Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu

Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu (https://www.forumaski.com/)
-   Dünya'dan Tarihi Yerler ve Mekanlar (https://www.forumaski.com/dunyadan-tarihi-yerler-ve-mekanlar/)
-   -   Sırbistan'daki Saraylar - Kraliyet Kompleksi (https://www.forumaski.com/dunyadan-tarihi-yerler-ve-mekanlar/146639-sirbistandaki-saraylar-kraliyet-kompleksi.html)

DeRDeST 12.02.2015 00:13

Sırbistan'daki Saraylar - Kraliyet Kompleksi
 
Sırbistan'daki Saraylar - Kraliyet Kompleksi

Kraliyet kompleksi (Sırpça: Краљевски комплекс / Kraljevski kompleks) 1924 ile 1929 yılları arasında Karayorgiyeviç Hanedanı için yapılmış bir taşınmazdır. Kompleks, Belgrat'ta saygın bir yer olan Dedinje mahallesi'nde yer almaktadır. İki temel konuttan oluşuyor: Kraliyet Sarayı ile Beli dvor (Beyaz Saray).

Kraliyet kompleksi 134 hektarlık bir alan kaplamaktadır. Hizmet yapıları mutfakları, arabalıkları, gardiyan kışlalarını, Mareşal çalışma odasını kapsar.

Parklarla bahçeler

Kraliyet kompleksi, bitki örtüsünün doğal olarak büyümeye bırakıldığı İngiliz bahçesi türü parklarla bezenmiştir. İki saray arasında ise çiçekler, çalılar ile ağaçların özenli bir biçimde geometrik sırayla ekildiği Fransız bahçe kavramı uygulanır.

Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı, Sırp-Bizans tarzında mimar Jivoyin Nikoliç'in, Rus göçmen mimarlar Nikolay Krasnov ile Viktor Lukomski yardımıyla Kral I. Aleksandar ile Kraliçe Maria için 1924-1929 arasında uygun bir ev olarak yaptığı büyük bir villadır. Kral buranın kent gürültüsünden uzak, meraklı halkın gözlerinden uzak, güzel, sessiz bir yer olacağını düşünmüştür.

Ziyaretçiler: Resmî giriş holünü, Mavi Salonu, Kraliyet Yemek Odasını, Kraliyet Kitaplığını, avluyu, Kral Çalışma Odasını görebilir. Sarayın bodrumunda sinema, tiyatro, bilardo masası'nın bulunduğu eşsiz bir eğlence odası vardır.

Beyaz Saray

Kraliyet Kompleksi'ndeki diğer saraydır.


Saat: 13:58

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2019, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.


SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.