Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Genel Sağlık
facebook bağlan


Bağırsak Kurt ve Solucanları | Şerit (Tenya) Türleri ve Tedavisi

Genel Sağlık kategorisinde açılmış olan Bağırsak Kurt ve Solucanları | Şerit (Tenya) Türleri ve Tedavisi konusu , Bağırsak Kurt ve Solucanları | Şerit (Tenya) Türleri ve Tedavisi bağırsak solucanları nasıl düşürülür, bağırsak solucanları belirtileri, bağırsak solucanları videosu, bağırsak solucanları ilaçları, bağırsak solucanları için ilaç tedavi, bağırsak solucanları ...


Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By -X-
  • 1 Post By -X-

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 10.12.2015, 19:55   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bağırsak Kurt ve Solucanları | Şerit (Tenya) Türleri ve TedavisiBağırsak Kurt ve Solucanları | Şerit (Tenya) Türleri ve Tedavisi
bağırsak solucanları nasıl düşürülür, bağırsak solucanları belirtileri, bağırsak solucanları videosu, bağırsak solucanları ilaçları, bağırsak solucanları için ilaç tedavi, bağırsak solucanları nasıl oluşur, bağırsak solucanları için bitkisel tedavi, bağırsak solucanları tedavisi, şerit tenya ilacı, şerit tenya belirtileri, şerit tenya ilaçları, şerit tenya nedir, tenya şerit bitkisel tedavi, tenya şerit bağırsak şeridi, tenya şerit parazit tedavisi
Bağırsak KurduBağırsak kurdu, bağırsak sistemine yerleşmiş ve tedavi edilmesi halinde giderilebilecek olan parazitsel bir durumdur. Bağırsak kurlarının oluşmasındaki en büyük sebeplerden bir tanesi, yenilen gıdaların yeterince temizlenememesidir. Yeterince temizlenemeyen ya da dikkat edilmeyen giyeceklerin içerisinde yumurtalar halinde hazır bekleyen bağırsak kurdu larvaları bağırsak sistemine gider ve yerleşirler. İnsan vücuduna oldukça zarar veren bu bakteri çeşidinin en küçüğü 1-2 mm'dir. En büyüğü ise bir veya iki metreyi bulur. Dünyanın her yerinde görülebilen bu parazitler sadece ülkelere ve yörelere bağlıda gelişmez. İnsanın olduğu her yerde ve kendisi için hazırlanmış olan zeminlerde kolayca tutunur ve insan vücuduna zarar verir. Yetişkinlerle de görülebilen bu parazitler en fazla küçük çocuklarda görünmektedirler.

Çocuklarda görülen parazitlerin çocukların gelişimlerine çok zararları bulunmaktadır. Küçük yaşta ki çocuklarda görülme nedenleri çok çeşitlidir. Henüz neyin yararlı, neyin zararlı olduğunu kavrayamayan çocuklar, çok fazla mikroba maruz kalırlar. Gerek evlerinde gerekse dışarıda bu parazitlere davetiye çıkaracak davranışlarda bulunurlar. Örneğin toz toprakla oynar ellerini yıkamadan bir takım gıdalar yerler. İşte tamda bu esnada aslında bağırsak kurtlarının tohumları ekiliyordur. Bebek yaşta sayılabilecek olan çocuklar yani 9 ile 12 ay arası çocuklarda sık görülmesinin bir diğer nedeni ise anne sütünden ek gıdalara başlanıyor olmasıdır. İşte bu esnada verilen ek gıdalar ile, ister istemez bir takım olumsuzluklara maruz kalınabilmektedir.

Bağırsak kurdunun çıkma nedeni çoğu kez hijyen kurallarının çiğnenmesi ile birlikte oluşmasıdır. Bağırsak kurdu yumurtaları genellikle pişirilmeden tüketilen meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. İşte bu sebepten dolayı pişirilmeden tüketilecek olan sebze ve meyvelerin kesinlikle yıkanmadan yenmemesi gerekmektedir. Ayrıca çocuklarda dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta, okullardan mikrop bulaştırabilecekleri yerleri kendilerine iyice anlatıp, nelere dikkat etmeleri hakkında anlaşılır bir biçimde bilgilendirmek olacaktır. Evde dikkat edilmesi gereken hususlarda vardır. Onlardan bazıları ise ortak kullanım alanlarıdır. Bu ortak kullanım alanları ise lavabolar ve banyolardır. Burada sabunların özelliğine ve yıkama durulama işlemlerinin en etkili biçimde yapılıyor olmasına dikkat edilmelidir. Bağırsakta bulunan kurdun çeşidine göre belirtileri de değişkenlik gösterebilmektedir.

Bağırsak kurdunun belirtileri şunlardır:

-En sık görülen belirtisi karın ağrısıdır
-İştahsızlıkta bağırsak kurdunun belirtileri arasındadır
-Özellikle çocuklarda diş gıcırdatması
-Ağızdan salya akması gibi belirgin ve oldukça yaygın belirtileri vardır.
Ancak şu önemli hususları da belirtmekte yarar vardır: Bu belirtiler sadece bağırsak kurdunun yol açtığı belirtiler olarak kabul edilemez. Başka sorunlarında aynı belirtiler ile ortaya çıkabileceğini unutmamak gerekir. Bazı bağırsak kurtları kendiliğinden dışkı yolu ile atılır ve bu kurtları hasta kendisi de görebilir. Bağırsak kurdu çeşidi olan kıl kurtlarının belirtileri makat bölümünden kıl gibi hareketli ve de krem rengi kıl kurtlarının gelmesi ile birlikte teşhis konulabilmektedir. Bağırsaklarda bulunan kurtların uzun süre bağırsakta kalmaları nedeni ile kansızlığa, beden büyümesinde ve gelişmesinde geriliğe, bağırsak fonksiyonlarında azalmaya ve tıkanmaya, dalak ve karaciğer büyümelerine, kurdeşen döküntülerine ve hatta ağır derecede organ hasarına yol açabildiği belirtilmektedir.

Bağırsak kurdunun tedavisi:

Bağırsak kurtları vücuda alındıktan sonra kurdun çeşidine bağlı olarak gerekli müdahale yapıldığında 1 veya 2 ay gibi bir sürede kısmen bu kurtlardan kurtulmak mümkündür. Hekimler tarafından uygulanacak bir takım tetkikler sonucu tanı koyulur ve ilaç tedavisine başlanır. Bu süreçte hasta kendi temizliğine ve doktorun uyarılarına dikkat ettiği takdirde iyileşebilir ve kurtlardan tamamen arınabilir. Tedavide verilecek olan ilacın belirlenebilmesi için doktorun bağırsakta bulunan kurdu bizzat görmesi gerekmektedir. O yüzden önce dışkı testi yapılmaktadır. Konulan tanının ardından ilaç verilmektedir. İlaçlarda kurdun cinsine göre değişebilmektedir. Bazı basit kurtlarda tedavide kullanılan ilaçların bir iki gün kullanımının ardından sorunun giderildiği görülmektedir. Fakat bazı zorlu olan kurt çeşidinde bu süre oldukça fazla olmaktadır. Örneğin inatçı ve ciddi kurt çeşitlerinde tedavi süresi uzundur. Bu gibi bazı durumlarda cerrahi müdahalede bulunabilmektedir.

Bağırsak kurtlarına maruz kalmamak için özellikle çocuklar başta olmak üzere, yenilen ve içilen gıdalara dikkat etmek gerekmektedir. Sosyal yaşam alanlarında hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Ev ortamında ise tuvaletler ve banyo kısımları iyice dezenfekte edilmelidir. Bütün bunların yanı sıra sebze ve meyvelerin iyice yıkanmaları gerekmektedir. Ancak bunlar dikkate alınır ve uygulanırsa bu sorunlu hastalıktan korunmak mümkündür.

Bağırsak SolucanıBağırsak solucanı, Acarididae familyasındandır. Omurgasız bir canlı türü olmakla beraber asalak olarak yaşar. Vücuda girince ince bağırsağa yerleşerek çeşitli enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Bağırsak solucanı insan vücuduna kirli sular ve kirli yiyecekler aracılığıyla larva halinde geçmektedir. Silindirik yapıda olan bu canlı 35 santimetre boyuna ulaşabilmektedir. Eğer bağırsak solucanının larvaları akciğere kadar ulaşırsa o zaman “Löffer pnomonisi” adı verilen bir çeşit akciğer iltihaplanması oluşmaktadır. İlaçlar ile tedavi edilebilmesi mümkündür. Bağırsak solucanı vücuda dışarıdan bulaşır ancak tedavisi güç ağır hastalıklara yol açmaz. Kişinin yaşam kalitesini düşüren tarzda hastalıklara yol açabilmektedir. Sıklıkla tekrarlanan karın ağrısı, geçici ishal gibi belirgin olumsuz etkilere yol açabilmektedir. bağırsak solucanının en sık görülebilen türü kıl kurdu olarak adlandırılmaktadır. Bağırsak solucanı bağırsak kurdu olarak da adlandırılabilmektedir. Çoğu zaman enfeksiyonlar normalde oluşabilen hastalık belirtileri göstermeden de gelişme gösterebilmektedirler. Çocuklarda sıkça rastlanabilen bağırsak solucanı rahatsızlıkları okul, yurt, ve çocuk yuvası gibi aynı tuvaletlerin kullanıldığı ortamlar nedeniyle görülebilir. Bağırsak kurtlarının görülen çeşitleri şunlardır;

Oksiyürler : Bu tür bağırsak solucanı 3 mm- 10 mm boyundadırlar. Çocukların kalın bağırsaklarında çok sık görülebilmektedirler. Bunlar çocuklarda huzursuzluk ve sinir bozukluğu gibi durumlara neden olabilmektedirler.
Askarit : İnce bağırsakta yaşayan bağırsak solucanı çeşididir. İnsana insan gübresi kullanılarak yetiştirilen ve çiğ olarak tüketilen sebzeler aracılığı ile geçmektedirler. Bu solucan çeşidi oldukça tehlikelidir çünkü yumurtalarından çıkan larvalar bağırsak yüzeyini delerek oradan kan damarlarına geçerler. Bu şekilde kana karışan bağırsak solucanı larvası başka organlara bulaşarak iltihaplanmaya yol açabilmektedir.
Şerit yada tenyalar : Bunlar bir kaç metre uzunluğa ulaşabilmektedirler. Bu bağırsak solucanı sığır eti, tatlı su balıkları ve domuz eti aracılığı ile insan vücuduna geçebilmektedir. Asıl bulaşma yolu çiğ et tüketilmesiyle olmaktadır.
Çengelli kurt : Kirli suların içilmesiyle vücuda girerler. Oniki parmak bağırsağına yerleşirler. Sürekli olarak kan emmeleri nedeniyle kansızlığa yol açabilirler. Beslenme bozuklukları oluşmasına da yol açabilmektedirler.

Bağırsak solucanının genel tedavisi doktora gidilerek bazı tahlillerin yapılması sonrasında solucanın türü saptanır. Sonrasında da belirlenen türe uygun bir tedavi yöntemi uygulanır.

Bağırsak solucanı tedavisi için pratik çözümler :

-Bağırsak solucanından kurtulmak amacıyla bazı pratik bitki kürleri tedavi amaçlı olarak uygulanabilir.
-Ekşi nar bitkisinin kökü kaynatılarak aç karnına içilir.
-Bağırsak solucanını düşürebilmek için birinci gün bir tane, ikinci gün iki tane, üçüncü üç tane ve böyle devam edilerek yirmi birinci gün 5 diş sarımsak çiğnenmeden yutulur.
-Kıl kurdu olanlar bir hafta boyunca aç karnına bir avuç kadar kabak çekirdeği yiyilir ve üzerine bir bardak süt içerler.
-Bağırsak solucanı tedavisi için kullanılacak olan nar bitkisi kabızlık yapabilir. Özellikle aç karnına alındığında faydasının olma ihtimali daha yüksektir.

TENYA ŞERİT BAĞIRSAK ŞERİDİ

Şerit hastalığı olarak da adlandırılabilecek olan taenia enfestasyonu parazit adı verilen küçük canlılarla meydana gelen ve genelde sindirim sistemini tutan bir durumdur. Tenyalar, az pişmiş veya çiğ et (tenya bulunan) yemekle bulaşır. Sığırlar genelde Taenia saginata bulaştırırken, domuzlar taenia solium taşıyıcısıdırlar. Tenyalar segmentli yani boğumludurlar. Her boğum yumurta üretebilme kapasitesine sahiptir.
Dünya genelinde son derece yaygın bir durumdur.

Sığır Tenyası (Taenia saginata)

Etle alınan tenya larvaları (olgunlaşmamış tenyalar) insan barsaklarında olgun hale gelebilirler ve boyları 4-6 metreye ulaşabilir.

Tenya hastalığı genelde her hangi bir belirtiye neden olmaz. Kişi kendisinde tenya olduğunu genelde dışkısında tenyaları görünce fark eder, özellikle de hareketli parçacıkları.

Nadiren karın üst bölgesinde ağrı, ishal, bulantı, kilo kaybı görülebilir. Bazen apendiks, safra kanalları ve pankreas kanalında tıkanıklığa neden olabilirler.

Dışkıda parazitin yumurta ve boğumlarının görülmesi ile tanı konur. Taenia saginata nın hareketli parçaları dışkıda görülebilir. Parazit yumurtalarını makat civarında toplayabilmek amacı ile kullanılan selofan bant yöntemi ile %85-95 hastada tanı konulabilir.

Tenya hastalığı, ilaçlarla ve genelde tek doz kullanılarak tedavi edilebilir. En çok kullanılan ilaç niclosamide etken maddeli ilaçlardır.


Domuz Tenyası (Taenia solium)

Uzunluğu yaklaşık olarak 5 metre civarındadır. Ülkemizde yaygın olmamakla birlikte dünyada çok yaygındır.

Sığır tenyasından farklı olarak beyin, kalp, göz, akciğer, cilt altı ve kaslarda kist oluşumuna neden olabilirler: Domuz tenyası bulunan yetişkinler ve çocuklar eğer yeter derecede hijyene dikkat etmezlerse, dışkılama sonrası elleri ile makattaki yumurtaları alarak yutarlar. Bu yumurtalar barsaklara ulaştığında içlerinden larvalar çıkar ve dokulara geçerek kister oluştururlar. Eğer larvalar beyne ulaşırsa epileptik ataklar (havale ?) ve diğer sinirsel problemlere neden olabilirler. Bu duruma cysticercosis adı verilir.

Diğer belirtiler sığır tenyasında olduğu gibidir.

Dışkıda yumurta ve larvaların görülmesi ile tanı konabilir. Ayrıca radyolojik incelemelerde kistler görülebilir. Cilt altındaki şişliklerden yapılan biyopsi ile de tanı konulabilir.

Tedavide tek doz niclosamide kullanılır. Kist oluşan durumlarda tedavi cerrahidir.

Balık Tenyası (Diphyllobothrium latum)

Bazı tatlı su balıkları ve som balığı Diphyllobothrium latum adı verilen tenya bulaştırabilirler. Genelde tuzlanmış, çiğ veya iyi pişmemiş balık eti ile bulaşır.

Bunların uzunlukları 3-10 metre uzunluğunda olabilir.

Bu parazitler barsağa tutunurlar.

Dişi parazit günde 1 milyondan fazla yumurta çıkarabilir.

Karın ağrısı, karın krampları, kusma, kilo kaybı ve Vitamin B12 eksikliği ve makrositer anemi gelişebilir.

Dışkıda bol miktarda bulunan yumurtaların saptanması ile tanı konur.

Tedavide tek doz niclosamide kullanılır.


Tenyalardan Korunma

Etlerin yeterli miktarda pişirilmesi tenya larvalarını parçalar. Tuvaletten sonra yeterli el yıkama ve daima uygun hijyen hastalığın yayılmasını önler.

Tenya (Şerit), Bağırsak Kurdu ve Solucanları Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Yöntemler

Bağırsak solucanları insan vücudunda asalak olarak yaşayan besinlerini kendileri üretmeyen canlılardır. Bu solucanların yuvarlak kurt, kıl kurdu, kamçı kurdu, kancalı kurt ve şerit gibi türleri vardır.

Tenya ise insan vücudunda 22 metreye kadar büyüyebilen asalak bir solucandır. Tenya dökülmesi uzunluğundan dolayı daha sancılı olmaktadır.

I – Bağırsaklarda bulunan şerit ve kurtları dökmek için, ekşi nar bitkisinin kökü bir kazanda kaynatılıp suyu aç karnına hastaya içirilir.

II- Bağırsaklardaki şerit ve kıl kurdunu düşürmek için birinci gün bir, ikinci gün iki, üçüncü gün üç, dördüncü gün dört ve yirmi birinci güne kadar beş diş sarımsak çiğnenmeden yutulur.

III- Kıl kurdu olanlar bir hafta süre ile bir avuç kabak çekirdeğini aç karnına yer ve bir süre sonra bir bardak süt içer.

-Nar kabız yapma özelliği olan bir bitkidir. Özellikle aç karnına yenildiği zaman daha tesirli olur ve bağırsaktaki şeritlerin, kurtların ve tenyaların düşmesini sağlar.

-Sarımsak ise antiseptiktir ve kurt düşürücü vasfı vardır.

-Bağırsak bozukluklarında yedi gün boyunca aç karnına üç diş sarımsak yutulur.

Bağırsaklarınızda solucan mevcutsa
1-Yatakta pamuklu eldiven giyin.
2-Tırnaklarınızı kısa tutun.
3-Tuvalete girdikten sonra ve yemeklerden önce ellerinizi yıkayın, tırnaklarınızı fırçalayın.
4-Gecelik, pijama eldiven ve nevresimleri her gün yüksek sıcaklıkta yıkayın.
İstilayı yok etmek: acı pelin otu nane ve anasondan oluşan bitki çayından yarım litre hazırlayın bal pekmez veya meyve suyu kullanarak tatlandırın. Bu karışımdan kahvaltıdan önce 1 sonrada gün boyunca 2–3 kez birer bardak olmak üzere yemeklerden önce için. Bu tedaviyi bir hafta boyunca kullanın. Ardından iki hafta ara vererek tekrarlayın. Hamileyseniz bu tedaviyi kullanmayın. Çocuklara uygulanacak doz için bir bitkisel tıp uzmanına danışın.

Beslenme tedbirleri:
1- Bir havuç rendesini kahvaltıda bir ekmek kaşığı dövülmüş kabak çekirdeği ile karıştırıp yiyin.
2- Çiğ soğan elma ve Hindistan cevizi yiyin veya solucanları öldürmeye yardım etmesi için yemeklerinize acı kırmızı biber taze veya kurutulmuş kekik ilave edin.
3- Bir iki diş ezilmiş sarımsağı bir miktar ılık süte veya bir çay kaşığı bala ilave edin ve kahvaltıdan yarım saat önce yiyin.


Konu ile ilgili bilgi sahibi olabileceğiniz bir video.


__________________
Taklitler aslını yaşatır.
KIPSS.

Ben soğuk değilim, siz cıvıksınız.
.
Jineps isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 10.12.2015, 22:48   #2 (permalink)
-X-
Frav frivlbehz.

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Bağırsak Kurt ve Solucanları | Şerit (Tenya) Türleri ve Tedavisi

Şerefsiz parazitler. Ancak konak olduğunuz canlıya zarar verin! Az biraz faydanız dokunsun lan. Gereksiz atarlanıyorum şu anda.

Ama bu nedir yav;

"Tenya ise insan vücudunda 22 metreye kadar büyüyebilen asalak bir solucandır."
22 metreye kadar büyüdüğü insan yaşıyor mu peki?

Jineps' beğendi.
-X- isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 10.12.2015, 22:50   #3 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Bağırsak Kurt ve Solucanları | Şerit (Tenya) Türleri ve Tedavisi

Alıntı:
-X- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şerefsiz parazitler. Ancak konak olduğunuz canlıya zarar verin! Az biraz faydanız dokunsun lan. Gereksiz atarlanıyorum şu anda.

Ama bu nedir yav;

"Tenya ise insan vücudunda 22 metreye kadar büyüyebilen asalak bir solucandır."
22 metreye kadar büyüdüğü insan yaşıyor mu peki?
Sakin ol annem.
Piiiiiis parazitlerden kurtulma yöntemleride var.

__________________
Taklitler aslını yaşatır.
KIPSS.

Ben soğuk değilim, siz cıvıksınız.
.
Jineps isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 10.12.2015, 22:54   #4 (permalink)
-X-
Frav frivlbehz.

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Bağırsak Kurt ve Solucanları | Şerit (Tenya) Türleri ve Tedavisi

Alıntı:
Jineps Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sakin ol annem.
Piiiiiis parazitlerden kurtulma yöntemleride var.
Piiiiisss parazitleeer Ben ne kurtulacam, benden uzak dursun bela olurum Allahıma

Jineps' beğendi.
-X- isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 6
-X-, Jineps, Mithrandir, Oldstonegirl, Paradox, Pineapple
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 11:45