Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Bayanların Dünyası > Ev ve Dekorasyon


Hangi Oda Nasıl Dekore Edilir ?

Ev ve Dekorasyon kategorisinde açılmış olan Hangi Oda Nasıl Dekore Edilir ? konusu , Hangi Oda Nasıl Dekore Edilir ? Oturma ve yemek odası Sahiplerinin kişiliğinin bir eve yansımasında ilk göze çarpan alan evin salon kısmıdır. Her ne kadar günümüzde "salon" anlayışı yerini daha ...


Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By She`

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 01.12.2013, 03:56   #1 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Post Hangi Oda Nasıl Dekore Edilir ?Hangi Oda Nasıl Dekore Edilir ?Oturma ve yemek odası

Sahiplerinin kişiliğinin bir eve yansımasında ilk göze çarpan alan evin salon kısmıdır.
Her ne kadar günümüzde "salon" anlayışı yerini daha kullanışlı daha sıcak ve sade alanlara bıraksa bile yine de bazı evlerde büyük salonlara rastlamak mümkün.


Öncelikle; 2000'li yıllarda salonlarda rastlanan belli başlı çizgi ve anlayışa değinmek istiyorum. Hedef; özlenen doğa ve doğa renklerini yansıtmak. Bu doğaya ve eskiye duyulan özlem kendini öncelikle mobilyalarda belli ediyor. Eskitilmiş mobilyalardöşemelikte doğa renkleri duvarlarda ise bol ve uyumlu resimler çerçeveler.

Kanapelerin üzerinde ise büyük kenarı püsküllü yastıklar. Ahşap demir antika yeni ve ayrı esprilerdeki eşyalar eğer bilinçli ve uyumlu biraz da cesaretle yapılırsa bir bütünlük ve güzellik ortaya çıkacaktır. "Zıtların Birliği" diye de tanımlamak mümkün.

Yerlerde duvardan duvara halı artık yerini parkelere bıraktı. Ahşap rabıta zemin sıkça kullanılıyor. Üzerlerine ise el dokuma halılar. Duvarlarda ise dekoratif sıvalar saten boyalar. Boya duvarları ve tavanları güzelleştirir hatta uygunsuz inşa edilmiş duvarları bile değiştirebilir; koyu sıcak bir duvar boyası büyük bir odayı rahat ve sıcak bir alan olarak gösterir.

2000 yılına girerken döşemelik kumaşlarda düz ve natürel görünümlü minimalist dokular daha sıkça kullanılmış şönil ve kadifelere de rastlanıyor çizgili ve ekose döşemelikler ise her zaman olduğu gibi yine revaçta.

Perdeliklerde ise çarpıcı renklerde desensiz kumaşlar öneriliyor. Dekorasyonda biraz cesur olunmalı demiştik; işte bu yılsimli ve doreli kumaşlara bile rastlamak mümkün.


Yatak odası

Yatak odası yapacağımız odanın seçimi çok önemlidir. Belki de evin en özen isteyen odasıdır. Bütün günün yorgunluğunu atabileceğimiz alanlardan biri olduğunu düşünürsek bu odanın seçimi ve dekorasyonunda daha titiz davranmalıyız. Eski evlerde olduğu gibi yüksek tavanlarıngeniş iç hacimlerin olmadığı yatak odalarına bir-iki düzenleme ile aynı etkiyi vermeye çalışmalıyız. Eski evlerin güven gizlilik duygusu yansıtan yatak odalarından ne kadar uzaklaştığımızı anlamak için isterseniz odamızı bir kez daha gözden geçirelim.

Tahtadan bir döşeme duvarlarda beyaz kireç badanasade bir karyola sandık aynalı bir konsol. Bembeyaz dantel işler ve kısacası huzur veren bir oda. Ancak bu çizgiyi istersek yakalayabiliriz. Hemde ekonomik şartlarda.

İşe oda seçimimden başlayalım; evin en uzak ve en sessiz odası yatak odası için uygundur. Aynı zamanda çalışma odası olarak kullanmıyorsanız ışık çok önemli değildir.

Oda seçimini yaptıktan sonrasıra dekorasyona geldi.. Fazla eşyalarla doldurmamaya özen göstermeliyiz.Yüksek ve büyük başlıklı karyolalardan uzak durmalıyızeğer odanız küçükse bu yanlış seçim odanızı daha da küçük gösterecektir. Dolabınızın kapakları odanız küçükse sürgülü tercih edilmelidir.

Yatak için ise odanızın biçimi ve ölçüleri çok önemlidir. Normal genişlik ölçüleri bir kişilik yatak için 80 cm.-120 cm arası iki kişilik yatak içinse 1.60 cm.-2.20 cm. arasındadır. Genel olarak iki kişilik yatakların genişliği 180 cm. boyları ise 2 metredir. Yatağınızın yerini seçerken yatanların ve yatağı toplayanların rahatlığını düşünmelisiniz. Karyolanız mutlaka duvara yaslanmak durumundaysa dış duvarlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Kış mevsiminde dış duvarlar iç duvarlara göre 1-2 derece daha soğuk olur. Sağlığı korumak açısından karyolayı pencere kenarına yerleştirmek de sakıncalıdır; pencere ile kapı arasında hava akımları oluşacaktır. Pencerenin yatağın yan tarafında ya da karşısında olmasını arzulamak bir beğeni sorunudur.

Görülmeye değer bir manzaranız varsa pencere ile yatak karşılıklı olmalıdır. Veya öğleden sonra uyku alışkanlığınız varsa mümkün olduğunca pencere-yatak arası uzak tutulmalıdır.

Yatağı yerleştirdikten sonra dolap ve diğer gerekli gördüğümüz eşyaları yerleştirmeliyiz. Mümkünse bunları yerleştirmeden önce odamızın duvardan duvara ölçülerini alıp bir kağıda yansıtmalı ve bu röleve ile eşyaların ölçülerini alarak yerleştirmeliyiz. Belki bir-iki eskiz sonucu en mükemmel yerleşim çözümünü bulup ağır eşyalarımızın yerini defalarca değiştirmekten kurtulacağız. Böylelikle eşyalarımızın çizilmesini yıpranmasını da engellemiş oluruz.

Huzur duyacağınız renkler ve başarılı bir yerleşim ile sizin için uygun olan yatak odasına kavuşmuş olacaksınız.

Yatak Odasında Yaşanır!

Eğer odanız yeterince büyük ve uygunsa aynı zamanda "çalışma odası" olarak da kullanabileceğiniz bir alan olabilir.

Odanızın bir köşesine koyacağınız bir konsol veya bir çalışma masası aynı zamanda çalışma odanız olacaktır.Hem işlevsel hem de dekoratif bir görünüm sağlamış olursunuz.

Yapılan iş büro malzemelerini kullanmanızı gerektiriyorsa ona göre seçim yapmalısınız.Ahşap her zaman daha sıcak ve uyumu bozmayacak bir materyaldir. Hem de diğer mobilyalarınızla ters düşmeyecektir. Ahşap bir masa ve masa üzerine koyacağınız raflar hem odanızın güzelliğini bozmayacak hem de rahat çalışma ortamı sağlayacaktır. Bir rafın derinliği ortalama olarak 30 cm. dir. Duvarlarınızın belirli yerleri kitaplık olarak kullanılsa bile alanı küçültmeyecektir. Genellikle bir odanın pencere yanları pek fazla kullanılmaz isteğe göre bu alanlardan faydalanabilirsiniz. Bu arada kitapların dışardan gelecek sesleri odaya geçirmeyerek ses yalıtıcı görevi yaptıklarını unutmayalım.

Ev ofisi, Konforlu Çalışmak

Uzun süre bu alanda çalışılacaksa oturuşa dikkat edilmelidir. Kötü duruş zaman içerisinde ruhsal ve fiziksel bazı sorunları da beraberinde getirir. Ofis için tasarlanan bir sandalye ve bilgisayar masası (veya çalışma masası) kullanılmalıdır. Evinizde var olan bir masa veya sandalyeyi bu amaçlı kullanmak sağlıklı değildir. Sağlıklı oturma şekli için ayarlanabilir sandalye olmalı ve ayaklarınız yere düz olarak basmalıdır. İnce klavye olursa elleriniz klavye üzerinde çalışırken kollarınızı yukarıya doğru kaldırmak zorunda kalmazsınız. Ekran başınızın öne veya arkaya doğru eğilmemesi ve düz görebilmeniz için ayarlanabilir olmalıdır. Kağıt tutacağı kullanma alışkanlığı edinirseniz algılama zorluğu çekmezsiniz. Işıklandırmanındoğrudan ekran üzerine gelmemesi veya masanızda gölge oluşturmamasına dikkat edersek daha rahat çalışabiliriz.

Masada çalışırken size gerekli olabilecek şeylerin listesini çıkartıp ona göre öncelikli eşyalarınızı daha kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyunuz. Çekmeceleriniz kolay açılır olmalı ve çalışırken sizi zor durumda bırakmamalıdır.

Yeriniz uygunsa çalışma alanınızın yakınlarına koltuk veya bir oturma grubu koyabilirsiniz. Eğer bahsi geçen alan tek bir kişi tarafından kullanılıyorsa; sevdiğiniz bazı küçük objeleri gözünüzün önünde sergileyebilir ve dinlenme anında bunun keyfini çıkartabilirsiniz.

Profesyonel anlamda "ev ofisi" yakın bir tarihe kadar belli meslek gruplarına veya hafta sonu evinde çalışma yapan insanlar için gerekliydi. Ancak; bilgisayarın yaşantımıza bu denli girmesiyle ev ofisleri adeta tercih sebebi oldu.

İşiniz gereği ara ara bazı insanlarla yüzyüze diaologlar kurmanız gerekiyorsa bunun için en uygun alanı düşünmek zorundasınız. Ev halkının yaşam biçimini etkileyecek alanlardan kaçınmanız gerekebilir.


Genç Odası

Genç odaları konusunda hizmet veren firmalar gençlerin sürekli değişen ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilmek için daha çok modüler mobilya sistemleri üretiyorlar. Mekanın optimum kullanımına ve zaman içersinde yapılacak değişikliklere (ekleme veya çıkartmalar) uygunluğu düşünülürse en rahat çözüm olarak kabul edilir.

Ders çalışma uyuma hobilerini geliştirme ve arkadaşlarını konuk edebilme özelliklerinin bir genç odasında mutlaka olması gerekir. Yatak oturma birimi çalışma masası şifonyer gardrop ve kütüphane sıklıkla kullanılan ünitelerden bazıları. Malzemeler ise daha çok ahşap lake ve metal olarak kullanılır.

Son yıllarda genç odalarında mavi-yeşil lake kiraz maun ceviz ve masif kaplamalara da rastlanıyor. Eski bir sandık sepet veya yer minderleri kilimler gençlerin ilgisini çeken diğer objelerdir.

Duvarlar perde ve yatak örtüleri alabildiğine canlı kullanılmalıdır. Mümkünse seçimi gençlerin yapmasına izin verin ve bazı seçimlerinde biraz hoşgörülü olun. Yaşının heyecanını duygularını yansıtacak çılgın renkler veya objeler size pek uyumlu gelmese bile onu mutlu edebilir.


Bebek Odası

Dış dünyaya yavaş yavaş alışması gereken bebek için mümkünse sessiz ve çok aydınlık olmayan bir oda seçilmelidir.

Odanın sıcaklığına da özen gerekir. Bebek soğuktan büyüklere oranla daha çok etkilendiği için nem oranını iyi denetlemek koşulu ile odanın sürekli 19-20 derecede tutulması gerekir. Yeni doğmuş bir bebeğin solunum yolları hassastır; bu yüzden radyatörlerin üstüne içi su dolu kaplar yerleştirilmelidir.

Dış dünyayı fark etmeye başlayan bebek için gözü yorucu çok canlı ve koyu renklerden uzak durmak gerekir.

Bez değiştirme yeri düşünülmeli ve ışığı özenle ayarlanmalıdır. Direk olarak gözüne gelen kuvvetli bir ışık bebeği rahatsız edecektir.

Yatak örtülerinin ve diğer ayrıntıların kolayca temizlenir olması çok önemlidir. Özenle aldığınız bazı eşyaların herşeyden önce pratik olması gerekmektedir. Bebeğinizi emzireceğiniz bir koltuk sizin için çok önemlidir. Rahat ve ortopedik olmasına dikkat ediniz; unutmayınız bebek emzirmek sabır ister.

__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 21.12.2013, 20:13   #2 (permalink)
» Olasılıksız •
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hangi Oda Nasıl Dekore Edilir ?

İleride Allahın izniyle eşimle birlikte harika bir ev donatırız kendi zevlerimize karşılık . Bu tarz fikirler belki zevklerimize uymayacak

EndGirl beğendi.
__________________
Maybe one days.
She` isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 28.10.2015, 00:32   #3 (permalink)
Isınan Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hangi Oda Nasıl Dekore Edilir ?

Faydalı bilgiler

pinkmouse isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 15
Brisingr, EbruLi, Elia, EndGirl, FragiLe, Gece, KaRaqiZz, MeLodi, Naevia, Papatya, pinkmouse, She`, talutayni, Turuncu3, YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 19:15