Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Genel Sağlık
facebook bağlan


Ayrıntı Hastalığı Nedir?

Genel Sağlık kategorisinde açılmış olan Ayrıntı Hastalığı Nedir? konusu , Ayrıntı Hastalığı Nedir? ayrıntı, ayrıntı hastalığı, ayrıntı hastalığı nedir, ayrıntı hastalığı belirtileri, ayrıntı hastalığı hakkında Takıntılar “ayrıntılarda” gizlidir… Bazı insanların işleri bitmek bilmez. O kadar titizdirler, ayrıntılarla o kadar çok ...


Like Tree4Beğeni
  • 1 Post By Papatya
  • 1 Post By Adem
  • 1 Post By Hymnos
  • 1 Post By Ada

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 07.07.2016, 13:33   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Ayrıntı Hastalığı Nedir?Ayrıntı Hastalığı Nedir?


ayrıntı, ayrıntı hastalığı, ayrıntı hastalığı nedir, ayrıntı hastalığı belirtileri, ayrıntı hastalığı hakkındaTakıntılar “ayrıntılarda” gizlidir…

Bazı insanların işleri bitmek bilmez. O kadar titizdirler, ayrıntılarla o kadar çok ilgilenirler ki giyinmeleri, soyunmaları, yüzlerini yıkamaları, evden çıkmaları saatler sürebilir. Birlikte yaşadıkları kişileri çıldırtırlar. Her yere genellikle geç kalırlar. İşyerinden en son çıkanlar bu kişilerdir. Devlet memuru iseler, işlerine gösterdikleri özen vatandaşı şaşırtır. Şaşırtmakla kalmaz işlemleri de anormal yavaşlatır. Ayrıntıya kapılıp gitmek onların hayatlarının ana parçasıdır. REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz bu konudaki görüşlerini paylaştı.


Ayrıntı hastalığı kendini nasıl belli ediyor?


Ayrıntı hastalığı olan hanım ve beylerin, evlerinde ve ofislerindeki işleri bitmediği gibi, evden dışarı çıkmaları da tam bir işkencedir. Defalarca üst baş düzeltilir, etraf kontrol edilir. Hele bir de davet, düğün, toplantı gibi bir etkinlik varsa aynanın ya da gardırobun karşısında saatler geçirilir.

Evden çıkmadan her şey en az birkaç kere kontrol edilir. Tüp veya kombi kapalı mı, pencereler kapalı mı, elektrikli cihazların fişleri çekilmiş mi, musluklar sıkı sıkıya kapatılmış mı? Bu arada sehpadaki gazete oradan kaldırılıp eski gazetelerin arasına özenle yerleştirilir, halıdaki bir renk değişikliği o anda fark edilir ve birkaç santimetre karelik bir alan kontrol edilir, televizyonun kapatılıp kapatılmadığına tekrar bakılır, o arada uzaktan kumandaya gözü takılır, itina ile alınıp yerine konulur. Nihayet mutfağa girilip yine tüp ya da doğal gaz tekrar kontrol edilir, derinin hasar görmemesine itina göstererek ayakkabılar giyilir, tam çıkılacakken portmantonun aynasında makyajını ya da saç düzenini beğenmez tekrar eve geçilir ve aynı ritüel tekrarlanır.


Ayrıntı hastalığı bir OKB yani takıntı hastalığı mıdır?


Ayrıntı hastalığı ve obsesif yavaşlığı olan bu kişilerin sabit bir takıntıları yoktur. Fazla el yıkayabilirler ama hayatlarını ağır bir takıntı hastalığı gibi el yıkamaya veya tekrarlayan davranışlara adamış değillerdir. Kapıları, pencereleri fazla kontrol edebilirler, ama bu hayatlarını kâbusa çevirmez. Bunların asıl problemi, bütün işlerini, hata yapmamak için son derece ayrıntıya dalmaktır. Aslında bu kişiler uyuşuk ve mıymıntı da değildirler. Kusursuzluk peşinde koşan ayrıntıya aşırı takılan insanlardır.

Ama her takıntılı, ağaca bakarken ormanı gözden kaçırır, ormandaki diğer güzelliklerin farkına varmaz, ayrıntıda boğulur, bu yüzden bir türlü kusursuzluğa erişemez. Kendisine de çevresindekilere de hayatı çekilmez hale getirir. Diğer taraftan ayrıntı problemi olan kişiler, her zaman için obsesif kompulsif hastalığa (OKB) dönüşme ihtimalleri vardır. Dolayısıyla bu kişiler potansiyel olarak OKB hastalığına yatkın kişilerdir.


Ayrıntı hastalığı, bürokrasiyi de kilitler


Ayrıntı hastalığının en fenası bürokrasi de görülür. Kişi eğer önemli bir mevki de ise, gelen evrakları incelemesi saatler sürer. Tüm genelgeleri, yönetmelikleri defalarca okumasına rağmen, yeni gelen bir talimat durumunda bunları tekrar tekrar gözden geçirir. Bir karar vermesi ise tam bir olaydır. Daha yukarıdaki şeflerine sorar soruşturur, yanındakilere danışır daha kötüsü yazışmalar yapar. Bu arada vatandaşın işi gecikmiş onun umurunda değildir. Eğer vatandaşla bire bir olduğu bir konumda ise bir türlü işi bitirip teslim edemez, vatandaş bekler de bekler. Başka bir memurun iki dakika da yaparak teslim ettiği işi bitirmek saatler sürer. Bürokrasinin tıkanmasına neden olan şeyler böyle mükemmeliyetçi, ayrıntı takıntısına sahip kişilerdir. Bu karakterdeki kişiler, iş bitirip sorumluluk almaktansa, işi yokuşa sürüp riskten uzak durmak isteyebilirler.


Ayrıntı hastalığı ya da obsesif yavaşlık geneli elden kaçırmak mıdır?


Fazla ayrıntı ile meşgul olan kişilerin her zaman geneli elden kaçırma ihtimalleri vardır. Bu nedenle parçanın geneli göremezler ve ayrıntıda boğulurlar. Bu ise başarı şanslarını tehlikeye düşürür. Eğer idareci mevki de iseler alttaki elemanları iyi sevk ve idare edemezler. Hata yapılır korkusu ile sorumlulukları paylaşma yoluna da gitmezler böylece hem çok fazla çalışırlar hem de başarıyı yakalayamazlar.


Peki, başarı ayrıntılar da gizli değil midir?


Evet, başarıların arkasında ayrıntıları görmek vardır ama geneli kaçırarak ayrıntılara takılmak başarı getirmez. Parçanın bütününü görerek ayrıntılara nüfuz etmek önemlidir. Zaten bütünü gözden kaçırarak kontrolsüz ayrıntılara dalmak, başarı değil, başarısızlık getirecektir.


Ayrıntı hastalığı, ilişkileri de zedeler


Kadınları mutlu etmede sıkıntı çeken erkekler ayrıntılara takıntılı olan kadınlardan uzak durmaya çalışırlar. Bir kadın erkeğinde ayrıntılara ne kadar çok dikkat ederse o kadar çok hata bulmaya başlayacaktır. Bu da kadının ilişkisinde mutsuz olmasına neden olacaktır. Her ayrıntısı kusursuz, ince detaylarını kendisi düzeltebilen mükemmel bir erkek yoktur. Bu yüzden küçük ayrıntılara takılmak ilişkinin sonunu getirebilir. Bu ayrıntı hastalığı devam ettikçe insan mutsuzluktan kurtulamaz. Tabi ki bu durumun tersi de mümkündür. Bir kadının mükemmeliyetçi ayrıntı takıntısı olan bir erkekle birlikte olması da aynı derece zordur. Nitekim ayrıntının yoğunluğu arttıkça ilişkinin zorluğu da artar. Ebetteki ayrıntılara önem veren erkekler kadınların hoşuna gider. Ancak burada kastettiğimiz ilişkiyi boğan, bunaltan anormal ayrıntı takıntısıdır.

Yoksa ilişkinin genelini gözden kaçırmayan kontrollü ayrıntılar, erkek olsun kadın olsun herkesin hoşlanacağı davranışlardır. İlişkinin bütününü dikkate almayıp ufak bir ayrıntı noksanlığında, bunu abartarak tüm yaşama mal etmek ve parçanın tamamını gözden kaçırmak evlilikleri de ilişkileri de tehlikeye atan bir unsur olabilir. Bu nedenle çiftlerin mükemmel insan olmayacağını, herkesin kusur ve kabahatlerinin olabileceği bilinciyle hareket ederek; ayrıntılarda boğulmamaları, hayatlarına dar açıdan değil, genel perspektiften bakmayı, bir davranış tarzı haline getirmeleri gerekmektedir.

Adem beğendi.
__________________


Papatya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 07.07.2016, 14:27   #2 (permalink)
Üyeliği Durduruldu
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Ayrıntı Hastalığı Nedir?

Neler varmış bilmediğimiz..
bilgileriniz için teşekkürler

Papatya beğendi.
Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 07.07.2016, 14:38   #3 (permalink)
Üyeliği Durduruldu
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Ayrıntı Hastalığı Nedir?

arkadaşlarımın hepsinden şüphelenmeye başladım şuan )

Papatya beğendi.
Hymnos isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 10.07.2016, 19:27   #4 (permalink)
Ada
Siyahı da Gökkuşağından Dışlamadılar mı?

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Ayrıntı Hastalığı Nedir?

Mükemmellik hastalığı.
Takıntı hastalığı dolabın kapağı açık kalsa deli olurum..
Yatağın örtüsü yamuk olsa fena..
Aynı çizgide olacak yaptığım mandalalar taşmayacak ..

Offf cekilmem ben nan

Papatya beğendi.
__________________
.
Ey ruhumda dolaşan deli taylar!
Ey gönlümü yakan kor alevler..
Söyleyin bana!
Bu mücadelenin sonunda ne var?.


Sevdim Seni bir Kere ...!
Ada isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 10.07.2016, 19:27   #5 (permalink)
Ada
Siyahı da Gökkuşağından Dışlamadılar mı?

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Ayrıntı Hastalığı Nedir?

Mükemmellik hastalığı.
Takıntı hastalığı dolabın kapağı açık kalsa deli olurum..
Yatağın örtüsü yamuk olsa fena..
Aynı çizgide olacak yaptığım mandalalar taşmayacak ..

Offf cekilmem ben nan

__________________
.
Ey ruhumda dolaşan deli taylar!
Ey gönlümü yakan kor alevler..
Söyleyin bana!
Bu mücadelenin sonunda ne var?.


Sevdim Seni bir Kere ...!
Ada isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 9
-X-, Ada, Adem, Bahar, Hymnos, kurt, MalıHulya, Papatya, YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 15:52