Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu

Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu (https://www.forumaski.com/)
-   Bunları Biliyor musunuz ? (https://www.forumaski.com/bunlari-biliyor-musunuz/)
-   -   Balık tutmanın püf noktaları (https://www.forumaski.com/bunlari-biliyor-musunuz/137924-balik-tutmanin-puf-noktalari.html)

Perii 09.11.2014 00:32

Balık tutmanın püf noktaları
 
Balık tutmanın püf noktaları

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]


Yaz kış demeden balık tutanları sahillerde görmek mümkün. Yazın balık tutmak güneşten ötürü biraz zor olsa da sonbaharda balık
tutmak oldukça keyiflidir. İlk kez balık tutacak olan yada balık tutmak istediği halde bir türlü başarılı olamayanlar için balık tutmanın püf noktaları bulunuyor. Bu püf noktalar ve balık tutmanın inceliklerinin neler olduğunu öğrenerek sizde kilolarca balık tutabilir ve evinize poşetler dolusu balıkla dönebilirsiniz.

Balık Tutmanın İncelikleri – Olta Seçimi

Öncelikle balık tutmayı bir hobi olarak görmeli ve ilk hedefiniz eğlenmek olmalıdır. İnce misinalı güzel bir olta alın. Kovanızı ve diğer tüm araç gereçleride hazır edin. Ayakta uzun süre duramayan yada bel kemiğinde problem olanlar için uzun birgün olabilir. Bu yüzden oturmak içinde birşeyler düşünmelisiniz. Oltanızla balık tutmadan öncec gerçek yem mi yoksa sahte yem mi kullacağınızı karar vermelisiniz. Gerçek yemle balık tutmanın daha kolay olduğu ve balıkların yemin sadece görüntüsü değilde kokusuylada hareket ettiği için balık tutma şansının daha yüksek olması anlamına geliyor. Ancak, günümüzde deniz kıyısında olta ile balık tutanlar genellikle sahte yemli oltaları kullanmaktadır. Eğer sahte yemli olta kullanacaksanız, yem sorunuda yaşamazsınız.

Oltayı Denize Atmak

Oltayı atarken emliyeti açın. Sonrasında ağır kısımdan güç alarak denize doğru fırlatın. Bu esnada kesinlikle oltanın emniyet yada diğer bölümlerini tutmayın. Sadece oltanı tutma bölümlerini sıkıca tutarak bekleyin. İstediğiniz mesafeye attığınızı düşünüyorsanız, boşluk kalan kısmı sararak bekleyin. 5-10 saniyede bir sarma işlemini yapın böylelikle balıkların dikkatini çekebilir ve yemleri görerek kancaya takılmasını sağlayabilirsiniz.

Balık Tutmanın Püf Noktaları

Oltayı denize atmadan önce tüm yem bölümlerinin birbirine dolanmadığı dikkat edin. Dolanan kısımlar daha az balık tutmanıza neden olacaktır. Oltayı denize attıktan sonra ki ne kadar ileri atabilirseniz o kadar iyidir. Çünkü, balıklar genellikle daha derin bölümlerde yer almakta ve kıyılardan korkmaktadır. Balık tutmanın en önemli inceliği ise oltayı sürekli hareket ettirmektir. Yani, oltayı atıp beklerseniz balık yemi görmeyebilir. Ancak, 10 saniye bir olmak üzere oltayı sararsanız, yemlerin hareket ettiği gören balıklar korkmayacak ve gerçek yem olduklarını düşünerek yemek üzere hamle yapacaktır. Balık tutarkenn dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise balığı yakaladığını hissetmektir. Eğer siz balığı zamanında hissetmez ve beklerseniz zaman kaybı olabileceği gibi balığın kendini kurtarmasınada neden olabilirsiniz.

Balık Tutmak için İzin Almak Gerekiyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkçılara ve balıkçı teknelerine yönelik kuralların sil baştan belirlendiği “Su Ürünleri Kanun Tasarısını” tamamladı. Tasarıya göre, 18-60 yaş arasındaki kişilerin spor veya dinlenme amaçlı balık avcılıkları Bakanlık iznine bağlanacak. Gölde, deniz kenarında oltayla ya da kayık ve teknelerle hobi amaçlı balık tutanlar önce Bakanlıktan izin alacak. Bunu ihlal edenler 200 lira para cezasına çarptırılacak. 1971′de çıkarılan Su Ürünleri Kanunu’nun ardından 42 yıl sonra sil baştan yeniden yazılan kanun tasarısı taslağında, “su ürünleri ve avcılık” ile ilgili izinleri düzenleyen 5′inci madde, balıkçılıkla ilgili yeni bir tartışmayı da alevlendirdi. Söz konusu maddenin üçüncü fıkrasında, “Ticari olmayan dinlenme ve spor amaçlı su ürünleri avcılığı yapacak olan 18 ile 60 yaş arasındaki kişiler Bakanlıktan izin almak zorundadır” ifadesi yer alıyor. Söz konusu madde genel olarak “hobi amaçlı balık tutmayı” ifade ettiği için deniz kenarı ya da göl gibi yerlerden olta sallayarak balık tutanların da bu kapsama gireceği ifade ediliyor. Buna göre Boğaz’da, Haliç’te oltayla balık tutanlar da Bakanlık’tan izin belgesi almak zorunda kalacak.

Narsinha 09.11.2014 00:37

Cevap: Balık tutmanın püf noktaları
 
Kanca iyi olmalı, yem ile.Yem canlı olursa daha iyi olur.Dana dişi tercihimdir yem olarak, o yoksa siyah solucan veya tavuk ciğeri kullanırım.:D

Jineps 09.11.2014 00:37

Cevap: Balık tutmanın püf noktaları
 
Sonbaharda hersey güzel olduğu gibi balık tutmakta güzelmiş. :)

Sezqin-X- 09.11.2014 00:38

Cevap: Balık tutmanın püf noktaları
 
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

YeşiL6 09.11.2014 00:41

Cevap: Balık tutmanın püf noktaları
 
Balık tutmak çok zevklidir :)
Tamda mevsimi :)


Saat: 14:52

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.


SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.