Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Genel Sağlık
facebook bağlan


Hidroterapi - Su İle Tedavi

Genel Sağlık kategorisinde açılmış olan Hidroterapi - Su İle Tedavi konusu , Hidroterapi - Su İle Tedavi Koruyucu Sağlık Amaçlı Su ile Tedavi Yöntemleri Tanımı Hidroterapi Su ile Tedavi dir. (Hidro= yun. Idro, terapi= yun. therapia), „klasik“ Doğal Tıp yöntemlerinden biridir Kapsamı: ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 19.12.2014, 22:36   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
tick Hidroterapi - Su İle TedaviHidroterapi - Su İle TedaviKoruyucu Sağlık Amaçlı Su ile Tedavi Yöntemleri


Tanımı


Hidroterapi Su ile Tedavi dir. (Hidro= yun. Idro, terapi= yun. therapia), „klasik“ Doğal Tıp yöntemlerinden biridir

Kapsamı: Suyun metodik uygulanması sayesinde akut ve kronik hastalıkların tedavisinde, beden fonksiyonlarının stabilize edilmesi ve bazı hastalıkların önlenmesinde ve rehabilitasyonu için başvurulan yöntemlerin toplamına verilen isimdir.

Özellikle suyun ısısının verdiği etki kullanılmaktadır, suyun basıncı veya ivmesi kullanılmamaktadır.

Bu tedavi yönteminde su elementi her türlü formda kullanılmaktadır; buz, ılık su, soğuk su, sıcak su ve buhar halinde.TarihçesiSu ile tedaviler binlerce yıldır banyo kültürünün vazgeçilmez bir parçası olarak uygulanmıştır. Antik dönemde suyun şifa gücüne inanılırdı. O dönemlerde özellikle bugünkü Bursa, Bolu, Bergama ve Eskişehir bölgererindeki kaplıca ve hamam uygulamalarının sağlık açısından iyi geldiğini gören Romalılar bu tedavi yöntemini ustalarını Romaya götürmüşlerdir ve bu yöntemler Roma İmparatorluğu döneminde geliştirilerek dünyaya yayılmıştır. Romalılar şehirlerde umumi banyolar yaptırarak şehir halkının dinlenmesini, sağlığa kavuşmasını sağlamıştır. (= bu banyolar günümüzün termal otel veya reahbilitasyon merkezlerinin öncüleri idi.

14. yüzyılda Avrupada „Kara Ölüm“ olarak tarihe geçen (1347-1353) yıllarındaki veba salgını 25 milyon insanın ölümüne sebep olmuştu. Bu epidemi hatta pandemik salgınlarda tetikleyici mikropları olarak vebanın yanında diğer salgın hastalıklar da görülmüştür, ör. çiçek, kolera, tifo gibi. Bu hastalıkların hijyenik olmayan su vasıtası ile yayıldığı düşünülerek 15. Yüzyılda su ile tedavilerin başarısı oldukça zarar görmüştür. Ve tekrardan ancak 18. Yüzyılda yeniden tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Hidroterapi , her ne kadar Alman Rahip Sebastian Kneipp (1821-1897) tarafından geliştirildiği literatürde geçse de, esasen Aşağı Saksonyalı Hekim Siegmund Hahn ve (1664-1742) bilhassa da oğlu Johann Siegmund Hahn (1696-1773) tarafından geliştirilip kitap haline getirilmiştir (1738). 100 yıl sonra (1849) o zamanki felsefe öğrencisi Sebastian Kneipp (1821-1897) bu kitabı bulur ve bundan yola çıkarak sonra kendi tedavi yöntemlerini geliştirir. Böylelikle Doğal Tıp alanında Hidroterapiden bahsedildiğinde Kneipp’ın yöntemleri kastedilir hatta Kneipp-Terapi = Su ile tedavi olarak eş anlamda kullanılmaktadır.


KNEİPP KonseptiSebastian Anton Kneipp (1821-1897) Almanya-Bavyera eyaletinden bir rahiptir.

Sebastian Kneipp’ın hidroterapi konsepti aslında tek başına bir tedavi konsepti değildir, o hastalarını bütünsel tedavi etmeye çalışmıştır ve tedavi sistemini aşağıdaki beş temele oturtmuştur. (Bu dönemde Almanya’da henüz bir eczacı ve bir teolog tarafından doğal tıp konsepti oluşturulmaktaydı ve de buna göre doğal tıp beş direk üzerine oturtulmuştu: Hava, Su, Işık, Hareket ve Beslenme)

1. Su uygulamaları

2. Şifalı bitkiler - Fitoterapi

3. Hareket

4. Dengeli beslenme

5. Hayatı düzenleyici önlemler

Su ile tedaviyi Kneipp oldukça geniş çapta kullandığı ve onun ile Almanya’da bu tedavi yöntemi tanınıp ciddi anlamda geniş halk kitlelere yayıldığı için ne yazıkki Kneipp sadece su ile tedavi yapmış gibi algılanıyor, fakat o kesinlikle bütünsel tedavi uygulamıştır.


Sebastian Kneipp’ın Su ile Tedavi Yöntemleri


Kneipp önceleri sadece soğuk su kullandı, ve sonraları sıcak suyunda bazı özel durumlarda yardımcı olduğunu tecrübe etti. Kneipp’ın kendisi ise bu tedavi yöntemlerini gençlik yıllarında soğuk Tuna nehrindeki bayoları ile başlatmıştır. Daha sonraki yıllarda nehir sularında tedaviler pek bir ehemmiyete sahip değillerdi.


Çıplak ayakla ıslak çimen üzerinde yürümek


Kneipp’ın sui le tedavi yöntemlerinden direkt su ile olmasa da ıslak bir çimen üzerinde her yaşta kişinin koruyucu sağlık amaçlı uygulayabileceği yöntemlerden biridir. Bu yöntemin ekseriyetle geçiş mevsimleri olan sonbahar ve ilkbaharda uygulanması önerilir. Ben kedim kış mevsiminde sauna ziyareti arasında yarı kar kaplı çimlere basarak uyguladığımda bu yöntemin etkisinin kesinlikle birkaç kat daha arttığını tecrübe edindim, tavsiye ederim.


Yıkamalar


Yıkamalar özellikle çocuklar ve zayıf insanlar için uygundur. Akan suyun altında veya suya sokularak ıslatılan pamuklu veya keten bezlerle yapılır, tüm bedene veya kısmi uygulanır. Bunlar su ile tedavinin en yumuşak biçimidir.

Bu Yıkanmadan sonra kurulanma yapılmaz.

Yıkamalarda dikkat: Yıkama yapılan mekanın en az oda sıcaklığında olması gerekir, yıkama sonrası kurulanmadan pijama giyinilir ve hemen sıcak yatağa girilir.

Yıkamanın Faydaları: soğuk sui le yapılması durumunda, ücut ısısını yükseltme, kışa hazırlık veya kış esnasında kann dolaşımını hareketlendirme, genel olarak kalbi ve kann dolaşımını destekler.


Tam banyolar


Tam bayolar bütün beden için yoğun bir uygulamadır, banyo küvetinde yapılır. Soğuk, sıcak tam bonyo olduğu gibi, soğuk-sıcak olarak dönüşümlü ve sıcaklığı giderek yükselen tam banyolar kan dolaşımı hareketini güçlendirir.

Tam banyolarda su ısısının yanında suyun yüksekliği de önemli rol oynar.

Bu banyolara eklenen banyo takviyeleri istenen etkiyi daha da güçlendirir. Banyo takviyesi olarak şifalı bitkileri, kaya tuzlarını (detoks döneminde) ve uçucu yağları kullanabiliriz.

Tam bayonun faydaları: Kan dolaşımını harekete geçirir ve sinirleri sakinleştirir.

Uyarı: Çok hasta ve zayıf insanlara tam banyo önerilmez.


Kısmi Banyolar


Kısmi banyolar vücudun belli bölümlerini tedavisi için başvurulan yöntemdir, ayak banyosu, kol banyosu, oturak banyosu v.b.

Kısmi Banyoların Faydaları: Ayak banyosu baş ağrısına iyi gelebilir, kol banyosu ise tansiyon düşüklüğüne.

Tam banyolarda olduğu gibi, kısmi banyolarda da soğuk, sıcak ve dönüşümlü sıcak banyolar yapılabilir. Kısmi banyolar tam banyolara göre daha yumuşak etki gösterir.


Su Dökünmeleri


Su dökünmeleri zamanla Kneipp’ın en sık kullandığı tedavi yöntemi olmuştur. Bu yötemi Kneipp çok özel etkili buluyordu.

Su dökünmelerinde tedavi edilmesi gereken gövde bölgesine hedeflenerek su dökülür. Bunun için özel ibrikler veya geniş hortumlar kullanılır.

Su dökünmelerinin faydaları: kan dolaşımını, dolayısı ile kan akımını harekete geçirdiği için genel şifa sürecini desteklemektedir.


Su pedalleri


Su pedali yöntemi bağışıklık sistemini güçlendirir ve canlandırır. Su pedalinde, kişi suyun içinde bacaklarını yukarı kaldırarak –leylek gibi- birkaç saniye suyun içinde kalır.

Birçok rehabiltasyon bölgelerinde –Almanya’da- umumi Kneipp mekanlar bulunmaktadır, burada her kişşi su pedali yöntemini uygulayabilir. Ev ortamında ise banyo küvetinin içinde ayak bileğine veya dize kadar suyun içinde bu yöntem rahatlıkla uygulanabilir.

*** Varisler....

dikkat: mesane ve böbrek iltihabında yapılmaz


Sargılar ilkyardım


Soğuk suya daldırılmış pamuklu bezlerle uygulanan Sargılar, durgunluğu ör. şişmeyi veya iltihaplanmayı önlemek için uygulanır. Çarpmalardan, burkmalardan vs. sonra. Sarıgıların etkisi vücudun neresine ve hangi ısıyla uygulandığına göre değişir. Sargılar sirke, bitki suları veya lor peyniri ile de uygulanarak etkisi güçlendirilebilir.


Buhar tedavileri- banyoları


Buhar banyoları en küçük su damlacığını solunum yolumuza, cildimize ve başka bölgelerimize taşırlar. Bu sayede şifa süreçleri harekete geçer.

Kneipp, buhar banyolarını çok nadir uyguladığı bir önlem olarak önerirdi, çünkü kızgın buhar insanı hassaslaştırır ve soğuk algınlığını tetikleyebilir, tabiiki insan eğer hemen arkasında soğuğa çıkar ise.

Buhar banyolarında etkiyi iyileştirmek için şifalı bitkiler de kullanılabilir. En tanınmış buhar banyosu, nezle durumunda klasik papatya buhar banyosudur.DİKKAT: Tüm yöntemleri tedavi amaçlı kullanmadan önce kendi özel sağlık durumunuza uygun olanı seçmek amaçlı bir uzman hekime danışmanızı öneririm. Ozellikle de böbrek, idara yolu, yumurtalık ve mesane şikayetleri olanlar soğuk su uygulamalarından uzak durmalılar.

__________________

Ben olmuşum defterde boş bırakılan ilk sayfa
Kraliçe isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Kraliçe
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 06:08