Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Genel Sağlık
facebook bağlan


Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur ?

Genel Sağlık kategorisinde açılmış olan Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur ? konusu , GeneLde aLkoL aLdiğimin Ertesi Sabahı oLuyor. Ancak Yinede Seviyoruz İçmeyi...


Like Tree14Beğeni

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 13.10.2014, 14:47   #11 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur ?GeneLde aLkoL aLdiğimin Ertesi Sabahı oLuyor. Ancak Yinede Seviyoruz İçmeyi

__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Jaqen isimli Üye şuanda  online konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.10.2014, 21:42   #12 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur ?

SABAH BULANTI VE KUSMALARI

Sabah bulantıları (aslında bu terim yanlıştır, çünkü yalnızca sabahları değil öğle,akşam ya da tüm gün bulantı olabilir) nadiren, gelişmekte olan bebeğe zarar verecek düzeyde bir beslenme yetersizliğine yol açar. Gebe kadınların bazıları ikinci üçaya kadar bu sorunu yaşamaz; ya da küçük bir bölümü, özellikle de ikiz bebek bekleyen gebeler neredeyse dokuz ay buyunca yaşarken, gebelerin büyük çoğunluğu için sabah bulantılarının en iyi yani ise, tıpkı diğer gebelik belirtilerinde olduğu gibi hormonlarınızın görevlerini yaptığının bir göstergesi olmasıdır.

Sabah bulantılarına neden olan şey nedir ? bunun yanıtı kesin olarak bilinmemektedir ancak bu konuda çok sayıda arsayım bulunmaktadır. Bulantı ve kusma merkezlerinin beyinde olduğu bilinmektedir. Beyindeki bu merkezin gebelik döneminde aşırı uyarıldığına ilişki çok sayıda bedensel neden ortaya atılmıştır. Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde kanda gebelik hormonu olan hCG'nin yüksek düzeyde bulunması, rahim kaslarının hızlı biçimde gerilmesi, sindirim sistemindeki kas dokusunun gevşemesi, midede aşırı asit salınımı ve kokulara karşı duyarlılık artışı ileri sürülen tahmini nedenlerin bir bölümüdür.

Gebelerin tümünde sabah bulantıları görülmez, görülenlerde ise aynı şiddette olmaz. Kimi bu sorunu gelip geçici, hafif bir bulantı şeklinde yaşarken, kimleri bir gün içerisinde defalarca kusabilirler. Olasılıkla kişile rarası bu farklılığa neden olan birçok etken vardır : Hormon düzeyleri. Hormonların kanda çok yükselmesi (örneğin çoğul gebeliklerde) sabah bulantısı ve kusmalarını arttırabilirken, düşük düzeyde seyretmesi azaltılabilir. Beyindeki bulantı ve kusma merkezinin hormonlara ve gebelikteki diğer tetikleyici etmenlere verdiği yanıt. Bu yanıt kadının sabah bulantı ve kusmalarını yaşayıp yaşamayacağını ya da ne ölçüde yaşayacağını belirleyecektir. Beyindeki bulantı ve kusma merkezi çok duyarlı ola bir kadın (örneğin deniz tutan kadınlar) gebelik döneminde olasılıkla sabah bulantı ve kusmalarını daha şiddetli yaşayacaklardır. Stres düzeyleri. Her türlü stresin mide yakınmalarına neden olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle stresin gebelerde sindirim sistemi ile ilgili belirtileri ortaya çıkarması ya da şiddetini attırması şaşırtıcı olmamalıdır. Yorgunluk. Bedensel ya da zihinsel yorgunluk da bu sorunu yaşama riskini artırmaktadır ( Ayrıca şiddetli sabah bulantı ve kusmaları da yorgunluğu artırabilir).

İlk gebeliğini yaşayan kadınlarda sabah bulantı ve kusmalarının daha sık olarak görülmesi ve daha şiddetli biçimde seyretmesi bu sorunun hem bedensel hem de psikolojik boyutları olduğu savını destekler niteliktedir. Bedensel olarak; ilk gebeliğini yaşayan kadınların bedeni, hormonların ve gebelik sürecinin yarattığı başka değişikliklere karşın, daha önce gebelik deneyimi yaşamış bir kadının bedenine oranla daha duyarlı olacaktır. Psikolojik olarak ise; ilk gebeliğini yaşayan kadınlarda midelerine vurabilecek sıkıntı ve korkular daha fazladır, öte yandan dikkate alınması gereken başka bir etken de çocuğu olan gebelerin mideleriyle ya da bulantılarıyla uğraşmayacak kadar meşgul oldukları gerçeğidir.

Nedeni ne olursa olsun, sabah bulantıları bunu yaşayan gebeler için çok rahatsızlık verici bir durumdur ve bu dönem boyunca eşinin, ailesinin ya da doktorunun yakın desteğine gereksinimi vardır. Ne yazık ki sabah bulantılarının tedavisi konusunda uzmanlar, bu sorunun nedenine yönelik ortaya koyabildiklerinden daha azını ortaya koyabilmektedirler. Buna karşın uzmanlar, belirtilerin şiddetini azaltmak ve etkilerini en aza indirmek için bazı yollar önermektedirler. Aşağıdaki önerileri okuyarak sizin için uygun olanları seçin :

Protein ve karbonhidrat açısından zengin bir beslenme diyeti uygulayın. Böylece çevre koşulları içinde olabildiğince iyi beslenmiş de olacaksınız.

Özellikle kusma yoluyla sıvı kaybediyorsanız, bol miktarda sıvı almalısınız. Mideniz rahatsız olduğu dönemlerde katı besinlere oranla sıvı besinleri daha rahat alabiliyorsanız beslenmenizi bu yolla sağlayın. El altında milk-shake'ler, meyve ya da sebze suları, çorbalar ya da et suları gibi sıvı besinleri bulundurmaya çalışın. Eğer sürekli sıvı besinle beslenmenin midenizi bulandıracağını düşünüyorsanız o zaman bol sulu katı besinleri tercih edebilirsiniz (turunçgiller, kavun, lahana gibi). Bazı kadınlar, aynı öğünde hem sıvı hem katı gıda ile beslenmenin sindirim sistemlerini yorduğunu belirtmektedirler. Eğer siz de benzer bir sorunla karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, sıvı besinleri öğün araları almaya çalışın.

Bulantı ve kusmalar nedeniyle alamadığınız vitaminlerin eksikliğini gidermek için vitamin desteği almalısınız. Ancak vitaminleri gün içinde tek bir kerede ve kusmalar nedeniyle tekrar çıkarma olasılığınızın en düşük olduğu zamanda örneğin geceleri yatmadan önce içmeniz daha uygun olur. Bazı kadınlarda bulantı yakınmalarını azalttığı bilindiğinden hekiminiz size günde 50 mg. kadar B6 vitamini önerilebilir. Hekiminiz önermediği sürece sabah bulantı ve kusmalarınız için asla herhangi bir ilaç almayın. Sabah bulantı ve kusmalarınız için ilaç kullanımı, ancak bu durumun ciddi boyutlara vardığı, sizin ve bebeğinizin beslenmesinin ciddi biçimde etkilenmeye aşladığı durumlarda söz konusu olabilir.

Midenizi bulandıracak görüntü, koku ve atlardan uzak durmalısınız. Kendinizi fazla zorlamayın, örneğin eşinize soğan ya da sos hazırlamak uğruna midenizi altüst etmeyin. Ya da hastalarınıza yol açacak, midenizi bozacak yiyecekleri yemek için kendinizi zorlamayın. Günlük menünüzde ağırlık vereceğiniz yiyeceklerin seçiminde bırakın gözleriniz, burnunuz ve diliniz size yol göstersin. Canınız tatlı yemek istiyorsa yalnızca tatlı yiyecekleri tercih edin. Akşam yemeğinde protein ya da A vitamini gereksiniminizi tavuk eti ya da karalahana yerine şeftali ya da meyveli keklerden sağlayabilirsiniz. Ya da tuzlu yiyecekleri tercih ediyorsanız sabah kahvaltısında portakal suyu ya da reçel yerine domates ve peynirli bir sandviç yiyebilirsiniz.

Sabah bulantılarını artırdığı bilinen sigara dumanından kaçının.

Acıkmayı beklemeden, sık sık yemek yiyin. Çünkü mideniz boş kaldığında, mide içinde üretilen asit mide iç çeperini uyararak bulantıya yol açabilir. Öğünler arası sürenin uzaması durumunda kan şekerinde düşmeler olabilir; bu nedenle bir gün içerisinde üç ana öğün yerine daha hafif altı öğünü tercih etmek akıllıca olacaktır. Yanımızda kraker, kuruyemiş gibi besleyici gıdalar bulundurmalısınız.

Bulantı nöbetlerinde önce yemek yemeye çalışın. Bu olası bir bulantıyı önleyebilir ya da şiddetini azaltabilir.

Yatakta da yiyebilirsiniz. Gece midenizin boş kalmasını ya da kan şekerinizin düşmesini engellemek için uyumadan önce protein ve karbonhidrattan zengin bir araştırma örneğin bir bardak süt ve bir dilim kepekli ekmek iyi olur. Yine sabahları yataktan kalkmadan 20 dakika önce biraz kraker, galeta ya da bir avuç kuru üzüm yiyin. Bu tür gıdaları yatağınızın başucunda bulundurun, böylece gecenin bir yarısı açıkla uyandığınızda yatağınızdan kalmak zorunda kalmazsınız.

Biraz daha fazla uyku ve dinlenme için zaman ayırın. Çünkü gerek bedensel gerekse duygusal yorgunluk bulantıyı artırabilir.

Sabahları yavaş hareket edin. Çünkü hızlı hareket etmek bulantıya yol açabilir. Yataktan hemen fırlayarak işlerinize koyulmak yerine krakerlerinizi yiyerek 20 dakika kadar yatakta zaman geçirin. Sonra yavaşça kalkın ve besleyici bir kahvaltı yapmak üzere hazırlanın. Eğer başka çocuklarınız varsa bu size olanaksız gibi görünebilir. Ancak bu durumda onlardan erke kalkıp kendinize zaman ayırabilir ya da eşinizin sabahları onlarla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Gerek yemeklerden gerekse kustuktan sonra midenizi bulandırmayacak bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalamayı ya da ağzınızı çalkalamayı ihmal etmeyin. (Uygun çalkalama sıvısını hekiminize ve diş hekiminize danışarak saptayınız). Bu hem ağzınızın içinin ferah kalmasını ve bulantılarınızın azalmasını sağlayacak hem de diş sağlığınızın korunmasına yardımcı olacaktır.

Stresten olabildiğince uzak durun. Sabah bulantıları, evde ya da işte yoğun stres altında kalan daha sık görülmektedir.

gata.edu.tr

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.12.2015, 09:38   #13 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur ?

Bir arkadaşım bu konuda çok dert yanıyordu.Her sabah her sabah zor olur Allah şifa versin

__________________


Papatya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 16.01.2016, 02:40   #14 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur ?

Bu konudan çok şükür kurtuldum, sanırım benimki stresten oluyordu eskiden.

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 16.01.2016, 18:10   #15 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur ?

stres yapmayın genel olarak ondan oluyor

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 15
Ada, Anastasia, Bia, Coffee Queen, Gökyüzü, Jade, leylakarsu, Mariachi, Narsinha, Oldstonegirl, Papatya, Perii, Umut, YeşiL6, Şafak
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 14:10