Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu

Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu (https://www.forumaski.com/)
-   Bunları Biliyor musunuz ? (https://www.forumaski.com/bunlari-biliyor-musunuz/)
-   -   Karikatürün Tarihçesi (https://www.forumaski.com/bunlari-biliyor-musunuz/78192-karikaturun-tarihcesi.html)

Asi Ruh 18.12.2013 11:08

Karikatürün Tarihçesi
 
Karikatürün Tarihçesi

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Çok eski tarihlerde karikatür var mıydı? Elbette bu sorunun cevabı olumlu ancak karikatür bir meslek kolu haline nasıl geldi ya da nasıl bu kadar ön plana çıktı derseniz dergi ve zaman zaman gazetelerde öne sürülmesiyle karikatür artık gizli kapaklı değil daha aktif rol almaya başlamıştır.William Hogarth 18. yy’da siyasi karikatürleriyle önem kazanmış ve yüzünü göstermiştir destek aldığı elbet olmuş ancak daha çok baskı ve uyarılar onun önünü kesmiştir.Charles Philippon…Fransız ressam bir ilki gerçekleştirmiş diyebiliriz.

La Caricature isimli gazeteyi çıkararak karikatürlerin burada sergilenmesini sağlamıştır. Bu noktadan sonra karikatür anlam kazanmaya başlamış ve daha da önemsenmiştir. Elbette engellemeler,uyarılar,sansürler karikatürün önüne geçmeye çalışmıştır ancak bir noktadan sonra bu krizin önüne geçilmiştir.

Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte Cemal Nadir Güler ve Ramiz Gökçe karikatürümüzün 2 önemli ismi olarak yola koyulmuşlardır.bunun yanı sıra Yusuf Ziya Ortaç’ın ”Akbaba” isimli dergisi de o dönemin parlayan yıldızlarından bir tanesidir.2. Dünya Savaşı sonrası özgürlüklerin önünün açılması ve çok partili hayat bu da mizahı bizler adına geliştirmiş çünkü karikatüristler daha rahat çalışmaya başlamış ve ortam da buna uygun hale gelmişti.

Sabahattin Ali ve Aziz Nesin’in birlikte çıkarttığı Marko Paşa o dönemin en önemli mizah dergisi olmayı başarmıştır.Bu dönemde mizahın kulvarı ve ilgi alanı da dönem içinde yaşanan olaylar nedeniyle farklılık göstermiştir. 1950 döneminde mizahta yeni bir arayış ve farklı bir boyut ortaya çıkmıştır. Ön plana çıkan eserler yazı ve söze gerek duymayan çizgisel karikatür bunu sağlayan isimlerden bazıları:Turhan Selçuk, Nehar Tüblek, Ali Ulvi Ersoy, Eflatun Nuri Koç, Selma Emiroğlu, Semih Balcıoğlu, Suat Yalaz, Yalçın Çetin ve Oğuz Aral’dır…

70′li yıllarda az önce de bahsettiğim isimler arasında olan Oğuz Aral, o meşhur Gırgır dergisi ile birçok karikatüristi bünyesinde çalıştırmış ve onların yolunu açmıştır.

AslaN 26.12.2013 14:41

Cevap: Karikatürün Tarihçesi
 
Daha önce hiç araştırmamıştım karikatürün tarihçesini, teşekkürler bu faydalı bilgi için..


Saat: 03:53

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.


SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.