Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu

Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu (https://www.forumaski.com/)
-   Bunları Biliyor musunuz ? (https://www.forumaski.com/bunlari-biliyor-musunuz/)
-   -   X-ışınlarının ilk elde ediliş yöntemi nedir? (https://www.forumaski.com/bunlari-biliyor-musunuz/160638-x-isinlarinin-ilk-elde-edilis-yontemi-nedir.html)

YeşiL6 15.07.2015 17:31

X-ışınlarının ilk elde ediliş yöntemi nedir?
 
X-ışınlarının ilk elde ediliş yöntemi nedir?

X-ışını tüpünde katotta üretilen elektronların hızının levhalar arasında oluşturulan gerilimle doğru orantılı olduğunu onuncu sınıf fizik derslerinde öğrenmiştiniz. Elektronların hızı ne kadar büyükse oluşan X-ışınlarının dalga boyu da o kadar küçük olur. Ayrıca katottan çıkan elektronlar anotta ne kadar kısa sürede durdurulursa oluşan X-ışınlarının frekansı da o kadar büyük olur.

Charles Glover Barkla

Alman Fizikçi W. Kondrad Röntgen’in keşfettiği X-ışınları sonraki yıllarda pek çok bilim insanının araştırmasına konu olmuştur. Örneğin; İngiliz Charls Glover Barkla (Çarls Gılovır Berkıl), 1906 yılında X-ışınlarının dalga özelliği taşıdığı fikrini öne sürmüş ve dalga boyunu hesaplamıştır. Ayrıca, elementlerin röntgen ışıması karakteristiklerini bulmuş ve bu alana önemli katkılar sağlamıştır.
Karakteristik X-ışını elde etmek için kurulan düzenekte tüpe uygulanan gerilim değiştiğinde oluşturulan X-ışınlarının şiddeti ile dalga boyu değişiklik gösterebilir. Bu durumu, 140 keV gerilimle hızlandırılan elektronların tungstenden yapılmış bir hedefi bombalamasıyla oluşturulan X-ışınlarının sayısı ile dalga boylarının dağılımını gösteren alttaki grafik üzerinde inceleyelim.
Saat: 20:15

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.


SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.