Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Genel Sağlık > Dahiliye
facebook bağlan


Anemi (Kansızlık)

Dahiliye kategorisinde açılmış olan Anemi (Kansızlık) konusu , Anemi (Kansızlık) Anemi (kansızlık) pekçok farklı şekilde tanımlanabilen kan rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu kan rahatsızlığını kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonlarında ve sayısındaki anormallik şeklinde ifade edebiliriz. Kırmızı kan hücreleriniz kırmızı rengini ...


Like Tree6Beğeni
  • 1 Post By Jade
  • 1 Post By Derda
  • 1 Post By Jade
  • 1 Post By Jade
  • 1 Post By Derda
  • 1 Post By Jade

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 21.02.2014, 11:22   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Anemi (Kansızlık)Anemi (Kansızlık)


Anemi (kansızlık) pekçok farklı şekilde tanımlanabilen kan rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu kan rahatsızlığını kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonlarında ve sayısındaki anormallik şeklinde ifade edebiliriz. Kırmızı kan hücreleriniz kırmızı rengini hemoglobinden alır, demir içeriği zengin protein oksijeni ciğerlerden vücudun diğer bölgelerine taşır. Anemi kırmızı kan hücrelerinin sayısını azalttığında ya da hücrelerin taşıyabileceği hemoglobin miktarını azalttığında vücudunuzun dokuları oksijenden yoksun kalır. Oksijen eksikliği tipik anemia türleri bulgularını üretir.Bu anemi bulguları: güçsüzlük, aşırı yorgunluk, solgun bir ten, nefes darlığı, düsensiz kalp atışıdır. Hatta çok şiddetli anemi felç, kalp krizi ve kalp tıkanıklığına da yol açabilmektedir. Demir eksikliği gibi bazı anemi türleri doğrudan kendileri rahatsızlığı yaratırken bazı anemilerde ise ardında dalak büyümesi ya da anti kanser ilaçlarının alımıyla sonuçlanan hemolitik anemia gibi bir hastalık yatmaktadır. Bazı anemi hastalıkları kolayca tedavi edilebilirken bazıları ise kronik ve hayatı tehdit edicidir. Aynı biçimde ve büyüklükteki kırmızı kan hücreleri normal bir büyüme ve hemoglobin üretimini oluşturuyor.

EN SIK RASTLANILAN ANEMİ TÜRLERİ:

Demir Eksikliğine Bağlı Anemi :
Vücudun yeni hemoglobin oksijen taşıyan kırmızı hücrelerdeki proteini yaratabilmesi için demire ihtiyacı vardır. Eksik demir alımı demir eksikliğine bağlı anemiye neden olur. Demir eksikliğine bağlı anemilerin neredeyse çok önemli kısmı bazı kronik kanamaların sonucunda meydana gelir. Örneğin; burun kanamaları, basur, mide ya da bağırsak ülseri, polip, gastroenterital kanser ve aşırı adet kanamaları gibi… Vücut bu aşırı kanamalar sırasında yüklü miktarda demir kaybeder. Daha az görülebilen demir eksikliğine bağlı anemi demiri emme yeterli mide asiti olmayan daha yaşlı insanlarda da gelişebilir.

Demire bağlı aneminin kendine özel bulguları:
Yiyecek dışındaki şeylere istek. örneğin; toprak, buz, kireç taşı, nişasta gibi..
Ağız kenarında ve tırnaklarda çatlaklar
Tırnaklarda biçimsizlik; kaşık biçimini almaları gibi..
Tahriş olmuş dil.

Demir eksikliği anemisinin nedenleri:
Yetersiz demir alımı:Gıdalarla dışarıdan alınan demirin yetersizliği halinde oluşur. Sosyo ekonomik düzeyi düşük toplumlarda, beslenme alışkanlıkları yanlış olan toplumlarda sık görülmektedir. Ek besinlere geç başlama, aşırı inek sütü kullanımı bebeklerde anemiye sebep olabilir.Vejeteryan beslenme, yanlış uygulanan zayıflama rejimleri, yeme bozuklukları da anemiye neden olan sebeplerdendir.

Doğumla ilgili nedenler: Prematürelik, çoğul gebelikler anemiye neden olabilir.

Demir gereksiniminin arttığı durumlar:Ülser kanamaları, kadınlarda adet kanamaları gibi akut veya kronik kan kaybı,paraziter enfeksiyonlar, özellikle yaşamın ilk yılı ve adelosan dönemi gibi hızlı büyüme dönemlerinde demir gereksinimi artmakta ve anemiler görülebilmektedir.

Demirin Emilim bozuklukları Kronik ishaller, Kronik enfeksiyonlar ,Sindirim sistemi anomalileri , Malabsorbsiyon sendromu gibi demir emiliminin bozulduğu durumlarda anemi görülebilir.

Günlük demir gereksinimi ve kaybı ne kadardır?
-Günlük demir gereksinimi 1-3 mgr. kadardır. Bunun % 5-10 duedenum ve proksimal ince barsaktan emilir. Günlük kayıp 1 mgr dır. Ter, dışkı, idrar, dökülen hücreler ile kaybedilir. Gereksinim bebeklik, hamilelik, ağır hastalık ve emzirme dönemlerinde artar.

Hangi besinler demir açısından zengindir?
- Kırmızı et, karaciğer, balık, kuru üzüm ve yumurta sarısı demir açısından zengin gıdalardır. Un, ekmek ve tahıllar demir ile zenginleştirilmiş olabilir.

Demir eksikliği anemisi düşünülen hastalarda yapılması gereken başlıca tetkikler neler olmalıdır?
-Tam kan sayımı, serum demiri, serum demiri bağlama kapasitesi, transferin saturasyonu, serum ferritin düzeyi, dışkıda gizli kan ve periferik yaymadır. Tam kan sayımında düşük hemoglobin ve hematokrit değeri, kanda düşük ferritin düzeyi, kanda total bağlama kapasitesi ve kan kaybını değerlendirmek açısından dışkıda gizli kan görülebilir.

Tanı:
Hekim muayenesi ile birlikte yapılacak kan tahlilleri tanı koydurur. Depo demir düzeylerini yansıtan serum ferritin düzeyi düşmüştür.Total Demir Bağlama Kapasitesi artmıştır. Kırmızı kan hücrelerinin boyutları küçük ve renkleri azdır. (mikrositer hipokrom).

Tedavi:
Tedavi de en etkili ilaç demir sülfattır. 2 yaşından küçük çocuklarda kahvaltıdan yarım saat önce günde bir kez; 2 yaşından büyüklerde ise yemeklerden yarım saat önce günlük dozun 3 e bölünmesi önerilmektedir.Tedaviye ortalama 3 ay devam edilmelidir.Aşırı demir yüklenmesine neden olmamak için beş aydan daha fazla demir kullanılmamalıdır.

Ağızdan demir tedavisinde kullanılan demir formları demirsülfat, demir glukanat ve demir fumorattır. Demir tedavisine başladıktan iki ay sonra hemoglobin düzeyi normale dönecektir, ancak çoğunlukla kemik iliğinde olan demir depolarını doldurmak amacı ile tedaviye 6-12 ay daha devam edilmelidir.Damar içerisine veya kas içerisine uygulanabilecek demir ilaçları da ağızdan alıma dayanamayan hastalarda kullanılabilir. Tedavi ile birlikte kan sayımı iki ay içerisinde normale dönecektir.

İlaç kullanılırken dikkat edilecek noktalar nelerdir ?
-En iyi demir emilimi aç karnına olmasına rağmen pek çok insan buna katlanamaz ve gıda ile almak ister. Süt ve sütlü mamüller demir emilimini engelleyeceğinden ilaç ile birlikte alınmamalıdır. C vitamini demir emilimini artırırken hemoglobin üretiminde de önemli yer tutar. Diyet ile alınacak miktar yeterli olmayacağından gebelik ve emzirme dönemi sırasında kadınların yeterli derecede demir almaları gerekir.

Kurşun zehirlenmesi:
Özellikle sanayileşmiş toplumlarda özellikle akaryakıtta ki kurşunun havaya karışması ile oluşan kurşun zehirlenmelerinde demir eksikliği anemileri görülebilmektedir. Önlem olarak yiyeceklerin bol su ile yıkanması ve üzeri örtülü kaplarda saklanması önerilmektedir.

Bulgular:
Hafif olgularda hafif solukluk dışında herhangi bir belirti vermeyebilir. Sadece yapılan kan tahlilleri ile tanı konulabilir. daha ağır olgularda iştahsızlık, sindirim bozuklukları, kabızlık, bazen ağrılı yutma gibi sindirim bozuklukları ortaya çıkabilir.

Tüm kansızlıklarda görülen çarpıntı, eforla oluşan nefes darlığı, başdönmesi, kulak çınlaması, halsizlik, çabuk yorulma görülebilir.

Hekim muayenesinde deri ve mukozalarda solukluk, dilde kızarma, kabarcık ve küçük çatlaklar görür. Ağır olgularda ağız köşelerinde çatlaklar ve dalak büyümesi görülebilmektedir.

Bazı hastalarda toprak yeme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Aplastik Anemi:
Bu aneminin en ciddi olanlarındandır. Bu ciddi hastalıkta, vücudun kemik ilikleri kırmızı, beyaz gibi kan hücrelerinden yeterli miktarda üretemez. Aplastik aneminin yarıya yakının nedeni bilinemez. Bilinen nedenler kalıtsal kusurlardan radyosyana ve zehirli kimyasal maddelere ya da bazı belirli ilaçların etkisine kadar bir alanda yer almaktadırlar. Bazı virüsler ve kanserler de bu hastalığın altında yatan nedenlerden sayılabilir.

Aplastik aneminin kendine özel bulguları:
Sıkça oluşan enfeksiyonlar
Deri altında görülen kan lekeleri
Travma olmaksızın oluşan bere ya da çürükler
Kendiliğinden oluşan burun, ağız, rektum, ****** ve dişeti kanamaları
Ağız, gırtlak, rektumla ilgili ülserler

Folik Asit Eksikliğine Bağlı Anemi :
Vücudun yeterli kırmızı hücreleri yaratmak için folik aside ihtiyacı vardır. Folik asit olmaksızın kırmızı kan hücre üretimi düşer ve anemi ile sonuçlanır. Bu tür anemiler özellikle alkoliklerde çok sık görülür çünkü alkol folik asitin emilimini ve metabolizmasını engeller. Diğer nedenler bağırsak hastalıkları, kötü emilim hastalıkları, ağızdan alınan gebelikten korunma hapları, kanser için alınan çeşitli ilaçlar ve epilepsi.

Folik Asit eksikliğine bağlı aneminin kendine özgü bulguları:
Bu tür anemiler genişleyen kırmızı kan hücreleri ile karakterize edilirler ve aşağıdaki unsurlarla sonuçlanırlar:

İshal
Depresyon
Şişmiş ve kırmızı bir dil

Hemolitik Anemi:
Çok sık rastlanmayan türden olan bu anemi vücudun doğal artık toplama metabolizması vakitsizce kırmızı kan hücrelerini yok ettiğinde sonuçlanır. Sonuç olarak, kemik iliği yeni kırmızı kan hücrelerini normalden 10 kat daha fazla üreterek bunu telafi etmeye çalışır. Bu yeni hücreler küçük ya da şekilsiz, vücut dokularına oksijeni taşımakta yetersiz olan hücrelerdir. Hemolitic aneminin nedenleri, dalağın genişlemesinden bağışıklık hastalıklarına, hemoglobin molekülleri ya da zar yapısının bozukluklarından kalan sorunlara kadar pek çok nedenle açıklanabilir.(Orak hücre anemisi anormal hemoglobin molekülleri nedeniyle hemolitik aneminin bir türü olarak kabul edilir.) Hemolitik anemi; Zamanından önce gelişen hücrelerin ömrü kısa oluyor. Hücrelerin normal büyüklüğe erişmesini engelliyor ve üretimini azaltıyor.

Hemolitik Aneminin kendine özgü bulguları :
Hemolitik anemi çok sayıdaki kırmızı kan hücrelerinin kısa bir sürede yok olmasıyla oluşan hemolitik krizlerin bir işareti olarak kabul edilebilir. Bu tür krizler aşağıdaki şekildedir:

Ateş
Sırt ve mide ağrısı
Titremeler
Baş dönmesi
Kan basıncındaki önemli bir düşüş
Sarılık ve idrarda koyulaşma
Dalağın genişlemesinden kaynaklanan anormal ağrı

Kötücül Anemi (Pernicious anemia)Vitamin B-12 eksikliği anemisi:
B-12 vitaminin emilimi için mide B-12 asıl faktörü denilen bir maddeyi salgılaması gerekir. Bu temel faktörün eksikliği bu nedenle vitamin B-12 eksikliğine neden olur. Kemik iliğinin kırmızı kan hücrelerini üretebilmesi için B-12 vitaminine ihtiyacı olduğundan, yetersiz miktar anemiye neden olur. Bu tarz anemiler genelikle hayvan ürünlerini yemeyen vejetaryanlarda görülür.

Kötücül aneminin kendine özgü bulguları: Bu tarz bir anemi genişleyen kırmızı kan hücreleriyle (macrocytic anemia) karakterize edilir ve sonuçları:
Eller ve ayaklarda ürperme
Bacaklarda, ayaklarda ve ellerde ve spastik hareketlerde duyum kaybı
Sarı ve mavi renklerle ilgili olarak renk körlüğü türü
Şişmiş, ağrıyan ve yanan bir dil
Kilo kaybı
Kararmış cilt
İshal
Düzensizlik
Depresyon
Entellektüel fonksiyonların azalması

Orak hücre anemisi (sickle-cell anemia):
Afrikalı Amerikalılarda ayrıcalıklı olarak görülen bir tür ırsi hemolitik anemidir. Bu hastalıkta, kırmızı kan hücreleri hücrelerdeki oksijeni azaltan anormal hemoglobin formunu içerir. Sonuç olarak, hilal ya da orak şeklini alırlar ve dalak, böbrek, beyin, kemikler ve diğer organların kan damarlarından rahatça akamazlar. Bu, organlara zarar veren engeller yaratmakla kalmazlar ayrıca hilal şekilleri ile kırıcı ve dokulara oksijeni taşıyamama durumları söz konusu olur. Sonuç anemidir.

Orak hücre anemisinin kendine özgü bulguları:
Hemolitik anemi türü olan bu anemi kandaki oksijen miktarını azaltan aşağıda belirtilen aktiviteleri takip eden krizlerle göze çarpar.

Enerjik egzersizler
Yüksek rakımlı yerler
hastalık
Aneminin aniden kötüleşmesi —ağrı, ateş ve nefessizlik—bu krizleri işaret eder. Anormal ağrı çok şiddetlidir. Bu krizleri geçiren çocuklar çok şiddetli göğüs ağrısı çekerler.

Derda beğendi.
__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2014, 11:40   #2 (permalink)
Tecrübeli Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Anemi (Kansızlık)

Bende de var kansızlık.
Yıllardır düzelemedim çok sıkıntısını çekiyorum.Yorgunluk,unutkanlık,halsizlik,nefes darlığı,dikkat eksikliği,eller de ve ayaklarda aşırı üşüme ve sürekli mide ağrısı.
Tekrardan ilaç kullanmaya başladım.Belirli periyotlarda kullanıyorum fakat ilacı bıraktıktan sonra yine kan değerlerim düşüyor.İlaç çok acıktırıyor ve buna bağlı kilo alma durumu ortaya çıkıyor.Doktor bu durumun ileri tetkiklerle araştırılmasını söyledi fakat ben hep ihmal ettim hatta doktora gittiğimde doktor ne kadar soluksun diyor,avuç içlerim bembeyazdır.

Ne kadar dikkat edersem edeyim bir süre sonra yine aynı şekilde aynı rutinliğe dönüyorum.Kansızlık ve etkileri sonra ilaç tedavisi ve ilaca ara verme ve yine sil baştan başa dönme.

Sanırım tedavisi yok bunun.

Jade beğendi.
Derda isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2014, 11:43   #3 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Anemi (Kansızlık)

Alıntı:
Derda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende de var kansızlık.
Yıllardır düzelemedim çok sıkıntısını çekiyorum.Yorgunluk,unutkanlık,halsizlik,nefes darlığı,dikkat eksikliği,eller de ve ayaklarda aşırı üşüme ve sürekli mide ağrısı.
Tekrardan ilaç kullanmaya başladım.Belirli periyotlarda kullanıyorum fakat ilacı bıraktıktan sonra yine kan değerlerim düşüyor.İlaç çok acıktırıyor ve buna bağlı kilo alma durumu ortaya çıkıyor.Doktor bu durumun ileri tetkiklerle araştırılmasını söyledi fakat ben hep ihmal ettim hatta doktora gittiğimde doktor ne kadar soluksun diyor,avuç içlerim bembeyazdır.

Ne kadar dikkat edersem edeyim bir süre sonra yine aynı şekilde aynı rutinliğe dönüyorum.Kansızlık ve etkileri sonra ilaç tedavisi ve ilaca ara verme ve yine sil baştan başa dönme.

Sanırım tedavisi yok bunun.
bende senin gibiydim hatta ara ara bende öyle oluyordum .
sonra bana hafta bir bir ünite kan verildi canım . Kanımın tazelenmesi için bunu 1 sene kadar ara ara uyguladık kan surupları falan simdi kilo sorunuyla baş ediyorum ama çok şükür unutkanlık dışında fazla sorunum kalmadı ilacımıda bugün yazdırdık canım bence üzerine düşmelisin bu mevzunun

Derda beğendi.
__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2014, 11:46   #4 (permalink)
Tecrübeli Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Anemi (Kansızlık)

Alıntı:
Jade Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


bende senin gibiydim hatta ara ara bende öyle oluyordum .
sonra bana hafta bir bir ünite kan verildi canım . Kanımın tazelenmesi için bunu 1 sene kadar ara ara uyguladık kan surupları falan simdi kilo sorunuyla baş ediyorum ama çok şükür unutkanlık dışında fazla sorunum kalmadı ilacımıda bugün yazdırdık canım bence üzerine düşmelisin bu mevzunun
Kan verildiği zaman düzeleceksem tezz elden bağış yapsınlar bana ben şurup,hap hepsini kullandım şuan yine hap alıyorum.Fakat dediğim gibi belirli bir süre düzeliyor ara verdiğim zaman hopp kansızlık başlıyor.
Geçmiş olsun,çok şükür sen üstesinden gelmişsin,darısı benim başıma
Şimdi birkaç gündür yeni başladım ilaca bakalım 3 ay kullanıcam sonra ne olacak ona göre artık daha fazla ihmal etmemeliyim.

Derda isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2014, 11:49   #5 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Anemi (Kansızlık)

Alıntı:
Derda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


Kan verildiği zaman düzeleceksem tezz elden bağış yapsınlar bana ben şurup,hap hepsini kullandım şuan yine hap alıyorum.Fakat dediğim gibi belirli bir süre düzeliyor ara verdiğim zaman hopp kansızlık başlıyor.
Geçmiş olsun,çok şükür sen üstesinden gelmişsin,darısı benim başıma
Şimdi birkaç gündür yeni başladım ilaca bakalım 3 ay kullanıcam sonra ne olacak ona göre artık daha fazla ihmal etmemeliyim.
canım doktorundan rica et bakın böle olmuyo hapla de ben öyle yaptım şurup verdiler . O da çare olmayınca sigortanın karşılamadığı iğneler vardı 7 tanesi 150 lira falan mıydı ne onlar daha etkili

şurubum Maltofer şuanda kullandığım tadı diğerlerine göre daha iyi daha etkili bir ay kullanıp 2 ay ara verecek şekilde kullanacaksın canım
faydasını göreceksindir ama hap önermiyorum ben

Derda beğendi.
__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2014, 11:53   #6 (permalink)
Tecrübeli Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Anemi (Kansızlık)

Alıntı:
Jade Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


canım doktorundan rica et bakın böle olmuyo hapla de ben öyle yaptım şurup verdiler . O da çare olmayınca sigortanın karşılamadığı iğneler vardı 7 tanesi 150 lira falan mıydı ne onlar daha etkili

şurubum Maltofer şuanda kullandığım tadı diğerlerine göre daha iyi daha etkili bir ay kullanıp 2 ay ara verecek şekilde kullanacaksın canım
faydasını göreceksindir ama hap önermiyorum ben
Ya hap mideme dokunuyor ama ısrarla doktor hap daha iyi diyor.Şurupta kullandım uzunca süre aslında ama onda da değişen birşey olmadı.Ben hap-şurup sevmiyorum.İğne de istedim doktora iğneye gerek olmadığını söyledi.Şuan Ferrum diye bir hap var onu kullanıyorum.
Dediğin ilacı aklımda tutayım bu ilaç bitince bir sonraki tahlil de söylerim onu doktora bakayım ne diyecek.Teşekkür ederim canım ilgine,sağolasın

Jade beğendi.
Derda isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2014, 11:54   #7 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Anemi (Kansızlık)

Alıntı:
Derda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


Ya hap mideme dokunuyor ama ısrarla doktor hap daha iyi diyor.Şurupta kullandım uzunca süre aslında ama onda da değişen birşey olmadı.Ben hap-şurup sevmiyorum.İğne de istedim doktora iğneye gerek olmadığını söyledi.Şuan Ferrum diye bir hap var onu kullanıyorum.
Dediğin ilacı aklımda tutayım bu ilaç bitince bir sonraki tahlil de söylerim onu doktora bakayım ne diyecek.Teşekkür ederim canım ilgine,sağolasın
rica ederim canım önerebileceğim başka şeyler aklıma gelirse yazarım ben sana yaşayan bilir ancak canım

Derda beğendi.
__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 3
Coffee Queen, Derda, Jade
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 18:43