Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu

Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu (https://www.forumaski.com/)
-   Erkekçe Genel (https://www.forumaski.com/erkekce-genel/)
-   -   Erkekler Depresyonu Neden Gizler? (https://www.forumaski.com/erkekce-genel/93295-erkekler-depresyonu-neden-gizler.html)

Jineps 25.02.2014 14:23

Erkekler Depresyonu Neden Gizler?
 
Erkekler Depresyonu Neden Gizler?

Depresyona giren kadınlar bu süreci ağlayarak geçirmeye çalışırlar. Peki Erkekler deprasyona girer mi ?

Kadınlarda daha sık rastlanıyor gibi görülse de depresyon erkeklerde de çok yaygın. Sadece belirti vermiyorlar. Kadınlar bu süreci ağlayarak geçirirken erkekler çok daha tehlikeli yollara başvuruyor...

Araştırmalara göre kadınlar, erkeklere oranla iki kat daha fazla depresyona yakalanıyorlar. Bunun da sebebi daha çok hormonal değişiklikler. Diğer taraftan toplumumuzda erkeklere depresyon tanısı konma oranının çok düşük olduğu da bir gerçek. Psikiyatri hekimleri dışında herhangi bir hekimin yüzde 70 oranında bu tanıyı koymada yanıldığı görülebiliyor. Kadınlar depresyonlarını uluorta yaşayabilme cesaretini hatta kullandıkları ilaçları birbirlerine anlatırken erkekler içlerine kapanıp, herkesten gizliyor ve 'riski seçiyor'. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Psikolog Aylin Sezer depresyondaki erkeğin tehlikeli sporlara yöneldiğini riskli cinsel ilişkilere girdiğini ya da kendisini işe verdiğini belirterek konuya ilişkin ayrıntıları anlattı.

ZAYIFLIK GÖSTERGESİ TRİBİ

"Depresyon akla ilk gelen zayıflık oluyor ve Türk erkeği bu durumu kendisine yakıştıramıyor. Toplumumuzda yaygın olan 'erkek adam ağlamaz, erkek adam üzülmez' gibi dayatmalar erkeklerin depresyonu kabullenmesine ve hekime gitmesine engel oluyor. Depresyon belirtileri erkekte farklı şekilde görülebiliyor. Erkek kendini kötü ya da güvensiz hissettiği zaman yine aynı dayatmalar nedeniyle etrafından yardım istemiyor. Bunun yerine etrafına öfke gösteriyor. Çünkü sinirli ve gergin olmak toplumda bir erkek için kabul edilen davranışlar."

ÖRTÜLÜ YA DA MASKELİ

"Erkeklerde, maskeli ya da örtülü depresyon var. Erkekler genelde sinirlilik, kendine güven kaybı gibi şikayetleri hissettikleri zaman riskli davranışlara giriyorlar. Riskli spor yapmak, riskli araba kullanmak, evlilik dışı veya riskli ilişkiye girmek gibi davranışlar sergileyebiliyorlar. Erkek ancak bu tip davranışlar ilerler ve kötü bir noktaya gelirse yardım alıyor. Ancak tedavi için oldukça geç kalınmış oluyor ve iyileşme kadınlara göre daha uzun sürüyor."

KALP KRİZİNİ ARTIRAN ETKEN

"Erkeklerde fiziksel yakınmaların altında depresyona çok fazla rastlanılıyor. Mesela hipertansiyon, prostat, baş ağrısı gibi sağlık sorunları yaşayan, eklem ağrıları olduğunu düşünen erkeklerin bu şikayetlerinin altından depresyon çıkabiliyor. Erkeklerde depresyonun kalp hastalıklarını artıran çok önemli bir etken olması da önemli bir nokta. Kadınlarla karşılaştırıldığında erkeklerde kalp hastalığından ölme riski daha fazla."

alıntı

Ruzenin 25.02.2014 15:16

Cevap: Erkekler Depresyonu Neden Gizler?
 
"ZAYIFLIK GÖSTERGESİ TRİBİ"
en buyuk sebebi budur sanırım cunku erkeklerde ne olursa olsun güclü durma güclü görünme dürtüsü ve içine atma durumları cok fazla yasanmaktadır. Bu sekılde davranmalarındakı en buyuk etkende kadınların aglayan erkeklerı veya duygusal erkeklerı zayıf gormedelerınden kaynaklanıyor bence ve cok yanlıs buluyorum
kadın ya da erkek farketmez bır hıs varsa ortada alenen yasanmalı sevgı uzuntu sevınc veya hüzün hıc farketmez ama kesınlıkle bunu zayıflık olarak gormemelıler gurur yapmamalılar
en sonunda zarar mutlaka kendılerıne dokunur cunku...


Saat: 12:42

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.


SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.