Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Genel Sağlık
facebook bağlan


İlaç kullanırken beslenmeye dikkat

Genel Sağlık kategorisinde açılmış olan İlaç kullanırken beslenmeye dikkat konusu , İlaç kullanırken beslenmeye dikkat Ço*ğu*muz pek *çok ne*den*den do*la*yı ilaç kul*la*nı*yo*ruz. An*cak ilaç kul*la*nı*mı sı*ra*sın*da tü*ke*ti*len be*sin*le*rin ilaç*la*rın et*ki*si*ni azal*tı*cı ve*ya ar*tı*rı*cı et*ki*le*ri ola*bi*li*yor. Fay*da bek*ler*ken za*ra*ra hat*ta ha*ya*ti teh*li*ke*ye ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 03.01.2014, 17:39   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
yeni İlaç kullanırken beslenmeye dikkatİlaç kullanırken beslenmeye dikkat

Ço*ğu*muz pek *çok ne*den*den do*la*yı ilaç kul*la*nı*yo*ruz. An*cak ilaç kul*la*nı*mı sı*ra*sın*da tü*ke*ti*len be*sin*le*rin ilaç*la*rın et*ki*si*ni azal*tı*cı ve*ya ar*tı*rı*cı et*ki*le*ri ola*bi*li*yor. Fay*da bek*ler*ken za*ra*ra hat*ta ha*ya*ti teh*li*ke*ye yol açan ilaç be*sin et*ki*le*şim*le*ri*ni ve han*gi be*si*nin han*gi ilaç*ta ölüm*cül za*rar*la*rı ol*du*ğu*nu İs*tan*bul Flo*ren*ce Nigh*tinga*le Has*ta*ne*si Sağ*lık*lı Ya*şam Mer*ke*zi Di*rek*tö*rü Dr. Öz*gür Şa*mil*gil ak*tar*dı.
SÜT VE SÜT ÜRÜN*LE*Rİ, KAL*SiİYUM İÇE*RENLER
Flo*ro*ki*no*lon ve tet*ra*sik*lin gru*bu an*ti*biy*otik*ler, se*fu*rok*sim isim*li an*ti*bi*yotik, bi*fos*fo*nat gru*bu ke*mik eri*me*si ilaç*la*rı, me*tot*rek*sat isim*li ro*ma*tiz*ma ila*cı, kal*si*yum içe*ren bu tip gı*da*lar ve ilaç*lar*dan 2 sa*at ön*ce ve*ya 6 sa*at son*ra alın*ma*sı ge*re*ki*yor yok*sa emi*li*mi bo*zu*lur. Kan*sız*lık için kul*la*nı*lan de*mir ile süt ve süt ürün*le*ri, pek*mez, su*sam, fın*dık, fıs*tık, ku*ru*tul*muş mey*ve*ler, ku*ru bak*la*gil*ler, ye*şil yap*rak*lı seb*ze*ler ay*nı an*da kul*la*nıl*ma*ma*lı*dır. De*mir emi*li*mi bo*zul*ma*ma*sı için en az 2 sa*at son*ra tü*ke*til*me*li*dir.
GREY*FURT SU*YU KAS ERİME*Si YA*PA*BİLİYOR
Bu mey*ve*nin ken*di*si*nin de*ğil ama su*yu*nun faz*la mik*tar*da tü*ke*ti*mi (gün*de 1 lit*re ve üze*ri) özel*lik*le sta*tin gru*bu ko*les*te*rol ilaç*la*rı*nın ba*zı*la*rı*nın ba*ğır*sak*ta par*ça*lan*ma*sı*nı ge*cik*ti*re*rek kan se*vi*ye*le*ri*ni ar*tı*rı*yor. Bu da kas ağ*rı*la*rı, kas kramp*la*rı ve kas eri*me*si gi*bi yan et*ki*le*rin ar*tı*şı*na ne*den ola*bi*li*yor. Kal*si*yum an*ta*go*nis*ti gru*bu tan*si*yon ilaçlarının etkisini arttırabiliyor bu da başta tansiyon düşüklüğü riski doğuruyor. Ayrıca kabızlık, kalp atışlarında yavaşlamaya neden olabiliyor. Erkeklerde sertleşme sorunu için kullanılan ilaçların etkisini artırması tansiyon düşüklüğü, görme bozukluğu gibi şikayetleri ortaya çıkarabiliyor. Östrojen içeren doğum kontrol hapla*rı*nın ya*n et*ki*le*ri*ni ar*tı*ra*bi*li*yor. Ba*zı an*ti*dep*re*san, psi*ki*yat*ri, kalp ritim, kan*ser ilaç*la*rı da et*ki*le*şe*bi*li*yor.
PRO*TE*İN*DEN ZEN*GİN BE*SİN*LER
Prop*ra*no*lol isim*li be*tab*lo*ker gru*bu ila*cın ne*fes dar*lı*ğı, tan*si*yon ve na*bız dü*şü*rü*cü et*ki*si*ni art*tı*rır. Par*kin*son ila*cı car*bi*do*pa/le*vo*do*pa ve as*tım ila*cı te*ofi*li*nin et*ki*si*ni azal*tır.
BOL LİF*Lİ BE*SİN*LER
Özel*lik*le ko*les*te*rolü dü*şür*mek için tü*ke*ti*len yu*laf, ke*pek*li ek*mek gi*bi bol lif*li be*sin*ler, şe*ker ila*cı Met*for*min, gu*atr ila*cı Le*vo*ti*rok*sin, pe*ni*si*lin, kalp ila*cı Di*go*xin gi*bi ilaç*la*rın emi*li*mi*ni bo*za*rak et*ki*le*ri*ni azal*tır.
Tİ*RA*MİN İÇE*REN BE*SİN*LER
Bu tür, es*ki*til*miş pey*nir, sa*lam, so*sis, su*cuk, in*cir, bak*la, la*ha*na tur*şu*su, so*ya so*su, ta*vuk ve*ya da*na ci*ğe*ri, şa*rap, ti*ra*min pro*te*ini zen*gin be*sin*ler ba*zı an*ti*dep*re*san*la*rın yan et*ki*si*ni çok ar*tı*rır, ritim bo*zuk*lu*ğu, tan*si*yon yük*sek*li*ği, ba*şağ*rı*sı, kus*ma, ter*le*me ve ate*şe hat*ta ölü*me ne*den ola*bi*lir.
KO*YU YE*ŞİL YAP*RAK*LI SEB*ZE*LER
Kan su*lan*dı*rı*cı War*fa*rin ad*lı ila*cın et*kin*li*ği bu gı*da*lar*da*ki K vi*ta*mi*ni*nin blo*ke edil*me*siy*le sağ*lan*dı*ğı için bu gı*da*la*rın gün*lük tü*ke*ti*mi hep eşit mik*tar*da tu*tul*ma*lı*dır. Ak*si takdir*de kan ya çok su*la*nır ya da pıh*tı*laş*ma*ya eği*lim gös*te*rir.
PO*TAS*YUM İÇE*REN BE*SİN*LER
Po*tas*yum tu*tu*cu ba*zı tan*si*yon ilaç*la*rı ve id*rar sök*tü*rü*cü kul*la*nan*lar*da, pa*ta*tes, muz, ka*yı*sı, por*ta*kal su*yu gi*bi po*tas*yum*dan zen*gin gı*da*lar kı*sıt*lan*maz*sa ölüm*cül kalp arit*mi*le*ri ya*şa*na*bi*lir.
C Vİ*TA*Mİ*Nİ
C vi*ta*mi*ni de*mir emi*li*mi*ni ko*lay*laş*tı*rır. C vi*ta*mi*ni be*ra*be*rin*de kal*si*yum*dan zen*gin süt ve süt ürün*le*ri gi*bi gı*da*lar*la be*ra*ber alı*nır*sa ken*di emi*li*mi bo*zu*lur, aç alın*ma*sı öne*ri*lir. Ba*zı a*ler*ji ilaç*la*rıy*la be*ra*ber alı*nır*sa et*ki*le*ri*ni azal*ta*bi*lir.
KA*FEiN
Kah*ve, çay, ko*la*lı içe*cek*ler, ener*ji içe*cek*le*ri ba*zı so*ğuk al*gın*lı*ğı ilaç*la*rıy*la be*ra*ber alı*nır*sa si*nir*li*lik, uy*ku*suz*luk, çar*pın*tı, kalp ritim bo*zuk*lu*ğu, tan*si*yon yük*sek*li*ği, ka*bız*lık, id*rar ar*tı*şı ya*pa*bi*li*yor. Ba*zı ne*fes açı*cı bron*şit ilaç*la*rı*nın ya*n et*ki*sini ar*tı*ra*rak aji*tas*yon, ritim bo*zuk*lu*ğu ya*ra*tı*yor. Cip*rof*lok*sa*sin isim*li an*ti*bi*yotik, do*ğum kon*trol hap*la*rı ve kor*ti*zon da ka*fe*inin par*ça*lan*ma*sı*nı ge*cik*ti*re*rek kan dü*ze*yi*nin art*ma*sı*na ne*den olu*yor.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Jade
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 18:00