Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Hayvanlar Alemi
facebook bağlan


Evcil Kuşlar

Hayvanlar Alemi kategorisinde açılmış olan Evcil Kuşlar konusu , St. Helena Mumgagası Temel Özellikleri Yeni başlayanlar için St. Helena Mumgagası iyi bir seçim olabilir. Bu kuş diğer arkadaşlarına göre daha çabuk iklime alıştığından cinsinin en uyumlu üyelerindendir. Yine de ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 04.10.2012, 16:48   #71 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: EvcilkuşlarSt. Helena Mumgagası

Temel Özellikleri
Yeni başlayanlar için St. Helena Mumgagası iyi bir seçim olabilir. Bu kuş diğer arkadaşlarına göre daha çabuk iklime alıştığından cinsinin en uyumlu üyelerindendir. Yine de de---gıs---ken iklimli bölgelerde kış aylarında korunmalıdır. Yerine yerleştirilmesi ile beraber yuvalamaya hazırdır. Hem kafes, hem de kuşhane ortamında çok iyi ürer. Saldırgan olmadığından benzer kuşlarla beraber barınabilir.

Beslenme ve Barınma
St. Helena Mumgagasının özgün yiyecek maddelerinden biri akdarı dalları, bazı yeşil gıdalar ve canlı gıdalardan oluşan yabancı ispinoz yemi karışımıdır. Vahşi yaşamda bu tür, başaklardan beslenir ve pençesi dar tüneklerde dengesini sağlar. Bu uzun ve çabuk gelişen tırnaklar kuşun kendi barınağında takılmasına neden olduğundan arada bir kesilmesi gerekir. Yumurta ve yavruların telef olmamaları için üreme mevsiminden önce kesilmeleri gerekir. Uygun ot ve çalılarla döşenmiş kuşhanelerde elverişlidir. Kuşhane aynı zamanda kötü hava şartları için iyi bir düzenleme yapılması gerekir. ön kısım hariç, diğer taraflar kapatılmalı ve bitkiler barınağın içinden sulanmalıdır.

üreme
Erkeklerin parlak karın tüyleri tanınmasını kolaylaştırır. Güney Afrika'da yaygın bir alanda bulunurlarken, St. Helena mumgagalarının renkleri bölgesel olarak hafif farklılık gösterir.

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2012, 16:48   #72 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evcilkuşlar

Şemsiye Kakadu Temel Özellikleri
Bazen, büyük beyaz kakadu olarak da adlandırılan bu haşmetli kuşlar, geniş bir kuşhane ortamında muhteşemdirler. Gerçi oldukça yüksek sesleri ve rahatsız edici ötüşleriyle yakın komşularınızın şikayet etmelerine yol açabileceklerini aklınızda bulunduurun.

Endonezya'nın Kuzey, Orta Mollucan Adaları'nda bulunur ve iri kakadular arasında yer alır.

Beslenme ve Barınma
Kaliteli papağan karışımız, meyva, yeşil gıda, un kurdu gibi omugasızları sever.

Geniş ve gagalarına dayanacak kuşhane ortamlarına ihtiyaçları vardır. Kuşun dikkatini folluktan çekecek yumuşak tahta parçalarını folluk dibine yerleştirin. Bu kuşlar iklimize edildiklerinde, bütün yıl dışarıda kalabilirler.

üreme
üreyen çiftlere sağlam bir folluk verin. Yetişkin kuşlar asabi olacaklarından, çiftleri özellikle üreme zamanlarından yalnız başlarına bırakın. Aksi takdirde, kendi yavrularını taciz edebilirler, hatta saldırabilirler.

Elde yetişme kakadular çok tatlı kuşlardır, fakat devamlı dikkat isterler, bir kez olgunlaştıklarından nispeten saldırganlaşabilirler.

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2012, 16:48   #73 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evcilkuşlar

Sarı Tepelikli Küçük Kakadu Temel Özellikleri
çeşitli Endonezya adalarında bulunur. Birçok de---gıs---ik formu geliştirilmiştir. En çok bilineni ağaç kavunu tepelikli kakadudur. (Cacatua Sulphurea Citrinocistata) Bunlar ve diğer kakadular çok hassastırlar, fakat genç kuşlar iyi arkadaş olurlar. Sarı tepelikli küçük kakadu, sıklıklar "SKK" olarak kısaltılır, tepelik ve yanaklarda sarı tüyleri vardır, genelindeyse beyaz bir renk hakimdir.

Kakadu alırken, PBFD hastalığının bunlarla yakın alakalı olduğunu unutmayın. Grup içinde bir veya birden fazla kuşta tüy kaybı, gaga anomalisi gibi enfeksiyon belirtileri varsa, almaktan kaçının. Hatta, buu hastalık yetiştirme odalarına dahi yayılacağından, elde yetiştirme yavrular bile güvenli değildir.

Aşı üretme çalışmaları günümüzde iyice gelişmiştir, böylece bu problem kısa sürede önlenebilecektir.

Beslenme ve Barınma
Papağan yemi, topaklar, meyva ve yeşil gıda verilebilir. Yeme alışkanlıkları tutucu olduğundan verdiklerinizin bir kısmını reddedebilirler.

Dayanıklıdırlar, geniş ve sağlam bir kuşhanede barındırılabilirler, yine ahşap yapı gaga darbelerinden korunmalıdır.

üreme
Başarılı bir üreme için uyumlu çiftler edinmek gerekir. Aksi takdirde erkek kuşlar, çok vahşi bir eşe dönüşebilir. Genç kuşlar folluğu terk ettikten sonra, en kısa zamanda kuşhaneden ayrılmalıdır, yoksa, özellikle saldırganlık işaretleri de varsa zarar görebilirler.

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2012, 16:48   #74 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evcilkuşlar

Sınır Süslü Kanaryası Temel Özellikleri
Bu kanarya türü, 19. yüzyıl sonlarına doğru İngiltere ile İskoçya'nın sınırlarında geliştirilmiştir. İngiltere'de Cumberland kanaryası, İskoçya'da adi kanarya olarak bilinmekteydi.

1890 yılında Cumbria Hawick'te yapılan bir toplantıda sınır süslü kanarya ismi üzerinde uzlaşılmıştır. Bu isim uluslararası olarak kullanılmaktadır.

Beslenme ve Barınma
Bu kuşlara kanarya yemi karışımı, yeşil gıda ve üreme mevsiminde yumurtalı gıdalar verilmesi tavsiye edilir. Bütün bir yıl boyunca kuşhanelerde durabilecek dayanıklılığa sahiptir.

Yeni başlayanlara üretilmesi ve bakımı oldukça kolay olduğu için tavsiye edilir. Renk açısından özel bir beslenmeye ihtiyaçları yoktur; fakat ıspanak gibi yeşil gıdaların tedariki ve mükemmel bir sarı renklendirme kaynağı olan luteinin sağlanması iyi bir fikir olabilir.

İyi yetiştirilmiş sınır süslü kanaryası canlı ve neşelidir, tünekten tüneğe zıplayarak dans eder. Son yıllarda oldukça popüler olan fifre süslüsü adlı daha küçük bir türü de vardır.

üreme
Dişiye folluk temin edin. Uygun ölçü bu türde önemlidir ve sınır kanaryası geleneksel olarak "minik cevher" olarak tanımlanır. Kuşları eşleştirirken kaba tüylüleri çiftleştirmekten kaçının. Bunları, sözde sarı kuş olan yumuşak tüylülerle çiftleştirin.

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2012, 16:48   #75 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evcilkuşlar

Şeftali Yüzlü Aşkkuşu Temel Özellikleri
şeftalü yüzlü aşkkuşu, çok popüler Afrikalı küçük bir papağandır. çok geniş sınırlarla ve özel renklerle üretilmişlerdir, diğer papağanlara göre daha az rahatsız edici sesleri vardır.

Eğer, evvela kuşların çiftleşme sorunu çözülürse, çiftler gönüllüce kuşhanede yuvalarlar. Sıklıkla yazları, iki kez kuluçkaya yatarak yavru yetiştirirler.

Genç kuşlar özellikle elde yetiştirilirlerse, çok tatlı bir ev kuşu olurlar, az miktarda kelimeyi de tekrar edebilirler.

Beslenme ve Barınma
Sade kanarya yemi, akdarı, yulaf, biraz ay---cıc---eği yemi aşkkuşlarının beslenme şeklinin temelini oluşturur. Elma ve yeşil gıda da düzenli olarak verilmelidir.

İklime alıştırılırlarsa dayanıklı olurlar ve dış kuşhanelerde barındırılabilirler. Tüneme için folluk verilmelidir. Eğer bir çiftten fazla olarak tutulacaksa, kafesler arasına iki kat tel çekilmelidir. Böyle bir kavga esnasında yaralanmasını önlemiş olursunuz, çünkü çiftler birbirlerine kafesler ardından da saldırabilirler.

üreme
çiftler geniş barınaklara ihtiyaç duyarlar, yaklaşık 90 cm uzunluğundaki odalarda kolayca yuvalayabilirler.

Avustralya'daki küçük papağanların koloni sisteminde üretilmesinin mümkün olduğu büyü ölçüde görülmüştür. Bunu yapabilmek için, bütün kuşar kuşhaneye aynı anda bırakılmalı ve kavga etmelerini önlemek için follukları eşit yükseklikte olmalıdır.

Fındık ve mürver dalları, tercihen taze olarak verilmelidir. Böylece kuşlar, ağacın kabuğunu sıyırarak yuvalarını döşerler. Kuşlar, bu kabukları vücut tüyleri arasına sıkıştırarak yuvaya taşırlar, böylece tek seferde daha çok miktar taşımış olur.

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2012, 16:49   #76 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evcilkuşlar

Taklacı Kanarya Temel Özellikleri
Taklacı kanarya 1675 yıllarında Almanya'da biliniyordu ve Harz dağlık bölgesinde popülerdi. özellikle şarkı söyleme yetenekleri için geliştirilmiş, tur ve taklalar olarak anılan belirli pasajları söylemek için eğitilir, bu performansına göre değerlendirilirdi.

Taklacı kanarya sergilerinden neredeyse üç oktava ulaşan saf seslerle, melodik şarkılar ortalığı çınlatırdı. Halen üst sınıf kuşlar tam olaraktur ve taklalar genişliğinde bir ses performansına ulaşamaz.

Yeni kuşlar bir öğretmen kuş tarafından eğitilirdi; şimdi ---cög---unlukla bir kasetten eğitim verilmektedir.

Beslenme ve Barınma
Standart kanarya yemi karışımının, şarkı söyleme yeteneğini teşvik eden Alman Rubsen Kolza tohumu ile kuvvetlendirilmesini ve o şekilde verilmesini tavsiye ederiz.

Aynı zamanda kuş otu gibi yeşil ve yumuşak gıdalar verilebilir.

Eğer ev kuşu olarak barındırmak istiyorsanız, iki erkek kuşu aynı odada, fakat kavga etmelerini önlemek için de ayrı kafeslerde barındırın. Bu kuşları şarkı söyleme de teşvik eder. Alternatif olarak bir kere uygun iklime alıştırıldığında, dayanıklı olduklarından dış kuşhanelerde yıl boyunca kalabilir.

üreme
Dişilere üreme için folluk temin edin. Her ne kadar dayanıklı olsa da kanaryanın gelecek nesillerini garanti altına almak için kuş odalarındaki kafeslerde üretilmelidir. üreme başlamasından sonra yavrular tüyleninceye kadar yeşil ve yumuşak gıda miktarını arttırın.

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2012, 16:49   #77 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evcilkuşlar

Turkuaz çimen Paraket Temel Özellikleri
En popüler paraket arasındadır. Bahçe kuşhaneleri için ideal bir seçimdir. çiftleştirilmesi kolay, renkli ve rahat üretilen ve tahripçi olmayan kuşlardır. Farklı renklerde mutasyonları günümüzde yaygındır.

Beslenme ve Barınma
Küçük tahıl tohumları, biraz ay---cıc---eği, yeşil gıda ve tohumlu otlar verilmelidir. Kavgayı önlemek için çiftler diğerlerinde ayrılmalıdır. Yeniler barsak solucanlarından koruyun.

üreme
çiftlere folluk verin. Bir çiften yaz boyunca iki üç kere yumurtlamasını bekleyebilirsiniz. Geç yavruları bağımsızca beslendikleri en kısa zamanda alın. Eğer uzun süre kalırsa, özellikle genç erkeklere, babaları saldırabilir. Kuş oadasının bir kısmını kkoruma altına almak iyi bir fikirdir. Böylece genç kuşlar kafes boyunca uçmaya çalışmaz, yoksa yaralanabilir.

Mutasyonlar
Sarı form üretilen yeni renklerden en çekici olanlarından biridir. Bu kuşların cinsiyeti diğer mutasyonlarla aynı şekilde ayrırlır.

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2012, 16:49   #78 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evcilkuşlar

Turuncu Kanatlı Amazon Papağını Temel Özellikleri
Bir ölçüde mavi alınlı amazon papağanına benzeseler de, bu türler belirgin olarak küçüktür. Güney Amerika'nın kuzeyinden And Dağları'nın doğu taraflarına kadar dağılmışlardır.

Turuncu kanatlı amazon papağanları popüler ev kuşlarıdır, genç kuşlar mükemmel bir arkadaş olarak yetiştirilebilir. Yakın zamanlarda bu türler, üreticiler arasında daha fazla ilgi uyandırmıştır, fakat boyutlarına rağmen bu papağanlar diğer amazonlara göre daha sessiz sayılmazlar.

De---gıs---ik renkler nadirdir, fakat bir lutino turuncu kanatlı amazon papağanı 1960'larda İngiltere Devon'da Paington Hayvanat Bahçesi'nde barındırılmıştır.

Beslneme ve Barınma
Papağan gıdası, meyve ve yeşil gısa verilebilir. Beslenme biçimine çeşitlilik katmak için papağan topakları da tatmaya teşvik edilebilir.

Bilemeleri, ---cıg---nemeleri için tünek sağlanmalıdır, yoksa gagaları aşırı büyüyebilir. Amazon papağanları sağlam ve geniş bir kuşhanede ya da kafeste barındırılabilir.

üreme
üremekte olan bir çift için yaklaşık 3.5 metre büyüklüğünde bir kuşhane tatmin edici olabilir. Amazonlar, ürerken tahrip edici olabilirler, dolayısıyla ahşap işleri koruma altına alınmalıdır. Dişiler genellikle üç veya dört yumurtaya kuluçkaya yatarlar. Eğer yavrular, hep ebeveynler tarafından büyütülecekse beslenmelerine dikkat etmek gerekir.

Genç kuşlar için olgunlaşma süresi 2-3 yıldır.

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2012, 16:49   #79 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evcilkuşlar

Tepekli Opal Kobatlı Muhabbet Kuşu

Temel Özellikleri
Muhabbet kuşunun evcileştirlmesi sırasında, de---gıs---im sadece renklerde olmamıştır. Bu süreçte, üç ayrı tepelik mutasyonuda ortaya çıkmıştır. Bunlardan en belirgini tam dairesel olan tepeliktir. Diğer ikisi yarım dairesel ve kümelidir.

Tüm tepelikli çeşitlerin, renk ve hareleri kombine edilbilir. üreme potansiyelleri fazladır. Tepelikli muhabbet kuşları Avustralya'lı üreticiler tarafından 1920'li yıllarda bildirilmiştir. üretilmeleri zor olduğundan pek popüler olmamıştır. Buna rağmen, büyü sergilerde izleyebilirsiniz.

Tepelikli kuşlar sonradan kazandıkları özellikleriyle, sergi üreticilerine vazgeçilmez kaynek olmuşlardır.

Beslenme ve Barınma
Standart muhabbet kuşu yemi karışımı verilmesini öneririz. Bu kuşun bakımı oldukça basittir. Temiz yumuşak diş fırçası gibi küçük bir fırça ile tımar edilebilir. İklime alıştırıldıklarında dayanıklı olur, dış kuşhanlerde barındırılabilir.

üreme
Bu kuşlarının genetik yapıların öldürücü bir faktör vardır. Hiç bir zaman tam dairesel olanları eşleştirmeyin. üremeyen çiftlere folluk temin edin. Tam dairesel olanları, kaliteli tepeliksizlerle eşleştirin. Bu çift belli bir yüzdede tepelikli döl verir.

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2012, 16:50   #80 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evcilkuşlar

Turuncu çulha

Temel Özellikleri
Afrika anakarasında yaygın olarak bulunur. Sahra'nın güneyinden, Güney Afrika'ya kadar de---gıs---ik renk formları olan turuncu çulhalar mevcuutur. Erkek kuşlar üreme mevsiminin başlangıcında göğüsleri ve başları çok parlak bir turuncuya dönüşerek olağanüstü bir dönüşüm gösterirler. Bu kuş avikültürde iyi bilinir, fakat üretme sonuçları ---cög---unlukla başarısız olmuştur. Erkek kuş özenle yuvasını kuru ot tellerinden dokur. Hatta kendi başına bırakılırsa, atılmış akdarı döküntüleri gibi uygun malzemelerle kendi yuvasını yapabilir.

Beslenme ve Barınma
Küçük tahıl tohumları ve bunu bütünleyen yeşil gıda, özellikle yavruları varsa, canlı gıda verilmesi önerilir. Bu çulhalar kolay idare edilir. Düzgün bir şekilde iklime alıştırıldığında, ısıtma olmadan kış aylarını geçirebilir. Doğal yaşamda çok gürültülüdür, bundan dolayı mumgagalar gibi küçük ispinozlarla barındırmayın. Kakatiyeller arkadaşlık için uygundur.

üreme
üreme için, bir erkek kuş bir çok dişi ile barındırılmalıdır; çünkü doğal yaşamda çok eşlidir. Erkek kuş, kuru otlardan yuvayı yapar. Sürüden başka bir eşe gitmeden önce üreme prosesinin tamamını idare eden bir dişi ile çiftleşir. Erkek kuş kuluçka periyoduna katılmaz ve dişi kuşları yavrularını yetiştirmesi için terk eder. Eğer erkek kuşu tek bir dişi kuş ile bırakırsanız, biricik eşine eziyet edebilir. üreme şansı en az olan durum budur.

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 13
abdurrahman, ArasC, Asi Ruh, Behice, Cehennem, Estetika, JaCk, Kainat, Narsinha, Nixie, Serçe, UzmaN, Vanilya
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 11:05