Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu

Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu (https://www.forumaski.com/)
-   Genel Sağlık (https://www.forumaski.com/genel-saglik/)
-   -   Glüten Hastalığı “Çölyak” Belirtileri ve Tedavisi (https://www.forumaski.com/genel-saglik/146803-gluten-hastaligi-colyak-belirtileri-ve-tedavisi.html)

YeşiL6 13.02.2015 10:25

Glüten Hastalığı “Çölyak” Belirtileri ve Tedavisi
 
Glüten Hastalığı “Çölyak” Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak hastalığını bir tanım içerisinde anlatmak gerekirse; ince bağırsağın, glüten proteinine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen hassasiyetidir. Çölyak hastası olan bireyler, glüten içeren gıdalar tükettiğinde bağışıklı sistemleri ince bağırsakta hasara neden olacak şekilde tepki verir.

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Çölyak Hastalığı Belirtileri
Çölyak hastalığı, her bireyi farklı şekilde etkiler. Belirtileri arasında sindirim sisteminde ya da vücudun başka bir bölümünde ortaya çıkabilir. Bir hasta, ishal ve karın ağrısı belirtileri gösterirken bir başkasında depresyon görülebilir. Çabuk öfkelenme veya aşırı tepkisellik olarak tanımlanan irritabilite, çocuklarda en sık rastlanan belirtilerden biri olup bazı kişilerde ise hiçbir belirti görülmez.

Çölyak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Çölyak, genetik bir hastalık yapısına sahip olup ameliyat, hamilelik, doğum, viral enfeksiyon veya ciddi duygusal strestlerden sonra da aktif hale gelebilir. Hastalığın tedavisi, glütensiz bir diyettir. Glüten içermeyen besinlerin tüketilmesi için hastanın çok dikkatli olması gerekiyor. Zira alınan ürünlerde glüten içerdiği yazmıyor veya görülemeyen şekilde küçük yazıyor olabilir.
Diyetin dikkatli şekilde uygulanması, düzleşen ince bağırsak yüzeyin normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmasını sağlar. Glüten katkı maddeli besinler tüketilmediği sürece genellikle bir sorun çıkmaz. Fakat, Çölyak hastalığının belirtilerinin tamamen kaybolma süresi; ince bağırsaktaki tahribat derecesine, hastanın yaşına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.
Çölyak hastalığı, diyete uyulmaması ya da diyetin bırakılması halinde çok daha ağır hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle, mutlaka doktor kontrolleri ihmal edilmemeli ve tavsiye edilen besinler dışında farklı besin tüketilmemeli.

Çölyak Hastaları Ne Yiyemez, Ne Yiyebilir?
Çölyak hastaları glütensiz gıda tüketirken aslında belirli oranlara dikkat etmeli. Glütensiz gıdalarda glüten içeriği 20 mg/kg ile sınırlandırılırken, glüteni azaltılmış gıdalarda en fazla 200 mg/kg olarak belirtiliyor. Glütensiz gıdaların, çölyak hastalığının tek tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Çölyak hastaları; normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı tüketemez. Mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi gıdalar ise glüten içermedikleri için rahatlıkla tüketilebilir. Balık ve balık ürünleri, tüm meyve ve sebzeler güvenle tüketilebilir. Ayrıca bakliyatlar, yağ çeşitleri ve her türlü şekeri tüketmekte herhangi bir sınırlama yoktur. Kuru fasulye, mercimek, nohut gibi bakliyatlar da diyette yer alabilir.


Saat: 11:16

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2022, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.


SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.