah hz. Amine ile evlendikten Kısa bir müddet sonra gittiği ticaret kervanından dönerken yolda hastalandı. Medine’de dayısı Beni Adiy bin. Neccarin yanında bir ay hasta aldıktan sonra vefat etti.Hz. Abdullah vefat ettiği zaman Peygamberimiz henüz Anne karnında altı aylıktı.
PEYGAMBERIMIZIN SÜT ANNEYE VERILISI

Yeni doğan çocukları süt anneye vermek; Kureyş ve sair Arap eşrafının adeti idi.
Bu da; kadınların kocaları ile daha iyi meşgul olmalarını ve çocuklarında özellikle havasının güzelliği rutubetinin azlığı ve suyunun tatlılığı ile tanınan yerlerde yasayan şerefli kabileler arasında sağlam vücutlusiki etli cesaretli yetişmelerini ve düzgün pürüzsüz konuşmayı öğrenmelerini sağlamak içindi.
Mekke çevresinde ve Harem içinde oturan kabilelerden Süt annesi olanlar her yıl iki defa yaz ve güz olmak üzere Mekke`ye gelirlerçocukları alıp ***ürürlerdi.
Peygamber efendimizi(A.S) Ben`i Sa`d b.Bekr kabilesinden Süt annesi Halime hatun ***ürdü.
Peygamberimizin Süt kardeşleri şunlardır::
Abdullah b. HarisÜneyse binti.HarisŞeyma bint-i Haris.
Peygamberimizi Yetim olduğu için Arap kadınları kabul etmemiş; sadece kabilesine ***ürecek çocuk bulamayan Halime eli bos gitmemesi için peygamberimizi kabul etmişti.Peygamberimizi aldıktan sonra Halime ve Ailesinin yaşam tarzı bir anda değişti.
Bunlardan bazılarını Halimenin dilinden dinleyecek olursak; Halime Hatun der ki;`` İçinde bulunduğumuz kuraklık ve kıtlık yılında hiç bir şeyimiz kalmamıştı. Ben kır merkebimin üzerinde idim.Yanımızda yaşlı bir devemiz vardıbize bir damla süt vermiyordu.
Üzerinde bulunduğum merkebin ağır yürümesi yol arkadaşlarımı çileden cıkartıyordu.Nihayet Mekke’ye varıp emdirilecek oğlan çocukları aramaya başladık. İçimizden hiç bir kadın Muhammedi almak istemiyorondan uzak duruyorduk. Çünkü bizler emdireceğimiz çoçuğun babasından bahisse kavuşmayı ve ondan armağanlar almayı bekliyorduk.
Bir ara Muhammed in dedesi Abdulmuttaliple karşılaştımbana; İsmin nedir ?diye sordu.
Halime dedim. Bana;Ey Halime! Benim yanımda bir yetim çocuğum var onu emzirmek için Beni Sa`d kabilesi kadınlarına teklif ettim öksüz olduğu için kabul etmediler. Sen kabul eder misin? Ben ``bana biraz müsaade ette kocama bir danışayım``dedim.
Hemen kocamın yanına döndümona haber verdim. Kocam izin verince Muhammedi aldım.
Muhammed bize gelinceevimiz öyle bereketlendi ki kocam la hayretler içinde kaldik.Sütü çekilmiş olan devemizde sütler fazlaca akmaya zayıf olan merkebimiziyolda başka hiç bir binek hayvan geçememeğedavarlarımıza inen süt hiç bir davara inmemeye başladı.
Peygamberin Çocukluğu daha değişikti. Daha iki Aylık ikenher tarafa yuvarlanmaya çalışıyordu.Üç Aylık olunca Day durmaya çalışıyordu.Dört Aylık olunca duvara tutunup yürüyordu.Beş Aylık olunca bir yere tutunmadan yürüyebiliyordu.Altı Ayı tamamlayınca yürümeyi hızlandırmıştı.Yedi Aylık iken her tarafa gidebiliyorkoşabiliyordu. Sekiz Aylık ikenkonuşuyorkonuşulanı anlayabiliyordu.On Aylık iken Ok atabiliyordu. İki Yılı doldurduğu zamanoldukça iri ve gösterişli bir çocuk olmuştu.Onu Annesine ***ürdük AmmabizOnun yüzünden gördüğümüz hayır ve bereketten dolayı Yanımızda bir müddet daha tutmaya çok istekli bulunuyorduk.

HZ.AMINENIN MEDINE ZIYARETI VE VEFATI

Hz. Amine Peygamberi de yanına alarak Medine’deki Neccar oğullarından olan Dayılarını ziyarete gitti. Orada peygamberle bir ay kadar misafir oldular.
Yahudi kavmi peygamberimizi orada görünce onu devamlı kontrol edip hal ve hareketlerine dikkat ediyorlardı. Hz. Amine Yahudilerin Peygamberimiz hakkında takındıkları tavırlardan korkmaya başladı Ve acilen Mekke ye dönmek için yola koyuldular.
Hz. Amine Mekke’ye gelirken yolda hastalanıp Evba köyünde durakladi.Başucunda duran Peygamberimizin yüzene baktı.Sonra da söyle hitap etti:
``Ey çekilen dehşetli ölüm okundan Allah in lutfu ve yardımı ile yüz deve karşılığında kurtulan zatin oğlu!Allah Senimübarek ve devamlı kilsin! Eğer rüyada gördüklerim doğru çıkarsaSen Celal ve bol ikram Sahibi tarafındanAdem oğullarına helal ve haramı bildirmek üzere gönderileceksin! Allah Seni milletlerle birlikte devam edip gelen putlardan putperestlikten de esirgeyecekalıkoyacaktır.
Her canlı varlık ölecektir. Bende öleceğim.Fakat temelli anılacağım Çünkü temiz bir oğul doğurmuşarkamda hayırlı bir anı bırakmış bulunuyorum demiştir.
Ve hz. Amine Ebva da vefat etti.Hazret-i Amine vefat ettiğinde 30 yaşlarında idi.
Dünyadaböylece Babasız ve Annesiz kalan Peygamberimiziyüce Allahhamisiz bırakmadı: Önce dedesi Abdulmuttalibin yanında sonra da amcası Ebu Talib-in yanında kaldı. Peygamberimiz sekiz yaşına kadarDedesi Abdulmuttalibin yanındasekiz yaşından sonra da Amcası Ebu Talib-in yanında kaldı.
alıntı

Flora ve Asrevya beğendi
__________________

.
.
.
.


.
.
.


why so serious?
Ceysu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 07.09.2012, 12:04 #4 (permalink)
why so serious?


Ceysu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 24
Kayıt Tarihi: 05.09.2012
Nereden: Joker City
İlişki Durumu: Yok
Cinsiyet:
Takımı: Fenerbahçe
Burç: İkizler
Mesajlar: 4,965
Konular: 277
Beğeni Alınan: 1869
Beğeni Edilen: 2036
Rep Gücü: 10
Ceysu will become famous soon enough

Standart Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v)

PEYGAMBERIMIZIN TICARET HAYATINA ATILISI

Kureyşliler öteden beri ticaretle uğraşırlardı. Ticaretle uğraşmayanların iseellerinde hiç bir şeyleri bulunmazdı. Peygamberimizin de hazreti Hatice hesabına ticarete başlamadan önce ticaretle uğraştığı olmuştur. Nitekim Said b.Ebu Saib Islamiyetten önce Peygamberimizin ticaret ortağı idi.Peygamberimizinticaret yapmak için sermayesi olmadığındanhazreti Hatice peygamberimizi ücretle tuttu ve Kureyşilerden tuttuğu başka bir zatıdaPeygamberimizin yanına kattı. Hazreti Hatice yapacağı her sefer içinPeygamberimize ücret olarak genç ve yiğit birer erkek deve veriyordu. Peygamberimiz Hazreti Hatice`nin ticaret Malını Şam`a ***ürmek için ilk defa dört tane erkek ve genç deveye anlaştılar. Peygamberimizle Kervan halkı Şam`a gitmek için yola koyuldular: Şam topraklarından Busraya vardıklarında peygamberimiz orada getirdiği bütün malları çok karlı bir şekilde satıp alacaklarını aldıktan sonraMekke’ye yardımcısı olan Meysele ile birlikte geri döndü.

PEYGAMBERIMIZIN EVLENMESI

Peygamberimiz hazreti Hatice adına ticaret yaparken Peygamberimizdeki harikulade halleri görmüş ve yardımcısı Meysele ile Peygamberimize evlilik teklif etmişti. Peygamberimiz bu teklifi kabul ederek Kureyşlilerin en soylu kadınlarından olan hazreti Hatice ile evlendi.

PEYGAMBERIMIZIN COCUKLARI

Peygamberimizin hazreti Haticedeniki erkek çocuğudört kız çocuğu doğmuştur Isimleri şöyleydi: Kasim Abdullah ZeynepRukayye Ümmü KülsümFatima ve Cariyesi Mısırlı Maria`dan doğan Ibrahim`dir.

KABENIN KUREYŞILERCE YENIDEN YAPILISI VE PEYGAMBERIMIZIN HAKEMLIGI

Bir Kadın Kabe Hareminde buhurdanlıkta Öd ağacı yaktığı sırada buhurdanlıktan sıçrayan bir kıvılcımdan Kâbenin kat kat olan örtüsü tutuşup tamamı ile yanmış bu yüzden duvarlar da her taraftan gevşeyip çatlamış bulunuyordu. Zaman zaman sahilden gelen sel baskınları ilede Kâbenin tabanı ve duvarları da iyice yıkılacak duruma gelmişti.
Bunun icinKureysliler Kabenin duvarlarını onarıp sağlamlaştırmak ve üzerinedetavan çatmak istiyorlarfakat yıkmağa kalkarlarsa azaba ugrayabileceklerinden korkuyorlararalarinda meşvere ediyorlardı.
Am bu sırada Rum tüccarlarından birisine Ait olan inşaat malzemesi yüklü bir gemi Cüdde sahillerinde parcalandibunu fırsat bilen Kureyşliler aralarında yardımlaşarak bu batan gemiden Kabe inşaası için gerekli malzemeleri almış oldular.Ve Kâbenin inşaatına başladılar.
Hacerül Esved taşı yerine konulacağı zaman kabileler birbirleriyle anlaşamadılar. Hatta işi okadar ilerlettiler ki aralarında kavga yapmaya çok az bir zaman kaldı. Kureyşiler Bu iş üzerinde dört veya beş gece durdular. Sonra Kureyşin yaşlılarından Ebu Ümeyye b. Mugire bir teklifte bulundu;
Teklifine göre mescidin kapısından giren ilk kişi bu taşı koymak için hakem olacaktı. Bütün kavmin uluları bu teklifi kabul ettiler.
Tam bu sırada peygamberimiz içeri girdi bütün kureyşliler el çırparak El-Emin`in hakemligine razıyız dediler.
Peygamberimiz de hakemlik yaparken bütün kabilelerden birer kişi alarak Hacerul Esved-i bir beze koydurduve onu konulacak yere getirttikten sonra besmele çekerek kendi elleriyle Hacerul-Esvedi yerine koymuş oldu.
alıntı

Flora, Asrevya ve YeşiL6 beğendi
__________________

.
.
.
.


.
.
.


why so serious?
Ceysu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 9
Asi Ruh, Asrevya, Ceysu, eXtreme, FeCr, Flora, inception, MineL, YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkSaat: 10:15

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
 

Hakkında

"Forum sitemizdeki yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz."

 

Copyright © 2016

SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.