Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Dersler
facebook bağlan


2016 DGS Başvuru Tarihleri

Dersler kategorisinde açılmış olan 2016 DGS Başvuru Tarihleri konusu , 2016 DGS Başvuru Tarihleri Başvuru Tarihi : 31.05.2016 - 13.06.2016 Sınav Tarihi : 31.07.2016 Sonuç Açıklama Tarihi : 11.08.2016 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 12.10.2015, 13:41   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart 2016 DGS Başvuru Tarihleri2016 DGS Başvuru TarihleriBaşvuru Tarihi : 31.05.2016 - 13.06.2016
Sınav Tarihi :
31.07.2016
Sonuç Açıklama Tarihi :
11.08.2016


Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS 2016) Temmuz 2016 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurma işlemleri, Mayıs 2016 tarihinde başlayacak, Haziran 2016 tarihinde sona erecektir.


Sınava, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan ön lisans programlarından mezun olanlar ve aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler de sınava başvurabilirler. İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarına (İLİTAM) yerleştirme de DGS puanlarına göre merkezi olarak yapılacağından, bu programlara başvuracak adayların da DGS’ye girmeleri zorunludur.


Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2016-DGS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin ([Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]) internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme, tercih işlemleri ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2016 DGS sınavı başvuru merkezi...

DGS sınavı mezun öğrenciler başvuruları herhangi bir sınava, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir.


2016 DGS’YE NASIL BAŞVURULUR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler. Gerek merkezî yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar.Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır. Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (TCS) sonuçlarına göre ülkemizdeki meslek yüksekokullarına yerleştirilen adaylardan dikey geçiş yapmak isteyenler 2016-DGS’ye girerler, ancak bu adaylar 2016-DGS Kılavuzunda yer alan kontenjanlardan yararlanamazlar.


Dikey geçiş yapmak istediklerini Yükseköğretim Kuruluna bildiren adayların yerleştirilme istekleri, yerleştirildikleri ön lisans programını 2 yılda tamamlamış olmaları, mezuniyet not ortalamalarının en az % 60 ve DGS puanlarının tercih ettikleri lisans programına, ilgili yılda DGS sonucuna göre en düşük puanla yerleşen adayın puanından en fazla 50 puan altında olması şartıyla, Yükseköğretim Kurulu tarafından değerlendirilir.Açık öğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekmemektedir. Bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler. Bu konudaki başvuruların ilgili yükseköğretim kurumuna yapılması gerekmektedir. Geçiş yapılabilecek programlara ilişkin ayrıntılı bilgiler Üniversitenin İnternet adresinden edinilmelidir.Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar
.
2016 Yılı DGS Başvuru Ücretleri Ne Kadardı?

BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ : 5,00 TL
SINAV ÜCRETİ : 70,00 TL
YENİ ŞİFRE EDİNME ÜCRETİ : 3,00 TL


2016 DGS Sınav Ücretleri Hangi Bankalara Yatırılacak?

T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı
T. Halk Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı
Akbank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Türk Ekonomi Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı
DenizBank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)
**Sınav/yerleştirme ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.
DGS BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?
Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin ([Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]) İnternet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.
Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Başvuru Merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin ([Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]) İnternet adresinde yer alacaktır. Başvurudan önce adayların sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir.


Sınav ücretinin yatırılması: Adaylar, sınav ücretini başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatıracaklardır.
Adayların, sınav ücretini yatırmaları için kılavuzun arka sayfasında belirtilen banka şubelerinden birine gidip sınavın adı, T.C. Kimlik /Y.U. Numarası, adı ve soyadı bilgilerini vermeleri yeterli olacaktır. Uyruğu T.C. olmayan adaylar Y.U. Numaralarını T.C. Kimlik Numarası olarak kullanacaklardır. Adaylar, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunu almayı unutmamalıdır.
Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar için de sınav ücretinin yatırılması ile ilgili kural aynen geçerlidir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet aracılığıyla veya kredi kartı/banka kartı ile sınav ücretini yatırabilirler.
DİKKAT: Sınav ücretini bankaya yatırmış olmak başvuru için yeterli değildir. Ücret yatırıldıktan sonra bu kılavuzda belirtildiği şekilde başvurunun tamamlanması gerekmektedir.


Başvurular aşağıda belirtildiği şekilde yapılacaktır:

- ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ile
- ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (ais) kayıtlı olan adaylardan sistemde geçerli bir fotoğrafı olmayanlar ve/veya eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olanlar
- başvurularını herhangi başvuru merkezinden yapacaklardır.
Eğitim bilgileri alanında yapılacak tüm bilgi girişleri resmi belgeye dayalı olduğundan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (ais) kayıtlı olan adaylardan eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik
DGS’ye bir başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan adaylardan, öğrenim bilgilerinde (12- 16) değişiklik olmayanlar, başvurularını bireysel olarak İnternet aracılığıyla kendileri yapabilirler ya da başvuru merkezlerine giderek yaptırabilirler. Diğer adaylar başvurularını bir başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklardır. Başvuru merkezleri ÖSYM’nin ([Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]) İnternet adresinden yayınlanacaktır.


Dgs (dikey geçiş sınavı) ile ilgili bilinmesi gerekenler

1- Dgs ile geçiş de kontenjanlar çok azdır. (Her bölüm için 05-10 kişi arası)
2- Yeni yapılan tüzük değişikliği ile kontenjanlar 19000 civarına çıkarlımıştır.
3- Dgs'de ek yerleştirme 2009 yılı sınavı itibariyle vardır.
4- 2009 yılından itibaren dgs de tercihler sınavdan sonra yapılır.
5- 2009 yılından itibaren dgs de en fazla 18 tercih yapılır.
6- Aöbp'nin sınava etkisi oldukça yüksektir.
7- Ösym'nin yaptığı yaklaşık 100'e yakın sınavdan en kolay olanıdır.
8- 80 sözel 80 matematik sorusu sorulmaktadır.Her iki bölüm içinde 10'ar tane mantık sorusu bulunmaktadır.
9- Sınav sonuçlarının açıklanma süresi 1 aydır.
10- Son yapılan değişiklikler ile intibak senesi ve okuldan atılma durumu kaldırılmıştır.Ancak üniversitelerin dikey geçiş yapan öğrencilere nasıl bir uygulama yapacağı netlik kazanmamış. Genel kanı ile 1. sınıftan başlatılması durumu ortaya çıkmıştır.
11- Sayısal ve sözel bölümde çıkan mantık soruları, öğrencilerin en çok zorlandığı kısım olarak görülmektedir.


alıntı__________________


Papatya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 07.04.2016, 23:11   #2 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: 2016 DGS Başvuru Tarihleri

2016 DGS Başvuru Tarihleri Ne Zaman ?
Milyonlarca Öğrencinin gireceği ve merakla beklemiş oldukları DGS sınavının başvuru yapılacağı tarih ÖSYM tarafından açıklandı. 2 Yıllık ön lisans bölümünden mezun olan öğrencilerin okullarını 4 Yıla tamamlamak için girecekleri 2016 DGS Sınavı öğrencilere bu sene de ter döktürmeye geliyor. Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının girerek Lisans Öğrenimini tamamlamak için girecekleri Dgs Sınavının başvuru tarihi 31 Mayıs 2016’da başlarken, 13 Haziran 2016 tarihinde sona erecektir.

Dikey geçiş sınavına yalnızca meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olma başarısını gösteren öğrencilerin yanı sıra son sınıfta olup da staj dışı tüm yükümlülükleri sorunsuzca yerine getirmiş olan öğrenciler katılabilme hakkına sahip olacaktır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, bu yıl öğrencilerin 4 yıla tamamlamak için girecekleri sınava dair tüm bilgileri kendi resmi sayfasında açıkladı. Buna göre 31 Mayıs -13 Haziran 2016 DGS başvuru tarihi belirlenirken sınav tarihi ise 31 Temmuz 2016 olacağı belirtildi. Sınavda ter döktüren öğrenciler sınav sonrasında sonuçlarını görebilmek için ise 11 Ağustos’ta açıklanacak. Önlisans bölümlerinden mezun olan öğrencilerin katılımıyla gerçekleşecek olan DGS sınavında sözel ve sayısal konular çıkacak ve öğrenciler kısa süre içerisinde tüm sorulan soruları yüksek nette bitirmeye çalışacaktır.
Günümüzde özellikle sınava katılmayı düşünen öğrenciler 2016 DGS başvuru tarihi ne zaman merak ederken aynı zamanda sınavda sorulacak konu dağılımlarını da merak ediyor. Daha çok Matematik ve Türkçe derslerinden sorularla karşılaşacak olan adaylar Sayısal 80, Sözel 80 sorudan olmak üzere toplamda 160 soruyu çözmeye çalışacaklar. 2016 DGS başvuruları işlemlerini yapmak isteyen ön lisans mezunları MYO Müdürlükleri, ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve ÖSYM’nin resmi sitesinden gönül rahatlığı ile başvurularını gerçekleştirme şansına sahip olacaklar. Sınava dair adayların başvuru yapmadan önce ilk olarak mutlaka ÖSYM tarafından açıklanan “Başvuru Kılavuzu”nu gözden kaçırmadan dikkatli bir şekilde okumaları gerekiyor. Kılavuzu göz gezdirip ÖSYM tarafından istenen şartları öğrendikten sonra ise ÖSYM’nin resmi sayfasından DGS sınavının başvurusunu sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

__________________


Papatya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 5
aShk, Huzur-u Kalb, Kuzey, Papatya, YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 01:19