Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Genel Sağlık
facebook bağlan


Hangi Aşı Ne Zaman Yapılır

Genel Sağlık kategorisinde açılmış olan Hangi Aşı Ne Zaman Yapılır konusu , Hangi Aşı Ne Zaman Yapılır Aşı takvimine uyarak bebeğimizin sağlığını güvence altına almış oluruz. Aşılar, insanları hasta yapan birçok mikroplara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için yapılmıştır. Bebeğimizin ileriki yaşamında sağlıklı ...


Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Papatya

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 11.08.2015, 09:33   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Hangi Aşı Ne Zaman YapılırHangi Aşı Ne Zaman YapılırAşı takvimine uyarak bebeğimizin sağlığını güvence altına almış oluruz. Aşılar, insanları hasta yapan birçok mikroplara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için yapılmıştır. Bebeğimizin ileriki yaşamında sağlıklı bir birey olması ve hastalıklara karşı vücudunun daha güçlü mekanizmalara sahip olması için bu aşıların belirli dozda ve önerilen zamanlarda yapılması gerekmektedir. Aşıların öneminden dolayı bir sağlık kuruluşunda aşı yaptırdığınızda aşı takvimine göre bir sonraki aşının randevusu verilmektedir.

Önerilen Aşı Takvimi
Doğumdan hemen sonra Hepatit B aşısı yapılır.
1. Ay Hepatit B aşısı
2. Ay DBT, IPV ve HIB aşıları
3. Ay BCG aşısı
4. Ay DBT, IPV ve HIB aşıları
6. Ay DBT, IPV, HIB ve Hepatit B aşıları
12. Ay Kızamık, Kızamıkçık ce Kabakulak aşısı
14. Ay Hepatit A aşısı
15. Ay Suçiçeği aşısı
18. Ay DBT, IPV, HİB aşıları
20. Ay Hepatit A aşısı
4-6 yaş DBT, IPV, Kabakulak aşısı ve doktorun önerisiyle Suçiçeği aşısı
Her yıl İnfluenza yani grip aşısı

Aşı Takvimine Yeni Eklenen Aşılar Nelerdir?
2005 yılına kadar aşı takviminde Hepatit B, Verem, Difteri, Tetanos, Boğmaca, Çocuk Felci ve Kızamık olmak üzere yedi çeşit aşı vardı. 2006 yılında Kabakulak, Kızamıkçık ve Hib aşıları eklenerek koruma sağlanan aşı sayısı ona yükseltildi. 2008 yılında Prömakok aşısı eklenerekaşı takviminin içerdiği aşı sayısı on bire yükseltildi.

Aşının Zamanında Yapılması Önemli Midir?
Her aşının kendi zamanında yapılması çok önemlidir. Bazı durumlarda aşı takvimine uyulmadığı taktirde zamanı geçmiş aşıyı yapmaya gerek yoktur. Hangi aşının zamanı geldiyse o aşıyı yapmak gerekir. Bu yüzden çocuğun sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için hiçbir aşının kaçırılmaması gerekmektedir. Çünkü kaçırılan aşının telafisi yoktur.

Kimler Aşı Yaptırmalıdır?
Her doğan bebek doğduğu andan itibaren aşı takvimine uygun olarak aşılanmalıdır.
Doğurganlık çağındaki kadınlarda tetanos aşısı yaptırmalıdır.
Yetişkin riskli grupta bulunan bireylerde Difteri, Tetanos, Hepatit B ve Grip aşısı yaptırmalıdırlar.
Farklı ülkelere ziyarete gidecek kişilerde o ülkenin hastalık potansiyeline göre aşı yaptırmalıdır.

Aşı Takviminde Bulunan Aşı Çeşitleri
Verem (Tüberkülöz) aşısı: BCG aşısı denen buverem aşısı Dünya Sağlık Örgütü’nün deneyimler sonucu önermesiyle iki doz şeklinde uygulanır. Birinci doz 3. Ayda uygulanırken ikinci doz 4-6 yaşları arasında uygulanır.Verem aşıları uygulanmadan önce büyük ölümlere yol açan bir hastalık iken aşı uygulamaları sonucu sıradan bir hastalığa dönmesine rağmen halen nadir de olsa görülüyor.
Beşli karma aşı: Beş hastalığa birden geliştirilen beşli karma aşısı; Difteri, Boğmaca ve Tetanos'dan oluşan DBT aşısı, Çocuk Felci Aşısı (IPV) ve Menenjit Aşısından (HİB) oluşur. Bu karma aşı 2, 4, 6 ve 18. Aylarda uygulanmalıdır.
Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak (MMR) aşısı: MMR aşısı iki dozda yapılmaktadır. Birincisi birinci senenin başında ikinci 5-6 yaşlarda uygulanır. Şayet 9. Ayda kızamık aşısı yapılmamışsa ilk doz 15. Ayda ve yine ikinci doz 5-6 yaşlarda uygulanır. Bebek bu hastalıklardan birini geçirdiyse bu üçlü kombine aşının uygulamasına engel değildir.
Suçiçeği aşısı: 15. Ayda daha önce suçiçeği geçirmemiş bebeklere tek doz olarak uygulanır. İsteğe bağlı olarak suçiçeği aşısı aşı 5-6 yaşlarda tekrarlanabilir. Suçiçeği bulaşıcı bir hastalık olup içi sıvı dolu döküntüler şeklinde kendisini gösterir. Solunum yoluyla ve döküntülere temas yoluyla kişiden kişiye geçebilir. Kreşte, anaokulunda veya toplu ulaşım araçlarında kolaylıkla geçebilir. Bu hastalık için uygulanan suçiçeği aşısı vücutta oluşturduğu antikorlar vasıtasıyla kişide bağışıklık sağlar.
Hepatit A aşısı: Karaciğerin iltihaplanmasıyla oluşan ve bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit A virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Hepatit A hastalığından korunmanın en etkin yolu Hepatit A aşısı olmaktır. Daha önce Hepatit A hastalığı geçirmiş kişiler bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmışlardır. Geçirmeyenlere 14. ve 20. Aylarda iki doz şeklinde uygulanır.
Hepatit B aşısı: Toplam üç dozda uygulanan Hepatit B aşısının ilki doğumdan hemen sonra uygulanır. İkinci doz bir ayıkken ve en son doz altıncı ayda uygulanmaktadır. Hepatit B halk arasında “Sarılık” ismiyle bilinen karaciğerin iltihaplanması ile meydana gelen ve Hepatit B virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B hastalığından korunma yöntemi sadeceHepatit B aşısı olmaktır. Hastalığı daha önce geçirmiş ve iyileşmiş, Hepatit B aşısı olmuş kişilerde Hepatit B hastalığına karşı antikorlar bulunur. Fakat bu antikorlar doğumla bebeğe geçmediği için her doğan bebek bu aşıdan olmalıdır.
Rota virüs aşısı: Bu aşı, aşı takviminde olmayıp doktorun tavsiyesiyle yapılan bir aşıdır. Doktor uygun gördüğü taktirde ilk doz ilk üç ay içerisinde verildikten sonra en az bir iki ay arayla ikinci ve üçüncü doz uygulanır. Tüm ishallerin en büyük nedeni rota virüstür. Özellikle 6 ay ile 24 ay arasındaki bebeklerde sık görülür. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile uygulanmasında fayda vardır. Birçok doktor Rota virüs aşısının aşı takvimine girmesi konusunda fikir belirtiyorlar.
Pnömokok aşısı (Zatürre aşısı): Son yıllarda kullanılmaya başlanan zatürre aşısı 2, 4 ve 6. Aylarda seri üç doz ve 14. Ayda ise tek doz olarak önerilmektedir. İlk defa bu aşıdan yapılacak 2-10 yaş arası çocuklarda tek doz uygulanmaktadır. Zatürre aşısı sadece zatürreye karşı değil, menenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi pek çok hastalığa karşıda etkilidir. Zatürre aşısının yan etkisi de olabilir. En sık yan etkisi ateşin yükselmesi ve huzursuzluktur.

Narsinha beğendi.
__________________Konu Papatya tarafından (23.08.2015 Saat 16:57 ) değiştirilmiştir.
Papatya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 23.08.2015, 16:56   #2 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hangi Aşı Ne Zaman Yapılır

Hangi Aşı Ne Zaman Yapılmalı ?

Yetişkinler İçin aşı takvimiGüçlü bir bağışıklık için yetişkinlerin de tıpkı çocuklar gibi aşılanması gerekiyor. Bütün aşılarda anaflaksi, yani alerjik şok olasılığı bulunduğundan aşı, sağlık kurumunda yaptırılmalı.
Günümüzde yaşam süresinin uzaması, tıbbi girişimlerdeki gelişmeler, organ nakli ve seyahatlerin artması erişkinlerin aşılanmasını önemli hale getiriyor. Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, 21-28 Nisan Dünya Bağışıklık Haftası'nda erişkinlerde aşılanmanın önemine dikkat çekti.
Erişkin aşılarının tıpkı çocukluktaki gibi gerekli olduğunu belirten Prof. Dr. Salih Türkoğlu, "Aşı olmaya karar veren bir erişkinin çocukluk aşı karnesi bulunmuyorsa tüm aşıları tekrarlamak için bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Karnesi olanların ise difteri, tetanoz, boğmaca ve kızamık aşılarını tekrar etmesi uygun" dedi.
Türkiye'de, Sosyal Güvenlik Kurumu erişkinlerde şimdilik sadece grip, risk gruplarında pnömokok (zatürre) ve Hepatit B aşısını karşılıyor. Bütün aşılarda anaflaksi denilen alerjik şok olasılığı bulunuyor. Bu nedenle aşıların bir sağlık kurumunda yaptırılması öneriliyor.

HANGİ AŞI, NE ZAMAN YAPILMALI?

Hastalıklardan korunmanın en ucuz yolunun doğru aşılama olduğunu belirten Prof. Türkoğlu, hangi aşının ne zaman yapılması gerektiğini şöyle anlattı:
Tetanoz: Toksoid türde olan bu aşı, erişkin daha önce aşılanmamışsa 0, 1. ve 12. ay şeklinde üç doz, eğer aşılanma öyküsü varsa 10 yılda bir tekrarlanarak uygulanıyor. Gebelerde 2. ve 3. trimesterda öneriliyor. Travmalarda ise öykü dikkate alınmadan bir dozun mutlaka uygulanması gerekiyor.
Kızamık, kızamıkçık, kabakulak: Canlı tipteki bu aşı, kişi bağışık değilse 28 gün arayla iki doz olarak uygulanıyor. Kızamıkçık (rubella) doğurganlık yaşındaki kadınlarda bağışıklık yoksa öneriliyor. Bu kadınların aşı yapıldıktan sonra bir ay hamile kalmamaları gerekiyor. Virüse temas durumunda 72 saat içinde kızamık aşısı, immünoglobulin altı gün içinde uygulanabiliyor.
Grip: 65 yaş üzerindekiler, sık seyahat edenler, sağlık sektöründe çalışanlar, kalp, astım, diyabet, akciğer, AIDS, böbrek hastalığı olanlar, kanser tedavisi görmüş olanlar, kalabalık ortamda çalışanların grip aşısı olması öneriliyor. Aşının, grip salgını başlamadan önce, eylül ve ekim aylarında yapılması uygun olmakla birlikte, tüm kış boyunca, aşısız kişilerin aşılanması mümkün. Gebeliğinin ikinci ve üçüncü ayında olan kadınlar da grip aşısı yaptırabilir. Gribe neden olan virüsler her sene değiştiği için her yıl yeniden aşı yapılması gerekiyor.
Pnömokok: Etkinliği yüzde 60-64 oranında olan bu aşıyı astım dahil kronik akciğer hastalığı olanların, kronik kalp hastalarının, diyabetiklerin, kronik karaciğer hastalarının, böbrek yetersizliği olanların, dalak disfonksiyonu bulunanların ve HIV pozitif hastaların olması öneriliyor.
Hepatit A: Kronik karaciğer hastalığı olanlar, homoseksüel ilişkisi olan erkekler, laboratuvar çalışanları, Hepatit A'nın endemik olduğu bölgelere seyahat edenler başta olmak üzere, Hepatit A geçirmemiş tüm erişkinlerin aşılanması gerekiyor. 0, 6. ve 12. ayda üç doz olarak uygulanan aşı hamilelikte önerilmemekle beraber, emzirme döneminde uygulanabiliyor.
Hepatit B: Böbrek yetersizliği olanlarda, cinsel yolla bulaşan hastalık riski bulunanlarda, HIV pozitiflerde, kronik karaciğer hastalarında, sağlık çalışanlarında, Hepatit B'nin endemik olduğu yerlere seyahat edenlerde ve Türkiye'deki tüm erişkinlerde öneriliyor. Yüzde 80-95 oranında koruyuculuğu olan Hepatit B aşısının 0, 1. ve 6. ayda yapılması gerekiyor.
Suçiçeği: Bağışık olmayan tüm erişkinler 4-8 hafta arayla iki doz suçiçeği aşısı olabiliyor. Özellikle yüksek riskli hastalarla yakın temasta olanlar, bulaştırma riski yüksek olanlar (öğretmenler, çocuk bakıcıları, öğrenciler, askerler, doğurganlık yaşındaki kadınlar, sık seyahat edenler) aşılanıyor. Aşı, bir ay arayla iki doz uygulanıyor. Aşıdan sonra bir ay içinde döküntü görülebiliyor.
Meningokok: Bağışıklık yetersizliği olanların yanı sıra yurtta kalan öğrencilerin ve askerlerin, Sahra altı Afrika ve Suudi Arabistan gibi endemik bölgelere seyahat eden yolcuların aşılanması gerekiyor.
Kuduz: Mesleki riski olan veterinerlerin, kuduz laboratuvarı çalışanlarının ve endemik bölgeye seyahat edenlerin mutlaka kuduz aşısı olmaları gerekiyor. Temas sonrası profilaksi 0, 3., 7., 14. ve 28. günlerde toplam beş doz şeklinde uygulanıyor. 10 günlük gözlem sonrası hayvanda kuduz gelişmezse aşılama kesilebiliyor.
HPV: 26 yaş altı tüm kadınlara, serviks kanserlerinin önlenmesi için uygulanıyor. Genital siğil, anormal PAP yayma veya HPV DNA pozitifliği aşıdaki HPV tipleriyle geçirilmiş enfeksiyon kanıtı olmuyor. Bu nedenle aşı her durumda öneriliyor.
Haemophilus Influenzae Tip B (Hib): Orak hücreli anemi, lösemi, HIV pozitif ve splenektomize hastalarda (11) uygulanması öneriliyor.

__________________


Papatya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 3
Elem, Narsinha, Papatya
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 05:44