Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Spor Dünyası > Galatasaray


Galatasaray Ali Sami Yen hakkında her şey

Galatasaray kategorisinde açılmış olan Galatasaray Ali Sami Yen hakkında her şey konusu , Arkadaşlar sizlerde Galatasaray ve Ali Sami Yen hakkında bilgi,anı,yorum ekleyebilirsiniz GALATASARAY'MIZIN KURULUŞU Galatasaray Spor Kulübü, Türk Spor Tarihi'ndeki öncü olma özelliğini hiç kuşkusuz içinden doğduğu ve gene öncü bir kurum ...


Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By Narsinha
  • 1 Post By Cehennem

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24.10.2012, 11:52   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Galatasaray Ali Sami Yen hakkında her şeyArkadaşlar sizlerde Galatasaray ve Ali Sami Yen hakkında bilgi,anı,yorum ekleyebilirsiniz

GALATASARAY'MIZIN KURULUŞU

Galatasaray Spor Kulübü, Türk Spor Tarihi'ndeki öncü olma özelliğini hiç kuşkusuz içinden doğduğu ve gene öncü bir kurum olan Galatasaray Lisesi'nden (Mektebi Sultani) almıştır. Okul ile kulüp arasındaki koparılmaz bağ, yadsınamayacak bir gerçeklik ve övünç kaynağıdır.
Devlet adamı yetiştirmek amacıyla II. Beyazıt tarafından 1482'de kurulan mektep, adını kurulduğu bölgeden alır ve "Galata Sarayı" olarak anılmaya başlar. Okul modern konumuna 1 Eylül 1868'de Sultan Abdülaziz döneminde kavuşur. Okul' un yeniden yapılanmasıyla birlikte, Türkiye'de de gerçek anlamıyla ilk sportif çalışmalar başlamış olur ve okulda Beden Eğitimi dersi jimnastikçi 'Monsieur Curel' tarafından eğitim programına konur. Bu atılımlar gerçekten bir devrim niteliği taşımaktadırlar. Curel, modern aletler eşliğinde çalıştırdığı öğrencileri sportif açıdan geliştirirken, onlar için Kağıthane'de bir idman Bayramı düzenler. Yıl 1870'tir. Bu etkinlikte başarı gösteren sporcular değişik ödül ve madalyalar kazanır ve yarışmaların sonunda öğrencilere "kuzulu pilav" verilir. Bu da, sonraki yıllarda bir başka geleneğin başlangıcını oluşturur.
Curel'den sonra görevi devralan yabancı spor hocaları (M. Moiroux, Signor Martinetti, Stangali gibi), jimnastik ve atletizmin yanı sıra, değişik branşlara da eğilerek (yüzme, kürek, aletli jimnastik), bir ilki daha başlatmış olurlar. Bu çalışmaların ürünü çok geçmeden alınmaya başlanır ve adı Türk Spor Tarihi'ne altın harflerle yazılan Faik Üstünidman'ın yanı sıra, Binbaşı Mazhar Kazancı, Abdurrahman ve Ahmet Robenson kardeşler GSL'nde görev alıp, izcilik, tenis, hokey gibi spor dallarının öğrenciler arasında yaygınlaşmasını sağlarlar. Özellikle Üstünidman'ın ön ayak olmasıyla, öğrenciler futbolla tanışırlar. Ama oynanan futbol, bir kör dövüşünden farklı olmayan ve kural tanımayan bir koşuşturmayı andırmaktadır. Ama futbol GSL' nin Tören Kapısı'ndan adımını atmış ve tam bir salgına dönüşmüştür.
1901 yılında İstanbul'da yaşayan iki İngiliz, James Lafontaine ve Horace Armitage, Rum ve İngiliz oyunculardan oluşan Kadıköy Futbol Kulübü'nü kurmuşlar ama 1903'te takımdaki İngilizler bir anlaşmazlık sonucu ayrılarak Moda Kulübü'nü oluşturmuşlardır. 1904 yılında ise bu kulüpler, Imogen, Elpis, Strugglers takımlarıyla anlaşarak, İstanbul Futbol Birliği'ni hayata geçirmişler ve bugünkü Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın yerinde bulunan "Union Club-İttihat Spor" sahasında düzenli karşılaşmalar yapmaya başlamışlardır. Görüldüğü gibi bu takımlar yabancı ya da azınlık takımlarıdır. Türk olmayan ekiplerin gerçekleştirdikleri bu ilk futbol karşılaşmaları, GSL öğrencilerini hem ilgilendirir hem de çok üzer. Artık onların amacı, kendi futbol kulüplerini kurmak, ölesiye sevdikleri bu oyunun kurallarını "hatmetmek" ve yabancılarla boy ölçüşmektir.

Türk olmayan takımları yenmek

Galatasaray Spor Kulübü'nün kurucusu Ali Sami Yen, "Ellinci Yıl" kitabında kuruluş öyküsünü şöyle anlatır:
"1 Teşrin 1905'te mektebin beşinci sınıfında edebiyat muallimimiz merhum Mehmet Ata beyin dersi esnasında birkaç arkadaş baş başa vererek Galatasaray'da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. İlk müteşebbisler oyuna ve mücadeleye meyyal arkadaşlardan Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver, Kamil...gibi gençlerdi. Mektepde tahsilde bulunan Bulgar ve Sırp talebesinden çevik ve kuvvetli olanlar da bize iltihak etmişlerdi. Asım'ı muhasebeciliğe, Cevdet'i ikinci reisliğe seçmiş, kendim de Reis olmuştum. Asım her hafta arkadaşlardan birer kuruş toplamakda mahir olduğu için kendisini muhasebeci yapmıştık. Ben Reisliği topu yağlayıp şişirmekle almıştım. Topumuza evladım gibi bakardım. Zaten varımız yoğumuz da toptu. Mektebe gelirken, domuz sokağından geçer, domuz yağı alırdım. Topu onunla yağlar, şişirirdim; yamasını yeni pabucumdan kesmiştim. Bunu gören arkadaşlar, bana hepimizden fazla paye vermişlerdi. Yani o zaman Reisliğe ve diğer vazifelere payeyi, en çok çalışan kazanırdı. Cevdet de ikinci Reisliği formaları yıkadığı için almıştı.
"Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek."
Kulübün adının Gloria (Zafer) ya da Audace (Cesaret) konulması yolunda görüşler ortaya atılmışsa da, sonuçta Galatasaray olmasında anlaşmaya varılmıştır. Araştırmacı Cem Atabeyoğlu, Galatasaray adının, bu takımın yaptığı ilk maçta Rum ekibini 2-0 yenerken, seyircilerin onlardan "Galata Sarayı efendileri"diye söz etmelerinden doğduğunu yazar. Bunun üzerine kurucular da ismi benimserler ve "Adımız Galata Sarayı olsun" derler.

Kurucu Listeler

1905'ten 1919'a kadar Galatasaray Spor Kulübü'ne Başkanlık yapan, mektebin 889 numaralı öğrencisi Ali Sami Yen, inci gibi elyazısıyla tuttuğu Galatasaray Terbiye-i Bedeniye Kulübü ıhsaiyet Defteri'nin (Sayım-İstatistik Defteri) 181 ve 182. sayfalarında kurucu 13 üyeyi şöyle sıralar: 1-Ali Sami Yen; 2-Asım Sonumut; 3-Emin Bülend Serdaroğlu; 4-Celal İbrahim; 5-B. Nikolof; 6-Milo Bakiş; 7-Pol Bakiş; 8-Bekir Sıtkı Bircan; 9-Tahsin Nahit; 10-Reşat Şirvanizade; 11-Hüseyin Hüsnü; 12-Refik Cevdet Kalpakçıoğlu; 13-Abidin Daver.
1905'te Osmanlı İmparatorluğu'nda bir dernekler yasası bulunmadığından, Galatasaray Spor Kulübü yasal olarak tescil edilme olanağını bulamamıştır. 1912 yılında Cemiyetler Kanunu çıkarıldıktan sonra, kulüp yasal bir kimlik kazandı. Yetkili makamlara kulüplerin tüzükleriyle birlikte, kurucu üyelerin ad ve adreslerinin de bildirilmesi zorunlu tutulduğundan, istifa eden ya da eğitimlerini tamamlayarak ülkelerine dönen üyeler ilk listeden çıkarılmış ve 1 Eylül 1913'te kurucu liste yeniden düzenlenmiştir. Kurucu üyelerin yeni sıralaması şöyle gerçekleşmiştir: 1-Ali Sami Yen; 2-Asım Sonumut; 3-Emin Bülend Serdaroğlu; 4-Celal İbrahim; 5-Bekir Sıtkı Bircan; 6-Reşat Şirvanizade; 7-Refik Cevdet Kalpakçıoğlu; 8-Abidin Daver.

Renklerin öyküsü

Galatasaray Spor Kulübü'nün ilk renkleri kırmızı-beyaz'dır. Bayrağımızın renklerinden esinlenerek seçilen bu renkler, dönemin baskıcı ve paranoyak yönetimi tarafından kuşkuyla karşılanmış ve futbolcular sıkı bir takibe alınmışlardır. Bu nedenle, sarı-siyah renkler gündeme gelmiş ama bunlar da kalıcı olmamış ve Galatasaray bugünkü renklerine kavuşmuştur. Bu renklerin öyküsünü Ali Sami Yen'den dinleyelim:
"Birçok yerleri dolaştıktan sonra, nihayet Bahçekapı'daki Şişman Yanko'nun dükkanına gidilerek orada zarif iki yünlü kumaşa tesadüf ettik. Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı. Tezgahtar, mahirane bir el hareketi ile kumaşların dalgalarını birleştirdi. Bir saka kuşunun başı ile kanadının yarattığı renk güzelliğine benzer bir parlaklık hasıl oldu. Ateşin içindeki renk oyunlarını görür gibi olmuştuk. Sarı-Kırmızı alevinin takımımız üstünde parıldamasını tasavvur ediyor ve bizi derhal galibiyetten galibiyete götüreceğini tahayyül ediyorduk. Nitekim de öyle oldu." Buna karşılık kuruculardan Bekir Sıtkı, söz konusu renklerin Gül Baba'nın II.Beyazıt'a verdiği sarı ve kırmızı güllerden esinlendiğini ileri sürer.

GALATASARAY'ın İlkleri & Enleri


- Dünya Kulüpler Şampiyonasına katılmaya hak kazanan İLK ve TEK Türk takımı
- Şampiyonlar Liginde çeyrek finale çıkan İLK ve TEK Türk takımı
- İstanbul Şampiyonluğunu kazanan İLK Türk futbol takımı (1907-1908)
- Yurt dışında İLK galibiyeti alan Türk futbol takımı (1911)
- Şampiyonlar Ligine katılan İLK Türk takımı
- Avrupada UEFA Kupasını hiç yenilgi almadan kazanan İLK ve TEK takım
- Avrupada yarıştığı tüm kupaları alan İLK ve TEK Türk takımı
- Balkanlarda UEFA Kupasını kazanan İLK ve TEK takım
- UEFA Kupasını kazanan İLK ve TEK Türk takımı
- Süper Kupayı kazanan İLK ve TEK Türk takımı
- Türkiye 1. Ligini namağlup bitiren İLK Türk takımı
- En fazla aralıksız şampiyon olan İLK ve TEK takım (4 kez)
- Dünya sıralamasında ilk 10'a giren İLK ve TEK Türk takımı
- Devlet Üstün Hizmet madalyası alan İLK Türk takımı
- İspanyolları deplasmanda yenen İLK Türk takımı
- İspanyolları eleyen İLK Türk takımı


En'ler


- Türk teknik adamla EN çok şampiyon olan takım (9 kez)
- EN fazla şampiyonluk yaşayan futbolcular: Bülent Korkmaz-Suat Kaya (7 kez)
- Avrupa'da EN çok forma giyen futbolcu: Bülent Korkmaz
- Bir sezonda Avrupa Kupalarında EN fazla maç oynayan takım:18 kez
- Şampiyonlar Ligi'ne EN fazla katılan takım: 7 kez
- Şampiyonlar Ligi'nde EN fazla puan toplayan Türk takımı: 56 puan
- Türkiye Spor Yazarları Kupası'nı EN fazla kazanan takım
- Türkiye Kupası'nı EN fazla kazanan takım: 15 kez
- Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı EN fazla kazanan takım:9 kez
- Avrupa Kupalarında bir sezonda EN fazla puan toplayan Türk takımı :17 maç 34 puan
- Avrupa Kupalarında bir sezonda EN fazla galibiyet alan Türk takımı: 11 kez
- Avrupa Kupalarında bir sezonda EN fazla gol atan takım: 35 gol
- Bir sezonda EN fazla maç yapan Türk futbolcusu: Hakan Şükür 54 maç 4697 dakika
- Avrupa Kupalarında EN fazla maç yapan Türk takımı
- Türkiye Ligleri'nde EN çok resmi kupa kazanan takım: 55 kupa
- Türkiye Ligleri'nde EN erken golü atan takım: Vedat İnceefe 18.saniye-Galatasaray-Göztepe
- Deplasmanda aralıksız EN fazla yenilmeyen takım: 40 kez
- Bir sezonda EN fazla resmi maç yapan Türk takımı: 59 kez
- Lig tarihinde EN çok galibiyet alan takım
- Lig tarihinde EN çok gol atan takım
- Avrupa Kupalarında EN çok tur geçen Türk takımı
- Galatasaray 3 yıldızı takan İLK takım

Slim Shady beğendi.
__________________Siz sanıyor musunuz ki insanlar sadece kışın üşür, onlar sevdikleri yanında olmayınca da üşür..
-Narsinha-
Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 24.10.2012, 11:53   #2 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Galatasaray Ali Sami Yen hakkında her şey

GALATASARAY ŞEHİTLERİ

Bugünkü Galatasaray Lisesi'ne girer, ağaçların doğal bir koridor oluşturduğu yoldan ilerlerseniz karşınıza çıkacak olan Mektep binasının ana kapısına ulaşırsınız. İçeriye girin tüm Galatasaraylılar ve Galatasaraylı olmayanlar ve tarihin bir bölümüne tanık olun.

İçerdeki bu taş ve mermer salonda sizi "VATAN" ve "GALATASARAYLILIK" sevgisi karşılayacaktır. Kapının tam karşısındaki bölümde yalın olmasına karşın görkemli bir anıtta vatan uğruna şehit düşen Galatasaray Lisesi öğrencilerinin listesi yer almaktadır.

Bu anıtı gördükten sonra "fazla söze gerek olmadığını" siz de anlayacaksınız. Salonun, giriş kapısına göre sağ tarafında, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1910 senesi hudutlarını gösteren bir harita, haritanın her iki yanında ise şehit olan gencecik yurtseverlerin fotoğrafları sıralanmıştır. Ve haritanın üstünde bir ibare: "Galatasaray'ın bu kahraman evlatları, 500 yıllık bu vatan topraklarını kurtarmak için şehid düştüler."

Bu bölümün tam karşısındaki duvarda ise Donanma Mecmuası'nın Ekim 1915 sayısının Spor İlavesi'nde yayınlanmış olan Galatasaray mensubu şehitlerin, yaralıların ve cephelerde vuruşanların listeleri "Şerefli İdmancılar" başlığı altında yer alıyor. Bu liste Donanma Mecmuası'nın büyük boyda yayımlanan haftalık dergisinin "İdman Sütunları" ismi altında verdiği ilavelerin 118 ve 119. sahifelerinde yayımlanmıştır. Bu panoların yanındaki bir başka panoda, Devrin en büyük gazetesi Tasvir-i Efkar'ın 13 Nisan 1913 tarihli ve 725 sayılı nüshasında çıkan resmin ve yazının bugünkü Türkçe'yle ifadesi bulunuyor: '1913 Balkan Harbine Gönüllü Giden Galatasaray Talebeleri Hakkında' başlığıyla verilen yazıda, talebeyken savaşa gidenlerin haberi yer alıyor. Çoğu öğrenciyken gönüllü olarak katıldıkları savaşlarda şehit olan bu yurtseverler hiçbir zaman unutulmadı.

Ruhları şâd olsun.

Galatasaraylı Şehitler

1- Ahmet Muhtar Bey, mektep numarası 783; Sultaniyi bitirdikten sonra (1895 mezunu) asker oldu, İstanbul'da 31 Mart 1908 ihtialinde şehit edildi. Taksim, talimhanede şehid olduğu yerdeki sokağa adı verilmiştir.

2- İdris Bey, talebe iken 1911'de gönüllü olarak katıldığı Trablus Garb harbinde şehit oldu.

3- Fuad Bey, talebe iken 1912'de gönüllü olarak katıldığı Balkan Harbinde şehit oldu.

4- Arif İsmail Bey, Trakya'da zengin bir çiftçinin oğlu idi, Balkan Harbinde talebe iken Bulgarlara karşı gönüllü dövüşürken şehit oldu.

5- Ahmet Refik Bey, mektep numarası 119, mektebin 1911 yılı mezunlarından; Hammer mütercimi Mehmet Ata Beyin büyük oğlu, Dr. Galib Ataç ile yazar Nurullah Ataç'ın ağabeyleri, ihtiyat zabiti olarak katıldığı Çanakkale Muharebelerinde 1914'de şehit oldu.

6- Cahid Bey, mektep numarası 206, mektebin 1913 mezunlarından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı Birinci Cihan Harbinde şehit oldu.

7- Cemil Bey, mektep numarası 64, mektebin 1913 mezunlarından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı Birinci Cihan Harbinde şehit oldu.

8- Halid Fuat Bey, mektep numarası 134; müşir Deli Fuat Paşanın oğlu, 1911'de gönüllü olarak Balkan Harbine katıldı, sonra orduda kaldı ve Çanakkale'de şehit oldu.Paşanın harpte şehit olan dördüncü oğludur.

9- Muzaffer Bey, mektebi son sınıftan terk ederek gönüllü olarak katıldığı Birinci Cihan Harbinde şehit oldu.

10- Vecdi Bey, mektebi son sınıfta terk ederek önce gönüllü olarak Balkan Harbine katıldı, sonra orduda kaldı, Çanakkale'de şehit oldu.

11- Hasnun Galib Bey, valiliklerde bulunmuş Galib Paşanın oğlu. Galatasaray Kulübünün en iyi futbolcularındandı, gönüllü olarak katıldığı Birinci Cihan Harbinde şehit oldu (1915). Kulüp binasının bulunduğu sokak onun adını taşımaktadır.

12- Mehmet Ali Bey, Kadıköylü Enver Paşanın oğlu, talebe iken gönüllü olarak önce Balkan Harbine, sonra Birinci Cihan Harbine katıldı ve 1915'de şehit oldu.

13- Aziz Ulvi Bey, şair Ali Ulvi Beyin oğlu, 1915'de mektebi son sınıftan terk ederek gönüllü olarak katıldığı 1. Cihan Harbinde şehit oldu.

14- Agop Elmasyan, askeri doktor olarak katıldığı Çanakkale Muharebelerinde 1915'de bombardıman altında yaralıları tedavi ederken vatanı yolunda öldü.

15- İbrahim Orhan Bey, mektep numarası 794, mektebin 1912 yılı mezunlarından; Dr. Sadık Beyin oğlu, Sadullah Paşanın torunlarından, gönüllü olarak hava subayı oldu, Çanakkale Muharebelerinde iki defa yaralandı. 1916'da uçağı ile Semadirek adası açıklarında denize düşerek şehit oldu, harpte düşen ilk havacımızdır.

16- Said Fuad Bey, son sınıfta iken gönüllü olarak katıldığı Birinci Cihan Harbinde şehit oldu; mektebin ilk Keşşaflarından (izcilerinden) idi, Keşşaf Said diye anılırdı.

17- Neş'et Bey, mektep numarası 434, Bandırmalı Tevfik Paşanın oğludur, mektebin son sınıfında iken gönüllü olarak önce Balkan Harbine katılmış, 1. Cihan Harbinde şehit olmuştur.
18- Mehmet Refik Bey, talebe iken gönüllü olarak katıldığı Birinci Cihan Harbinde 1914'de Kafkas Cephesinde şehit oldu.

19- Cevad Bey, mektep numarası 317, mektebin 1912 yılı mezunlarından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı Birinci Cihan Harbinde 1916'da Kafkas Cephesinde şehit oldu.
20- Halet Bey, talebe iken Balkan Harbine gönüllü olarak katıldı, sonra orduda kalarak Birinci Cihan Harbinde Sina Cephesine gitti, "Fedai Hecinsüvar Birliği" kumandanı iken mektepten sınıf arkadaşı Memduh Beyle birlikte şehit oldu (1916).

21- Memduh Bey, mektep numarası 669, Halet Beyin sınıf arkadaşı, 1912'de yalnız Türkçe'den ehliyatname almış, bir ara mektepte muid (mubassır) olarak çalışmıştı, mektepte "Alişpaşazade" diye anılırdı, Birinci Cihan Harbinde ihtiyat zabiti olarak Sina cephesinde arkadaşı Halet Beyle birlikte şehit oldu.

22- Hasib Bey, mektep numarası 13, mektebin 1913 senesi mezunlarından, Almanya'da ziraat tahsilinde iken tahsilini yarım bırakarak gönüllü katıldığı Birinci Cihan Harbinde Kafkas Cephesinde şehit oldu.

23- Celal İbrahim Bey, mektep numarası 6, mektebin 1914 yılı mezunlarından ve Galatasaray takımının ünlü futbolcularından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı Birinci Cihan Harbinde 1917'de Irak cephesinde şehit oldu.

24- Ahmed Hamdi Bey, mektep numarası 117, gönüllü olarak katıldığı Birinci Cihan Harbinde 1917'de Gazze'de şehit oldu.

25- Mehmed Ali Bey, mektep numarası tesbit edilemedi, gönüllü olarak katıldığı Birinci Cihan Harbi'nde 1917'de Sina'da şehit oldu.

26- Sadi Bey, Mektebi Sultani'den Harbiye'ye geçti, muvazzaf subay oldu, 1921'de Sakarya Muharebesi'nde şehit oldu.

27- Fatin Bey, mektep numarası 1073, mektepten 1920'de mezun oldu, askeri tıbbiyeyi bitirdi. 1932'de askeri tabib olarak katıldığı şark isyanı tenkil harekatında asiler eline düşerek vahşiyane şehit edildi. Menemen'in Kubilay'ı gibi, hatırası kutlanacak, Ağrı'ya yahut Karaköse'ye abidesi dikilecek bir şehittir.

Galatasaray'ın batı düşkünü yöneticilerle dolu oldugunu,Fenerbahçe'nin futbolcularının savaşta öldüğünü,ama Galatasaray'ın hıyanet-i vatan içerisinde bulundugu,Atatürk'ün bütün spor kulüplerine sempatisi oldugunu,ama Galatasaray'a gelince hiçbir hissiyat beslemediğini düşünen ve inanan insanlar varsa,bu yazı onların takdirine sunulmuştur.

__________________Siz sanıyor musunuz ki insanlar sadece kışın üşür, onlar sevdikleri yanında olmayınca da üşür..
-Narsinha-
Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 24.10.2012, 11:54   #3 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Galatasaray Ali Sami Yen hakkında her şey

Yerli & Yabancı futbolcu,basın ve sanatçıların Galatasaray ve Ali Sami Yen Stadı hakkında yorumları


Tuttosport : "Yine Cehenneme gidiyoruz"

La Gezetta : "Şeytanın Evi"


Maldini : "Kimse bana burda 25 bin kişinin olduğuna inandıramaz"


P.Nouma :
"Bana hep Ali Sami Yen'den bahsettiler"


HAGİ : "Bu seyirci ölüyü diriltir


TF1 fransiz tv : "Paris Ali Sami Yen cehenneminden nasıl çıkacak"


Corriara della sport : "Milan, dikkat et orası hala cehennem'


Davids : (Juventus maçından sonra) "Bizde böyle taraftar olsa hiçbir takım karşımızda duramaz"

Almanlar : Hexenkessel" <-> "Cadikazani" , Höhle des Löwen" <-> "Aslanin Magrasi"


Berliner Morgenpost : "Futbolun sadece futbol olmadigini Ali Sami Yen Stadinda anladım"


Collina : "Bu cehennemi çok seviyorum"


Basın toplantısında bir ingiliz gazeteci: "BİR İNGİLİZİN İSTEYEBİLECEĞİ EN SON ŞEY ALİ SAMİ YEN'DE MAÇ YAPMAKTIR"


Elvir Baliç : "Kefen giyerim sarı-kırmızı formayı giymem." (Galatasaray'da oynamayacağını iddia etse de daha sonrasında sözünden dönüp 2002'de sarı-kırmızılı formayı giymiştir.)


Lucescu : "Köpekler istedi diye atlar ölmez!" eski Galatasaraylı teknik direktör. Köpekler olarak Beşiktaş ve Fenerbahçeyi kasteden Lucescu'nun bu sözleri aylarca tartışılmıştır

Ercan Taner : "Tam onbeş gün boyunca ortalığı ayağa kaldırdılar. Hem basın, hem medya, hem Leeds United kulübü, ama artık hiçbir şeyin önemi kalmadı. Bridges... Taffarel... Hiçbir şeyin önemi kalmadı, (Bitiş düdüğü) Galatasaray finalde! Galatasaray finalde! Haykırıyorum! Bağırıyorum! Sevinçten çıldırıyorum! Galatasaray finalde!!! Galatasaray finalde!!"
(Galatasaray-Leeds United maçının son anlarında)


Adnan Polat:
Kapalı Saat Kaç... 20:45... Numaralı Saat Kaç... 20:45... Yeni Açık Saat Kaç... 20:45... Eski Açık Saat Kaç... 20:45... Bütün Stad Saat Kaç... 20:45... Denizli'den Duyulsun... 20:45... Kutlu Olsun!..


(14 Mayıs 2005'de Galatasaray şampiyon olduktan sonra büyük sevinç yaşayan Polat mikrofonu eline alıp heyecanını taraftarla paylaşmıştı)

G.Hagi :
"Galatasaray’ın isminin olduğu yerde her zaman ümit vardır"

METİN OKTAY : "Bence Galatasaraylılık din gibi, mezhep gibi yerleşmiş, köklü bir inançtır. Galatasaray'ı işte bunun için tercih eder ve Galatasaraylılığımla her zaman gurur duyarım."

Manu Chao : (Dünyaca ünlü Fransız müzisyen)
"Üçüncü dünya ülkelerini temsil eden yegane başarılı takım olduğu için konserlerimde Galatasaray forması giydim. Dünyada kültüre önem veren tek spor kulübü. Böyle bir kulübün formasını şerefle giyiyorum."

__________________Siz sanıyor musunuz ki insanlar sadece kışın üşür, onlar sevdikleri yanında olmayınca da üşür..
-Narsinha-
Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 24.10.2012, 12:02   #4 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Galatasaray Ali Sami Yen hakkında her şey

Ali Sami Yen'e Veda

Kapılarını 20 Aralık 1964'te Türkiye ile Bulgaristan arasında oynanan özel milli maçla açan Ali Sami Yen Stadı, bu akşam Galatasaray'a son kez ev sahipliği yapacak. Sarı kırmızılı futbolcular, 47 yıldır büyük başarıların yaşandığı bu statta son kez maç izleyecekler, futbolcular bu tarihi stadın çimlerine son kez ayak basacaklar. G.Saray, saat 21.30'da oynanacak Beypazarı Şekerspor kupa maçından sonra, yeni adresi olan Türk Telekom Arena'ya gidecek.

Bu gece kapılarını son kez açtıktan sonra sonsuza kadar kapatacak olan Ali Sami Yen Stadı'nda
tarihi başarılara tanıklık eden ve bu başarılarda bizzat katkıları bulunan G.Saraylılara, başkanlarına, eski teknik direktörlere ve şampiyonluk ve kupalar kazanan futbolculara neler hissettikleri soruldu.

Tribünlerin sesine kulak verin

En anlamlı yanıtı, G.Saray'la tarihi başarılara imza atan Fatih Terim verdi. İmparator, “Ali Sami Yen Stadı, bu akşam oynanacak kupa maçından sonra tarih oluyor. Ne düşünüyorsunuz?” sorumuza şu karşılığı verdi: “ Ne hissettiğimi, duygularımı esasında zaman zaman G.Saray tribünlerinden yükselen ve yapılan o tezahürat anlatıyor. Fazla söze gerek yok. 4 sene üst üste şampiyon olduk. Avrupa'nın kralı olduk. Gerçekleri tarih yazar. Tarihi de Galatasaray…”

Futbolumuzun dönüm noktası

Ve Mustafa Denizli... G.Saray'ı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda yarı final oynatan hoca... Üç büyük kulüple şampiyonluk
kazanan tek teknik adam olan Denizli, 3-0 kaybettikleri maçın rövanşında 5-0 kazandıkları Neuchatel Xamax maçını örnek gösterdi ve, “O maç Türk futbolunun dönüm noktasıdır. Her şey Neuchatel maçıyla değişti. Ali Sami Yen'de kazandığımız bu maçı unatamam” dedi.

Ali Sami Yen Stadı ile ilgili diğer görüşler şöyle...

Faruk SÜREN (G.Saray Kulübü Eski Başkanı): Orası bir mabet

Orası G.Saray için kelimelerle tarif edilemeyecek kadar kutsal bir mabet. Elbette duygulanacağız. Bir sürü anım var. 5-0'lık Neuchatel maçı ve 1999-2000'deki Milan'a atılan üçüncü gol unutulamaz. Çok farklı yeri var bunların.

Alp YALMAN (G.Saray Kulübü Eski Başkanı): Neşe ve hüzün

Buruk bir duygu. Acı, tatlı birçok hatıralar yaşanan o stada veda ediyoruz. Ona karşılıkta inşallah çok daha iyi bir arenaya geçiyoruz. Umarım orada da tarihler yazılır. Nostaljk hüzün ve yeni stadın ümidi karışık bir duygu.

Bülent Korkmaz (G.Saray'ın eski kaptanı): Çaresi yok

Oranın her yerinde anım var. Zaferlerin efsanelerin yazıldığı bir stat. Başka da çare yok. Yıkılacak olmasına çok üzülüyorum açıkçası. Otobüsle geldiğimiz zaman inip soyunma odasına gidene kadar o bölgeyi hiç unutamam.

Okan BURUK (G.Saraylı eski futbolcu): Yeri farklı

Ali Sami Yen her G.Saraylı için farklı bir yere sahip. Çünkü orada Türk futbolunun en güzel ve en başarılı günleri yaşandı. Her zaman bizde farklı bir yeri olacak.
Tarihi Fotoğraf

Galatasaray'ın kurucusu ve ilk başkanı Ali Sami Yen'in, bu akşam yapılacak maçla
tarihe karışacak stadda maç izlerken görüntülendiği fotoğraf karesi, futbolun uzun tarihine de ışık tutuyor.

Ankaralı işadamı Muhammet Yüksel'in fotoğraf arşivinde, Galatasaray'ın kurucusu Ali Sami Yen'in adının verildiği stadda maç izlerken çekilmiş bir fotoğrafı bulunuyor.

1926 tarihli fotoğraf, Ali Sami Yen Stadının geçirdiği değişime de ayna tutuyor. Galatasaray Kulübü'nde 2 dönem başkanlık yapan Ali Sami Yen, başında kalpağı, taraftarlarla birlikte toprak sahada yapılan maçı izlerken görülüyor.

Kendisini ''fanatik'' bir Galatasaray taraftarı olarak tanımlayan işadamı Yüksel, bir antika dükkanında bulduğu fotoğrafın, Galatasaray-Güngören maçı esnasında çekildiğini ve koleksiyonunda yer almasından mutluluk duyduğunu ifade ediyor.
Son maç sonrası notlar


Açılışı 47 yıl önce
Türkiye-Bulgaristan milli maçıyla yapılan Ali Sami Yen Stadı'ndaki son maç olacak Galatasaray-Beypazarı Şekerspor Ziraat Türkiye Kupası karşılaşması öncesinde etkinlikler düzenlendi.

''Ali Sami Yen Stadı'na veda'' dolayısıyla düzenlenen organizasyon, şöhretler maçıyla başladı. Başkan Adnan Polat ve eski başkanlardan Alp Yalman'ın kaptanlık yaptığı şöhretler maçında, sarı-kırmızılı formayı geçmişte giymiş ve alınan başarılarda büyük katkı sağlamış futbolcular yer aldı.

Hakemliğini eski ünlü hakemlerden Yusuf Namoğlu'nun yaptığı maçta, Adnan Polat, memleketi Erzurum'un plaka numarası olan 25 numaralı
formayla mücadele etti.
Maçta Teknik Direktör Gheorghe Hagi de forma giyerken, taraftarlar geçmişin ünlü futbolcularından Prekazi'yi tribünlere çağırıp alkışladılar.

Başkanlar Polat ve Yalman 5'er dakika forma giydiği maçta, Hakan Şükür, Arif Erdem'in pasıyla güzel bir gol atarken, geçmiş günlerini hatırlattı.
Parçalı formalı takım Savaş Koç 2, Tanju Çolak 2, İlyas Kahraman 2 ve Murat İnan'ın (kendi kalesine) golleriyle mercan formalı takımı 7-3 mağlup etti. Mercan formalı takımın gollerini Hakan Şükür, Turgay Aksu ve Cevat Prekazi kaydetti. Maçta Tanju Çolak bir penaltı atışından yararlanamadı.

Şöhretler maçı öncesinde kapalı tribünde yer alan bir grup taraftar, ''Adnan Polat takımı buraya getir'' diyerek sevgi gösterilerinde bulundular.
Maçta eski
dostlar da buluşurken özellikle Arif, Tugay ve Hamza saha içinde hasret giderdiler. Taraftarlar Hakan Şükür'e de ilgi gösterirken, eski futbolcu formasını tribünlere attı.


Polat, eski başkanlarından Selahaddin Beyazıt ile kol kola sahanın ortasına gelip, veda konuşması yaptı.
''Bugün çok hüzünlü bir gün'' diyerek konuşmasına başlayan Polat, ''Bugün bütün gönlümüzü, kalbimizi verdiğimiz, hayatımızı geçirdiğimiz Ali Sami Yen'imizden ayrılıyoruz. Ancak burası bizim gönlümüzde, ruhumuzda ilelebet kalacaktır. Burayı bu hale getiren sizlersiniz, bunu unutmayacağız. Hepinize elveda diyoruz'' ifadelerini
kullandı.

Polat, bu konuşması sırasında taraftarların protestosuna maruz kaldı. Bir grup taraftar Polat'ı ıslıklayarak ilk yarıdaki kötü sonuçlar nedeniyle protesto etti. Bu sırada statta müzik sesi artırılarak protestoların duyulmasının engellenmeye çalışıldığı görüldü.

Eski başkanlardan Beyazıt ise bugün kulübün zaferle örülmüş tarihinde bir dönemi daha kapatıp, yeni bir döneme hazırlandıklarını kaydederek, şunları söyledi:
''Evimiz gibi sevdiğimiz, bir mabet saydığımız, sevinçleri, acıları, zaferleri, kederleri yaşadığımız yuvamızda son günümüz. Bugün onun kapısını saygıyla, biraz da kederle kapatacağız ve Galatasaray tarihinde yeni bir dönemin kapasını açacağız. Unutmayın unutturmayın. Bizleri 46 yıl bu stat bağrında taşıdı. Galatasarayımız bu statta o kadar büyüdü ki buraya sığamaz oldu. Bizi buralara taşıyan büyüten Ali Sami Yen Stadı'na veda ediyoruz. Bu stadın temelleri atıldığında, buraları şehrin dışında kuş uçmaz kervan geçmez bir kırsaldı. Bu kadar yere kim nasıl gelir dediler. O günlerde yöneticiler cesur bir karar verdiler ve bunda ısrar ettiler o büyüklerimize teşekkür borçluyuz.''
Polat'ı yuhalayan taraftarlar, Selahaddin Beyazıt'ı ise alkışladılar.

IŞIK VE HAVAİ FİŞEK GÖSTERİLERİ, DANS ŞOV

Veda gecesi etkinliklerinde daha sonra muhteşem ışık gösterileri ve dans şov gerçekleştirildi.
Sunuculuğunu DJ Hopdedik Ayhan'ın yaptığı gecede yüzlerce dansçı, yaptıkları gösteriyle stada gelen taraftarların beğenisini
kazandı.

Gecede Galatasaray'ın tarihi başarıları, Yalçın Gruda'nın anlatımıyla bir kez daha ekranlardan izlettirildi.

Konfeti şovun da yapıldığı gecede, atılan havai fişekler taraftarları coşturdu.

TRİBÜNLER KOLTUKSUZ


Galatasaray'ın Ali Sami Yen Stadı'nın koltuklarını satma projesi nedeniyle, maç öncesinde stadın tribünlerinin koltukları söküldü.

Stada alınan taraftarlar, bu maç için dağıtılan ve üzerinde ''Ali Sami Yen sonsuza kadar'' yazılı sarı-kırmızılı minderlerin üzerine oturdular.

PANKARTLARLA VEDA ETTİLER

Galatasaraylı taraftarlar Ali Sami Yen'in veda gecesini pankartlarla süslediler.

Taraftarlar tribünlere, ''Gömelim seni tarihe desem sığmazsın'', ''Anılardır seni yaşatacak'', ''Hatıralar yıkılmaz, bu cehennem son bulmaz'', ''Çektiysen kahrımı, helal et hakkını. Zorlu sevdam hoşça kal'' yazılı pankartlar astılar.

NOTLAR

-Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp, Başkan Adnan Polat'a telkari gümüşünden yapılmış aslan heykelciği hediye etti.

-Galatasaray'ın Neuchatel Xamax'ı 3-0'ın rövanşında 5-0 yenerek Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale yükseldiği maçın görüntüleri, saha içine konulan dev televizyon ekranlarından taraftarlara izletildi. Daha sonra maçın kahramanlarından Prekazi, Tanju ve Cüneyt Tanman anılarını anlattılar.

-Veda gecesinde eski başkanlardan Ali Tanrıyar, Ali Uras, Faruk Süren ve Mehmet Cansun da hazır bulundu.
-Veda gecesine Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Kulüpler BirliğiGöksel Gümüşdağ, teknik direktörler Mustafa Denizli ve Fatih Terim de katıldı.
UEFA'dan Ali Sami Yen'e Veda yazısı

Galatasaray'ın mabedi Ali Sami Yen Stadı Beypazarı Şekerspor ile oynanan kupa maçı ile birlikte kapılarını kaparken, bu muhteşem stat için UEFA'nın resmi
internet sitesi de çok güzel bir haber yaptı.

UEFA'nın resmi sitesi yaptığı haberde Avrupa'nın 'Cehennem' olarak tanıdığı Ali Sami Yen'de oynanan tarihi maçlara ve dünyaca ünlü futbolcuların Ali Sami Yen Stadı

Galatasaray taraftarları Avrupa medyası tarafından 'Cehennem' olarak adlandırılan Ali Sami Yen Stadı'na Galatasaray'ın Beypazarı Şekerspor'u 3-1 yendiği kupa maçı ile veda etti.

Galatasaray taraftarları 52.650 kapasiteli Türk Telekom Arena'ya geçmeden önce Ali Sami Yen'deki son maçta unutulmaz anlara tanıklık etti. Fenerbahçe'den transfer edilen Kazım Kazım ise Ali Sami Yen Stadı'ndaki son maçta, son gole imza attı.

Galatasaray'ın en unutulmaz anlarını yaşadığı Ali Sami Yen Stadı resmen 20 Aralık 1964
hakkındaki sözlerine yer verdi.
tarihinde Türkiye ile Bulgaristan arasında oynanan bir dostluk maçı ile açılmıştı. 7 Haziran 1987'de Ali Sami Yen Stadı'nda Galatasaray'ın Eskişehirspor'u 2-1 yenerek, 14 yıl aradan sonra şampiyon olduğu maçta 35.845 seyirci sayısı kulüp tarihine rekor olarak geçmişti.

MANCHESTER UNITED ELENDİ! BARCELONA YENİLDİ!


1988 yılında ise 3-0'ın rövanşında Galatasaray Ali Sami Yen Stadı'nda İsviçre'nin Neuchâtel Xamax takımını 5-0 yenerek, o zamanki adı ile Şampiyon Kulüpler Kupası'nda tur atlamıştı. 1993-1994 sezonunda ise Galatasaray 3-3'ün rövanşında Ali Sami Yen Stadı'nda İngiliz devi Manchester United ile golsüz berabere kalarak, ilk kez Şampiyonlar Ligi'ne katılmaya hak kazanmıştı. Bir sezon sonra ise Galatasaray Ali Sami Yen'de İspanyol devi Barcelona'yı 2-1 yenmişti.

2000 yılında kazanılan UEFA Kupası'na giden yolda Ali Sami Yen'de oynanan Bologna, Mallorca ve Leeds United maçları Galatasaray taraftarlarının hafızasından silinmeyen diğer unutulmaz maçlar olarak tarihe geçti.

2000-2001 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'nde 2-0'dan 3-2 kazanılan Real Madrid ve 2008-2009 yılında UEFA Avrupa Ligi'nde son dakika golü ile kazanılan Bordeaux maçları da hafızalardan çıkmayan diğer maçlar olarak tarihe geçti.


MALDINI: "HİÇ KİMSE BENİ BURADA 25 BİN KİŞİ OLDUĞUNA İNANDIRAMAZ"

22.800 kişilik kapasitesi olmasına rağmen tutkulu taraftarı ile dünyanın en atmosferi yüksek statlarından biri olan Ali Sami Yen Stadı için söylenen en güzel sözü ünlü İtalyan futbolcu Paolo Maldini sarı-kırmızılı takıma 3-2 yenildikleri Şampiyonlar LigiGalatasaray'a UEFA Kupası'nı kazandıracak yolu açan maçtan sonra yaptığı açıklamada; "Hiç kimse beni bu statta 25.000 kişi olduğuna inandıramaz" demişti. Ünlü hakem Pierluigi Collina ise Ali Sami Yen Stadı ile ilgili "Bu cehennemi seviyorum" sözü ile tarihe geçmişti. maçından sonra söylemişti. Maldini

GIGGS: "GALATASARAY MAÇINDAKİ ATMOSFERİ UNUTAMAM"

Manchester United'ın tecrübeli oyuncusu Ryan Giggs ise yaptığı açıklamada, "Gençlik yıllarımda oynadığımız dönemde beni etkileyen Galatasaray maçındaki atmosferi hiç unutamam. Ortam inanılmazdı. Biz karşımızda bir takımla değil sanki taraftarlarla oynuyor gibiydik. Asla Galatasaray maçı gibi bir deneyim yaşamadık. Başlama vuruşundan iki saat önce sahaya bakmak için çıktığımızda stadyum doluydu, bu inanılmazdı" ifadelerini kullanmıştı.

Türk Milli Takımı ise bu müthiş atmosferde 14 Kasım 2001'de Avusturya'yı 5-0 yenerek, 1954'den sonra ilk kez Dünya Kupası'na katılma hakkını elde etmişti.

Ali Sami Yen ayrıcı Türkiye Süper Lig'in de bir rekoruna ev sahipliği yapmıştı. Galatasaray'a ait olmayan bu rekorda 15 Ekim 1989'da Beşiktaş Adana Demirspor'u 10-0 yenmişti.

Artık bunların hepsi birer tarih oldu. 160 milyon Euro'ya yapılan Galatasaray'ın yeni stadı Türk Telekom Arena,
Türkiye'nin 3. büyük stadı oldu. Bu stat kapılarını 15 Ocak'ta Galatasaray ile Ajax arasında oynanacak dostluk maçı ile açacak. Yeni bir dönem başladı ama eski hafızada kalır.

__________________Siz sanıyor musunuz ki insanlar sadece kışın üşür, onlar sevdikleri yanında olmayınca da üşür..
-Narsinha-
Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 24.10.2012, 12:04   #5 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Galatasaray Ali Sami Yen hakkında her şey

GALATASARAY LOGOSUNUN DOĞUŞU

Galatasaray'ın ilk amblemi, 333 Şevki Ege tarafından çizildi. Bu, ağzında futbol topu olan kanatları gerili bir kartaldı. "Kartal", Galatasaraylıların üzerinde durduğu bir amblem örneğiydi. Ancak, kartal adı benimsenmeyince, Şevki Ege'nin kompozisyonu bir kenara itildi. Sonraları, Galatasaray amblemi doğdu ve benimsendi.

Suat Başar, Galatasaray ambleminin nasıl doğduğunu şöyle anlatıyor:

Yıl 1923… O yıl biz "cinquieme" da, yani lise 1'deydik. Arkadaşlarımızdan 74 Ayetullah Emin, sıra arkadaşı Şinasi (Şahingiray), ile birlikte her hafta "Kara kedi" %90 nispetinde Ayet'in inci gibi el yazısı ile yazılmıştır. Ayet, bir taraftan mecmuasının yazılarını temize çekerken, bir yandan da sahifelerini ve bilhassa kapak vazifesi gören ilk sahifesini süslerdi. Bir defasında bu kapakta hepimiz basit fakat zarif çizilmiş bir "Gayin-Sin" gördük. Kırmızı Gayın'ın içine sarı bir "Sin" oturtulmuştu. Hendesi çizgilerle ve muayyen ölçülerle resmedilmiş olan bu şekil, kulübümüzün, yalnız kulübün değil, bütün Galatasaraylılığın remzi olacaktı. Ama, her şeyden evvel bu şekli kulübün kongresine teklif etmek lazımdı. Bu teklifi kim yapacaktı? Tasarladığımız arkadaş çekingendi ve kongre günü yaklaşıyordu. Nihayet o gün geldi. 1923 yılında, bir gün mektebin resim sınıfında kalabalık bir kongre toplandı. Ne ateşli, ne heyecanlı bir kongreydi o. Kimler yoktu ki? Belli ki Galatasaray yeni hamlelere hazırlanıyor, spor sahasında yeni inkılaplar yapacak, memlekette yeni çığırlar açacak. Teklifler ve kararlar birbirini kovalıyor. Şinasi arkadaşımız Ayet'den "Gayin-Sin" resmini almış, kongreye teklif edecek, ama o da çekingen, arka sıralarda oturmuş bekliyor. Nihayet Şinasi'nin yanında oturan Dr. Namık (Canko) merhum, söz alıp ortaya çıktı ve:


Arkadaşlar, genç kardeşlerimizden Şinasi Reşit, kongremize bir rozet şekli getirmiş, kulübümüzün remzi ven rozetimizin şekli olarak kabul edilmesini teklif ederim, dedi. Büyük bir resim kağıdına çizilmiş ve renklerimizle boyanmış "Gayin-Sin" i ortaya çıkardı. Teklif alkışlar arasında ittifakla kabul olundu. Ayet, yalnız eski harflerle "Gayin-Sin" çizmekle kalmamış, aynı uslupla bir de "GS" yaratmıştı. Bunların asılları Ayet'in Şinasi'nin yardım ile çıkardığı haftalık el yazısı "Kara Kedi" mecmuasındadır. "Gayın-Sin" ilk defa 1925 de kurulan Galatasaray talebe sandığının hazırladığı mektup, kağıt ve zarflarına basıldı. Yine, 1925 de kabul edilen lise kasketine ve daha sonra lise ceketlerine işlendi. Bazı imkansızlıklar, rozetin yapılmasını geciktiriyordu. Nihayet bunu da sıra gelince, şekiller o zaman eski İpek sinemasının kapısındaki dükkanlardan birinde Besim Koşalay ile birlikte tuhafiye mağazası açan Nihat Bekdik'e verildi. Bir aksilik eseri bunlar kayboldu. O zamanki İdare Heyetinin bastırdığı matbualarda ve yaptırdığı rozetlerde Ayet'in eseri biraz şekil değiştirdi. GS nin yaratıcısı Ayet Emin'i 29 Eylül 1931 de toprağa verdik. Dr. Namık ağabeyimiz 1933 yılında aramızdan ayrıldı. Allah Şinasi Şahingiray arkadaşımıza uzun ömürler versin. GS yi gördükçe, her üçünü hatırlar, ebediyete tevdi ettiklerimizi rahmetle yadederim.


** Maalesef, şu tatlı anıyı bize nakleden 550 Suat Başar ağabeyimiz de aramızdan ayrıldı. Nur içinde yatsın...

__________________Siz sanıyor musunuz ki insanlar sadece kışın üşür, onlar sevdikleri yanında olmayınca da üşür..
-Narsinha-
Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 24.10.2012, 12:13   #6 (permalink)
Biri vardı, o ilk ağlamayı bulup
Herkesi güldüren.
Sonra da bunu unutup
Ağlarcasına gülen...

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Galatasaray Ali Sami Yen hakkında her şey

Eline saqlik narsinha

Narsinha beğendi.
__________________
Üzülme, ırmağa deniz, denize okyanus sığmaz..
" Aşık " olmayana anlatsan da " Ben" "Sen" anlamaz..
Hakka ulaşmak için yoldur desen kimse inanmaz..
Gönlünde zerre-i miskal şems olmayan, Yanmaz, Yanamaz..
Cehennem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 05.09.2013, 11:28   #7 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Galatasaray Ali Sami Yen hakkında her şey

Eklenecek bir şey kalmamış ellerine sağlık.

__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Jaqen isimli Üye şuanda  online konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: https://www.forumaski.com/galatasaray/12398-galatasaray-ali-sami-yen-hakkinda-her-sey.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
galatasaray kurucusu ali sami yen fotoğrafı &mdash; Yandex: 297 bin sonuç bulundu This thread Refback 04.03.2013 13:04

Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 04:15