Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu

Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu (https://www.forumaski.com/)
-   Dini Hikayeler (https://www.forumaski.com/dini-hikayeler/)
-   -   Ateist Berber (https://www.forumaski.com/dini-hikayeler/150132-ateist-berber.html)

hanzala 27.03.2015 19:04

Ateist Berber
 
Ateist Berber


Adamin biri her zaman yaptigi gibi saç ve sakal trasi için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbet basladilar.
Degisik konular üzerinde konustular. Birden Allah'la ilgili konu açildi...

Berber: " Bak adamim, ben senin söyledigin gibi Allah'in varligina inanmiyorum."

-Adam: " Peki neden böyle düsünüyorsun?"

-Berber: " Bunu açiklamak çok kolay. Bunu görmek için disariya çikmalisin. Lütfen bana söylermisin, eger Allah olsaydi, bu kadar çok hasta insan olurmuydu, terkedilmis çocuklar olurmuydu? Allah olsaydi, kimse aci çekmezdi. Allah olsaydi, bunlarin olmasina izin verecegini sanmiyorum..."


-Adam bir an durdu ve düsündü, ama gereksiz bir konuya girmek istemedigi için cevap vermedi. Berber isini bitirdikten sonra disari çikti. Tam o anda caddede uzun saçli bir adam gördü. Adam bu kadar daginik göründügüne göre tras olmayali uzun süre geçmisti. Adam berber dükkanina geri geldi.

- Adam: " Biliyor musun ne var, bence berber diye bir sey yok.

-Berber: " Bu nasil olabilir ki? Ben buradayim, berberim."

-Adam: " Hayir, yok. Çünkü olsaydi, caddede yürüyen saçli ve sakalli adamlar olmazdi."

- Berber: "Himmm... Berber diye birsey var ama; onlar bana gelmiyorlarsa, ben ne yapabilirim ki?"

-Adam:"Kesinlikle dogru! Püf noktasi bu!

Birkan 05.03.2019 18:10

Cevap: Ateist Berber
 
Şimdi bu hikayeye göre o zaman hasta insanlar ve terkedilmiş çocuklar ateist oluyorlar o zaman? Belki o terkedilen ilkokul cağındaki çocuklar herkesten daha çok bağlılar tanrıya? Adam berber olsa dışarıda saçlı ve sakallı insanlar olmazdı diyor, o insanlar acaba kendileri istemedikleri ve biraz şekil için berbere gitmiyor olabilirler mi? Yani kısacası saç sakal uzatmayı seviyordur berbere gitmez. O zaman dindar arkadaşın mantığına göre dünyadaki tüm insanlar kel ve sakalsız olmalı ki berberin varlığına inanalım? Kaldı ki adamın evinde saç sakal makinesi varsa berbere ömür boyu ihtiyacı olmaz.

Bide berberin dediğine gelelim. Katılıyorum, misal 3 yaşındaki küçücük bir çocuk terkedilecek ve aç susuz bırakılacak kadar ne suç işlemiş olabilir tanrıya? Suçu bırak o yaştaki bir insanın bilinci bile olmaz.

İnsanlar isteyerek kendi istekleriyle berbere gitmeyebilirler ama kimse sokağa düşüp aç kalıp terkedilmeyi istemez değil mi?

Normalde bu tür tartışmaları hiç sevmem ve girmem fakat böyle ucuz bir hikaye karşısında yorum yapmak istedim.

Ve en önemli nokta ise, berber somut ve varolan bir varlıktır. Bunu hepimiz biliyor ve görüyoruz. Yani her zamanki gibi din=çelişki :)

Keşke insanlar böyle basit hikayeler türetmek yerine birbirlerinin inançlarına saygı gösterseler ama empatiden yoksunuz maalesef.


Saat: 01:46

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2020, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.


SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.